Μήπως τα Bryston Model A1 θα ήταν μια κάποια λύσις;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αν κατάλαβα σωστά εννοείτε κάποιο από αυτά;

Ακριβώς.
Να τελειώνεις.
Με ωραιότατο σοφτγουερ ισοστάθμισης.
Με ψηφιακή είσοδο.

Ούτε ντακ χρειάζεσαι, ούτε ενισχυτές.

Και βγαίνει σε ότι χρώμα θες. 😁

Εφόσον δείχνεις ενδιαφέρον για σπινοραμα, εδώ είσαι αδερφέ. 😍


Με 4000 το ένα; Γιατί δεν σέβεστε τον προϋπολογισμό;
Γιατί συμπεριλαμβάνει κόστος ενισχυτικων.
Πιο ακριβά θα του βγουν τελικά τα άλλα. 😎

Άσε που όσα λεφτά και να διαθέσεις, καλύτερο σπινοραμα δεν θα βρεις.
Πρακτικά το τερμάτισαν. 😍

Ποιο το νόημα να ψάχνεις κάτι άλλο; όμορφα, μικρά, βολικά, με σαμπ, με σοφτγουερ, όλα τα έχουν, δε ψάχνεσαι. Με την εγγύηση της μεγάλης τζενελεκ. 👍
 
Last edited:



Μηνύματα
106
Reaction score
297
Αν ήθελα να αγοράσω ηχεία , θα κατέληγα αφού τα ακούσω πρώτα. Τα χαρτιά καλά είναι και χρήσιμα, αλλά δεν αποτελούν τον τελικό παράγοντα επιλογής.
Αν ήταν έτσι , θα αγοράζαμε ηχεία από το ράφι, χωρίς να τα δούμε καθόλου.
Δεν είναι όμως έτσι.
Το ηχείο αυτό , είναι τελείως άγνωστο εδώ και μάλλον δύσκολα να βρεθει κάποιος να σου μεταφέρει προσωπικές εμπειριες και απόψεις.
Ειπες όμως ότι τα άκουσες και σου άφησαν μια ελάχιστη υποψία τονισμένων μεσαίων. (δε το εγκρίνεις μάλλον)
Προφανώς κάτι δε σου έκατσε καλά και σε ενόχλησε , στην ακρόαση.
Πιστευω ότι το χαρακτηριστικό αυτό θα σε ενοχλεί πάντα στο ηχείο αυτό , οπου και αν το βάλεις να παίξει. Αν σου έκανε ηχητικά , θα το καταλάβαινες με την «πρώτη μάτια» ( ηχητικά ).
Προσωπικά όταν κάτι με ενοχλεί σε ένα ηχείο, σε οποιοδήποτε χώρο, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα μαζί του, για να το «φέρω» να παίξει.
Το αφήνω και πάω σε άλλο.
Προσωπικές απόψεις και τίποτα άλλο. Αν μου ζητούσες όμως τη γνώμη μου, θα το απέρριπτα και θα κοιτούσα για κάτι άλλο. Ο,τι πάρεις όμως καλό να το ακούσεις πρώτα και αν μπορείς στο χώρο σου.(δύσκολο)

εκτός αν θέλεις να καταλήξεις να παίξεις ψηφιακά μαζί του και με το χώρο σου , για να το «φέρεις». ( δε ξέρω , δικιά σου επιλογή πάντα)
Κι εγώ δεν μπορώ μέχρι στιγμής να αγοράζω ηχεία χωρίς να τα έχω ακούσει. Ισως κάποια στιγμή να ξεκολλήσω. Αυτό που έγραψα περί υποψίας ενισχυμένων μεσαίων το έγραψα ως θετικό, με την έννοια ότι όσο και αν έψαχνα δεν εντόπιζα κάτι άλλο που να προεξέχει, ή κάποιο ελάττωμα. Έχετε απόλυτο δίκιο με τις δοκιμές στον ιδιωτικό χώρο, δεν γίνεται όμως να τα δανειστώ. Γι αυτό θα πάω να τα ακούσω και πάλι τα Bryston.
 
Last edited:

Μηνύματα
106
Reaction score
297
Εφόσον δείχνεις ενδιαφέρον για σπινοραμα, εδώ είσαι αδερφέ. 😍
Δεν φταίω εγώ. Φταίτε εσείς, κάποιοι άλλοι διαβασμένοι εδώ μέσα, και αυτός:


Αν με ρωτούσε κάποιος πριν δυο χρόνια «τι είναι το σπινόραμα;»

θα του έλεγα ότι είναι μέσο αντισύλληψης
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297

(για να λυθούν κάποιες απορίες)
Η Axiom τα κατασκευάζει τα Bryston. Και το μοντέλο M100 της Axiom δείχνει να πρόκειται για την ίδια ιδέα υλοποίησης με το Bryston A1.

