Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Μερικοί σαν τον μανέστρο θα πεταχτούν να πούν ότι κάνω λάθος .
Ναι αυτός ο Μαέστρος είναι αδιόρθωτος. Του τα λέω και εγώ αυτά που λες, αλλά δεν ακούει. 😃

Ηπειρώτικο κεφάλι, αγύριστο. Τι περιμένεις ; 😃
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τη δεκαετία του 1970, αυτή η σύσταση γινόταν και για τους τρανζιστοράτους. Έχει αλλάξει αυτό?
Καταρχάς για το εκάστοτε μοντέλο τελικού ή ολοκληρωμένου πρέπει να έχουμε διαβάσει τις οδηγίες χρήσης για να δούμε αν ο κατασκευαστής απαγορεύει την ενεργοποίηση χωρίς συνδεδεμένο φορτίο στην έξοδο.

Οι σύγχρονοι τρανζιστοράτοι με τοπολογία τάξης Α-ΑΒ βασίζονται στην αρχή ενίσχυσης τάσης και κανονικά δεν διαθέτουν μετασχηματιστή ή πυκνωτή στην έξοδο ενώ διακρίνονται και από αρκετά χαμηλή αντίσταση εξόδου. Η απουσία συνδεδεμένου ηχείου ισοδυναμεί με άπειρη τιμή φορτίου στην έξοδο οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Βλάβη θα προέκυπτε αντιθέτως από βραχυκύκλωμα στην έξοδο ή ενδεχόμενα καθώς ο χρήστης θα προσπαθούσε να συνδέει ηχεία με τον ενισχυτή ενεργοποιημενο φέρνοντας σε απευθείας επαφή τους δύο ακροδέκτες κι εφόσον δεν θα υπήρχε δικτύωμα προστασίας. Οι τάξης Α δεν θ'αποφεύγουν ούτως ή άλλως τη θέρμανση.

Τα ενισχυτικά class-D διαθέτουν στην έξοδο το γνωστό φίλτρο L-C ώστε ν'αποκόπτεται η υψίσυχνη ζώνη της διακοπτικής λειτουργίας από την έξοδο προς το ηχείο. Απουσία συνδεδεμένου φορτίου το επαγωγικό στοιχείο στο φίλτρο θα μπορούσε να εμφανίσει κορεσμό προκαλώντας θερμική καταπόνηση στα τρανζίστορ που λειτουργούν διακοπτικά και να προκληθεί βλάβη. Υπάρχουν κατασκευαστές που τοποθετούν κάποιου τύπου προστασία στις δικές τους υλοποιήσεις class-D ώστε να μη συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Δικτυώματα προστασίας μπορεί να έχουν και κάποια λυχνιακά μοντέλα οπότε επανερχόμαστε στις οδηγίες χρήσης.
Αρκετοί ακροαματικόφιλοι πάντως θα θεωρούσαν ότι η ελκυστικότερη απόδοση από τρανζίστοράτους ενισχυτές εισπράττεται ακριβώς...όταν δεν θα ήταν συνδεδεμένοι με ηχεία. :roflmao:
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αρκετοί ακροαματικόφιλοι πάντως θα θεωρούσαν ότι η ελκυστικότερη απόδοση από τρανζίστοράτους ενισχυτές εισπράττεται ακριβώς...όταν δεν θα ήταν συνδεδεμένοι με ηχεία. :roflmao:
έχεις κέφια πρωί -πρωί…:geek:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Καλές οι λάμπες καλά τα τρανζίστορ καλά και τα μοσφετ, όλα αυτά όμως παίζουν σα χαλαζμένα ραδιόφωνα δίπλα σε κλας ντε. 😎

Αλλά άμα το σεταπ δεν μπορεί να τα βγάλει αυτά, δε μπορεί, τι α κάεις; Α κατς α μαλώεις;

