Κασέτες

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
..
Νομίζω το 121 τον S2 δεν φόραγε από μαμά?
...
To 121 ήταν χωρίς βραχίονα, με SME armboard. Δεν ξέρω αν υπήρχαν και για άλλους βραχίονες. 22000 δρχ έκανε το 1978-79 αν θυμάμαι καλά (το LP12 πρέπει να είχε γύρω στις 35000). 14000 δρχ ο S3 και 7000 η 881S περίπου.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
To 121 ήταν χωρίς βραχίονα, με SME armboard. Δεν ξέρω αν υπήρχαν και για άλλους βραχίονες. 22000 δρχ έκανε το 1978-79 αν θυμάμαι καλά (το LP12 πρέπει να είχε γύρω στις 35000). 14000 δρχ ο S3 και 7000 η 881S περίπου.
Ναι..
Ηταν πολύ ακριβό..
Πάντως τώρα πουλιέται κομπλέ στο διχίλιαρο από όσο είδα..
Κ δεν το βρίσκεις κ εύκολα..

Αν κ εμένα προσωπικά από τότε που το πρωτοείδα το ερωτεύτηκα αμέσως..
Οχι μόνο σαν ριζοσπαστική τεχνολογία (έλεγχο από μικροϋπολογιστή κλπ), αλλά κ σαν design!!
To πανέμορφο και ανυπέρβλητο Nakamichi Dragon Turntable..
f2566a8903555baf7ce72e11c7a4cef3.jpg

Oπως επίσης κ το TX-1000

d516ab792c35fd347c53100cfca1467d.jpg


Πω πω φίλε μιλάμε για έργα τέχνης..
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
...
Πω πω φίλε μιλάμε για έργα τέχνης..
Ειδικά όταν πάει να βρει το κέντρο σε παράκεντρους δίσκους, είναι επιστημονική φαντασία...
Αλλά και 400.000Υ (1983) όταν το 121 είχε 135.000Υ (1975), αναλογικά γύρω στις 75.000δρχ

Πάντως για να επανέλθουμε στις "ΚΑΣΕΤΕΣ", το Μ85 είχε μαζί μια demo κασέτα, που όταν έπαιξε πρώτη φορά, είπα τώρα πετάω το πικάπ, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να κάνω εγώ τέτοια εγγραφή!!!!!!!!:errwhat:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ειδικά όταν πάει να βρει το κέντρο σε παράκεντρους δίσκους, είναι επιστημονική φαντασία...
Αλλά και 400.000Υ (1983) όταν το 121 είχε 135.000Υ (1975), αναλογικά γύρω στις 75.000δρχ

Πάντως για να επανέλθουμε στις "ΚΑΣΕΤΕΣ", το Μ85 είχε μαζί μια demo κασέτα, που όταν έπαιξε πρώτη φορά, είπα τώρα πετάω το πικάπ, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να κάνω εγώ τέτοια εγγραφή!!!!!!!!:errwhat:
Nαι.. εννοείται με τον δεύτερο βραχίονα λές!!
Εντάξει η nakamichi ήταν ανέκαθεν "αλλού" σχεδιαστικά κ ποιοτικά!

Ρίξε μιά ματιά σε αυτό το "ποίημα" & χάρμα οφθαλμών που πασάρει η εταιρεία για αυτούς που απαιτούν υψηλή πιστότητα & ποιότητα κ στις φορητές συσκευές!!

Νakamichi Dragon Boombox:geek:
Διπλοκάσετο με ξεχωριστούς ενισχυτές Α Class ανά κανάλι ribbon tweeterκ λπ κλπ κλπ!!!!!
Φαντάζομαι ο γιός του Λάτση ή ο εγγονός θα πήγαινε στο Αρσάκειο με κάτι τέτοιο για Street Dance!!!:roflmao:

4cf1d163a4ebed2f5c3b874a80a463df.jpg


Εδώ πλέον (όπως κ πρίν) σχεδιαστικά προσεγγίζουμε εδάφη & εδάφια του Galactica κ τον πρώτο λόγο έχει ο Mr. Spock!:hi:

