Κατασκευή crossover.

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Μου έχει μείνει απωθημένο να ακούσω αυτό το σύνολο: http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/2_wege/noboxbb/bauanleitung.html επειδή έτυχε να έχω τα Β200 (full range).

Η τιμή των crossover όμως μου φαίνεται πολύ υψηλή και γι'αυτό δεν το έχω προχωρήσει.

Υπάρχει κάποια πρόταση είτε για άλλο έτοιμο crossover είτε για ελληνική ιδιοκατασκευή, αλλά με πολύ μικρότερο κόστος; (ακούω πως υπάρχουν και με 15-20 ευρώ ).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

Πόσο κάνει έτοιμο το κρος; Κάποιο link;
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Από την περιγραφή της σελίδας της Visaton:

"The electric separation between the two drivers is low enough (250 Hz), which enables the full-range speaker to make full use of its capabilities and the BGS 40 8 Ohm is effectively the supporting woofer. The BGS 40 8 Ohm is a musician's driver with high sensitivity and can, as a result, easily be adapted to the B 200 6 Ohm without giving anything away in terms of mean sound pressure."
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Μάλλον δύσκολο να βρεθεί crossover 2 δρόμων με διαχωρισμό στα 250Hz, έτσι;
 

Μηνύματα
37
Reaction score
25
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

δεν είναι και τοσο δύσκολο να το σχεδιάσεις. Θα βρεις πολύ εύκολα τύπους στο internet. Το κόστος θα κριθεί καθαρά από την ποιότητα υλικών που θα διαλέξεις. Ξεκινά με τυπικά υλικά στην αρχή και αν σου αρέσει το σκέφτεσαι να το αναβαθμησεις
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δυστυχώς ένα μεγάφωνο δεν είναι μια ωμική αντίσταση όπως θα <<ήθελε>> ένα πρόγραμμα υπολογισμού κροσόβερ και επίσης κανένα κύκλωμα ηχείου του πλανήτη μας δεν έχει σχεδιαστεί από υπολογιστή.
Από εκεί και πέρα σε ένα κροσόβερ αυτό που κυρίως πληρώνεται είναι η δουλειά που έχει πίσω του, και πίστεψε με για κάτι αξιόλογο αυτή μεταφράζεται σε πάρα πολλές ώρες και ανάλογο εξοπλισμό, και όχι τα υλικά που το αποτελούν.
Όποιος πει ότι φτιάχνει κροσόβερ με 100 ευρώ είναι αλμπάνης και μακρυά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

Δεν κάνει οποιοδήποτε κρος για οποιαδήποτε μεγάφωνα, εκτός εξαιρέσεων που αφορούν μόνον τα τουήτερ. Τώρα, όσον αφορά το έτοιμο της Visaton, είναι όντως αλμυρή η τιμή του...



Μπορείς να παραγγείλεις τα πηνία στον Γιατρά, ή όποιο άλλο εργαστήριο τυλίγει μετασχηματιστές. Όπως έχει κάνει και η Visaton άλλωστε, το μεγάλο πηνίο των 10mH μπορείς να το παραγγείλεις οπλισμένο για οικονομία, ενώ το ίδιο μπορείς να κανεις και για τα υπόλοιπα, (με σύρμα διατομής 1mm - αν το κόστος είναι υψηλό, κατέβα στα 0,8mm).

Οι πυκνωτές είναι επίσης μεγάλοι, καθώς χαμηλή συχνότητα κρος σημαίνει μεγάλα επαγωγικά και χωρητικά στοιχεία, και γι' αυτό αυτά τα κρος κοστίζουν. Ο μεγάλος των 220μF μπορεί να υλοποιηθεί με τέσσερις ηλεκτρολυτικούς των 220μF, ανά δύο σε σειρά και ανά δύο παράλληλα, και μάλιστα πλάτη με πλάτη, αλλά θα πρέπει να μετρηθούν, ώστε συνολικά να δώσουν 210 - 230μF. Συνήθως, ένας καινούργιος ηλεκτρολυτικός έχει χωρητικότητα έως και 40% υψηλότερης της ονομαστικής του, οπότε χρειάζεται μέτρημα. Τάση λειτουργίας 40 ή 63V, αν η διαφορά τιμής είναι σημαντική, που δεν είναι, οπότε 63V. Oι πολυεστερικοί (ΜΚΤ) είναι προτιμώτεροι, κι ακόμη περισσότερο οι MKP, φυσικά με ανάλογη (ή και δυσανάλογη) αύξηση του κόστους. Αν βάλεις τέτοιους, τάση λειτουργίας 100V DC και άνω, όχι χαμηλότερη.