Άντε καλημέρες κι από μένα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Δεν με νοιάζει να ακούσω λαμπάτες χροιές που ακούει ο μαέστρος . Χ@στηκα. Θέλω να ακούω live την μουσική μου .
Το προβλημα κ. Ιωαννη ειναι ποσο ΛΙΒΕ :gamer: εχουμε ακουσει στην ζωη μας:dance2: και πχιες αναγωγες κανουμε οταν ακουμε ενα σεταπιον πχιο ειναι αυτο που πλησιαζει τον ζωντανο ηχο
μιας συμφωνικης ορχηστρας και χορωδιας που εχουν φυσικο ηχο;) ΕΓΩ κ.Ιωαννη λεω οτι πεζ ενα σεταπιον το 10% ανεξαρτητα απο τα χρηματα που κοστιζει ιτε 2000ευρα ιτε 562000, 27λεπτα;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Καταρχάς για το εκάστοτε μοντέλο τελικού ή ολοκληρωμένου πρέπει να έχουμε διαβάσει τις οδηγίες χρήσης για να δούμε αν ο κατασκευαστής απαγορεύει την ενεργοποίηση χωρίς συνδεδεμένο φορτίο στην έξοδο.
:hi:Απο εκει πρεπει να αρχιζουμε;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το προβλημα κ. Ιωαννη ειναι ποσο ΛΙΒΕ :gamer: εχουμε ακουσει στην ζωη μας:dance2: και πχιες αναγωγες κανουμε οταν ακουμε ενα σεταπιον πχιο ειναι αυτο που πλησιαζει τον ζωντανο ηχο
μιας συμφωνικης ορχηστρας και χορωδιας που εχουν φυσικο ηχο;)
μόνιμα στις χορωδίες και τις συμφωνικές τριγυρνάμε , δε βλέπεις;
δεν ακούμε τίποτα άλλο, τα άλλα δεν είναι μουσική :p
άμα δεν έχει κορν-ανγκλε το κομμάτι πως να κρίνεις τα ηχεία;

μέχρι κι ο moby βάζει λίγο κορν-ανγκλε για να μπορούμε να κρίνουμε τα ηχεία!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Αααα ξέχασα , γιατί είναι απείρως πιό γρήγορα από τις λυχνίες .
Οι Ιαπωνες γκουρου ;) λεν το αντιθετο πχιος εχει δικιο;;;) Αρμοδιος να απαντησει ειναι ο Μεσιε Μπουτια ο θκος μας Γκουρου και Ποιητης αν και εχει καιρο να γραψει Ποιημα:hi:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Μερικοί σαν τον μανέστρο θα πεταχτούν να πούν ότι κάνω λάθος .
Αμ δε .
κ. Ιωαννη σας διαβεβαιω αν ειχα σημερις χρηματα θα εσιαχνα ενα Συστημα σουπερ ντουπερ και ουαου:dance2: με ενα υποβαθυφωνο με δυο 15α;) ενα μεσαιο με πολαπλα 8α;) και ενα για τα ψιλα με πολαπλα τουιτερ;) ψηφιακη κονσολα τρις επαγγελματικους ενισχυτες συστημα ΑΡΕΙ δηλαδης:dance2:
Στην πριβε αιθουσα απ εχω εγω δεν υπαρχει παντοφλα επισης εχει θεμελιακη και ΠΡΙΒΕ γειωση 08 ωμ σην σπεσιαλε RT60 και ενα καλωδιο απ την κολονα της ΔΕΗ μεχρι το σεταπιον:gamer:
Δεν τα ξερς εσυ αυτα γιατι δεν εχς τετοια αιθουσα τι να κανουμε τωρα:dance:
Υπολογιζω να πηγαινα απο το 10% που ειμαι σημερις να πηγαινα στο 14% ΟΧΙ στο 15% εΙναι μεγαλο ΑΛΜΑ εστω και 1% αυτα για σημερις :drinks:
Σε οτι αφορα της λυχνιες πηρα διαταγη να παω στον φουρνο και επιστρεφω για την συνεχεια:gamer:
 


Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Καταρχάς για το εκάστοτε μοντέλο τελικού ή ολοκληρωμένου πρέπει να έχουμε διαβάσει τις οδηγίες χρήσης για να δούμε αν ο κατασκευαστής απαγορεύει την ενεργοποίηση χωρίς συνδεδεμένο φορτίο στην έξοδο.

