Κατασκευή ηχείου ομοιογενούς κατευθυντικότητας ‘3π’

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Καλησπέρα παιδιά. Μου την βάρεσε να φτιάξω ένα ζευγάρι ηχεία. Δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Μην ρωτάτε το γιατί, απλά μου την βάρεσε. Πάει με την ηλικία φαντάζομαι. Επίσης δεν είμαι σίγουρος και τι ακριβώς θα τα κάνω, καθώς στο σαλόνι έχω κάτι παλιά B&W 803 S2. Aν μου αρέσουν περισσότερο μπορεί να τα αντικαταστήσω.

Μετά από την φοβερή αυτή εισαγωγή τα ηχεία που αποφάσισα να φτιάξω είναι αυτά (Πάντα ήθελα ένα ηχείο ‘τέτοιου’ τύπου):


Οποιος διψάει για θεωρία σχετικά με τα ηχεία ομοιόμορφης κατευθηντικότας και την εφαρμογή στο συγκεκριμένα σχέδια μπορεί να διαβάσει το whitepaper εδώ:


Ο κατασκευαστής τους Wayne Parham είναι ένας πολύ καλός και ευγενικός τύπος και μάλλον εντελώς συμβατός με το site σας καθώς αναφέρεται συχνά στον Toole, προτείνει τα ηχεία του να τοποθετούνται παρέα με 4 sub, θεωρεί τους ενισχυτές πάνω κάτω τους ίδιους αν παίζουν σωστά και άλλα τέτοια.

Θα κατασκευαστούν με μεγάφωνα της B&C.

12PBL100 για το woofer:


Και DE250 για το compression driver:


Τις κόρνες θα τις πάρω κατευθείαν απ’ αυτόν μιας και το crossover είναι ρυθμισμένο πάνω τους. Είναι όμως σχεδόν ίδιο με το H290 της Eminence (90 x 40 μοίρες).

Διαβάζω (και μαθαίνω) διαρκώς για όλες τις διαδικασίες που εμπλέκονται στην κατασκευή ενός ηχείου. Κάνω σχέδια, διαλέγω και αγοράζω υλικά κ.ο.κ. Έχω τελειώσει τα 2 crossover που φαίνονται στην φωτό. Είναι φτιαγμένα με Cross-caps της Jantzen, 15ga πηνία επίσης Jantzen, αντιστάσεις της Dayton και Mundorf και επίχρυσες επαφές (κυρίως για το αισθητικό). Τις πλακέτες τις σχεδίασα και της κατασκεύασα εγώ.

1647365360083.jpg


Το project βρίσκεται σε εξέλιξη, ακόμα μαζεύω υλικά και θα πάρει κάποιο χρόνο να ολοκληρωθεί. Το μεγαλύτερο μου άγχος είναι τα ξυλουργικά τα οποία δεν μπορώ να κάνω εγώ καθώς και όλες οι διαδικασίες που σχετίζονται με αυτά. Τα υπόλοιπα νομίζω πάνω κάτω τα έχω.

Θα ποστάρω την σχετική πρόοδο αν ενδιαφέρεστε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
@ppkstat Φίλε, μπράβο για την προσπάθεια και το κουράγιο σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς έναν άλλο τίτλο για το thread σου και να ζητήσεις από κάποιον διαχειριστή να αλλάξει τον υφιστάμενο. Με αυτόν τον τίτλο, το thread θα είναι πολύ δύσκολο να το αναζητήσει κάποιος.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Εγώ να δεις πόσο το εύχομαι!

Θα επιλυφθώ για την αλλαγή του τίτλου.
 



Μηνύματα
154
Reaction score
397
Πριν μερικές μέρες παρέλαβα τα waveguides. Τα φτιάχνει ο ίδιος και υποτίθεται ότι είναι σχέδιο που έχει καταλήξει μετά από χρόνια μελέτης κτλπ. Μετρήσεις και θεωρία εδώ:


Είναι κατασκευασμένες από πλαστικό ABS, πάχους περίπου 6mm σε καλούπι. Ως αποτέλεσμα στο πρόσωπο της κόρνας (face) αχνοφαίνονται οι γραμμές που ενώνονται τα 2 τμήματα. Το χρώμα επίσης είναι σκούρο ανθρακί και ο κατασκευαστής για αισθητικούς λόγους προτείνει τρίψιμο και βάψιμο τα οποία και θα κάνω.