Για να επανέλθουμε για τις κασέτες & εγγραφές που λές, όντως αρκετά κασετόφωνα περιελάμβαναν κασέτες Demo για να επιδείξουν τις ικανότητες του deck.
Εγώ πάντως (με τα τρικέφαλα φυσικά!) έγραφα πολύ καλύτερα από τις εργοστασιακές κασέτες που κυκλοφορούσαν εδώ..
Εννοώ τις διάφορες επιτυχίες που κυκλοφορούσαν, αλλά κ των καλλιτεχνών, groups κλπ.
Είχα μάθει καλά να ρυθμίζω σωστά θεωρώ (εκ του ακουστικού μετέπειτα αποτελέσματος) το καλιμπράρισμα τόσο στο bias όσο κ στο level του, χρησιμοποιώντας ανάλογα τα εκάστοτε φίλτρα.
Μόνο θυμάμαι κάποιες κασέτες με διάφορα hits της εποχής 1987 που μου είχε φέρει η ξαδέλφη ενός φίλου μου από αμερική μιξαρισμένη σε φοβερό κουτί έπαιζε καλύτερα κ από τις δικές μου μετάλλου!!
Είχαμε τρελλαθεί μιλάμε, κ όσοι τις είχαν ακούσει Dj κλπ.
Σε δισκάδικο που την πήγαμε να παίξει, σε καλά κασετόφωνα κλπ ο ήχος της ήταν αλλού!
Μέχρι κ σε φορητό έβλεπες διαφορά σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη κασέτα εγγραφή κλπ.
Απίστευτη απόδοση κ ένταση!
Ποτέ δεν κατάφερα να την ξεπεράσω σε εγγραφή ακόμα κ από CD σε καλή μετάλλου!
Κ μάλιστα θυμάμαι ότι είχε από την ίδια εταιρεία κ άλλες εγγραφές.
Κ όλες έπαιζαν απίστευτα..
Δεν νομίζω να ήταν μετάλλου αν κ θυμάμαι ότι ήταν σκούρα μπλέ, δεν ήταν καφέ όπως οι υπόλοιπες νορμάλ..
Κάποια στιγμή θα τις ξεθάψω κ θα την ανεβάσω..
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Εντάξει τόσα χρήματα δεν θα τα έδινα ούτε εγώ..
Εννοείται είναι παλιά τεχνολογία κ πόσες φορές θα ακούσεις?
Εγώ σπάνια ακούω..
Βασικά το έχω για να θυμάμαι με κανέναν παιδικό φίλο τις ηχογραφήσεις που κάναμε, όσες είχα γράψει το πρόγραμμα μου όσες φορές έπαιξα σαν Dj, κλπ κλπ..
Προσωπικά μου αρέσει να το βλέπω σαν κομμάτι της σύνθεσης Hi- Fi που έχω!:)

Αστα!
Εγώ το πούλησα το 905 το 2011 αν θυμάμαι καλά στα 130€ σε γνωστό..
Το είχα πάρει όμως από το γερμανικό ebay το 2010 60€!!!!
To χτύπησε φίλος μου που ζεί στην γερμανία για μένα κ μου το έστειλε εκείνος..
Μόνο ιμάντες του είχα αλλάξει γιατί "τραγούδαγε" σε slow motion!!:D
Με κόστος τίποτα (ιμαντάκια πακέτο από china & καθαρισμό με κασέτα κ υγρό τις κεφαλές κ τους οδηγούς, λίπανση του capstan κλπ) ότι έχω κάνει κ στο Teac V5010 που έχω τώρα, έπαιζε κ έγραφε άψογα..
Είχε κ το DBX που άλλαζε τον ήχο!!
Ωραίο κ κορυφαίο Deck της Technics..