Η αντίσταση μπορεί να υλοποιηθεί με απλά, φθηνά τουβλάκια, με δύο αντιστάσεις των 22Ω συνδεδεμένες παράλληλα, ώστε να μειωθεί αρκετά η τυχόν επαγωγική συμπεριφορά τους. Μπορούν να είναι κάλλιστα 10W, ακόμα καλύτερα.

Δεν χρειάζεσαι πλακέτα, μπορείς να μοντάρεις το κύκλωμα σημείο προς σημείο, αφού στερεώσεις τα εξαρτήματα σε κάποια ξύλινη κλάπα με δέστρες, (μιας και τα πηνία θα είναι βαριά).

Τα ίδια ισχύουν και για το προαιρετικό κύκλωμα εξομάλυνσης της εμπέδησης. Η έτοιμη πλακέτα περιλαμβάνει αμφότερα τα κυκλώματα.

 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
:622:
Είμαι υπόχρεος!!! (* υπόχρεος (ήδη ελληνιστικό). Το αρχ. ὑπόχρεως ανήκει στα αττικόκλιτα (τοῦ ὑπόχρεω, πβ. τῆς Ἀπόκρεω), αλλά εφόσον υπάρχει νεοελληνικός μεταπλασμένος τύπος (υπόχρεος), τον προτιμούμε.

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=8440.0#ixzz1uXpDy7Wc

Μάλλον θα επανέλθω για διευκρινήσεις!

 

Μηνύματα
37
Reaction score
25
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

Επ βρε παιδιά!!! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Από ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του φίλου δεν έχει την εμπειρία ή την όρεξη να κάνει μια τέτοια προσπάθεια. Έχει όμως την όρεξη να πειραματηστει και να παίξει. Θεωρώ λοιπόν ότι ρίχνοντας τον κατευθείαν στα βαθειά του κόβουμε λίγο τα φτερά να ξεκινήσει. Με αυτή τη λογική μίλησα. Σαφέστατα και ισχύουν όσα αναφέρατε όμως αν τα διαβάσει κάποιος εκτός από εμάς που μπορεί να έχουμε κάποια μικρή εμπειρια θα του φανεί ένα ακαταλαβιστικο βουνό και δε θα κάνει ούτε ένα μικρό βήμα να το ανέβει... Αυτό έχω πάντα στο μυαλό μου οταν μου ζητάνε συμβουλές, προσπαθω να μπω στο πως θα το σκεφτεί ο ίδιος.. Και εδω είμαστε μολις πάρει μυροδια από κροσοβερ να αναλύσουμε και να εντρυφησουμε περεταίρω. :) :)

...παντα φιλικά μιλοντας
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εγώ πάλι θα έλεγα πως καλό είναι να γνωρίζεις κάποιος που ξεκινάει μια κατασκευή μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Ένας ερασιτέχνης με όρεξη και βασικές γνώσεις είναι εύκολο να φτιάξει μια ενισχυτική βαθμίδα, αλλά αδύνατον να φτιάξει ηχείο.