Εντωμεταξύ για το Axiom M100 υπάρχουν ανεξάρτητες ακουστικές μετρήσεις εδώ:


Πώς τα κρίνετε αυτά τα αποτελέσματα; Περνάνε τη βάση;
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.036
Εκτός από κείνη την ανωμαλία περί τα 2 Κ, μια χαρά τα βλέπω. Και με λίγο "σιδέρωμα" προς τα κάτω μετά τα 2,3 - 2,5 Κ ακόμα καλύτερα θα παν. Νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν ως 4ωμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μια χαρά άκουσες τα τονισμένα μεσαία.


Δεν είναι κακά ηχεία, αλλά δεν είναι και στην κατηγορία των "σοβαρών".

Στον οριζόντιο άξονα, η οφ αξις είναι αξιόλογα ομοιογενής με την ον αξις, και με αναμενόμενα χαρακτηριστικά λόγω της κατασκευής του ηχείου και της τοποθέτησης των μεγαφώνων.

Η τρόπον τινά array αρχιτεκτονική τους, έχει κάποια πλεονεκτήματα, πολύ φοβάμαι όμως ότι στον κατακόρυφο άξονα δε θα τα πηγαίνουν θαυμάσια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Σωστά. Ωστόσο είναι ένας περιορισμός για την τοποθέτηση στην MLP, που οφείλεις να γνωρίζεις.

Τα πραγματικά array με πληθώρα μεγαφώνων σε κάθε δρόμο που υπερκαλυπτουν γενναία την MLP, έχουν μόνο τα πλεονεκτήματα του λοβου τους.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297
Πέρασαν οι μέρες, συνέβησαν διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα και οφείλω να παραδεχτώ κάτι. Όταν πρωτοανακάλυψα το κυριολεκτικά υπέροχο αυτό σάιτ πριν περίπου 2 χρόνια, στην τύχη τελείως βάζοντας "hifi και greece" στο google, δεν μπορούσα ούτε καν να διανοηθώ πόσο θα είχα ωφεληθεί, πόσα θα είχα μάθει, καταλάβει, διαπιστώσει στην πράξη δύο χρόνια μετά. Ακόμα και αν είμαι ακόμα στην αρχή. Υπάρχουν κάποιοι χρήστες εδώ μετρημένοι στα δάχτυλα, οι οποίοι βρήκαν και βρίσκουν το χρόνο και την θέληση να προσπαθούν να βοηθήσουν καλοπροαίρετα τους άλλους, καταθέτοντας τις γνώσεις τους και τις σκέψεις τους, πολλές φορές με μικρά, άλλοτε με τεράστια κείμενα, τεράστια επιστημονικά κείμενα, που σε κάνουν να απορείς. Αλλά και να τους θαυμάζεις.

Ακόμα και σε αυτό το νήμα με το ερώτημα αν τα Bryston A1 θα ήταν μια κάποια λύση, όλοι ανεξαιρέτως μου έδωσαν πατήματα να δω το ερώτημα από καινούριες οτπικές γωνίες, να κάνω βήματα που πριν από λίγες εβδομάδες τα θεωρούσα αδιανόητα, να φτιάξουν έναν ολάκερο καινούριο ορίζοντα που πριν ήταν ανύπαρκτος.

Ποιητικές διανθήσεις; Όχι, απλά η αλήθεια.

Για παράδειγμα:
Επειδή επίσης ρωτάς αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα ηχεία μέχρι 3000 ευρώ με πιο σίγουρα αποτελέσματα, αναμφίβολα υπάρχει πληθώρα επιλογών αν έχεις υπομονή και όρεξη για ψάξιμο, κατά την γνώμη μου ένα πρώτο κριτήριο για επιλογή ηχείων, που είναι ούτως ή άλλως ένα αρκετά υποκειμενικό ζήτημα, είναι τα ηχεία εκείνα που αποτελούν "σχολή" στο είδος τους. (Παραδείγματα πολλά, αναφέρω τελείως ενδεικτικά: Tannoy Gold, Quad esl 57, Rogers ls3/5a, Magnepan, Klipshorn, JBL L100, κ.λπ.....).
Αυτή η απάντηση είναι από χρυσό: Αναφέρει άγνωστα σε μένα μοντέλα, αλλά και εταιρείες των οποίων τα προϊόντα δεν έχω ακούσει ούτε μία φορά. Είναι όμως πέντε νέοι στόχοι, να βρω ανθρώπους που τα έχουν, να τα ακούσω, να διαβάσω για αυτά. Τι να σας πω; "Ευχαριστώ;" Αρκεί ένα ευχαριστώ;


Άλλο παράδειγμα:

