Κασέτες

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Κοίτα εάν συγκρίνεις dat cd και σου αρέσει το dat που έχεις γράψει από το cd τότε το cd σου δεν τα λέει καλά και προφανώς το dat έχει καλύτερο dac, ή αναλογικό στάδιο. Η οπτική ίνα ή η ομοαξονική δεν έχουν μεταβλητό level. Μόνο οι αναλογικές έχουν.
Εχω τρία. SONY , DTC 2000ES, DTC ZA5ES, DTC 60ES.
Κοίτα εγώ έχω συνδέσει το CD με το DAT μεταξύ τους μέσω οπτικής ίνας.
Το CD στον προενισχυτή είναι συνδεδεμένο μέσω της Variable.
Οταν ακούω λοιπόν ή γράφω, όταν αυξομειώνω το ποτενσιόμετρο του Level Output του CD τότε βλέπω στο DAT (σε φάση εγγραφής) ανάλογα το REC Level να διαμορφώνεται, κ φυσικά αυξομειώνεται αντίστοιχα κ αυτό που ακούω..
Είναι κάτι που το έχω κάνει δεκάδες φορές..!
Το DAT θεωρώ ότι είχε κ έχει ανώτερη ηχητική ποιότητα από το CD..
Βέβαια τηρουμένων των αναλογιών.
Δεν μπoρείς να συγκρίνεις ένα DAT των 1.000€ με ένα CD με ξεχωριστό DAC, ΤRANSPORT κλπ αξίας 10.000€!
Απλά θεωρώ το CD για να φτάσει την ποιότητα αναπαραγωγής του DAT πρέπει να είναι αρκετά πολλαπλάσιας τιμής..
 
Last edited:

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλά το DTC-2000ES είναι φανταστικό κομμάτι..!:drinks:
Καλά βρε θηρίο όχι ένα, όχι δύο, αλλά τρία DAT!!!:o
Από κασέτες που βρίσκεις?
Εμένα μου έχουν τελειώσει οι κενές κ ψάχνω να βρώ φθηνές αλλά τπτ.
Εδώ δεν το συζητάμε καθόλου!
Απο εξωτερικό βρίσκω πλέον μόνο πανάκριβες, δηλ. οι 120άρες που με ενδιαφέρουν στα 120€!
Ευτυχώς που είχα πάρει 30 την τελευταία φορά σε ευκαιρία..
Από καθαρισμό κάνεις κάτι άλλο πέρα από την ειδική κασέτα καθαρισμού να παίζει κάποια δεύτερα (25) νομίζω, αφού σου βγάλει την αντίστοιχη ένδειξη στην οθόνη?
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Όπως τα λές. Κασσέτες είχα πάρει και εγώ μαζεμένες και έχω ακόμα . Καθαρισμού έχω 2 3 , ναι κάθε όποτε χρειαστεί για όσο λέει. Όχι δεν κάνω κάτι άλλο, ίσως μόνο λίγο καθάρισμα έξτρα στο pinch roller.
Περίεργο μου φαίνεται που το cd σου αυξομειώνει και την έξοδο στην οπτική. Συνήθως , σχεδόν πάντα από όσο ξέρω οι οπτικές αλλά και οι coaxial είναι fixed. Τουλάχιστον σε όσα έχουν περάσει απ΄΄ο τα χέρια μου , αλλά και στο service που δούλευα.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τι να σου πώ..
Εχω την εντύπωση ότι έτσι όπως λέω είναι (για το δικό μου CD φυσικά!)..
Αλλά αν μου λές ότι έχεις τσεκάρει πολλάκις αρκετά μηχανήματα κ έχεις αυτή την άποψη, θα το δώ ξανά.
Βέβαια έχω να γράψω πάνω από ένα χρόνο, οπότε θα το τσεκάρω άμεσα κ θα σου πώ..;)
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλημέρα!
Λοιπόν το τσέκαρα κ διαπίστωσα το εξής..
Είναι έτσι όπως ακριβώς περιέγραψες εξ' αρχής!
Δηλαδή αν επιλέξω το switch optical or coaxial στο DAT τότε ανεξάρτητα από το CD αν είναι συνδεδεμένο στο Fixed or Variable δεν αλλάζει η στάθμη εγγραφής.
Το σήμα έρχεται αυτούσιο όπως έχει εξ' αρχής γραφτεί στο μέσο αναπαραγωγής.
Μόνο αν επιλέξω analog στο DAT αλλάζει ανάλογα η στάθμη εγγραφής..
Είχες δίκιο εξ' αρχής..
Για έναν παράξενο λόγο δεν το θυμόμουν καθόλου!:whistling:
Επ' ευκαιρία τσέκαρα κ τις κενές DAT..
Ευτυχώς έχω 3 ακόμη 120άρες:(
Από τις καθαρισμού έχω όμως 8!