Κοίτα εγώ βασικά αν εξαιρέσεις τα πρώτα χρόνια των εγγραφών μου, ποτέ δεν ξαναέγραψα κάτι στην ίδια κασέτα.
Ποτέ!
Ιδιαίτερα στις ενισχυμένες, χρωμίου & μετάλλου..
Από το 1988 κ έπειτα ότι Deck είχα είχε ρύθμιση bias κλπ οπότε ότι εγγραφές έκανα από CD ή Πικάπ, ή από άλλο κασετόφωνο αντιγράφοντας κασέτα, ώστε να μπορώ να ρυθμίσω πάλι την ένταση, bias κλπ (πάντα είχα 2 ανεξάρτητα deck για αντιγραφή κασετών) έβλεπα τεράστια διαφορά στην αναπαραγωγή, σε σχέση με δεύτερη εγγραφή..
Η δεύτερη επανεγγραφή ή κ τρίτη κ όσες ακολουθούσαν επηρέαζαν την κυματομορφή του ήχου κ την έκαναν πιό flat ιδιαίτερα στο χαμηλό..
Ακόμα κ η πιό ακριβή μετάλλου γραμμένη σε τρικέφαλο έχανε αν την έγραφες ξανά από πάνω..
Βέβαια καταλαβαίνω όσους αναγκάζονταν να γράφουν ξανά κ ξανά τις ίδιες γιατί το κόστος απόκτησης τους ιδιαίτερα των χρωμίου κ μετάλλου ήταν υψηλό..
Κ πιτσιρικάδες τότε αναγκαστικά όλα ήταν ευγενική χορηγία των γονέων!:D
Θυμάμαι τότε στην τρίτη γυμνασίου κ αργότερα στο λύκειο έβγαζα χαρτζηλίκι πουλώντας κασέτες στους συμμαθητές μου που έγραφα μέσω ενός Dj φίλου του μεγαλύτερου αδελφού μου..
Ο πατέρας του είχε ένα δισκάδικο στον Αγ. Ιερόθεο κ έτσι ανοίγαμε κρυφά πολλές κασέτες εταιρειών με επιτυχίες του τότε κ τις αντιγράφαμε κ μοσχοπουλούσαμε!!
Ετσι ο "δικός" σου έβρισκε χρήματα κ χτύπαγε τις χρωμίου κ μετάλλου σωρειδόν!!:cool:
Ωραία χρόνια!! :drinks:
Εντάξει τόσα χρήματα δεν θα τα έδινα ούτε εγώ..
Εννοείται είναι παλιά τεχνολογία κ πόσες φορές θα ακούσεις?
Εγώ σπάνια ακούω..
Βασικά το έχω για να θυμάμαι με κανέναν παιδικό φίλο τις ηχογραφήσεις που κάναμε, όσες είχα γράψει το πρόγραμμα μου όσες φορές έπαιξα σαν Dj, κλπ κλπ..
Προσωπικά μου αρέσει να το βλέπω σαν κομμάτι της σύνθεσης Hi- Fi που έχω!:)

Αστα!
Εγώ το πούλησα το 905 το 2011 αν θυμάμαι καλά στα 130€ σε γνωστό..
Το είχα πάρει όμως από το γερμανικό ebay το 2010 60€!!!!
To χτύπησε φίλος μου που ζεί στην γερμανία για μένα κ μου το έστειλε εκείνος..
Μόνο ιμάντες του είχα αλλάξει γιατί "τραγούδαγε" σε slow motion!!:D
Με κόστος τίποτα (ιμαντάκια πακέτο από china & καθαρισμό με κασέτα κ υγρό τις κεφαλές κ τους οδηγούς, λίπανση του capstan κλπ) ότι έχω κάνει κ στο Teac V5010 που έχω τώρα, έπαιζε κ έγραφε άψογα..
Είχε κ το DBX που άλλαζε τον ήχο!!
Ωραίο κ κορυφαίο Deck της Technics..