Εκτός από κείνη την ανωμαλία περί τα 2 Κ, μια χαρά τα βλέπω. Και με λίγο "σιδέρωμα" προς τα κάτω μετά τα 2,3 - 2,5 Κ ακόμα καλύτερα θα παν. Νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν ως 4ωμα.
Καταρχήν έθεσα για σιγουριά και στη ..Bryston την ερώτηση κατά πόσο το A1 είναι ίδιο με το Μ100 της Axiom και πήρα αυτή τη διπλωματική απάντηση:

"Hi Sir - yes the A1 is similar to the M100. The T Series though has more robust
drivers and more bracing in the cabinet. There is the addition of vertical
bracing on top of the seven horizontal window braces as well.
So the measurements are very similar.
Hope this helps.
best
james
[email protected]"

Κρατάμε το "σίμιλαρ" και πορευόμαστε με τις μετρήσεις του Μ100. (Γιατί μου έγραψε ότι η σειρά "Τ" τους είναι καλύτερη, δεν κατάλαβα, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι) Από την δική σας απάντηση όμως καταλαβαίνω, ότι το ηχείο θα παίξει καλύτερα, όταν του γίνει ένα μικρό ψηφιακό σιδέρωμα. Και το θέμα των 4Ω μάλλον σημαίνει ότι θέλουμε πιο χυμώδεις ενισχυτές από αυτούς που έχουμε στο σπίτι για καλύτερα αποτελέσματα.

Εδώ πάλι:
Η τρόπον τινά array αρχιτεκτονική τους, έχει κάποια πλεονεκτήματα, πολύ φοβάμαι όμως ότι στον κατακόρυφο άξονα δε θα τα πηγαίνουν θαυμάσια.
Σωστά. Ωστόσο είναι ένας περιορισμός για την τοποθέτηση στην MLP, που οφείλεις να γνωρίζεις.
Ποτέ δεν θα πήγαινε το μυαλό μου στο γεγονός ότι ο καναπές που έχουμε είναι χαμηλός για τα Bryston. Γιατί είναι όντως χαμηλός.

Με όλα αυτά λοιπόν που διάβασα εδώ, γνωρίζω ήδη ότι υπάρχει το θέμα της σοβαρής ενίσχυσης, το θέμα του ύψους (!) της MLP, το θέμα του ψηφιακού σιδερώματος της λιγο τσαλακωμένης απόκρισης συχνότητας τους. Και δεν είναι παρλαπίπες καφενείου. Είναι αλήθειες, που βασίζονται σε έμπειρες αναγνώσεις των μετρήσεων και των τεχνικών χαρακτηριστικών τους.

Αρκεί ένα "ευχαριστώ";
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
.....
Ποτέ δεν θα πήγαινε το μυαλό μου στο γεγονός ότι ο καναπές που έχουμε είναι χαμηλός για τα Bryston. Γιατί είναι όντως χαμηλός.
.
Δεν μπαίνουν ψηλότερα πόδια στον καναπέ;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691

:)
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297

:)
Διάβασα και τις πέντε σελίδες του νήματος. Σας ευχαριστώ. Δυστυχώς λόγω παλαιότητας δεν ανοίγει κανένας σύνδεσμος από τα επιμέρους σχόλια του νήματος, κατανόησα όμως ότι τα ενεργά ηχεία μάλλον (συγκριτικά) υπερτερούν. Κρατάω την ΑΤC στα υπόψη, μιας και δεν έχω ακούσει ακόμα κάποιο μοντέλο της!
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297
Θέλω τώρα να εστιάσουμε και να προχωρήσουμε, με αυτό εδώ το ποστ αυτού του καλού καγαθού ανθρώπου που άφησε πιο πάνω. Ένα μικροσκοπικό ποστάκι είναι, να 'το εδώ δα:




Καλέ μου άνθρωπε, πάνε πάρε ένα ζευγάρι τζενελεκ ομοαξονικά, με τα σαμπάκια τους, να ησυχάσεις...




Δεν ξέρω πως το έκανε ο χρήστης costas EAR. Μαύρη μαγεία, βουντού, συνεργασία με εξωγήινους, μιλάει με νεκρούς.

„Να ησυχάσεις...“. Αφήστε τη φράση να ηχήσει, νιώστε τη να σας χαιδεύει τα αυτιά.

Κι αν το προσέξει κανείς, αναφέρεται στην Ησυχία μία.. ύπουλη λέξη στη σφαίρα του hi fi. Με τάραξε αυτό το ποστ από την πρώτη στιγμή. Φαίνεται ακίνδυνο, γιατί εισβάλει κατευθείαν στο ασυνείδητο.