Εγώ χρησιμοποιώ αυτές γιατί έχω διαβάσει άριστες κριτικές..

dsc0125_600.jpg
s-l300.jpg
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δηλαδή αν επιλέξω το switch optical or coaxial στο DAT τότε ανεξάρτητα από το CD αν είναι συνδεδεμένο στο Fixed or Variable δεν αλλάζει η στάθμη εγγραφής.
Το σήμα έρχεται αυτούσιο όπως έχει εξ' αρχής γραφτεί στο μέσο αναπαραγωγής.
Μόνο αν επιλέξω analog στο DAT αλλάζει ανάλογα η στάθμη εγγραφής..
Είχες δίκιο εξ' αρχής..
Για έναν παράξενο λόγο δεν το θυμόμουν καθόλου!:whistling:
Δηλαδή παίζει και να έγραφες αναλογικά στο DAT και να έκανες μετά σύγκριση;
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δηλαδή παίζει και να έγραφες αναλογικά στο DAT και να έκανες μετά σύγκριση;
Οχι Οχι.. Εντάξει!!:D
Εχω γράψει κ αναλογικά καθόσον κάποια cd ήταν πολύ χαμηλά το output level τους οπότε ήταν αναγκαστική η αναλογική εγγραφή για να δυναμώσω λίγο κάποια ουσιώδη db το rec level του DAT.
Oμως βασικά ψηφιακά έγραφα κ γράφω εννοείται, κ έβλεπα κ την αντίστοιχη ένδειξη 44.1Khz.
Οχι όμως στα 48 Khz.
Κ φυσικά έχουν μεγάλη διαφορά τα εργοστασιακά CD'S από τίς κόπιες των "αλλοδαπών" ή τις απλές Home εγγραφές..
Χιλιοτσεκαρισμένο αυτό!!
Μπορείς βέβαια μέσω καλού Software να βελτιώσεις πολύ τον ήχο των τραγουδιών προτού το επανεγγράψεις, πράγμα που έχω κάνει σε πολλά αγαπημένα μου κομμάτια..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λίγο παλιά ανάρτηση,(2017) αλλά η Sony σε συνεργασία με την ΙΒΜ έφτιαξε μία νέα κασέτα ήχου στο μέγεθος των παλιών, χωρητικότητας 330ΤΒ η οποία σύμφωνα με την ίδια θα έχει εγγύηση τουλάχιστον 50 ετών, θα μπορεί να παίζει για 367 χρόνια, ενώ θα χωράει περίπου 67.000.000 Μp3!!

https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201708/17-070E/index.html

https://arstechnica.com/information...ny-cram-up-to-330tb-into-tiny-tape-cartridge/

Τελικά τι έγινε?
Προχώρησε το project?
Μάθατε κάτι?
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Μία κασέτα πχ.σιδήρου ή χρωμίου, πόσες φορές μπορείς να την επανεγγράψεις χωρίς απώλεια στην ποιότητα? Η ίδια ερώτηση αφορά και τις μπομπίνες.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
Μία κασέτα πχ.σιδήρου ή χρωμίου, πόσες φορές μπορείς να την επανεγγράψεις χωρίς απώλεια στην ποιότητα? Η ίδια ερώτηση αφορά και τις μπομπίνες.
- έχω κάποιες που στα πλαίσια δημιουργίας "πιλότου" για ραδιοφωνικό σταθμό, επανεγγραφησαν πάνω από δέκα φορές χωρίς ακουστά προβλήματα