Το μόνο που μπορεί να τριφτεί εδώ προφανώς είναι το πρόσωπο, οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό. Με αυτό στο μυαλό μου αποφάσισα να την τρίψω με το πρόσωπο κάτω, πάνω σε ένα κομμάτι μάρμαρο με υγρό τρίψιμο στα 400 grit. Τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά. Αφού έφυγαν οι γραμμές και έγινε επίπεδη συνέχισα να το τρίψιμο στα 600, 800 και 1000 grit για να φύγουν οι πολλές γρατσουνιές. Θα μπορούσα να πάω πολύ παραπάνω απ' αυτό, ουσιαστικά θα μπορούσα να τις γυαλίσω γιατί τυχαίνει να έχω εξοπλισμό που μπορεί να γυαλίσει πλαστικά αλλά δεν έχει νόημα. Δεν υπάρχει περίπτωση η βαφή να μην καλύψει γρατσουνιές στα 1000. Στις φωτό φαίνεται η διαδικασία του τριψίματος καθώς και το αποτέλεσμα στο δουλεμένο σε σχέση με το πώς ήταν αρχικά.

1648051745251.jpg


1648051763100.jpg

Σχετικά με το βάψιμο δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι θα κάνω. Χρειάζεται κάποια βαφή που μπορεί να κολλήσει σε πλαστικό που δεν έχει επεξεργαστεί, σκέφτομαι σπρέι για πλαστικά αυτοκινήτου. Ένας πολύ φίλος μου έχει έναν κολλητό με φαναρτζίδικο, εξετάζω και αυτή την οδό.
 



Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ωραίος φίλε καλή επιτυχία! εγώ πλαστικές κόρνες έχω βάψει 2 φορές εδώ https://www.xmchromepaint.gr και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος ρίξε μια ματιά
Τέτοια posts μου αρέσουνε :)

Δυστυχώς είναι Θεσσαλονίκη (εγώ Αθήνα). Δεν έχω καμία εμπειρία στο θέμα αλλά δεν πρέπει να είναι και τίποτα πολύ δύσκολο.

Παρεμπιπτόντως ένα θέμα το οποίο με έχει δυσκολέψει πολύ μέχρι στιγμής είναι να βρώ εδώ υαλοβάμβακα. Ιδανικά θα ήθελα υαλοβάμβακα κάπου στα 8mm και το μεγαλύτερο που έχω βρει είναι στα 5mm (και αυτόν με δυσκολία τον βρήκα).

Έχω φάει τον τόπο αν ξέρετε τίποτα πείτε. Αν δεν βρω θα βάλω τον 5αρι μάλλον καθώς οτιδήποτε άλλο υλικό κατά τον σχεδιαστή είναι υποδεέστερο για την εφαρμογή.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
ωραια ποιοτικα μεγαφωνα ιδιως το de 250 κορυφαιο.παρε aritherm για μεσα στο κουτι.πολυ ανωτερο απο υαλοβαμβακα
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θα το τσεκάρω το aritherm. Είναι πολυεστερικό απ ότι βλέπω βέβαια και ο σχεδιαστής τους είναι κάθετος, θεωρεί ότι ο υαλοβάμβακας είναι ότι καλύτερο σύμφωνα με τις δοκιμές του. Κυρίως για τα απορόφηση των στάσιμων κυμάτων. Αλλά θα το ψάξω.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Συγχαρητήρια φίλε, καλή επιλογή για το είδος του ηχείου.
Για τα ξύλα πήγαινε σε ξυλουργό για σωστή δουλειά.
Τον εξοπλισμό από που τον αγοράζεις? Ελλάδα - Ευρώπη - Αμερική? Έχεις τελωνείο?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Συγχαρητήρια φίλε, καλή επιλογή για το είδος του ηχείου.
Για τα ξύλα πήγαινε σε ξυλουργό για σωστή δουλειά.
Τον εξοπλισμό από που τον αγοράζεις? Ελλάδα - Ευρώπη - Αμερική? Έχεις τελωνείο?
Τα πάντα, εκτός απο τις κόρνες, είναι αγορασμένα απο Ευρώπη ή Ελλάδα.

Τα woofers είναι απο την Σλοβακία, τα compression drivers δεν τα έχω πάρει ακόμα αλλά τα έχει το thomann και όλα τα υπόλοιπα audiophonics, soundimports κτλπ. Για τα waveguides πλήρωσα 40 ευρώ τελωνείο.

