Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.124
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Το καλό κρέας (από καλοαναθρεμμένο ζώο) δεν θέλει τίποτα ειδικά αν είναι ψητό στη σχάρα.
Το λεμόνι πάντως βοηθά στα λιπαρά κρέατα να σπάσει τα λίπη, αυτά καθεαυτά και τη βαριά γεύση και επίγευση που αφήνουν.
Τέλος, το λεμόνι το προτιμούμε στα κατσαρολάτα μαγειρέματα κρεάτων, τα λεγόμενα λεμονάτα....χοιρινά, κατσικάκι, αντε και κοτόπουλο...μοσχάρι και άλλα κρέατα δεν έχω φτιάξει με lemon sauce!

Edit: Και αφού έγραψα το παραπάνω είπα να δω και το πρώτο post να καταλάβω περί τίνος πρόκειται.... :)

Καλά τα λέει, φροντίστε είτε να μαρινάρετε τα κρέατα πριν το ψήσιμο στη σχάρα, ή χρησιμοποιείτε φυσικά καρυκεύματα που τα περνάει στο ντούκου και είναι ότι καλύτερο...δλδ βάλτε ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο και είστε εντάξει. Επίση αποφεύγετε τα συχνά ψησίματα στο κάρβουνο. Καταρχήν αν δεν ξέρετε να ψήνετε στο κάρβουνο, να γίνουν σταχτί τα κάρβουνα πρώτα όπως γράφτηκε από τον Μιχάλη παραπάνω, τότε αφήστε το, δηλητηριάζεστε σοβαρά. Αλλά και όσοι ξέρετε να χειρίζεστε το κάρβουνο θα έχετε προσέξει όποτε ψήνετε στο κάρβουνο τι βγάζετε από τη...μύτη σας μετά. Φανταστείτε τι έχει περάσει πιο κάτω! Τώρα για έναν καπνιστή αυτά μπορεί να είναι πταίσματα αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα και αν θέλετε την κάνουμε....25+ χρόνια πρώην καπνιστής!
Εγώ μετά από όλα αυτά το έχω γυρίσει στη σχάρα γκαζιού (weber, γαμώ τα εργαλεία) και έχω λύσει πολλά προβλήματα του κάρβουνου και είμαι λίγο πιο safe side. Και όποιος νομίζει ότι η γεύση στη σχάρα γκαζιού έχει διαφορά από αυτή του κάρβουνου, τότε πάμε για blind test όπως αυτά που κάνουν οι hi endαδες με τα καλώδια!
Το ψήσιμο "στα κάρβουνα vs με γκάζι" είναι σαν τη διαμάχη "iPhone vs Android". Αφήνοντας στην άκρη το "υγιεινό" του θέματος και κρίνοντας μέσω γεύσης και μόνο, δεν συγκρίνω το κάρβουνο με τίποτα άλλο. Παλιότερα μπορούσα να διακρίνω και το είδος του ξύλου που χρησιμοποιήθηκε. Με τα κάρβουνα μπορεί ο έμπειρος ψήστης να "παίξει" περισσότερο με διάφορες τεχνικές. Για να μη μιλήσω για κάπνισμα με ένα καλό smoker (π.χ. Weber smoker μιας και αναφέρθηκε το brand) που βέβαια ξεφεύγει αρκετά σε βλαβερές ουσίες.
Βέβαια παίζουν ρόλο και οι υποκειμενικές προτιμήσεις του καθενός. Όπως σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου το σιτεμένο κρέας επειδή έχει πιο έντονη "κρεατίλα", αντίστοιχα σε άλλους δεν αρέσει η μυρωδιά που δίνει το κάρβουνο στο κρέας.

Πίσω στο κυρίως θέμα τώρα που είναι "Υγεία και BBQ". :biggrin:

Λίγο περισσότερες πληροφορίες από το αρχικό άρθρο:

Οι βλαβεροί παράγοντες του BBQ (και όχι μόνο) είναι 3:

1. Οι ετεροκυκλικές αμίνες που παράγονται από την αντίδραση των αμινοξέων με τη κρεατίνη σε υψηλές θερμοκρασίες.
2. Οι πολυκυκλικοί αρωματικοί υδρογονάνθρακες στον καπνό που δημιουργείται όταν στάζει στα κάρβουνα το λίπος που λιώνει.
3. Μία κατηγορία γλυκολυτικών ενζύμων (AGEs: Advanced Glycolytic Enzymes) που αυξάνονται κι αυτά με τη θερμοκρασία και όταν τα καταναλώσουμε προκαλούν οξειδωτικές αλλοιώσεις στους ιστούς.

