Κατασκευή ηχείου ομοιογενούς κατευθυντικότητας ‘3π’

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.569
... ας προτεινω ... στηλωμα και μπροστα... δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο να γινει και σπιτι, αν παραγγελθουν τα ξυλα στις σωστες διαστασεις... βεβαια χρειαζονται καποια λιγα βασικα εργαλεια :)
τη μεγιστη χαρα θα δωσεις "εξω" ?
1648636798306.png

και στις υπολοιπες γωνιες..
1648637310715.png
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
τη μεγιστη χαρα θα δωσεις "εξω" ?
Τα ξυλουργικά είναι η μεγαλύτερη χαρά? :rofl: Ούτε καν που μου πέρασε απο το μυαλό, εμένα απλά με αγχώνουν.

Πέρα απο την πλάκα, αν μπορούσα να τα κάνω μόνος μου θα τα έκανα. Δεν έχω ούτε γνώση, ούτε τα εργαλεία ακόμα και να είχα το κουτί έτοιμο και να έπρεπε πχ να κολλήσω αυτό το πηχάκι ούτε μια μέγγενη δεν έχω να το κρατήσει στην θέση του. Προφανώς μπορώ να πάρω αλλά και πάλι δεν με εμπιστεύομαι. Θα με γλύτωνε και μένα απο πολλά (να εξηγώ, πέρα δώθε τις καμπίνες κτλπ).

Oι εργασίες που πρέπει να γίνουν είναι πολλές και το μόνο που θα γίνει outsourced θα είναι τα ξυλουργικά και το βάψιμο.

Αν ολα καλά θα πάω αύριο στον φίλο μου να βάψουμε τις κόρνες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.569
...ναι οκ, ευκαιρια (ιδεα) ψαχνω και εγω για να αγορασω εργαλεια και να τα βαλω σε λειτουργια...αλλο οτι τελικα δεν κανω ουτε το ενα ουτε το αλλο.... 🐒
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
... ας προτεινω ... στηλωμα και μπροστα... δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο να γινει και σπιτι, αν παραγγελθουν τα ξυλα στις σωστες διαστασεις... βεβαια χρειαζονται καποια λιγα βασικα εργαλεια :)
τη μεγιστη χαρα θα δωσεις "εξω" ?
View attachment 246439
και στις υπολοιπες γωνιες..
View attachment 246441
Αυτά που δείχνεις με τις κόκκινες γραμμές , δεν είναι στηρίγματα για αύξηση ακαμψίας , Δεκέμβριε.
Αυτά περιορίζουν τα στάσιμα μέσα στην καμπίνα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.569
διπλο το καλο, "δενει" σε μεγαλητερη επιφανεια η καμπινα εσωτερικα :)
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Πριν μερικές μέρες παρέλαβα τα waveguides. Τα φτιάχνει ο ίδιος και υποτίθεται ότι είναι σχέδιο που έχει καταλήξει μετά από χρόνια μελέτης κτλπ. Μετρήσεις και θεωρία εδώ:


Είναι κατασκευασμένες από πλαστικό ABS, πάχους περίπου 6mm σε καλούπι. Ως αποτέλεσμα στο πρόσωπο της κόρνας (face) αχνοφαίνονται οι γραμμές που ενώνονται τα 2 τμήματα. Το χρώμα επίσης είναι σκούρο ανθρακί και ο κατασκευαστής για αισθητικούς λόγους προτείνει τρίψιμο και βάψιμο τα οποία και θα κάνω.

