Κασέτες

Μηνύματα
37
Reaction score
51
Καλησπερα τετοιες κασσετες πουλαει κανενα μαγαζι εδω ελλαδα? (Tdk μεταλου). Απο ebay βρισκω αλλα εγχωρια θα προτιμουσα.
 

Attachments


Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Οι κασσέτες είναι επίσημα της maxell (https://www.maxell.eu/product/ur90-cassette-1-pack/). Συναρμολογούνται στην Ουγγαρία αλλά η ταινία μέσα τους προέρχεται από την Κίνα πλέον (ACME) ενω λίγο παλιότερα από την Κορέα (Saehan). Εχουν πολύ καλή απόδοση για την τιμή τους και κανένα πρόβλημα στο παίξιμο ή στην εγγραφή, τουλάχιστον στα δικά μου τρικέφαλα κασετόφωνα.
Αρα οι συγκεκριμενες κασετες δεν ειναι μαιμουδιες, απλα η εταιρια μπορει να εχει υποβιβασει την ποιοτητα (αν ισχυουν τα προβληματα που αναφερονται παραπανω).
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Εγώ τις χαρακτήρισα "μαϊμουδιάρικες" δηλαδή τσίπικες, φτηνοκατασκευές, πιθανώς με κακής ποιότητας ταινία. Είναι φτιαγμένες στην Ουγκαρία αλλά με ταινία από Μαλαισία μεριά ή από αλλού αλλά δεν το λένε. Anyway, απλά προσέξτε, σε προβλήματ που ίσως συμβούν, μπορεί να μην φταίει η συσκευή ή όχι μόνο αυτή...
Γιάννης
 



Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Η βαρεμάρα με έπιασε και γράφω κασέτες.... ( καλύτερα από το να ψάχνω τροφοδοτικό..) Η Maxell UR 90 από το Supermarket γράφετε πολύ καλά ! Παίρνει αρκετή ένταση και τα πρίμα της με αρνητικό BIAS είναι μια χαρά. Θόρυβο έχει αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό καθώς γράφω 90s Dance . ...
Δεν είδα πουθενά βρωμιές και αποσύνθεση της ταινίας...
Να πώ την Αλήθεια γράφεται καλύτερα από μεταχειρισμένη TDK SA εικοσαετίας .
Το Deck είναι το Teac V-770 και πηγή το PC ( Flac)
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Επιτρέψτε μου να αναφέρω τη Floga records από τη Ξάνθη που εδώ και αρκετά χρόνια εκτός από βινύλια βγάζει κασέτες και tape box sets
Tape's not dead!!
1585511950828.png
 




Μηνύματα
127
Reaction score
134
Όποιος "μερακλής'' θέλει να αγοράσει κενές κασσέττες ή επιθυμεί να κυκλοφορήσει το υλικό του συγκροτήματος του σε κασσέττα, ας ρίξει μια ματιά εδώ
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Κανένα καινούριο κασετόφωνο θα παίξει; τι να τις κάνουμε τις κασέτες χωρίς κασετόφωνο;Σε καινούριο μόνο φορητά κυκλοφορούν..
Και μετά σου λέει ότι ο κόσμος πάει μπροστά.. :roflmao:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Όποιος "μερακλής'' θέλει να αγοράσει κενές κασσέττες ή επιθυμεί να κυκλοφορήσει το υλικό του συγκροτήματος του σε κασσέττα, ας ρίξει μια ματιά εδώ
Ενδιαφέρουσα εταιρία. Έχει 60άρες και 90άρες 10 Ευρώ τα 5 κομμάτια + μεταφορικά υποθέτω. Καινούργιες και φρέσκιες ταινίες (Emtec, νομίζω είναι της Basf). Και να φανατστείτε πουλάνε γραμμένες D-60 TDK παρμένες από γνωστό παζάρι στον Ελαιώνα για 4 και 5 Ευρώ το κομμάτι! Και κάποιοι τις αγοράζουν! Έλεος πια...
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Η TDK D ήταν και είναι απο τις πιο τίμιες κασέτες. Περίπου 1 ευρώ την μια και με σωστό κασετοφωνο η ηχογράφιση είναι πάρα πολύ καλή ! Ακόμα και μεταχειρισμένες ξαναγράφονται πάραπολύ καλά !
 




Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Άκουσα κι εγώ μια κασέτα χτες και απόρησα με το πόσο κακογραμμένη ήταν. Ήμουν 16-17 χρονών όταν μου την έγραψαν από CD αλλά δε θυμάμαι με ποιό κασετόφωνο.
Δεν πειράζει, έχω το CD τώρα πια, που το έχω περάσει σε FLAC στον υπολογιστή.
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Άκουσα κι εγώ μια κασέτα χτες και απόρησα με το πόσο κακογραμμένη ήταν.
Έλα που δεν μας ένοιαζε..ακόμα τότε καταλαβαίναμε πως η πραγματική μαγεία της μουσικής είναι στο μήνυμα, στην σύνθεση..

Τώρα ακούω smiths τα κρακ κρουκ από πίσω είναι φρικτά, σίγουρα από βινύλιο γραμμένη η κασέτα😜
(4η κασέτα από κατω στην δεξιά στήλη στο παραπάνω κουτί.Τα περιεχόμενα φανερώνουν το μουσικό χάος που επικρατεί)😜
Θα αρχίσω να ανοίγω κουτιά, παίζει πολύ πράμα.

Και ως συνήθως από George Michael σε new model army, από cure και nephilim σε Slayer και Στέρεο Νόβα και από .. hits '89 σε bad religion.. κλπ κλπ..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top