Για το 1, όπως αναφέρθηκε, το μαρινάρισμα με πηγές πλούσιες σε αντιοξειδωτικά (ελαιόλαδο, κόκκινο κρασί, λεμόνι, βότανα κλπ) βοηθάει σε πολύ μεγάλο ποσοστό (μέχρι και 90% λιγότερες ετεροκυκλικές αμίνες).
Για το 2 ένας τρόπος για να αποφύγουμε το στάξιμο είναι να αφαιρέσουμε πριν το ψήσιμο το μεγαλύτερο μέρος του ορατού λίπους από το κρέας. Αυτό βέβαια γίνεται πιο εύκολα στο μοσχάρι ή το χοιρινό κι όχι π.χ. στα παϊδάκια.
Για το 3 τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προτιμάμε κρέας από ζώα που τράφηκαν με χόρτο και να αποφεύγουμε αυτά που ταΐζονται με σιτηρά γιατί έχουν μεγαλύτερο ποσοστό σακχάρων, άρα και περισσότερα AGEs στο ψήσιμο.

Το θέμα της θερμοκρασίας είναι λεπτό. Πρέπει να βρούμε τους ιδανικούς βαθμούς για να τελεστεί η αντίδραση Maillard που δίνει την ιδιαίτερη γεύση του ψητού, χωρίς να έχουμε μεγάλη παραγωγή βλαβερών ενώσεων. Οι βαθμοί αυτοί είναι μεταξύ 160° και 180° και προϋποθέτουν καλά χωνεμένη φωτιά.
Τέλος, όσο μικρότερος είναι ο χρόνος ψησίματος, τόσο λιγότερες βλαβερές ουσίες συγκεντρώνονται (αθροιστικά). Η καλοψημένη μπριζόλα είναι λοιπόν πιο βλαβερή από τη μέτρια. Να μη μιλήσω για τα καπνιστά των 10 ωρών...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Χωρίς να είμαι ειδικός και από εμπειρική παρατήρηση μόνο, ο μόνος τρόπος που καταλαβαίνεις τελικά το ψήσιμο από κάρβουνο είναι κυρίως η μυρωδιά του κάρβουνου - ξύλου που έχει μείνει πάνω στο κρέας...ειδικά όσο πιο καπνιστή είναι η διαδικασία αυτό είναι και πιο έντονο. Θα πρέπει να ξέρουμε ότι αυτό που λέμε BBQ σύμφωνα με την αμερικάνικη τεχνική προυποθέτει κλειστού τύπου σχάρα όπου στην ουσία δημιουργείται κλειστός φούρνος σε αντίθεση με το grilling που είμαστε συνηθισμένοι εμείς και είναι η σχάρα ανοικτή με την πηγή θερμότητας από κάτω.
Η μυρωδιά τώρα του ξύλου αν αρέσει μπορεί να προκύψει και στις κλειστού τύπου ψησταριές υγραερίου τοποθετώντας κομματάκια ξύλου βρεγμένα μέσα σε κάποιο αλουμινόχαρτο ώστε να καπνιστεί ο χώρος, και ανάλογα τη μυρωδιά που θέλουμε κυκλοφορούν ξυλάκια από διάφορα δέντρα.

Εκεί που νομίζω οτι υπερτερεί το ψήσιμο με αέριο και ειδικά στις κλειστού τύπου ψησταριές είναι στο ότι η πηγή θερμότητας που ψήνει το κρέας είναι (σχεδόν) σταθερής παροχής και η θερμοκρασία πιο ομοιόμορφα κατανεμημένη με αποτέλεσμα πιο ελεγχόμενο και ομοιόμορφο ψήσιμο. Επίσης είναι πιο καθαρό στη διαχείριση του αλλά και στην καύση του και δεν απαιτεί ιδιαίτερη προετοιμασία (άναψε τα κάρβουνα, να γίνει θράκα....και μετά να προλάβεις να τα ψήσεις όλα και αν είναι πολλά πρέπει να ξανανάψεις ή να προσθέσεις και να ψήσεις πάνω στα μαύρα κάρβουνα ή να έχεις αρκετό χώρο ώστε να συντηρείς παραδίπλα μια φωτιά που θα σου γεννά έτοιμα χωνεμένα κάρβουνα για χρήση). Το μόνο που έχω καβάτζα είναι μια δεύτερη μπουκάλα μη τυχόν και μείνω στη μέση του ψησίματος σε καμιά μάζωξη!

