Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Χθες τελείωσαν οι ευκάλυπτοι για φέτος, αλλά αφού έληξε η περίοδος καύσης θα βλέπω τα κλαριά μέχρι τον Νοέμβριο.
Μη δουν καπνό, σε πέντε λεπτά είναι εδώ. :biggrin:


Πριν:



Τώρα:

20200502_155211.jpg


Άπειρα ξύλα βγήκαν πάλι...


Σήμερα το Ντολμαδάκι λύσσαξε να πάμε για περπάτημα σ' ένα ρέμα στο Καπανδρίτι, στις γ@μωΡάθες.


20200503_175326.jpg


Καλούτσικες ήταν και κάτσαμε πέντε λεπτά, είχε κι ένα χαζοκαταρρακτάκι μισού μέτρου, αλλά η επιστροφή μέχρι την άσφαλτο ήταν Γολγοθάς. :)


20200503_180236.jpg


Όταν γυρίσαμε, πήγαμε με τα σκλιά μίνι περπάτημα και είδαμε μια τεράστια φιδόσαυρα την οποία δεν πρόλαβα να φωτογραφίσω. >:(
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
απολογισμός
από τις προγραμματικές μου θέσεις ένα μήνα πριν

χθες πηρα διαλυτικο πινελου και νιτρου, κατι ουπα κατι στριφωνια , ντουκοχαρτα και ροδελλες.

εχω για τις επομενες μερες
α) να βαψω τα καγκελα στο μπαλκονι ολοκληρωθηκε
β) να φτιαξουμε τις γλαστρες (που ειναι κατω απο τα καγκελα) ολοκληρωθηκε
γ) να κανω οπτιμαιζεισον στην παροχη του αυτοματου ποτισματος. εκκρεμει
δ) καθαρισμα τα μαρμαρα στο μπαλκονι ολοκληρωθηκε

ε) να τελειωσω τα ραφια στο δωμα ολοκληρωθηκε
στ) να τακτοποιησω το δωμα για να μπουν σωστα τα εργαλεια ολοκληρωθηκε

ζ) να κολλησω τα ραφια που που φτιαχνω για την αποθηκη σε εξέλιξη - μένουν 2 ακόμα
η) να αδειαζω αποθηκη , για να μπουν τα ραφια και παρουν τον πουλο τα ντεξιον εκκρεμει - πρεπει να τελειωσει το (ζ)
θ) να κοψω τα κοντρα πλακε που καθονται στα μεταλλικα ραφια ολοκληρωθηκε
ι) φυσικα να στοιβαξω ξανα την αποθηκη (θα μου λειψουν βεβαια κουτια συσκευασιας αλλα αν μεινουν ανοικτα τα online μαγαζα θα τα βολεψω) εκκρεμει - πρεπει να τελειωσει το (η)

ια) πλυσιμο γυαλισμα τα αυτοκινητα ολοκληρωθηκε (το πλυσιμο) - ακυρώθηκε (το γυάλισμα , θα πάνε λαμπρινό)
ιβ) μια ψιλορυθμιση στο μαζδα , μηπως κατεβασω και μικροφωνα και rew, να περασω καμια καμπυλη μπασαδερη ακυρώθηκε (το άφησα στον Ανδρέα)

ιγ) θα εχει ανοιξει ο καιρος οποτε θα βγαλω χαλια (αυτοι για τα χαλια θα ερθουν; δεγα , εχω πλυστικο για χαλια , με το μεγαλο θα ζοριστω λιγο στο μπαλκονι , μπορει να το παω πιλοτη) σε εξέλιξη - μένει 1 ακόμα
ιδ) παιζει να κατεβω να καθαρισω κατι λεκεδες στην πιλοτη με το πιεστικο ολοκληρωθηκε

φυσικα το κοριτσι εχει και αυτο ασχολιες
θα παιζει με τις ντουλαπες των ρουχων , της κουζινας , θα αρχισει να μου πεταει εργαλεια (αυτη η μαλακια τι θελει εδω να την πας πανω κλπ).

