Μία μικρή (ή και μεγάλη) βοήθεια για επιλογή νέου Δικάναλου συστήματος

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Συγνώμα αλλά τώρα πρέπει να σε αφήσω γιατί το πρωί πρέπει να σηκωθώ να πάω τον μικρό σχολείο. Ελπίζω να συνεχίσουμε την κουβέντα μας αύριο αν δε σε έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλό βράδυ
Αν πάρεις ενεργά πάρε τουλάχιστον με 8άρι γούφερ.
Έχω τσεκάρει κανά δυο καλούς used ενισχυτές εδώ αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω up, pm αν θες.

Ναι για 8" σκεφτομουν . Θα στείλω αύριο μήνυμα
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Καλησπέρα , θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για το Sub Yamaha NS SW-300 και γενικά όλα τα subs πού έχουν εισόδους και εξόδους με μπόρνες και μπορούν να παίρνουν σήμα από την έξοδο των ηχείων του ενισχυτή και μετά να το δίνουν στα ηχεία όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

Yanaha NS SW300.JPG

Η ποιότητα του ήχου που θα φθάνει τελικά στο ηχείο θα έχει μειωθεί εμφανώς ή όχι σε σχέση με την απευθείας σύνδεση στην έξοδο sub out? Ποια σύνδεση θεωρείτε ότι είναι καλύτερη?
Σε ποια από τις δύο περιπτώσεις επιβαρύνονται λιγότερο ο ενισχυτής και τα ηχεία.?
Στην περίπτωση αυτής της σύνδεσης το crossover ρυθμίζεται από το subwoofer ή έχει μια στάνταρ τιμή από τον ενισχυτή?
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουν 1 έξοδο sub και δεν έχουν preamp out. Υπάρχει τρόπος αυτό να ξεπεραστεί ή πρέπει να δω κάτι με δύο εξόδους???
Χρησιμοποιώντας ένα Y-cable θα μπορέσεις από μια έξοδο ενισχυτή να οδηγήσεις δύο σαμπ. Απλά και νοικοκυρεμένα.
 



Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Για την περίπτωση της ισοστάθμισης (YPAO) που έχει ο Yamaha R-N803d, πρέπει πρώτα να συνδέσει κάποιος το 1ο sub, να κάνει ισοστάθμιση, μετά να συνδέσει το άλλο, να ξανακάνει και μετά να τα συνδέσει και τα 2 με το Y-cable για να παίζουν ταυτόχρονα?
 

D

Deleted member 48513

Guest
Φίλε, ξεκαθάρισε τι θες. Οι ενισχυτές της yamaha που έχεις αναφέρει είναι καλοί αλλά ως εκεί. Αν θες να ανέβεις σε ποιότητα θα πας αλλού. Στο μέλλον αλλάζεις και τα ηχεία. Τώρα ομως πρέπει να αποκτήσεις ομοιογένεια στο σύστημα σου και να διορθώσεις τα προβλήματα που έχουν όλοι οι αφρόντιστοι οικιακοί χώροι. Άρα sub/s & ισοστάθμιση. Έχεις pm για προτάσεις μου για καλύτερο ενισχυτή από αγγελίες.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Νομίζω οτι οι advance acoustic είναι ένα κλικ πάνω. Σαν τους cambridge audio,
Τα ηχεία που σκέφτομαι να πάρω είναι τα Focal 906 οπότε μέχρι αυτό το επίπεδο έχω σκοπό να φτάσω.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Του τον παιρνεις παρακατω.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Τόσο παλιός ενισχυτής δεν με ενδιαφέρει. Το πολύ 4-5 χρόνων και αυστηρά εως 800 ευρώ.
Και προτιμώ να έχει και ψηφιακές εισόδους.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Μια ματιά που έχω ρίξει στους μεταχειρισμένους δεν έχει και πολλύς αυτον τον καιρό, έτσι όπως τον φαντάζομαι εγώ και μέχρι την τιμή που μπορώ να πληρώσω.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Από ότι καταλαβαίνω αναζητάς νέο σχετικά με δυνατότητες σύγχρονες. Δυσκολάκι σε αυτό το budget αν θες και καλύτερο ήχο.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Μεταξύ 700 και 1000 ευρώ υπάρχουν καινούργιοι NAD, cambridge audio, advance acoustic κτλ. οπότε μεταχειρισμένοι θα είναι φθηνότεροι. Αυτό που αποφάσισα είναι να συνεχίσω με παθητικά ηχεία, τις επόμενες μέρες να αγοράσω 1 sub να το συνδέσω στον υπάρχοντα ενισχυτή όπως προτείνει ο κατασκευαστής για την περίπτωση μου και αν όλα πάνε καλά να πάρω και δεύτερο και να περιμένω κάποια ευκαιρία για εναν καλό ενισχυτή στα μεταχειρισμένα ή σε κάποια προσφορά μαγαζιού. Ισως και κάποιον demo. Οταν τα συγκεντρώσω όλα, να πάρω και ένα minidsp να παιδευτώ με ισοστάθμιση. (Αυτόν τον καιρό διαβάζω πολλά σχετικά θέματα και οδηγίες για να πάρω μια ιδέα τι γίνεται.) Αυτό είναι το πλάνο, ελπίζω μόνο να μην γίνει πενταετές.:smile::smile:
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Καλό δεν είναι το σκεπτικό? Το κύριο πρόβλημα μου ήταν η επιλογή μεταξύ παθητικών ή ενεργών ηχείων. Αφού αποφάσισα αυτό τα υπόλοιπα ακολουθούν μια σειρά
 



D

Deleted member 48513

Guest
..οι προτάσεις αφορούν option για μελλοντική επέκταση σε πολυκάναλο audio/home cinema σύστημα.
Για αυστηρά δικάναλο θα σε πήγαινα αλλού.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Δεν νομίζω οτι θα ασχοληθώ ποτέ με το home cinema. Αύριο θα τα δω όλα πιο προσεκτικά.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Υπάρχει και το πολυκάναλο audio, έχει ενδιαφέρον και υπάρχει ήδη πολύ υλικό για να ασχοληθείς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top