Μήπως τα Bryston Model A1 θα ήταν μια κάποια λύσις;

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Θέλω τώρα να εστιάσουμε και να προχωρήσουμε, με αυτό εδώ το ποστ αυτού του καλού καγαθού ανθρώπου που άφησε πιο πάνω. Ένα μικροσκοπικό ποστάκι είναι, να 'το εδώ δα:









Δεν ξέρω πως το έκανε ο χρήστης costas EAR. Μαύρη μαγεία, βουντού, συνεργασία με εξωγήινους, μιλάει με νεκρούς.

„Να ησυχάσεις...“. Αφήστε τη φράση να ηχήσει, νιώστε τη να σας χαιδεύει τα αυτιά.

Κι αν το προσέξει κανείς, αναφέρεται στην Ησυχία μία.. ύπουλη λέξη στη σφαίρα του hi fi. Με τάραξε αυτό το ποστ από την πρώτη στιγμή. Φαίνεται ακίνδυνο, γιατί εισβάλει κατευθείαν στο ασυνείδητο.

Εξαιτίας του γύρισα τον κόσμο ανάποδα για μέρες· μικρές αγγελίες, ίντερνετ, καταστήματα, πουθενά τα τζένελεκ. Κανείς. Απογοητευμένος πήρα στα κεντρικά που ευτυχώς με παρέπεμψαν σε ένα κρυμμένο κατάστημα και τον ιδιοκτήτη του κάπου στο πουθενά που είχε τα 8351 σε χώρο ακρόασης. Το δεύτερο μεγαλύτερο μοντέλο των ομοαξονικών.

Στη διαδρομή για το κατάστημα ήμουν απελπισμένος. Τρομακτικά και τα δύο τα σενάρια: Ή τα τζένελεκ θα βρομούσαν μονιτορίλα, μεταλλικότητα, ήχο λαμαρίνας, ήχο χειρουργείου, οπότε τα ενεργά μόνιτορ θα διαγράφονταν γενικά από τα υπόψη για το μέλλον, άρα το αέναο ψάξιμο για separates, παθητικά και διαρκείς αναβαθμίσεις, ταιριάσματα και συνεχή οικονομική χρεοκοπία θα με συνόδευε μέχρι τον τάφο,

Ή τα τζένελεκ θα μου σέρβιραν τον παράδεισο επί γης κι έτσι θα αναγκαζόμουν να αποχωριστώ όλες τις πεποιθήσεις και τα όνειρα που είχα στην ουσία από την εφηβεία για μεγάλα πανέμορφα ηχεία δαπέδου με πολλούς οδηγούς, ενισχυτές με βάρος και όγκο Σχορτσιανίτη, καλώδια με θωράκιση από έντερα άλκης και ήχο απο τον πλανήτη Δία.

Τελικά, εξαιτίας του „να ησυχάσεις“, έπαθα αυτό:
View attachment 263337

Δεν ήξερα τι με βρήκε. Ηταν τα 8351.

Δεν ξέρω τι να σας πω. Το νήμα είναι για τα Bryston, ναι;
Ε, πάει. Τα ίδια cd κουβαλάω παντού, τα ίδια cd είχα μαζί. Η ίδια μουσική κάθε φορά. Πέντε ώρες ήμασταν εκεί.

Γκρεμίστηκαν όλα. Έκλεινες τα μάτια και δεν ήξερες πως να επεξεργαστείς αυτό που άκουγες. Ήταν και ο χώρος κόλαση, άπταιστα ηχητικά φτιαγμένος σε όλο το ακουστικό φάσμα.

Εγω με αυτά τα ηχεία είδα το δέρμα των τρυφερών δαχτύλων της αρπίστας. Ήθελα να φιλήσω τα χείλια της τραγουδίστριας. Ηθελα να αγκαλιάσω τον Beethoven για το χιούμορ του. Έκλαιγες, γιατί δεν μπορούσες να το διαχειριστείς.

Δεν ξέρω τί άλλο να γράψω.

Δεν ήταν ηχητική „αναπαραγωγή“ αυτό. Ήσουν σε μία τρυφερή μήτρα ήχου.

„Να ησυχάσεις...“ έγραψε.

Ποίηση το σάιτ.
Που βρίσκεται αυτός ο χώρος ;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εντάξει, έχουν δύο 8.5" γούφερ ( που στο κόρακα τα έχουν χωμένα και δεν φαίνονται, νόμιζα ότι ήταν μόνο αυτά που φαίνονται στη πρόσοψη ) και λέει ο κατασκευαστής ότι κατεβαίνουν μέχρι 38 κύκλους +-1.5db. Υποθέτω ότι μπορούν να σταθούν σε ένα χώρο ως αυτόνομα ηχεία για αρχή. Αλλά αρκετά ακριβά τα σκασμένα. Απο την άλλη όμως, ένας τελικός Bryston ( καινούργιος ) θα κόστιζε γύρω στα 4000 (?) συν τα ηχεία, χωρίς ενεργή οδήγηση, χωρίς dsp.
ανάλογα και τις μουσικές που ακούς... σε κάποια είδη θα μπορούσαν άνετα να σταθούν και μόνα τους
 



