Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
με την Ε Τ4 125 που περασε απο τα χερια μου παρατηρησα οτι σχεδον στη μεση της ζωης απο τα μπροστινα τακακια ειχε μια ταση να κολα το μπροστινο φρενο ( πισω ειχε ταμπουρο ) στη η δικια ειναι σου ειναι λυμενο αυτο το θεμα...
την ειχα αρκετο διαστημα , με διαδρομη καλαμαρια , ΝΟΘ σε κεντρο και τουμπαλιν
διασκεδαστικη οδηγηση ,και το γκαζι on στην αναχωρηση και off στο τελικο προορισμο
Τελικα σε νευρικο αποτομο φρενο λογο αναγκης ( πεταχτηκε μπροστα μου παπακι πιτσιρικα αναμεσα απο τα αυτοκινητα) εφαγα (χυμα ) γιατι κολησε το μπροστινο......ανοδυνα την εβγαλα ευτυχως και εκει την παρατησα ...
ομολογουμενως την πεθυμησα για την ομορφια της την ευκολια της και την διασκεδαστικη οδηγηση της σε σχεση με την τρανσαλπ....
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μετά από 2-3 εκατομμύρια χιλιόμετρα που έχω κάνει με μηχανή πιστεύω ότι ....
Πληρώνεις αυτό που περνεις σε ποιότητα κατασκευής και περιφερειακών.
Πρέπει να προσέχεις πάντα τι θα κάνει ο άλλος και όχι εσύ .
Περιφέρειακα εννοώ αναρτήσεις φρένα λάστιχα .
Μια βέσπα δεν στρίβει όπως ένα motard.
Η ταχύτητα μας πρέπει να είναι αυτη που υποστηρίζουν τα φρένα μας .
Όταν πχ οδηγώ εγώ προσωπικά το ktm smt μου μετά όταν οδηγήσω το Beverly 400 που επίσης έχω με πιάνει η καρδιά μου.
Όπως νιώθω οδηγικά με το κτμ στα 140 χλμ έτσι νιώθω στην βέσπα με 40
Με βέσπα έχω κουβαλήσει απίστευτα πράγματα μέχρι πηχακια 3μετρα και οδηγούς γυψοσανίδας από Μαρούσι μέχρι Περιστέρι .
Πιτσιρίκος μέχρι 5 καβάλο με vmax 1200.
Δεν θέλω αυτοκίνητο κ το αποφεύγω σαν διάολο ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Χρήστο, δεν γίνεται να συγκρίνεις μηχανή μεγάλου κυβισμού με vespa.
Η βέσπα είναι για βόλτα χαλαρή, για ρομαντζάδα...
Οχι, καμία σχέση, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
Τη μοτοσυκλέτα τη βάζεις ανάμεσα στα πόδια και έχεις τον έλεγχο της γεωμετρίας ενώ στη vespa κάθεσαι πάνω της.
Έχω δει οδηγούς σκούτερ, μικρού ή μεγάλου κυβισμού να πηγαίνουν δίχως αύριο, μοιάζει να είναι πολύ σίγουροι για αυτό που κάνουν.
Πάνω σε μοτοσυκλέτα έχω μπόλικη εμπειρία, εμπειρία πάνω από 30 χρόνια, σκούτερ-vespa δεν είχα ποτέ, όμως αρκετές φορές χρειάστηκε να να πεταχτώ κάπου με σκουτεράκια για δουλειές και η εμπειρία ήταν κάπως σοκαριστική.
Τελευταία οδήγησα ένα aprilia 125 δίχρονο, πήγαινε σαν δαιμονισμένο το ρημάδι και στη σκέψη ότι πας να ανοίξεις το γκάζι στη κορυφή της στροφής ήθελε να με σκοτώσει...
Αντιλαμβάνομαι πως είναι και θέμα εξοικείωσης στη καθημερινότητα αλλά σε μια κατάσταση πανικού τι θα συμβεί ακριβώς?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
πλυντην και βγαλτην να τη δουμε..

8-):roflmao:
Εδώ έχουμε το θκόμ καθημερινό εργάτη.
Το έψαχνα πολλά χρόνια το συγκεκριμένο λόγο μίζας, όλα τα υπόλοιπα άθραυστα της ίδια συνομοταξιας βγαίνουν μόνο με μανιβέλα κάτι που δεν με ενδιέφερε σε καθημερινο όχημα.
Θα με βρεις συνήθως να περνάω πάνω από παρτέρια, νησίδες, να σκαρφαλώνω σκαλοπάτια να κατεβαίνω γκρεμούς και γενικότερα να μη υπάρχει εμπόδιο που θα μπορεί να το σταματήσει :)
Πλυμενο, γρασαρισμενο έτοιμο για τις περιπέτειες της πόλης και όχι μόνον!!
IMAG0786.jpg
IMG_0386.jpg
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εδώ έχουμε το θκόμ καθημερινό εργάτη.
Το έψαχνα πολλά χρόνια το συγκεκριμένο λόγο μίζας, όλα τα υπόλοιπα άθραυστα της ίδια συνομοταξιας βγαίνουν μόνο με μανιβέλα κάτι που δεν με ενδιέφερε σε καθημερινο όχημα.
Θα με βρεις συνήθως να περνάω πάνω από παρτέρια, νησίδες, να σκαρφαλώνω σκαλοπάτια να κατεβαίνω γκρεμούς και γενικότερα να μη υπάρχει εμπόδιο που θα μπορεί να το σταματήσει :)
Πλυμενο, γρασαρισμενο έτοιμο για τις περιπέτειες της πόλης και όχι μόνον!! View attachment 159376 View attachment 159377
βρηκα τι δουλεια κανεις...τσαντακιας εισαι ... !!!!
και το περπατημα το κανεις για ξεκαρφωμα..
8-)
 



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απο δημοσιευση φιλου στο φου-μπου σχετικα με την ΄΄χειροτεχνια΄΄ κατα την διαρκεια της καραντινας.
Το έχω πάει σε άλλο level. Άκου για να μαθαίνεις. Άμα βαρεθείς να τον χειροτεχνιαζεις με το δεξί, κάθεσαι πάνω στο αριστερό χέρι καμια ωρα μέχρι να μουδιάσει εντελως και μετά τον χειροτεχνιαζεις με αυτό, το μουδιασμενο, κλεινεις τα ματια και είναι σαν να σου τον χειροτεχνιαζει οποια θελεις.
 







Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Υπάρχει άλλο γιαυτή τη δουλειά....

Μόνο χρονιά θα αποκαλύψω: 1967

Ο Κοτσίδης θα το βρει εύκολα.

Απλά δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα της για restoration
 




Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ναι, το έχω πάρει μάτι σε μια φώτο που είχες βάλει στο τι ρολόι φοράς.
Ένα υπέροχο με ρεζέρβα κάτω από το τιμόνι...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top