Το μόνο που μπορεί να τριφτεί εδώ προφανώς είναι το πρόσωπο, οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό. Με αυτό στο μυαλό μου αποφάσισα να την τρίψω με το πρόσωπο κάτω, πάνω σε ένα κομμάτι μάρμαρο με υγρό τρίψιμο στα 400 grit. Τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά. Αφού έφυγαν οι γραμμές και έγινε επίπεδη συνέχισα να το τρίψιμο στα 600, 800 και 1000 grit για να φύγουν οι πολλές γρατσουνιές. Θα μπορούσα να πάω πολύ παραπάνω απ' αυτό, ουσιαστικά θα μπορούσα να τις γυαλίσω γιατί τυχαίνει να έχω εξοπλισμό που μπορεί να γυαλίσει πλαστικά αλλά δεν έχει νόημα. Δεν υπάρχει περίπτωση η βαφή να μην καλύψει γρατσουνιές στα 1000. Στις φωτό φαίνεται η διαδικασία του τριψίματος καθώς και το αποτέλεσμα στο δουλεμένο σε σχέση με το πώς ήταν αρχικά.

View attachment 245783

View attachment 245782
Σχετικά με το βάψιμο δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι θα κάνω. Χρειάζεται κάποια βαφή που μπορεί να κολλήσει σε πλαστικό που δεν έχει επεξεργαστεί, σκέφτομαι σπρέι για πλαστικά αυτοκινήτου. Ένας πολύ φίλος μου έχει έναν κολλητό με φαναρτζίδικο, εξετάζω και αυτή την οδό.
Το εχεις τριψει παρα πολυ για να το βαψεις,μεχρι 400 εισαι καλα για να πιασει σωστα το χρωμα.Το πως θα βαφτει το εσωτερικο ειναι λιγο δυσκολο,ισως με αερογραφο γιατι πιστολι εκει μεσα θα γινει χαμουλης!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Βλέπω ότι έχεις ετοιμάσει τα δύο κυκλώματα διαχωρισμού, αλλά ακόμα δεν έχεις στα χέρια σου τις μονάδες και τις καμπίνες.
Από που προκύπτει ότι αυτά μαζί λειτουργούν;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Βλέπω ότι έχεις ετοιμάσει τα δύο κυκλώματα διαχωρισμού, αλλά ακόμα δεν έχεις στα χέρια σου τις μονάδες και τις καμπίνες.
Από που προκύπτει ότι αυτά μαζί λειτουργούν;
Δεν είναι δικό μου το σχέδιο του ηχείου. Τα συγκεκριμένα crossovers είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν με συγκεκριμένα μεγάφωνα, κόρνες, διαστάσεις καμπίνας κτλπ. Θα υπάρξουν ορισμένες αλλαγές στα αρχικά σχέδια αλλα τίποτα που μπορεί να βγάλει εκτός ισσοροπίας κάτι απ αυτά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν είναι δικό μου το σχέδιο του ηχείου. Τα συγκεκριμένα crossovers είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν με συγκεκριμένα μεγάφωνα, κόρνες, διαστάσεις καμπίνας κτλπ. Θα υπάρξουν ορισμένες αλλαγές στα αρχικά σχέδια αλλα τίποτα που μπορεί να βγάλει εκτός ισσοροπίας κάτι απ αυτά.
Το βλέπω πως δεν είναι δικό σου το σχέδιο. Ο σχεδιαστής του ηχείου έχει προβλέψει να λειτουργεί σωστά με τις συγκεκριμένες μονάδες της B&C που επέλεξες;
Ρωτάω γιατί από μια ματιά που έριξα δεν είδα κάτι τέτοιο. Εκτός αν μου ξέφυγε το σημείο.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Το βλέπω πως δεν είναι δικό σου το σχέδιο. Ο σχεδιαστής του ηχείου έχει προβλέψει να λειτουργεί σωστά με τις συγκεκριμένες μονάδες της B&C που επέλεξες;
Ρωτάω γιατί από μια ματιά που έριξα δεν είδα κάτι τέτοιο. Εκτός αν μου ξέφυγε το σημείο.
Nαι. Υπάρχει η επιλογή ανάμεσα στα B&C και 3 διαφορρετικά μεγάφωνα της Eminence. Ανάλογα με την επιλογή των μεγαφώνων, γίνονται και αλλαγές στο crossover κυρίως στην αντιστάθμιση. Τα 2 B&C που ανέφερα είναι η 'καλή' επιλογή για τα ηχεία. To woofer για παράδειγμα (12PBL100) θεωρείτα καλύτερη επιλογή απο τα Eminence γιατί έχουν flux stabilisation ring (δεν ξέρω πως ονομάζεται στα Ελληνικά). Το ίδιο συμβαίνει και στις 15 ίντσες με το JBL 2226 H σε σχέση με τα eminence. Τα έχω τα woofers εδω, δυσκολεύτηκα να τα βρώ αλλά τα πήρα και σε καλή τιμή και με φοβερή εξηπηρέτηση απο ένα άγνωστο μαγαζί που λέγεται votshop.
Δεν τα είδες όλα αυτά μάλλον γιατί η πληροφορία δεν είναι δημόσια, πρέπει να του ζητήσεις τα σχέδια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Nαι. Υπάρχει η επιλογή ανάμεσα στα B&C και 3 διαφορρετικά μεγάφωνα της Eminence. Ανάλογα με την επιλογή των μεγαφώνων, γίνονται και αλλαγές στο crossover κυρίως στην αντιστάθμιση. Τα 2 B&C που ανέφερα είναι η 'καλή' επιλογή για τα ηχεία. To woofer για παράδειγμα (12PBL100) θεωρείτα καλύτερη επιλογή απο τα Eminence γιατί έχουν flux stabilisation ring (δεν ξέρω πως ονομάζεται στα Ελληνικά). Το ίδιο συμβαίνει και στις 15 ίντσες με το JBL 2226 H σε σχέση με τα eminence. Τα έχω τα woofers εδω, δυσκολεύτηκα να τα βρώ αλλά τα πήρα και σε καλή τιμή και με φοβερή εξηπηρέτηση απο ένα άγνωστο μαγαζί που λέγεται votshop.
Δεν τα είδες όλα αυτά μάλλον γιατί η πληροφορία δεν είναι δημόσια, πρέπει να του ζητήσεις τα σχέδια.
Μια χαρά λοιπόν. Μένει να βρεις καλό ξυλουργό για την καμπίνα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Μπορεί άραγε να βρεί κάποιος ceramic foam για filling του εσωτερικού της καμπίνας και απο που ?
 