Τα ξυλουργικά παραμένουν το μεγαλύτερο αγχος μου γιατί υπάρχουν διάφορες τεχνικές λεπτομέρειες που δεν γνωρίζω. Εχω κάνει μερικά βασικά σχέδια αλλά μόλις τελειώσω με τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα τελειώσω και να βρώ έναν μαραγκό. Η κατασκευή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη φαντάζομαι, ένα κουτί είναι με ένα μόνο ενδιάμεσο σημείο στήριξης (bracing). Ωστόσο θα πρέπει να γίνουν 4 πατούρες για το woofer, κόρνες, reflex και τις μπόρνες. Επίσης θα πρέπει η κατασκευή τους να γίνει σε 2 στάδια προφανώς, δηλαδή να τα πάρω με μια πλευρά ανοιχτή, να βάλω τα crossovers, την μόνωση, την καλωδίωση, τα μεταλικά παξιμάδια για τα μεγάφωνα και τις τρύπες και μετά να τα επιστρέψω για να τα κλείσει και να τα βάψει. Πως και με ποιον τρόπο θα γίνει αυτό και πως θα ενωθούν τα ξύλα δεν το γνωρίζω. Θα το συζητήσω μαζί του όταν τον βρώ φαντάζομαι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ας καρφωσουμε...μερικα μελη που γνωριζουν απο ξυλουργικη... 🐒
+edit: (μιας και επεσε καρφωμα...ας το συνεχισω) ... θα βοηθουσε (τα μελη) να δουμε καποιο σχεδιο και γιατι οχι και υπολογιζμους για την καμπινα...παντως μην αγχωνεσαι...εχω πληροφοριες για οχι φτηνα ηχεια που ειναι φτιαγμενα (απο) πσαροκασελες απο μεγαλο κατασκευαστη (πλυντηριων?) 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Χίλια ευχαριστώ, για μένα κάτι τέτοια θρεντς είναι πολύ χρήσιμα. Ειχα βρεί πάλι απο το φόρουμ αυτό παλιότερα:


Το μαγαζί υπάρχει ακόμα απ' οσο βλέπω αλλά δεν του έχω μιλήσει. Αν έχει φτιάξει πολλές καμπίνες ίσως είναι καλή επιλογή.
+edit: (μιας και επεσε καρφωμα...ας το συνεχισω) ... θα βοηθουσε (τα μελη) να δουμε καποιο σχεδιο και γιατι οχι και υπολογιζμους για την καμπινα...παντως μην αγχωνεσαι...εχω πληροφοριες για οχι φτηνα ηχεια που ειναι φτιαγμενα (απο) πσαροκασελες απο μεγαλο κατασκευαστη (πλυντηριων?) 🐒
Ναι μην ανυσηχείτε, φτιάχνω αναλυτικά σχέδια. Την πρόσοψη την έχω φτιάξει και σε 3D για να βοηθήσω τον μαραγκό. Θα ποστάρω όταν είναι η ώρα.
Το έχω σχεδιάσει για MDF 19mm ελπίζω ότι θα το δουλεύουν όλοι.
 
Last edited:


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Μήπως να σκεφτείς 25άρι mdf ?
Να το σκεφτώ, βεβαίως αλλά γιατί? Τα αρχικά σχέδια είναι για 16mm. Στα σημεία στήριξης του woofer και της επειδή θα μπουν πρόσωπο θα υπάρχει έξτρα στήριξη στο σημείο πίσω περίπου 10-15mm για να υπάρχει περισσότερο πάχος. Οι διαστάσεις είναι αρκετά μεγάλες και υποτίθεται ότι η αδράνεια επιτυγχάνεται κυρίως απο το bracing όχι το πάχος των τοιχωμάτων. Έτσι νομίζω αλλά το ξαναλέω είμαι άσχετος. Σας δίνω τις συνολικές διαστάσεις της καμπίνας μιας και το αναφέρουμε

panels_cut_size.jpg
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Το δέσιμο ή δεσίματα ,bracing , δεν προσδίδει αδράνεια , απλώς περιορίζει τρόπον τινά το κουδούνισμα των τοιχωμάτων.
Αυξημένο πάχος τοιχωμάτων και bracing φέρνουν το ζητούμενο.
Υπάρχει σχέδιο για το bracing?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Το δέσιμο ή δεσίματα ,bracing , δεν προσδίδει αδράνεια , απλώς περιορίζει τρόπον τινά το κουδούνισμα των τοιχωμάτων.
Αυξημένο πάχος τοιχωμάτων και bracing φέρνουν το ζητούμενο.
Υπάρχει σχέδιο για το bracing?
Δεν το έχω ενσωματώσει ακόμα αλλά κάπως έτσι θα είναι
20220204_122720.jpg
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οκ σκέψου και υπολόγισε και μία κάθετη τάβλα με κοψίματα να δένει και τις πάνω κάτω επιφάνειες , με την μεσαία .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top