Αν δεν έχει άλλη επιλογή ακολουθεί τη περπατημένη, που στη προκειμένη λέγεται κροσόβερ της εταιρίας, και έχει βάλει μια καλή βάση.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
1) Περιμένω τιμές από Γιατρά.
2) Είναι θέμα κόστους ή όγκου η αντικατάσταση του ενός πυκνωτή των 220μF με 4 άλλους?
3) Δεν μπόρεσα να βρώ τι σημαίνουν τα LR, FC, SP, KN, και ELCO RAUH, ELCO SPEZ. Αν υπάρχει εύκολο κάποιο link...
Και πάλι ευχαριστώ!!!
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Μίλησα με Γιατρά.
Δυστυχώς θέλει περισσότερα στοιχεία από το "LR 10mH 1mm, οπλισμένο".
Όποιος μπορεί να μεταφράσει για να το μεταφέρω...
(οπλισμένο=με πυρήνα και όχι αέρος, έτσι; μήπως όμως χάριν του κόστους φορτωθώ ανεπιθύμητα πριονάκια στο κατέβασμα της καμπύλης; http://www.avsite.gr/vb/showthread....F%E1-%F3%E5-crossover..&p=1166030#post1166030 ) :116:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Μίλησα με Γιατρά.
Δυστυχώς θέλει περισσότερα στοιχεία από το "LR 10mH 1mm, οπλισμένο".
...
Τί άλλο θέλει;
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Τί άλλο θέλει;
σαν να μην καταλάβαινε το mH και ρώταγε για μΑ...
ούτε το οπλισμένο καταλάβαινε, υπέθεσε πως είναι με πυρήνα και του είπα ναι...
για τα LR κλπ ούτε λόγος (εγώ ακόμη ψάχνω τι είναι!)
edit: για το 10mH στο περίπου είπε 15-20€
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

Μα τα Αμπέρ τα καθορίζει η διατομή. Με οπλισμό ή με πυρήνα, το ίδιο είναι... Πάνω από 1mm σύρμα δεν χρειάζεται για τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, μια χαρά είναι. Αν σε παίρνει στα λεφτά, κάνε αυτό και το 3,3 που είναι σε σειρά με σύρμα 1,2 ή 1,5mm. Για τα υπόλοιπα, και 0,7mm να βάλεις, εντάξει είναι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Στο κροσόβερ της εταιρίας φαίνονται δύο εν σειρά πηνία, ένα 10 και ένα 3,3mH, επειδή αυτές είναι συνηθισμένες τιμές πηνίων της αγοράς.
Από τη στιγμή που τα παραγγέλνεις αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα πηνίο 13,3 mH.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Εγώ πάλι θα έλεγα πως καλό είναι να γνωρίζεις κάποιος που ξεκινάει μια κατασκευή μέχρι που μπορεί να φτάσει.

Ένας ερασιτέχνης με όρεξη και βασικές γνώσεις είναι εύκολο να φτιάξει μια ενισχυτική βαθμίδα, αλλά αδύνατον να φτιάξει ηχείο.

Αν δεν έχει άλλη επιλογή ακολουθεί τη περπατημένη, που στη προκειμένη λέγεται κροσόβερ της εταιρίας, και έχει βάλει μια καλή βάση.
αν και ομολογουμένως σπάνιο εκ μέρους μου, συμφωνώ με τον πιτερμένη! :116:

θα ήθελα σε αυτό το σημείο να δώσω κι ένα διαφορετικό "στίγμα", μια άλλη "προσέγγιση" αν θέλετε αυτού του προβλήματος.


Μια προσέγγιση με αντικειμενικά και αναμφίβολα πλεονεκτήματα, η οποία μπορεί να εφαρμοστεί σε άπειρες παρόμοιες καταστάσεις, και η οποία έχει την "ευλυγισία" της "προσαρμοστικότητας" όταν (και αν) αλλάξουν οι αρχικές "συνθήκες".

Και για να μη σας ζαλίζω με το απόσταγμα της δήθεν σοφίας μου (τρομάρα μου :116:) να περάσω ο "ψητό":

ψηφιακό κρος χαμηλού κοστολογίου.

Πιο χαμηλού κοστολογίου από 2 τυπικά κρος με υλικά της προκοπής (όχι κορυφαία, μη λέμε και αηδίες...).


σκεφτείτε το..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Στο κροσόβερ της εταιρίας φαίνονται δύο εν σειρά πηνία, ένα 10 και ένα 3,3mH, επειδή αυτές είναι συνηθισμένες τιμές πηνίων της αγοράς.
Από τη στιγμή που τα παραγγέλνεις αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα πηνίο 13,3 mH.
Σωστόςςςςςς!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

@cbk: Επειδή το link του costas EAR δεν δουλεύει, δες εδώ το crossover στο οποίο αναφέρεται.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top