Μηνύματα
106
Reaction score
297
Πάνε παρε τα τζενελεκ αλλά να ξέρεις ότι όσο γυροφέρνεις εδώ μέσα,και καλά κανεις,δεν πρόκειται να ησυχασεις;)
Το γνωρίζω μόλις 2 χρόνια το σάιτ, κι έχει ήδη φέρει τα πάνω κάτω στη ζωή μου. Αϋπνίες, ξενύχτια, διάβασμα, σκέψη, γέλιο και πολλά καρδιοκτύπια. Οι μακράν χρόνιοι χρήστες σε τι κατάσταση να είναι άραγε;

Υπάρχει κάποια διεύθυνση για ψυχολογική υποστήριξη;
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297
Υποθέτω ότι αυτά τα κουκλιά δεν κάνουν υποχώρηση ως προς την ανάγκη απόκτησης subs, θα πρέπει να αγοραστούν μαζί? Τα βλέπω πολύ μικρά για να πει κάποιος ότι θα πάρει για αρχή τα 8351 και αργότερα θα πάρει και τα subs.
Λοιπόν, αυτά τα ηχεία φτιάχνονται για τον Jean Luc Picard και το έτος 2324. Κάποιος τα κάνει λαθρεμπόριο μέσω χωροχρονικής σκουληκότρυπας.

Ανάμεσα στα cd που πηγαινοφέρνω σαν γυρολόγος όπου και αν βρεθώ υπάρχει και ένα fun track, που το έχω να ακούσω λίγο μπάσο. Πρόκειται για αυτό:


Στην ουσία πρόκειται για δύο μεγάλα ακουστικά τύμπανα που παίζουν 2 "ντο" σε απόσταση οκτάβας, το ένα κοντά στα 33 και το άλλο στα 66Hz. Το έχω ακούσει δεκάδες φορές, το βάζω σε όλα τα συστήματα.

Ακούστε το και στο δικό σας, βρείτε το σε hi res, είναι από το OST του συνθέτη Max Richter της σειράς "My brilland friend".

To αναφέρω στην ερώτηση σας, γιατί ενώ το έχω ακούσει άπειρες φορές το κομμάτι σε όποια μαγαζιά και αν έχω πάει, με τα 8351 ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα φόβο.

Εννοώ αληθινό φόβο, μαύρο.

Και δεν ήταν καν το μεγαλύτερο μοντέλο.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
297
Προσέξατε όμως
Ήταν και ο χώρος κόλαση, άπταιστα ηχητικά φτιαγμένος σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Ναι. Αυτό είναι πολύ σημαντικό δεδομένο. Ο άνθρωπος που τα έστησε μου εξήγησε ότι δεν τα έτρεξε με ισοστάθμιση, όλα ήταν στο εργοστασιακό "μηδέν". Και γιατί να το κάνει, ο χώρος ήταν ηχητικά τέλειος σε όλο το φάσμα. Με άλλα λόγια, άκουσα τα ηχεία μόνο με το φυσικό τους ηχητικό κάλλος. Αυτό σημαίνει επίσης, ότι ποτέ δεν θα τα ακούσω τόσο καλά στο σπίτι, αν κάποτε τα έχω. Χαλάλι.
Near field δεν είναι τα Genelec;
Και πόσο κάνουν σε σχέση με τα Bryston;
Κι εγώ αυτό νόμιζα. Αμ δε. Δηλαδή μπορεί να είναι και near field, οι προδιαγραφές γράφουν για μίνιμουμ απόσταση ακρόασης τα ...40 εκατοστά. Εγώ τα άκουσα με ακουστικό τρίγωνο περίπου 3 μέτρα πλευρά.

Τα 8351 έχουν 8000€ι, τα μεγαλύτερα 8361 έχουν 10000€ το ζεύγος.

Τα παθητικά Bryston A1 είναι ως εκθεσιακά στην τιμή των 2500€, που είναι πολύ καλή.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ναι. Αυτό είναι πολύ σημαντικό δεδομένο. Ο άνθρωπος που τα έστησε μου εξήγησε ότι δεν τα έτρεξε με ισοστάθμιση, όλα ήταν στο εργοστασιακό "μηδέν". Και γιατί να το κάνει, ο χώρος ήταν ηχητικά τέλειος σε όλο το φάσμα. Με άλλα λόγια, άκουσα τα ηχεία μόνο με το φυσικό τους ηχητικό κάλλος. Αυτό σημαίνει επίσης, ότι ποτέ δεν θα τα ακούσω τόσο καλά στο σπίτι, αν κάποτε τα έχω. Χαλάλι.


Κι εγώ αυτό νόμιζα. Αμ δε. Δηλαδή μπορεί να είναι και near field, οι προδιαγραφές γράφουν για μίνιμουμ απόσταση ακρόασης τα ...40 εκατοστά. Εγώ τα άκουσα με ακουστικό τρίγωνο περίπου 3 μέτρα πλευρά.

Τα 8351 έχουν 8000€ι, τα μεγαλύτερα 8361 έχουν 10000€ το ζεύγος.

Τα παθητικά Bryston A1 είναι ως εκθεσιακά στην τιμή των 2500€, που είναι πολύ καλή.
Να ήταν μόνο τα 8κ . Δες και την τιμή των subs
Άμα όμως σου άρεσαν τόσο πολύ τα 8351 υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις
Διάβασε το παρακάτω πολύ ενδιαφέρον και γίνε χαρούμενος :)

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top