- μπομπινοφωνο δεν είχα ποτέ
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
...
Αν κ εμένα προσωπικά από τότε που το πρωτοείδα το ερωτεύτηκα αμέσως..
Οχι μόνο σαν ριζοσπαστική τεχνολογία (έλεγχο από μικροϋπολογιστή κλπ), αλλά κ σαν design!!
To πανέμορφο και ανυπέρβλητο Nakamichi Dragon Turntable..
...
Η τύχη είναι με το μέρος σου, δες στην ΧΕ.
:drinks::drinks::drinks::drinks:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μόνο 3.500 εβραίους!:o
Μιλάμε πραγματική ευκαιρία..!:tongue:
Θα το χτύπαγα ρε συ ika αλλά λίγο το πολεοδομικό "χωρίο" (μέρος πωλητή) λίγο το αντικαπνιστικό περιβάλλον, κλπ κλπ..
Μπά..!
Θα έχει μεγαλώσει πολύ φλώρικα!!:roflmao:
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Μόνο 3.500 εβραίους!:o
Μιλάμε πραγματική ευκαιρία..!:tongue:
Θα το χτύπαγα ρε συ ika αλλά λίγο το πολεοδομικό "χωρίο" (μέρος πωλητή) λίγο το αντικαπνιστικό περιβάλλον, κλπ κλπ..
Μπά..!
Θα έχει μεγαλώσει πολύ φλώρικα!!:roflmao:
Αφού δεν ενδιαφέρεσαι τελικά, ξεκινάω να βρω τα υπόλοιπα 3400 μήπως προλάβω να το χτυπήσω εγώ, μιας και δεν έχω τέτοιου τύπου προβληματισμούς περί της καταγωγής του.:drinks:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Αντε με το καλό αγόρι μου..
Κ όταν το καβατζώσεις μην ξεχάσεις τον φίλο σου στις ακροάσεις!!:D
:drinks:
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Μπορεί κάποιος καλός συμφορουμήτης γνώστης να μας περιγράψει πως καλιμπράρουμε το Bias σε κάθε κασέτα ?
Και θα ακουστεί διαφορά όταν η αναπαραγωγή της γραμμένης κασέτας είναι σε άλλο κασετόφωνο (ποιοτικό ) ???
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Στο teac πατάς εγγραφή και μετακινείς τα ποτενσιόμετρα μέχρι να έρθει στο σωστό level (έχει ενδείξεις) σε κάθε κανάλι.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Στο teac πατάς εγγραφή και μετακινείς τα ποτενσιόμετρα μέχρι να έρθει στο σωστό level (έχει ενδείξεις) σε κάθε κανάλι.
Aκριβώς τουλάχιστον στο δικό μου Teac γίνεται όπως ακριβώς περιγράφεις..
Υπάρχει οδηγός ορίων στα db για το rec level & bias level.
Οπότε ανάλογα με τον τύπο της κασέτας κ έχοντας στο monitor το σήμα από την πηγή που θα γίνει η εγγραφή ξεκινάς το καλιμπράρισμα κ πάς σύμφωνα με αυτό που βλέπεις στην οθόνη display..
Κ εναλλάσοντας την επιλογή Tape / Monitor ακούς κ την διαφορά στο εγγραφόμενο σήμα κ καταλαβαίνεις ποιό περίπου θα είναι κ το output σου..
Βέβαια το Teac έχει πολλές λειτουργίες κ ξεχωριστές ρυθμίσεις για το κάθε κανάλι, τόσο για το bias όσο κ για το level του,
κ η απεικόνιση στην οθόνη display είναι λεπτομερής.
Στα καλά τρικέφαλα κασετόφωνα είναι πιό εύκολη η ρύθμιση.

Εδώ βλέπεις τον οδηγό εγγραφής κ ρύθμισης bias στο Teac V-5000 (σαν το δικό μου!)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top