Οι σύγχρονοι τρανζιστοράτοι με τοπολογία τάξης Α-ΑΒ βασίζονται στην αρχή ενίσχυσης τάσης και κανονικά δεν διαθέτουν μετασχηματιστή ή πυκνωτή στην έξοδο ενώ διακρίνονται και από αρκετά χαμηλή αντίσταση εξόδου. Η απουσία συνδεδεμένου ηχείου ισοδυναμεί με άπειρη τιμή φορτίου στην έξοδο οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Βλάβη θα προέκυπτε αντιθέτως από βραχυκύκλωμα στην έξοδο ή ενδεχόμενα καθώς ο χρήστης θα προσπαθούσε να συνδέει ηχεία με τον ενισχυτή ενεργοποιημενο φέρνοντας σε απευθείας επαφή τους δύο ακροδέκτες κι εφόσον δεν θα υπήρχε δικτύωμα προστασίας. Οι τάξης Α δεν θ'αποφεύγουν ούτως ή άλλως τη θέρμανση.

Τα ενισχυτικά class-D διαθέτουν στην έξοδο το γνωστό φίλτρο L-C ώστε ν'αποκόπτεται η υψίσυχνη ζώνη της διακοπτικής λειτουργίας από την έξοδο προς το ηχείο. Απουσία συνδεδεμένου φορτίου το επαγωγικό στοιχείο στο φίλτρο θα μπορούσε να εμφανίσει κορεσμό προκαλώντας θερμική καταπόνηση στα τρανζίστορ που λειτουργούν διακοπτικά και να προκληθεί βλάβη. Υπάρχουν κατασκευαστές που τοποθετούν κάποιου τύπου προστασία στις δικές τους υλοποιήσεις class-D ώστε να μη συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Δικτυώματα προστασίας μπορεί να έχουν και κάποια λυχνιακά μοντέλα οπότε επανερχόμαστε στις οδηγίες χρήσης.
Αρκετοί ακροαματικόφιλοι πάντως θα θεωρούσαν ότι η ελκυστικότερη απόδοση από τρανζίστοράτους ενισχυτές εισπράττεται ακριβώς...όταν δεν θα ήταν συνδεδεμένοι με ηχεία. :roflmao:
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τέτοια διλήμματα και απορίες τις έχουν μόνο οι τρανζιστοράτοι για τις λάμπες.

Οι έχοντες λάμπατο δεν τους απασχολεί και ας το γνωρίζουν καθώς τα καλώδια δεν βγαίνουν ποτέ και δεν χρειάζεται να βγούν και ποτέ ξανά απο πάνω τους. 😃
:hi:Απο εκει πρεπει να αρχιζουμε;)
Δεν θα το πρότεινα. Η δικιά μου δεν λέει τέτοιο πράγμα στο μάνιουαλ αλλά έστειλα μείλ και έμαθα ότι δεν πειράζει να μένει χωρίς καλώδια. (και για αυτό ίσως δεν το λέει).

Παρόλα αυτά εγω δεν το διακινδυνεύω. Σιγά το σπουδαίο. Εδώ και τα μόσφετ ακόμη παρόλο που έχουν προστασία εάν ακουμπήσουν τα καλώδια των ηχείων (+-) και τον έχεις αναμμένο μπορούν άνετα να στα κάψουν και έχουν συμβεί πολλές φορές τέτοια , ιδίως με κάποια μόσφετ που είναι και ευαίσθητα. Κια μάλιστα όσο πιο καλά σε ήχο τόσο πιο ευαίσθητα χα χα. Δεν προλαβαίνει το κύκλωμα να προστατέψει. Εάν τα κάψεις κάτσε μετά να κλαίγεσαι ότι δεν το έγραφε το μάνιουαλ. 😃
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
να έψαχνες κανα μήνα από που ανοίγει
Καλε τι με περασες για Ασχιετο οταν εγω αρχισα να ασχολουμε με τα ΣΤΕΡΕΑ εσυ πηγαινες στο
Νηπιαγωγειο η στον βρεφονηπιακο Σταθμο
Να σεβεσαι απ λεει και ο Χερ Ντοκτορ και ο κ. Ντιμης ;) Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα του θεσσαλικου καμπου:drinks::party:
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.549
Reaction score
37.778
...μεχρι και οχι και τοσο παλια, παρομοιες αντιπαραθεσεις κατεληγαν σε καλωδια (τυπου "γιατι δε φορας κρανος?" loop), τωρα 1-2 φορες που εχει υποπεσει στην αντιληψη μου καταληγει στο φαγητο. 🐒
μαλλον ο δρομος για τη καρδια, τοσο και για α αυτια, περναει απο το στομαχι 8-)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.955