Απεναντίας αν είναι ανοικτή σχάρα με αέριο τότε τα πράγματα είναι δύσκολα σε ανοικτό χώρο γιατί δεν σηκώνει πολύ θερμοκρασία όπως το κάρβουνο ή καλύτερα λίγο να έχεις ένα αεράκι σου ρίχνει τη θερμοκρασία της σχάρας και χαιρετίσματα. Εχω δοκιμάσει και τα δύο που θα δείτε παρακάτω και έχω καταλήξει στο δεύτερο.

gasgrill.jpg


weber_q200.jpg
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

...(π.χ. Weber smoker μιας και αναφέρθηκε το brand)...
Σωστά... Ίσως είναι καλύτερα να πούμε τύπου "Weber kettle".

Το θέμα της θερμοκρασίας είναι λεπτό. Πρέπει να βρούμε τους ιδανικούς βαθμούς για να τελεστεί η αντίδραση Maillard που δίνει την ιδιαίτερη γεύση του ψητού, χωρίς να έχουμε μεγάλη παραγωγή βλαβερών ενώσεων. Οι βαθμοί αυτοί είναι μεταξύ 160° και 180° και προϋποθέτουν καλά χωνεμένη φωτιά.
Το οποίο σημαίνει ότι, για σωστές δουλειές, χρειαζόμαστε ένα καλό θερμόμετρο για τη μέτρηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό της ψηστιέρας.
Κι ένα ακόμα για τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του κρέατος (ή κάποιο που να κάνει και τις δυο δουλειές). Αυτό βέβαια αν πρόκειται για χοντρό κομμάτι -όπως πρέπει να είναι το stake- κι όχι όπως είναι συνήθως η ελληνική "μοσχαρίσια" τσιγαροχαρτο-σόλα. :biggrin:
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Re: Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

[/URL][/IMG]
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Χαχα,τα σπαει το video.Aπο την ομιλια μεχρι τα γουρνοπουλα
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Τρελη μασα.Αυτη ειναι ψηστιερα .
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Παιδιά πρέπει πρώτα να καταλάβετε ότι τα γούστα δεν είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους.
Άλλος λατρεύει το λεμόνι και την μουστάρδα και άλλος τα μισεί.
Εγώ π.χ. λατρεύω τα καυτερά, τα αλμυρά, τα πικάντικα και γενικά μ΄αρέσουν οι έντονες γεύσεις.
Μ΄αρέσει το ροκφόρ και τα μπλε τυριά γενικώς, ενώ ο φίλος μου (ο κόπρος) τα σιχαίνεται.
Άλλος τρώει πατσά κι άλλος αηδιάζει.
Οπότε είναι θέμα γούστου και όχι σωστού ή λάθους.

Τώρα.

Για πείτε μου ρε παιδιά, υπάρχει κάποιος που πληρώνει 550 ευρώ για μια τέτοια ψησταριά για κάρβουνα;

http://www.weberstephen.gr/


Δεν είναι BBQ με καυστήρες υγραερίου και πέτρες από λάβα ηφαιστείου.
Ούτε είναι ΙΝΟΧ, ένα βαρελάκι είναι με βάση.
Τι στον κόρακα;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Οι ψησταριές κάρβουνου kettle της weber είναι σαν να λέμε coca cola, αυτοί τα πρωτοξεκίνησαν αυτά τα σχέδια αυτοί τα προωθούν σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν και αντίγραφα σε άλλες χώρες, π.χ. Γερμανικές. Η τιμή που λες σε ποιο μοντέλο αναφέρεται; Θα πρέπει να είναι κάποιο πολύ μεγάλο με special πραγματάκια. Οχι ότι δικαιολογώ την τιμή αλλά αν τις δεις από κοντά, ειδικά εσύ που είσαι και των κατασκευών, θα εκτιμήσεις τις προσεγμένες κατασκευές τους. Πάντως η δικιά μου Q200 αν θυμάμαι καλά κάπου στα 270 είχε βγει....αν την κάνεις υλικά δεν κάνουν πάνω από 50 ευρώ, αλλά έτσι είναι όλα τα βιομηχανικά προιόντα, τι να λέμε τώρα.