Εξαιτίας του γύρισα τον κόσμο ανάποδα για μέρες· μικρές αγγελίες, ίντερνετ, καταστήματα, πουθενά τα τζένελεκ. Κανείς. Απογοητευμένος πήρα στα κεντρικά που ευτυχώς με παρέπεμψαν σε ένα κρυμμένο κατάστημα και τον ιδιοκτήτη του κάπου στο πουθενά που είχε τα 8351 σε χώρο ακρόασης. Το δεύτερο μεγαλύτερο μοντέλο των ομοαξονικών.

Στη διαδρομή για το κατάστημα ήμουν απελπισμένος. Τρομακτικά και τα δύο τα σενάρια: Ή τα τζένελεκ θα βρομούσαν μονιτορίλα, μεταλλικότητα, ήχο λαμαρίνας, ήχο χειρουργείου, οπότε τα ενεργά μόνιτορ θα διαγράφονταν γενικά από τα υπόψη για το μέλλον, άρα το αέναο ψάξιμο για separates, παθητικά και διαρκείς αναβαθμίσεις, ταιριάσματα και συνεχή οικονομική χρεοκοπία θα με συνόδευε μέχρι τον τάφο,

Ή τα τζένελεκ θα μου σέρβιραν τον παράδεισο επί γης κι έτσι θα αναγκαζόμουν να αποχωριστώ όλες τις πεποιθήσεις και τα όνειρα που είχα στην ουσία από την εφηβεία για μεγάλα πανέμορφα ηχεία δαπέδου με πολλούς οδηγούς, ενισχυτές με βάρος και όγκο Σχορτσιανίτη, καλώδια με θωράκιση από έντερα άλκης και ήχο απο τον πλανήτη Δία.

Τελικά, εξαιτίας του „να ησυχάσεις“, έπαθα αυτό:
Genelec 8351 IMG_4490.jpg


Δεν ήξερα τι με βρήκε. Ηταν τα 8351.

Δεν ξέρω τι να σας πω. Το νήμα είναι για τα Bryston, ναι;
Ε, πάει. Τα ίδια cd κουβαλάω παντού, τα ίδια cd είχα μαζί. Η ίδια μουσική κάθε φορά. Πέντε ώρες ήμασταν εκεί.

Γκρεμίστηκαν όλα. Έκλεινες τα μάτια και δεν ήξερες πως να επεξεργαστείς αυτό που άκουγες. Ήταν και ο χώρος κόλαση, άπταιστα ηχητικά φτιαγμένος σε όλο το ακουστικό φάσμα.

Εγω με αυτά τα ηχεία είδα το δέρμα των τρυφερών δαχτύλων της αρπίστας. Ήθελα να φιλήσω τα χείλια της τραγουδίστριας. Ηθελα να αγκαλιάσω τον Beethoven για το χιούμορ του. Έκλαιγες, γιατί δεν μπορούσες να το διαχειριστείς.

Δεν ξέρω τί άλλο να γράψω.

Δεν ήταν ηχητική „αναπαραγωγή“ αυτό. Ήσουν σε μία τρυφερή μήτρα ήχου.

„Να ησυχάσεις...“ έγραψε.

Ποίηση το σάιτ.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Υποθέτω ότι αυτά τα κουκλιά δεν κάνουν υποχώρηση ως προς την ανάγκη απόκτησης subs, θα πρέπει να αγοραστούν μαζί? Τα βλέπω πολύ μικρά για να πει κάποιος ότι θα πάρει για αρχή τα 8351 και αργότερα θα πάρει και τα subs.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πολύ σωστά ,το ποιο δύσκολο είναι η σωστή αναπαραγωγή των πρώτων οκταβων και σε ένα προϋπολογισμό το πρώτο που πρέπει να κοίτα κάποιος είναι το κόστος των σάμπς της εταιρίας που θα ζευγαρώσει με τους δορυφόρους αφού έχει ήδη φροντίσει εκείνη το ματσαρισμα τους...
...και όχι ποιους δορυφόρους.

Αλλά αυτά έχουν χιλιογραφτει ,άντε χίλιες μια, καλημέρα.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Εντάξει, έχουν δύο 8.5" γούφερ ( που στο κόρακα τα έχουν χωμένα και δεν φαίνονται, νόμιζα ότι ήταν μόνο αυτά που φαίνονται στη πρόσοψη ) και λέει ο κατασκευαστής ότι κατεβαίνουν μέχρι 38 κύκλους +-1.5db. Υποθέτω ότι μπορούν να σταθούν σε ένα χώρο ως αυτόνομα ηχεία για αρχή. Αλλά αρκετά ακριβά τα σκασμένα. Απο την άλλη όμως, ένας τελικός Bryston ( καινούργιος ) θα κόστιζε γύρω στα 4000 (?) συν τα ηχεία, χωρίς ενεργή οδήγηση, χωρίς dsp.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top