χαμπαρι δε θα παρω το θεμα με το ιντερνετ - μονο για τη δουλεια θα πεφτουν τα πουστριλικια αλλα αυτο γινεται και στο γραφειο καθημερινα , δε χρειαζεται να πεσει το ιντενε για να αρχισουμε
και έχουμε και έργα εκτός προγράμματος, πχ την διαμόρφωση του δώματος σε ταρατσόμπαρο , αραξόχωρο, ηλιοθεραπόχωρο σε εξέλιξη - μένει το μερεμέτι του μάστορα.
κατασκευή ξύλινων κουτιών για τα παπούτσια του κοριτσιού ολοκληρωθηκε
κάτι ραφάκια για παπούτσια και γλαστράκια έξω από την πόρτα κλπ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Χθες τελείωσαν οι ευκάλυπτοι για φέτος, αλλά αφού έληξε η περίοδος καύσης θα βλέπω τα κλαριά μέχρι τον Νοέμβριο.
Μη δουν καπνό, σε πέντε λεπτά είναι εδώ. :biggrin:


Πριν:



Τώρα:

View attachment 164666

Άπειρα ξύλα βγήκαν πάλι...


Σήμερα το Ντολμαδάκι λύσσαξε να πάμε για περπάτημα σ' ένα ρέμα στο Καπανδρίτι, στις γ@μωΡάθες.


View attachment 164667

Καλούτσικες ήταν και κάτσαμε πέντε λεπτά, είχε κι ένα χαζοκαταρρακτάκι μισού μέτρου, αλλά η επιστροφή μέχρι την άσφαλτο ήταν Γολγοθάς. :)


View attachment 164668

Όταν γυρίσαμε, πήγαμε με τα σκλιά μίνι περπάτημα και είδαμε μια τεράστια φιδόσαυρα την οποία δεν πρόλαβα να φωτογραφίσω. >:(
και επικίνδυνος για το περιβάλλον, καταστροφέας κανονικός, καταγγείλτε τον κύριο γ@μω τις μκο μου μέσα
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Έπεσε κούρεμα γενικά..


IMG_20200505_154946.jpg


Στις επόμενες μέρες θα ανοίξει το λουλούδι του, είναι πραγματικά από τα πιο αγαπημένα μου!


IMG_20200505_154937~2.jpg



Κι άλλα ξεκινάνε τώρα:

IMG_20200505_155000.jpg
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Εγώ που θέλω να φτιάξω κατασκευή με γυψοσανίδες, υπάρχει κάποιος να ρωτήσω?
Είμαι ικανός να κάνω ταχύρυθμα μαθήματα για να σε βοηθήσω, γιατί με τόση πρασινάδα (μπλιάαααχ) που έχει μπει στα τελευταία posts μ' έχει πιάσει αλλεργία. :biggrin:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ήμουν λίγο υπερβολικός. Δεν έχω πρόβλημα με το πράσινο γενικώς. Σιχαίνομαι οποιαδήποτε επαφή με κηπουρικά θέματα. Χώματα, ζιζάνια, κλαδέματα, λιπάσματα, έντομα, μυρωδιές, λερώματα, υγρασίες, γλάστρες κλπ.
Ο κήπος του εξοχικού είναι αποκλειστικότητα της συζύγου (εγώ της είχα προτείνει να τον στρώσουμε με πλάκες).