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τέτοια διλήμματα και απορίες τις έχουν μόνο οι τρανζιστοράτοι για τις λάμπες.

Οι έχοντες λάμπατο δεν τους απασχολεί και ας το γνωρίζουν καθώς τα καλώδια δεν βγαίνουν ποτέ και δεν χρειάζεται να βγούν και ποτέ ξανά απο πάνω τους. 😃

Δεν θα το πρότεινα. Η δικιά μου δεν λέει τέτοιο πράγμα στο μάνιουαλ αλλά έστειλα μείλ και έμαθα ότι δεν πειράζει να μένει χωρίς καλώδια. (και για αυτό ίσως δεν το λέει).

Παρόλα αυτά εγω δεν το διακινδυνεύω. Σιγά το σπουδαίο. Εδώ και τα μόσφετ ακόμη παρόλο που έχουν προστασία εάν ακουμπήσουν τα καλώδια των ηχείων (+-) και τον έχεις αναμμένο μπορούν άνετα να στα κάψουν και έχουν συμβεί πολλές φορές τέτοια , ιδίως με κάποια μόσφετ που είναι και ευαίσθητα. Κια μάλιστα όσο πιο καλά σε ήχο τόσο πιο ευαίσθητα χα χα. Δεν προλαβαίνει το κύκλωμα να προστατέψει. Εάν τα κάψεις κάτσε μετά να κλαίγεσαι ότι δεν το έγραφε το μάνιουαλ. 😃
Ποιος ξέρει - εφόσον δεν μας λες την εταιρεία - μπορεί να περιλαμβάνει κάποια κυκλώματα προστασίας, από εκείνα ντε που υποβαθμίζουν την ... ηχητική ποιότητα. :roflmao: :sneaky:

Διακεκριμένα παραδείγματα τρανζιστοράτων στερούμενων ανάλογων κυκλωμάτων ήταν τα nva , Lavardin και τα παλαιότερα μοντέλα YBA, δηλαδή πριν την εξαγορά της τελευταίας από τους κινεζους.
 

Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Ποιος ξέρει - εφόσον δεν μας λες την εταιρεία - μπορεί να περιλαμβάνει κάποια κυκλώματα προστασίας, από εκείνα ντε που υποβαθμίζουν την ... ηχητική ποιότητα. :roflmao: :sneaky:

Διακεκριμένα παραδείγματα τρανζιστοράτων στερούμενων τέτοιων κυκλωμάτων ήταν τα nva , Lavardin και τα παλαιότερα μοντέλα YBA, δηλαδή πριν την εξαγορά της τελευταίας από τους κινεζους.
Γίνεται και χωρίς κύκλωμα προστασίας σε κάποιους λαμπάτους. Υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά "περιορισμένης" προστασίας (περιορισμένης ευθύνης που λένε χα χα).

Την ποιότητα εγω όπως ξερεις δεν την κρίνω με τι έχει ή δεν έχει ένα μηχανημα. Μετά τα διαβαζω και μετά κάνω και τον όποιον συσχετισμό (λάθος ή σωστό, τον καλύτερο που μπορώ).

Αυτά επηρρεάζουν εσένα και όλους σας. Να ακούσεις OTL και να τους βρείς και καλούς αφού το λέει η θεωρία. χα χα

Το ίδιο και για τους τοροειδείς versus EI ίδιως στο χαμηλό που είσαι και ειδικός.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.931
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top