Μέτρηση RT60 και προτάσεις για βελτίωση χώρου

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Στο χώρο μου https://www.avsite.gr/forum/threads/Η-προσπάθεια-μου-στο-χώρο-του-home-cinema.171546/ έχω ήδη βάλει στους τοίχους αφρώδη απορροφητική υλικά. Μπορώ να κρεμάσω από πάνω διαχυτη/mdf χωρίς το αριθερμ (και να παίξει η απορρόφηση το ρόλο του αριθερμ) ή είναι καλύτερα να έχει και αριθερμ;
Για να κάνει κάποια απορρόφηση στα μεσαιοχαμηλά πρεπει το στρώμα της απορρόφησης να είναι πολύ παχύ, 15 πόντους περίπου αναλόγως του υλικού.
Αν είναι πολύ λεπτό το μόνο που πετυχαίνεις είναι να κόβεις πρίμα με αφύσικο αποτέλεσμα.

Με διάχυση από πάνω σαφώς και είναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στην περίπτωση που κάποιος κάνει αρκετές παρεμβάσεις στο χώρο με διάχυση/απορρόφηση, πρέπει να ξανατρέξει οντισι/ypao/οτι_εχει?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Στην περίπτωση που κάποιος κάνει αρκετές παρεμβάσεις στο χώρο με διάχυση/απορρόφηση, πρέπει να ξανατρέξει οντισι/ypao/οτι_εχει?
Φυσικά
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Φτιάχνω δοκιμαστικά ένα διαχυτη του τύπου που έφτιαξε ο φίλος ragavelas (διαχυτης/mdf/αριθερμ).
Έχω δύο ερωτήσεις:
Το mdf πρέπει να είναι οπωσδήποτε mdf; με άλλο υλικό π.χ πλεξυ γκλας μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;

Θα ήθελα να αποφύγω να περάσω βίδες πρώτων γιατί θα χρειαστούν πολύ μακρυες βίδες ( η όλη κατασκευή θα είναι περίπου 10 εκατοστά πάχος), και δεύτερον γιατί φοβάμαι να μη κόψει ο διαχυτη μπροστά που είναι από πυκνό φελιζολ. Υπάρχουν άλλοι τρόποι να κρεμαστεί από τοίχο και από ταβάνι;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Φτιάχνω δοκιμαστικά ένα διαχυτη του τύπου που έφτιαξε ο φίλος ragavelas (διαχυτης/mdf/αριθερμ).
Έχω δύο ερωτήσεις:
Το mdf πρέπει να είναι οπωσδήποτε mdf; με άλλο υλικό π.χ πλεξυ γκλας μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;

Θα ήθελα να αποφύγω να περάσω βίδες πρώτων γιατί θα χρειαστούν πολύ μακρυες βίδες ( η όλη κατασκευή θα είναι περίπου 10 εκατοστά πάχος), και δεύτερον γιατί φοβάμαι να μη κόψει ο διαχυτη μπροστά που είναι από πυκνό φελιζολ. Υπάρχουν άλλοι τρόποι να κρεμαστεί από τοίχο και από ταβάνι;
Θεωρητικά, κάτι που να πάλλεται από ότι εχω καταλάβει. Αναλογα το πάχος και την ελαστικότητα φαντάζομαι επικεντρωνεται σε ελαφρώς διαφορετικες συχνότητες...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top