Μηνύματα
258
Reaction score
127
Ακριβουτσικη diy κατασκευη!!! Θελεις ξυλουργο. Ειναι κριμα να μαθεις να κολλας δυο ξυλα σε τετοιο ηχειο. Τα θες και σαλονατα!!!
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Aς μιλήσουμε λίγο για ...ανοχές. Δεν νομίζω ότι ο σωστός όρος αλλά θα καταλάβετε τι εννοώ και θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αυτό είναι ένα πρόχειρο 3D της πρόσοψης με 3 πατούρες, για το woofer, την κόρνα και τον σωλήνα του reflex.

anoxes.jpg


Προβληματίζομαι πόσο πρέπει να αφήσω στο οριζόντιο και κάθετο επίπεδο σε εκείνα τα σημεία.

Στο οριζόντιο είναι σχετικά ξεκάθαρη η κατάσταση χρειάζεται τόσο ώστε να μπορεί να μπει το εκάστοτε εξάρτημα εύκολα αλλά ταυτόχρονα να μην είναι και πολύ μεγάλο ώστε να φαίνεται η ακμή. Αυτό ανάλογα με το φινίρισμα μπορεί να είναι και πολύ σημαντικό (αν πχ μπει ένας καπλαμάς).

Στο κάθετο τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα πιο απλά αλλά δεν είναι. Αυτό γιατί έχω αποφασίσει για ευνόητους λόγους να βάλω στα πάντα ταινία EVA. Για το woofer και την κόρνα 2mm και για τον σωλήνα 1mm. Tο πρόβλημα είναι ότι αυτό το πράγμα συμπιέζεται, το θέμα είναι το πόσο. Αν το πιέσεις τοπικά, συμπιέζεται πολύ αλλά προφανώς θα είναι πολύ διαφορετικό αν μπει ένα ολόκληρο δαχτυλίδι καθώς υπάρχει διαμερισμός της πίεσης.

