Κατασκευή sub

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Παράδειγμα ήταν τα 100 λίτρα. Στο χαρτί που έβαλες, βλέπω ότι με 35 λίτρα είσαι εντάξει. Και μάλιστα μπορείς να το κάνεις με bass reflex διαμέτρου 63 χιλιοστών και μήκους 200 χιλιοστών, που θα μπορείς να την κλείνεις και να γίνεται sealed.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Παράδειγμα ήταν τα 100 λίτρα. Στο χαρτί που έβαλες, βλέπω ότι με 35 λίτρα είσαι εντάξει. Και μάλιστα μπορείς να το κάνεις με bass reflex διαμέτρου 63 χιλιοστών και μήκους 200 χιλιοστών, που θα μπορείς να την κλείνεις και να γίνεται sealed.
Έμενα η καμπινα είναι 42 λιτρα 7 εκατοστά ο σωλήνας και το μήκος είναι περίπου 60 εκατωστα
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έμενα η καμπινα είναι 42 λιτρα 7 εκατοστά ο σωλήνας και το μήκος είναι περίπου 60 εκατωστα
Εγώ έφτιαξα αυτήν την καμπίνα
Εγώ έφτιαξα αυτήν την καμπίνα
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
154
Reaction score
34
Αυτή η καμπίνα απ' ό,τι καταλαβαίνω, είναι για άλλο μεγάφωνο. Έτσι δεν είναι;
Όταν την έφτιαχνα νόμιζα ότι πετάς πάνω ένα 12" κι όλα καλά, ,χαζαμαρες,
Όταν την έφτιαχνα νόμιζα ότι πετάς πάνω ένα 12" κι όλα καλά, ,χαζαμαρες,
Γι'αυτό είναι.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το μεγάφωνο που έχεις είναι κατάλληλο και για κλειστού τύπου καμπίνα αλλά και <<συντονισμένου σωλήνα>>. Η μονάδα αυτή είναι σχεδιασμένη για αυτοκίνητο, γιαυτό και οι προτεινόμενες καμπίνες έχουν σαν σκεπτικό τον μικρό όγκο και τις ιδιαιτερότητες του αυτοκινήτου, όπου υπάρχει μεγάλο κέρδος στα χαμηλά.

Η ιδανική καμπίνα bass reflex γιαυτό το μεγάφωνο, ώστε να κατέβει όσο χαμηλά γίνεται, είναι 108 λίτρα, με συντονισμό στους 30 Hz.
Αυτό θα σου δώσει στα -3 db 29,8 Hz, που είναι μια χαρά. Ο δε σωλήνας πρέπει να έχει διάμετρο 10 εκατοστά και μήκος 12,6 cm.
Για κλειστή καμπίνα χρειάζεσαι 55 λίτρα, αλλά δεν θα πάρεις κάτω από 52 Hz στα -3 db, ενώ τα -6 db θα τα δεις στους 40 Hz.

Γενικά τα προγράμματα υπολογισμού που βρίσκεις δωρεάν στο διαδίκτυο έχουν μια σχετική ακρίβεια.
Μπορεί να γίνει αξιοπρεπής δουλειά και κράτησε αυτό. Δεν σου χρειάζεσαι το παραπάνω.

Κανένα δεν είναι απόλυτο και δεν θα σου δώσει ακριβώς το αποτέλεσμα.
Για παράδειγμα, οι διαστάσεις τις καμπίνας και η τοποθέτηση του μεγαφώνου αλλάζουν ελαφρώς το αποτέλεσμα καθώς και την έξοδο που θα υπάρχει στον σωλήνα.
Το μήκος του σωλήνα επίσης το υπολογίζουν ελαφρώς μεγαλύτερο συνήθως.
Επίσης τα αποσβεστικά υλικά παίζουν ρόλο, ενώ κανένα πρόγραμμα δεν στο περιγράφει.
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Το μεγάφωνο που έχεις είναι κατάλληλο και για κλειστού τύπου καμπίνα αλλά και <<συντονισμένου σωλήνα>>. Η μονάδα αυτή είναι σχεδιασμένη για αυτοκίνητο, γιαυτό και οι προτεινόμενες καμπίνες έχουν σαν σκεπτικό τον μικρό όγκο και τις ιδιαιτερότητες του αυτοκινήτου, όπου υπάρχει μεγάλο κέρδος στα χαμηλά.