Κοίτα εγώ βασικά αν εξαιρέσεις τα πρώτα χρόνια των εγγραφών μου, ποτέ δεν ξαναέγραψα κάτι στην ίδια κασέτα.
Ποτέ!
Ιδιαίτερα στις ενισχυμένες, χρωμίου & μετάλλου..
Από το 1988 κ έπειτα ότι Deck είχα είχε ρύθμιση bias κλπ οπότε ότι εγγραφές έκανα από CD ή Πικάπ, ή από άλλο κασετόφωνο αντιγράφοντας κασέτα, ώστε να μπορώ να ρυθμίσω πάλι την ένταση, bias κλπ (πάντα είχα 2 ανεξάρτητα deck για αντιγραφή κασετών) έβλεπα τεράστια διαφορά στην αναπαραγωγή, σε σχέση με δεύτερη εγγραφή..
Η δεύτερη επανεγγραφή ή κ τρίτη κ όσες ακολουθούσαν επηρέαζαν την κυματομορφή του ήχου κ την έκαναν πιό flat ιδιαίτερα στο χαμηλό..
Ακόμα κ η πιό ακριβή μετάλλου γραμμένη σε τρικέφαλο έχανε αν την έγραφες ξανά από πάνω..
Βέβαια καταλαβαίνω όσους αναγκάζονταν να γράφουν ξανά κ ξανά τις ίδιες γιατί το κόστος απόκτησης τους ιδιαίτερα των χρωμίου κ μετάλλου ήταν υψηλό..
Κ πιτσιρικάδες τότε αναγκαστικά όλα ήταν ευγενική χορηγία των γονέων!:D
Θυμάμαι τότε στην τρίτη γυμνασίου κ αργότερα στο λύκειο έβγαζα χαρτζηλίκι πουλώντας κασέτες στους συμμαθητές μου που έγραφα μέσω ενός Dj φίλου του μεγαλύτερου αδελφού μου..
Ο πατέρας του είχε ένα δισκάδικο στον Αγ. Ιερόθεο κ έτσι ανοίγαμε κρυφά πολλές κασέτες εταιρειών με επιτυχίες του τότε κ τις αντιγράφαμε κ μοσχοπουλούσαμε!!
Ετσι ο "δικός" σου έβρισκε χρήματα κ χτύπαγε τις χρωμίου κ μετάλλου σωρειδόν!!:cool:
Ωραία χρόνια!! :drinks:
Στο video club αυτό ήμουν γραμμένος καθώς έμενα πίσω από τον Αγ.γιώργη. Ακόμα υπάρχει νομίζω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχα βρεί εκεί το LP των PSB Billingual αλλα δεν το αγόρασα τοτε... είχε 4800 δρχ. Τωρα δεν μπορώ να το βρώ !
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
- κάτι σχετικό άσχετο που άπτεται του θέματος, και αποδεικνύει την φυσική επιρροή που ασκούν οι "όμορφες" συσκευές

- κάποια στιγμή ανακάλυψε πως το S-VHS, έκανε καλύτερες εγγραφές σε σχέση με τα "καθημερινα" Deck, δεν τα ενταξαμε όμως στα συστήματα μας προφανώς λόγω της αδιάφορης εμφάνισης των, ίσως βέβαια και λόγω της μη πρακτικότητας των, αφού για το φορητό, το αυτοκίνητό κλπ, πάλι θα χρειαζόμασταν κασέτες
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ναιι γιατί οι πιο πολλές καλές video cassetes είχαν επίστρωση epitaxial, ανώτερη των περισσότερων κασσετών αλλά είχαν και πιο φαρδύ τρακ στην ταινία πράγμα που επέτρεπε πιο δυνατόν μαγνητισμό της ταινίας.Οντως κάποια βίντεο έγραφαν στερεοφωνικό ήχο πολύ καλό..
Που είναι τώρα ο Κόγιας να μας μπουζουργιάσει?
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- κάτι σχετικό άσχετο που άπτεται του θέματος, και αποδεικνύει την φυσική επιρροή που ασκούν οι "όμορφες" συσκευές

- κάποια στιγμή ανακάλυψε πως το S-VHS, έκανε καλύτερες εγγραφές σε σχέση με τα "καθημερινα" Deck, δεν τα ενταξαμε όμως στα συστήματα μας προφανώς λόγω της αδιάφορης εμφάνισης των, ίσως βέβαια και λόγω της μη πρακτικότητας των, αφού για το φορητό, το αυτοκίνητό κλπ, πάλι θα χρειαζόμασταν κασέτες
Οντως υπήρχαν Video S-VHS Hi-Fi πολλών κεφαλών με στουντιακές δυνατότητες μοντάζ όπως το High-End Panasonic NV-V8000
του οποίου το κόστος φυσικά έφτανε την τιμή αγοράς ενός Volkswagen Golf τότε θυμάμαι!!:eek:

1814180a4559975994f353928fa5.jpg

Αντίστοιχης αξίας κ το κορυφαίο Sony EDV-9000 Με σύστημα ΒΕΤΑ flying erase heads, tone control, κλπ κλπ..

