Κασέτες

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Ναιι γιατί οι πιο πολλές καλές video cassetes είχαν επίστρωση epitaxial, ανώτερη των περισσότερων κασσετών αλλά είχαν και πιο φαρδύ τρακ στην ταινία πράγμα που επέτρεπε πιο δυνατόν μαγνητισμό της ταινίας.Οντως κάποια βίντεο έγραφαν στερεοφωνικό ήχο πολύ καλό..
Που είναι τώρα ο Κόγιας να μας μπουζουργιάσει?
Δεν ωφείλετο στην επίστρωση, αλλά στην ταχύτητα. Εν αντιθέσει προς τις ακίνητες κεφαλές του μαγνητοφώνου, το video φέρει τις κεφαλές επάνω σε περιστρεφόμενο τύμπανο, ώστε να δημιουργεί μεγάλη διαφορά ταχύτητας σε σχέση με την ταινία (επιτρέποντας έτσι και χαμηλή γραμμική ταχύτητα της ταινίας προς όφελος της διάρκειας). Αυτή η αρχιτεκτονική μετεφέρθη αυτούσια στο DAT. Είναι φύσει αδύνατον, ένα μαγνητόφωνο να πιάσει τις ηχητικές επιδόσεις ενός βίντεο, υπό την προϋπόθεση ότι το τύμπανο υποστηρίζεται και από αντίστοιχης ποιότητας ηλεκτρονικά.
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Δεν ωφείλετο στην επίστρωση, αλλά στην ταχύτητα. Εν αντιθέσει προς τις ακίνητες κεφαλές του μαγνητοφώνου, το video φέρει τις κεφαλές επάνω σε περιστρεφόμενο τύμπανο, ώστε να δημιουργεί μεγάλη διαφορά ταχύτητας σε σχέση με την ταινία (επιτρέποντας έτσι και χαμηλή γραμμική ταχύτητα της ταινίας προς όφελος της διάρκειας). Αυτή η αρχιτεκτονική μετεφέρθη αυτούσια στο DAT. Είναι φύσει αδύνατον, ένα μαγνητόφωνο να πιάσει τις ηχητικές επιδόσεις ενός βίντεο, υπό την προϋπόθεση ότι το τύμπανο υποστηρίζεται και από αντίστοιχης ποιότητας ηλεκτρονικά.
Κώστα περιστρεφόμενες ήταν οι κεφαλές του βίντεο σήματος. Το audio το έγραφαν άλλες σταθερές από όσο θυμάμαι.
[DOUBLEPOST=1552303808][/DOUBLEPOST]
Καλά του έκανες Κωστή του car10li! :D

Εμενα ρε είπες car10li!?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στα βίντεο S-VHS, εκτός από γραμμικά, έγραφαν και Hi-Fi, με περιστρεφόμενες κεφαλές ήχου.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Σα χθες μου φαίνεται που είχε κάνει ο ήχος τεστ ένα Grundig hi-fi vhs. 380 χιλιάδες. Ψηνομουν κάποια στιγμή να πάρω, αλλά το μετάνιωσα. Ο άγιος Ντιβίντιος ο Ψηφιακός με φύλαξε. Βοήθειά μας...
 




Μηνύματα
1.016
Reaction score
1.187
Είναι φυσικό αν χειρίζεσαι τους σκληρούς και τα cd σα τις κασέτες, πεταμένα όπου νά'ναι, το ένα πάνω στο άλλο... :p
Καμια σχεση.........Ενα απο τα σλογκαν μου ειναι: "Οι γυναικες και τα ηλεκτρονικα εχουν ενα κοινο στοιχειο: θελουν τρυφεροτητα στο χειρισμο τους.
[DOUBLEPOST=1552379784][/DOUBLEPOST]Στα βιντεο σταθερη ηταν μονο η κεφαλη αναπαραγωγης/εγγραφης του μονοφωνικου ηχου. Οι κεφαλες του στερεο ηχου ηταν σε ολα τα στερεοφωνικα βιντεο πανω στο τυμπανο.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Το δικό μου Deck..
Αν κ ακούω περισσότερο πλέον με το DAT..!;)
Καμία σχέση η ποιότητα του με οποιοδήποτε άλλο μέσο αναπαραγωγής.. (CD,Πικάπ,κασετόφωνο,ράδιο,SACD,Blueray, κλπ κλπ)


DSC03109_2048x1365.JPG
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Ανάλογα νε τι το ταίζεις. Και εγώ έχω αλλά σοβαρές εγγραφές από studio της προκοπής ελάχιστες.
Εχω μερικές που έχω κάνει εγω σε studio στο παρελθόν σαν δεύτερο master και είναι εξαιρετικές στα 48khz.
[DOUBLEPOST=1552469309][/DOUBLEPOST]Από cd ότι έχω γράψει στα 44,1 ψηφιακή απ ευθείας δεν έχει διαφορά από το cd.
 






Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ανάλογα νε τι το ταίζεις. Και εγώ έχω αλλά σοβαρές εγγραφές από studio της προκοπής ελάχιστες.
Εχω μερικές που έχω κάνει εγω σε studio στο παρελθόν σαν δεύτερο master και είναι εξαιρετικές στα 48khz.
[DOUBLEPOST=1552469309][/DOUBLEPOST]Από cd ότι έχω γράψει στα 44,1 ψηφιακή απ ευθείας δεν έχει διαφορά από το cd.
Εγώ παρόλο που το Cd μου είναι αρκετά ποιοτικό ότι θέματα έχω γράψει από το CD συνδεδεμένο με οπτική ίνα (καλό καλώδιο) με το DAT στην Variable output κ όχι στην Fixed χρησιμοποιώντας περισσότερο μετά από δοκιμές αυτές τις κασέτες κ φυσικά μία εγγραφή /πέρασμα..

51CF+05K4aL._SR600,315_PZZZZZZZ_.jpg


Εχω δεί αισθητή διαφορά στο μπάσο και στην ευκρίνεια και στην λεπτομέρεια γενικότερα και συγκρίνοντας τα μετά με το αντίστοιχο θέμα εγγραφής, πρώτα στο CD και μετά στο DAT.
Κ πάντα μιλάμε για τα ίδια ακούσματα στο ίδιο σύστημα / σύνθεση (το δικό μου)
Για εγγραφές από το πικάπ, ράδιο, MP3, DVD, Tape κλπ δεν το συζητάμε καθόλου..
Βέβαια μιάς κ ανέφερες Studio έχω κάτι master CD's γραμμένα από κονσόλα σε studio ηχολήπτη (φίλου μου) από μπομπίνα Track κ σε πληροφορώ ότι παίζουν απίστευτα.
Τελικά ότι περνάει από επαγγελματική κονσόλα ακούγεται αλλιώς!
Εδώ κ 10 χρόνια αλλά ήταν γραμμένα σε CD Maxell Gold Series Pro.
Δοκίμασα να γράψω ένα τμήμα τους στο DAT κ έπαθα πλάκα με την βελτίωση του ήχου στην μετέπειτα αναπαραγωγή.
Πλέον όσοι με ρωτάνε για την διαφορά ακουστικής ποιότητας του DAT σε σχέση με άλλα μέσα αυτό βάζω κ παίζει κ παθαίνουν πλάκα..
Εσύ ποιό DAT έχεις?
 
Last edited:


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Εγώ παρόλο που το Cd μου είναι αρκετά ποιοτικό ότι θέματα έχω γράψει από το CD συνδεδεμένο με οπτική ίνα (καλό καλώδιο) με το DAT στην Variable output κ όχι στην Fixed χρησιμοποιώντας περισσότερο μετά από δοκιμές αυτές τις κασέτες κ φυσικά μία εγγραφή /πέρασμα..

View attachment 120839

Εχω δεί αισθητή διαφορά στο μπάσο και στην ευκρίνεια και στην λεπτομέρεια γενικότερα και συγκρίνοντας τα μετά με το αντίστοιχο θέμα εγγραφής, πρώτα στο CD και μετά στο DAT.
Κ πάντα μιλάμε για τα ίδια ακούσματα στο ίδιο σύστημα / σύνθεση (το δικό μου)
Για εγγραφές από το πικάπ, ράδιο, MP3, DVD, Tape κλπ δεν το συζητάμε καθόλου..
Βέβαια μιάς κ ανέφερες Studio έχω κάτι master CD's γραμμένα από κονσόλα σε studio ηχολήπτη (φίλου μου) από μπομπίνα Track κ σε πληροφορώ ότι παίζουν απίστευτα.
Τελικά ότι περνάει από επαγγελματική κονσόλα ακούγεται αλλιώς!
Εδώ κ 10 χρόνια αλλά ήταν γραμμένα σε CD Maxell Gold Series Pro.
Δοκίμασα να γράψω ένα τμήμα τους στο DAT κ έπαθα πλάκα με την βελτίωση του ήχου στην μετέπειτα αναπαραγωγή.
Πλέον όσοι με ρωτάνε για την διαφορά ακουστικής ποιότητας του DAT σε σχέση με άλλα μέσα αυτό βάζω κ παίζει κ παθαίνουν πλάκα..
Εσύ ποιό DAT έχεις?

Κοίτα εάν συγκρίνεις dat cd και σου αρέσει το dat που έχεις γράψει από το cd τότε το cd σου δεν τα λέει καλά και προφανώς το dat έχει καλύτερο dac, ή αναλογικό στάδιο. Η οπτική ίνα ή η ομοαξονική δεν έχουν μεταβλητό level. Μόνο οι αναλογικές έχουν.
Εχω τρία. SONY , DTC 2000ES, DTC ZA5ES, DTC 60ES.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top