Τι λέει η εμπειρία σας πάνω στο θέμα?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Aυτό τον καιρό ασχολούμαι με τις κόρνες και τα DE250.

Για αρχή οι κόρνες βάφτηκαν και βγήκαν πολύ καλές.

_DSC3254.jpg


Στην συνέχια είπα να κάνω nearfield μετρήσεις για να δώ αν παίρνω κάτι κοντά στις μετρήσεις του σχεδιαστή. Γενικά μοιάζουν πολύ. Τις μετρήσεις τις έκανα έτσι:

1651974112942.jpg


Αυτή είναι η μέτρηση με το DE250 κατευθίαν πάνω στον ενισχυτή:

1.jpg


Αυτό είναι το DE250 όταν περνάει απο το crossover:

2.jpg


Τελειώνω με τα σχέδια και σύντομα θα τα πάω στον ξυλουργό. Αν θέλετε να δείτε οτιδήποτε μου λέτε!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τα drivers που έχεις βάλει τα γουστάρω πολύ πάντως και το κόστος είναι πολύ λογικό.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Aς μιλήσουμε λίγο για ...ανοχές. Δεν νομίζω ότι ο σωστός όρος αλλά θα καταλάβετε τι εννοώ και θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αυτό είναι ένα πρόχειρο 3D της πρόσοψης με 3 πατούρες, για το woofer, την κόρνα και τον σωλήνα του reflex.

View attachment 248774

Προβληματίζομαι πόσο πρέπει να αφήσω στο οριζόντιο και κάθετο επίπεδο σε εκείνα τα σημεία.

Στο οριζόντιο είναι σχετικά ξεκάθαρη η κατάσταση χρειάζεται τόσο ώστε να μπορεί να μπει το εκάστοτε εξάρτημα εύκολα αλλά ταυτόχρονα να μην είναι και πολύ μεγάλο ώστε να φαίνεται η ακμή. Αυτό ανάλογα με το φινίρισμα μπορεί να είναι και πολύ σημαντικό (αν πχ μπει ένας καπλαμάς).

Στο κάθετο τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα πιο απλά αλλά δεν είναι. Αυτό γιατί έχω αποφασίσει για ευνόητους λόγους να βάλω στα πάντα ταινία EVA. Για το woofer και την κόρνα 2mm και για τον σωλήνα 1mm. Tο πρόβλημα είναι ότι αυτό το πράγμα συμπιέζεται, το θέμα είναι το πόσο. Αν το πιέσεις τοπικά, συμπιέζεται πολύ αλλά προφανώς θα είναι πολύ διαφορετικό αν μπει ένα ολόκληρο δαχτυλίδι καθώς υπάρχει διαμερισμός της πίεσης.

Τι λέει η εμπειρία σας πάνω στο θέμα?
Θέλεις να εξηγήσεις τι ακριβώς είναι και τι κάνει η ταινία EVA?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θέλεις να εξηγήσεις τι ακριβώς είναι και τι κάνει η ταινία EVA?
Συγνώμη γι' αυτό, παρατήρησα εκ των υστέρων ότι εδώ στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιείται καθόλου ο όρος.

Είναι η γνωστή ταινία που γνωρίζετε όλοι:

universal-foam-sealing-tape-3-x-10-mm-15-m.jpg


EVA είναι το υλικό ( Ethylene-vinyl acetate). Είναι το ίδιο υλικό που φτιάχνονται οι πλαστικές σαγιονάρες και τα υποστρώματα για camping. Για τους πιο μερακλήδες και οι στολές για cosplay (ούτε και εγώ το ήξερα, το έμαθα απο σπόντα).
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Ααα μάλιστα , ελαστική λαστιχοταινία .
Αφρώδης , σφραγίζει κλπ . Τι να την κάνεις , όχι ότι είναι άχρηστη , αλλά μιλάμε για ηχείο με bass reflex, εκτός του να απαλοίψεις κάποιους συντονισμούς .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top