EDV-9000.jpg
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Στο video club αυτό ήμουν γραμμένος καθώς έμενα πίσω από τον Αγ.γιώργη. Ακόμα υπάρχει νομίζω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχα βρεί εκεί το LP των PSB Billingual αλλα δεν το αγόρασα τοτε... είχε 4800 δρχ. Τωρα δεν μπορώ να το βρώ ![/QUOTE
[DOUBLEPOST=1552245629][/DOUBLEPOST]Ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι..
Εγώ μιλώ για εκείνο που ήταν στην στροφή της Δέγλερη πάνω αριστερά όπως κατεβαίνεις..
Μικρό αλλά είχε κ πατάρι, αλλά κ υπόγειο τα οποία ήταν γεμάτα κ αυτά!!

Το LP των Pet Shop Boys που έψαχνες αν εξακολουθείς να το θές νομίζω θα το βρείς άνετα στο μοναστηράκι αν ρίξεις μιά ματιά ή αν το θές καινούργιο δες εδώ στα 20€
https://www.ianos.gr/en/pet-shop-bous-bilingual-lp-180gr-0444252.html
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
[DOUBLEPOST=1552245629][/DOUBLEPOST]Ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι..
Εγώ μιλώ για εκείνο που ήταν στην στροφή της Δέγλερη πάνω αριστερά όπως κατεβαίνεις..
Μικρό αλλά είχε κ πατάρι, αλλά κ υπόγειο τα οποία ήταν γεμάτα κ αυτά!!

Το LP των Pet Shop Boys που έψαχνες αν εξακολουθείς να το θές νομίζω θα το βρείς άνετα στο μοναστηράκι αν ρίξεις μιά ματιά ή αν το θές καινούργιο δες εδώ στα 20€
https://www.ianos.gr/en/pet-shop-bous-bilingual-lp-180gr-0444252.html
Σαν μαθητής πήγαινα στο 17ο Περιστερίου στην χωράφα ! Οπότε όλα τα videoclub της περιοχής και ολα τα δισκάδικα τα έχω τιμήσει.!!! Την χρυσή εποχή 90-00 των βιντεοκλάμπ υπήρχαν τότε 3-4 στην περιοχή. Ήμουν γραμμένος σε αυτο που ήταν στην αρχή της Πευκων.
Σε ευχαριστώ για το link των PSB ! Η έκδοση του τότε , η αυθεντική ας πούμε, είναι σπάνια και ακριβή αυτή όμως είναι σε λογικά πλαίσια!! Θα την αγοράσω και θα γράψω και μια κασέτα για το αμάξι !!!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Σαν μαθητής πήγαινα στο 17ο Περιστερίου στην χωράφα ! Οπότε όλα τα videoclub της περιοχής και ολα τα δισκάδικα τα έχω τιμήσει.!!! Την χρυσή εποχή 90-00 των βιντεοκλάμπ υπήρχαν τότε 3-4 στην περιοχή. Ήμουν γραμμένος σε αυτο που ήταν στην αρχή της Πευκων.
Σε ευχαριστώ για το link των PSB ! Η έκδοση του τότε , η αυθεντική ας πούμε, είναι σπάνια και ακριβή αυτή όμως είναι σε λογικά πλαίσια!! Θα την αγοράσω και θα γράψω και μια κασέτα για το αμάξι !!!
Aυτός είσαι...!:hi:

:drinks:
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Εγω ειμαι. Εχω κασετοφωνο, βιντεο και φυσικα τις αντιστοιχες για το καθενα "πλακες" (απο ΄80s και μετα)! Εν τω μεταξυ, κατι σκληροι δισκοι και καποια λιγα cdr 's εχουν βαρεσει μπιελα! Οι "πλακες" ομως συνεχιζουν απτοητες!
Είναι φυσικό αν χειρίζεσαι τους σκληρούς και τα cd σα τις κασέτες, πεταμένα όπου νά'ναι, το ένα πάνω στο άλλο... :p
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top