Δες εδώ
για όλα τα γούστα
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Το μοντέλο είναι στο λινκ που έβαλα.
Τις έχω δει από κοντά και είναι καλές κατασκευές αλλά υπερτιμημένες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.124
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Σωστά... Ίσως είναι καλύτερα να πούμε τύπου "Weber kettle".
Αν και με ένα kettle μπορείς να κάνεις "απλό" κάπνισμα, αν θέλεις να εξειδικευτείς χρειάζεσαι smoker.


Το οποίο σημαίνει ότι, για σωστές δουλειές, χρειαζόμαστε ένα καλό θερμόμετρο για τη μέτρηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό της ψηστιέρας.
Κι ένα ακόμα για τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του κρέατος (ή κάποιο που να κάνει και τις δυο δουλειές). Αυτό βέβαια αν πρόκειται για χοντρό κομμάτι -όπως πρέπει να είναι το stake- κι όχι όπως είναι συνήθως η ελληνική "μοσχαρίσια" τσιγαροχαρτο-σόλα. :biggrin:
Ακριβώς! Τα θερμόμετρα είναι απαραίτητα. Αν ψήνεις συχνά και επαναλαμβάνεις "σταθερές" διαδικασίες, μπορείς να λειτουργήσεις και εμπειρικά με πολύ καλά αποτελέσματα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Re: Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Το μοντέλο είναι στο λινκ που έβαλα.
Τις έχω δει από κοντά και είναι καλές κατασκευές αλλά υπερτιμημένες.
Δεν βγαίνει μοντέλο στο Link αλλά δεν έχει σημασία...από κάποιο μέγεθος και πάνω είναι υπερτιμημένες γιατί έτσι πρέπει να είναι για το κοινό στο οποίο απευθύνονται....άλλη μεγάλη κουβέντα, αυτή, ας μείνουμε στα λεμόνια και στα δενδρολίβανα!

Το προηγούμενο ΣΚ έκανα τον ετήσιο καθαρισμό της 'βέμπας' για να ξεκινήσει τη σεζόν, μιας και το χειμώνα δεν δούλεψε. Για να δούμε αν αυτό το ΣΚ θα καταφέρω να ψήσω....το προηγούμενο μας έφαγε η disco vinilio!!! ω, ρε, γέλια...

Εφαγα τελευταία ψημένα σε βέμπα σαν τη δική μου (του κουμπάρου μου που του την πήρα δώρο για το γάμο του :roflmao:) καγκουρό. Πάρα πολύ νόστιμο κρέας παρά του ότι είναι το πιο άπαχο που κυκλοφορεί. Αν έχετε χασάπη με 'κονέ' αυστραλέζικα να του πείτε να σας φέρει ένα κομμάτι (φρεσκοκατεψυγμένος τάκος έρχεται), θα το ευχαριστηθείτε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.124
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Οι ψησταριές κάρβουνου kettle της weber είναι σαν να λέμε coca cola, αυτοί τα πρωτοξεκίνησαν αυτά τα σχέδια αυτοί τα προωθούν σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν και αντίγραφα σε άλλες χώρες, π.χ. Γερμανικές. Η τιμή που λες σε ποιο μοντέλο αναφέρεται; Θα πρέπει να είναι κάποιο πολύ μεγάλο με special πραγματάκια. Οχι ότι δικαιολογώ την τιμή αλλά αν τις δεις από κοντά, ειδικά εσύ που είσαι και των κατασκευών, θα εκτιμήσεις τις προσεγμένες κατασκευές τους. Πάντως η δικιά μου Q200 αν θυμάμαι καλά κάπου στα 270 είχε βγει....αν την κάνεις υλικά δεν κάνουν πάνω από 50 ευρώ, αλλά έτσι είναι όλα τα βιομηχανικά προιόντα, τι να λέμε τώρα.
Όταν επισκεπτόμουν το Σικάγο παλιότερα, το Weber Grill Restaurant ήταν ο προορισμός που πήγαινα σαν υπνωτισμένος. :biggrin:
Διαθέτει ανοιχτού τύπου κουζίνα και τεράστια επαγγελματικά Weber kettles. Μπορείς να βλέπεις την παραγγελία σου σε όλα τα στάδια.

Βέβαια, τι λέγαμε για υγιεινούς τρόπους ψησίματος; Καμία σχέση! Προέχει η γεύση.