Υ.Γ. Έξω δεν κάθομαι ποτέ γιατί είμαι κουνουπομαγνήτης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εγώ έχω. :p
Το Ζιρτέκ είναι το αγαπημένο μου κουτάκι αυτή τη περίοδο.
Έχεις δει κανέναν να φτερνίζεται 10 φορές σε 10";
Εγω είμαι αυτός.
:biggrin:
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Είμαι ικανός να κάνω ταχύρυθμα μαθήματα για να σε βοηθήσω, γιατί με τόση πρασινάδα (μπλιάαααχ) που έχει μπει στα τελευταία posts μ' έχει πιάσει αλλεργία. :biggrin:
Ευχαριστώ! Θα σου στείλω πμ.🙂
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους. Μια απο τις ασχολίες που είχα στην καραντίνα όπως έχω αναφέρει πιο πρίν ήταν η ψηφιοποίηση της συλλογής μου με CD μουσικής. Είμαι στην ευχάριστη θέση (δίνω θάρρος και σε αυτούς που δεν το έχουν κάνει ακόμα να το κάνουν) να σας πώ ότι έχω ριπάρει όλη την συλλογή μου σε flac μια συλλογή 800 cd ελληνικών και ξένων συνολικής χωρητικότητας 200GB.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν μένω μεν σπίτι αλλά οι δουλειές συνεχίζονται με ταχείς ρυθμούς.

20200519_160943.jpg



-----------------------------------------------------

Μου τη βίδωσε και απέσυρα τη μια μηχανή η οποία μετά απο 12 χρόνια κουράστηκε. Husqvarna αυτοκινούμενη 53 εκατοστών μεν, φτηνοαμερικανιά κλώνος πολλών που πωλούνται $250-$300 εκεί δε, έστω κι αν εδώ την είχα αγοράσει 450€. Μεγάλη δυσκολία στην όπισθεν, ιδίως όταν δεν είναι εντελώς ζεστή, σ' αυτό το μοντέλο.
Άλλαξα λαδάκια, την έπλυνα προσεκτικά, καθάρισα φίλτρο αέρα, τη γέμισα βενζινούλα και πάει στην άκρη για backup.


Επειδή κατά βάθος είμαι χαϊεντάς αγόρασα Stihl επαγγελματική μουν@ρα. 😍 Η αντιπροσωπεία εδώ είναι μακράν η σοβαρότερη που έχω δει ποτέ, με άφθονο στοκ για την Viking* μου του '09 σε κάθε σαχλαμαράκι που χαλάει ή μου τη δώσει πως θέλω φρέσκο με παράδοση την επόμενη μέρα, και πολύ φθηνά ανταλλακτικά.
Πανάκριβα αλλά τέλεια προϊόντα! 👍

20200520_145912.jpg


Η παλιά είναι η τότε κορυφαία ερασιτεχνική 53cm, με θεματάκια στη ντίζα κίνησης που φθείρεται κάθε 2-3 χρόνια και απαιτεί μεγάλη εγχείρηση, πλαστικά τιμονιού που στηρίζουν ντίζες και σπάνε συχνά (κρατάω στοκ, 5€ ευτυχώς)... 🙄🙄
Άψογο Kawasaki μοτόρι, τέλειο mulching, αλουμινένιο deck.

20200520_145958.jpg


20200520_145945.jpg


Η 'παγγελματικιά έχει τα πάντα μεταλλικά, σταματάει λεπίδες χωρίς να σβήσει το μοτόρι (στην παλιά βάζω Velcro για να μένει αναμμένη), φορά την εξέλιξη του ίδιου μοτέρ της Kawasaki με βελτιωμένο φίλτρο αέρα, φίλτρο λαδιού!!! που η παλιά δεν είχε, deck μαγνησίου, τεράστιο ντεπόζιτο 3 λίτρων. Και έλεγα πως η παλιά με τα 2 και κάτι ήταν τέλεια.** 😄

Η παλιά θα συνεχίσει να κουρεύει τα εύκολα κομμάτια όπως έκανε η Husqvarna για να μην πηγαινοέρχεται "η καλή" απο τον πέτρινο δρόμο και θέλει κάθε λίγο λάστιχα.









*Μόλις καταργήθηκε η ονομασία Viking για τα κηπουρικά, τώρα όλα Stihl και πορτοκαυλί.

**Όλες οι Briggs & Stratton, το 80% της αγοράς αξιοπρεπών μηχανών δηλαδή, έχουν 0,9 λίτρα ντεπόζιτο... 2,5 φορές γέμισμα εδώ. Άλλος ένας λόγος που αποσύρεται η Husqvarna αν και φοράει το τότε κορυφαίο B&S μοτέρ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top