Η ιδανική καμπίνα bass reflex γιαυτό το μεγάφωνο, ώστε να κατέβει όσο χαμηλά γίνεται, είναι 108 λίτρα, με συντονισμό στους 30 Hz.
Αυτό θα σου δώσει στα -3 db 29,8 Hz, που είναι μια χαρά. Ο δε σωλήνας πρέπει να έχει διάμετρο 10 εκατοστά και μήκος 12,6 cm.
Για κλειστή καμπίνα χρειάζεσαι 55 λίτρα, αλλά δεν θα πάρεις κάτω από 52 Hz στα -3 db, ενώ τα -6 db θα τα δεις στους 40 Hz.

Γενικά τα προγράμματα υπολογισμού που βρίσκεις δωρεάν στο διαδίκτυο έχουν μια σχετική ακρίβεια.
Μπορεί να γίνει αξιοπρεπής δουλειά και κράτησε αυτό. Δεν σου χρειάζεσαι το παραπάνω.

Κανένα δεν είναι απόλυτο και δεν θα σου δώσει ακριβώς το αποτέλεσμα.
Για παράδειγμα, οι διαστάσεις τις καμπίνας και η τοποθέτηση του μεγαφώνου αλλάζουν ελαφρώς το αποτέλεσμα καθώς και την έξοδο που θα υπάρχει στον σωλήνα.
Το μήκος του σωλήνα επίσης το υπολογίζουν ελαφρώς μεγαλύτερο συνήθως.
Επίσης τα αποσβεστικά υλικά παίζουν ρόλο, ενώ κανένα πρόγραμμα δεν στο περιγράφει.
Η καμπινα με τα 108 λίτρα που μου περιγράφεις είναι για ένα bass reflex? Και αν θέλω να βάλω δύο bass reflex τότε να υποθέσω είναι 2 bass reflex 5χ6.3 ?
Η καμπινα με τα 108 λίτρα που μου περιγράφεις είναι για ένα bass reflex? Και αν θέλω να βάλω δύο bass reflex τότε να υποθέσω είναι 2 bass reflex 5χ6.3 ?
Για το σπίτι θα την φτιάξω.
Η καμπινα με τα 108 λίτρα που μου περιγράφεις είναι για ένα bass reflex? Και αν θέλω να βάλω δύο bass reflex τότε να υποθέσω είναι 2 bass reflex 5χ6.3 ?

Για το σπίτι θα την φτιάξω.
Και επισεις το σπουδαιότερο σας ευχαριστώ που ασχολείστε και με βοηθάτε!!!😉👍
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η καμπινα με τα 108 λίτρα που μου περιγράφεις είναι για ένα bass reflex? Και αν θέλω να βάλω δύο bass reflex τότε να υποθέσω είναι 2 bass reflex 5χ6.3 ?
Έγραψα λάθος το μήκος παραπάνω. Αντί για 12,6 cm πρέπει να είναι 16,6 το μήκος, για 10αρι σωλήνα.

Για μεγάφωνο 12 ιντσών η ελάχιστη διάμετρος σωλήνα, πάντα για έναν, είναι τα 10 εκατοστά.
Όταν μειώνεται η διάμετρος υπολογίζουμε εκ νέου το μήκος για ίδιο συντονισμό σε συχνότητα, με δεδομένο τον όγκο της καμπίνας.
Αν θες δύο σωλήνες, για να βγει λογικό το μήκος, καλό είναι να πας στα 8 εκατοστά διάμετρο (υπάρχει μόνο σε ακριβό σωλήνα υψηλής πίεσης) και το μήκος τους πρέπει να είναι περίπου 24 εκατοστά.
Αν πας σε διάμετρο σωλήνα, πάντα για δύο, τα 7 εκατοστά, τότε το μήκος σου βγαίνει 18 cm.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.341
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top