 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Ακριβώς! Τα θερμόμετρα είναι απαραίτητα. Αν ψήνεις συχνά και επαναλαμβάνεις "σταθερές" διαδικασίες, μπορείς να λειτουργήσεις και εμπειρικά με πολύ καλά αποτελέσματα.
Πράγματι, όσον αφορά τη θερμοκρασία μέσα στην ψηστιέρα, μπορεί να γίνει μια -στο περίπου- εκτίμηση, με βάση την εμπειρία από προηγούμενα ψησίματα ή και επί τούτου δοκιμές (το φρυγάνισμα ψωμιού σε φέτες είναι πολύ αποκαλυπτικό).
Δηλαδή να ξέρει ο χρήστης ότι χρησιμοποιώντας πχ μια "καμινάδα" γρήγορου ανάμματος γεμάτη κάρβουνο, θα έχει την κατάλληλη θερμοκρασία μετά από Χ λεπτά, με τους αεραγωγούς σε συγκεκριμένη θέση. Σ'αυτό βοηθάει πολύ ο κλειστός τύπος της kettle ψηστιέρας, που απομονώνει τις εξωτερικές συνθήκες (αέρα και θερμοκρασία), προσφέροντας έτσι πολύ καλή επαναληψιμότητα, εφόσον ο τύπος και η ποσότητα του κάρβουνου παραμένουν σταθερά.

Όσον αφορά το εσωτερικό ενός χοντρού κομματιού όμως, νομίζω ότι πρέπει να είναι πάρα πολύ έμπειρος ο ψήστης για να κάνει μια -χονδρική έστω- εκτίμηση. Για τον πολύ κόσμο νομίζω ότι ένα θερμόμετρο ψησίματος είναι απαραίτητο, για οτιδήποτε πιο χονδρό από τις κλασσικές χοιρινές μπριζόλες. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό και το βρίσκω πολύ πρακτικό και αξιόπιστο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ποιό χρώμα πήρες Δημητρέλο; :biggrin:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Άσπρο. 'Εχει και τη βρετανική σημαία ζωγραφισμένη πάνω, χωρίς επιπλέον χρέωση. :biggrin:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.124
Απάντηση: Re: Μελίδη, μην το διαβάσεις αυτό το θέμα!

Πράγματι, όσον αφορά τη θερμοκρασία μέσα στην ψηστιέρα, μπορεί να γίνει μια -στο περίπου- εκτίμηση, με βάση την εμπειρία από προηγούμενα ψησίματα ή και επί τούτου δοκιμές (το φρυγάνισμα ψωμιού σε φέτες είναι πολύ αποκαλυπτικό).
Δηλαδή να ξέρει ο χρήστης ότι χρησιμοποιώντας πχ μια "καμινάδα" γρήγορου ανάμματος γεμάτη κάρβουνο, θα έχει την κατάλληλη θερμοκρασία μετά από Χ λεπτά, με τους αεραγωγούς σε συγκεκριμένη θέση. Σ'αυτό βοηθάει πολύ ο κλειστός τύπος της kettle ψηστιέρας, που απομονώνει τις εξωτερικές συνθήκες (αέρα και θερμοκρασία), προσφέροντας έτσι πολύ καλή επαναληψιμότητα, εφόσον ο τύπος και η ποσότητα του κάρβουνου παραμένουν σταθερά.

Όσον αφορά το εσωτερικό ενός χοντρού κομματιού όμως, νομίζω ότι πρέπει να είναι πάρα πολύ έμπειρος ο ψήστης για να κάνει μια -χονδρική έστω- εκτίμηση. Για τον πολύ κόσμο νομίζω ότι ένα θερμόμετρο ψησίματος είναι απαραίτητο, για οτιδήποτε πιο χονδρό από τις κλασσικές χοιρινές μπριζόλες. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό και το βρίσκω πολύ πρακτικό και αξιόπιστο.
Αυτά είναι θέματα!

Και μετά ασχολούνται με καλώδια, πανιά και Watt!
Μπορεί να έχω φάει(για να είμαι και εντός θέματος) μια ζωή με μουσική και αθλητισμό, η στιγμή όμως που θα γευτώ π.χ. ένα πετυχημένο rib-eye είναι πιο ευχάριστη απ' όλα αυτά τα χρόνια μαζί... :biggrin:

Δυστυχώς, όσο περνάνε τα χρόνια, μου φεύγει ο ενθουσιασμός της προετοιμασίας και προτιμώ να απολαμβάνω τα κρεατικά έτοιμα. Όπου μπορώ να έχω εμπιστοσύνη.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top