Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Στο έδωσε φίλος που άλλαξε μάρκα sub και το πήρες για λίγο καιρό να δεις αν παίζει διαφορά 2 με 3.
Τεστ και καλά..
Εμφανισέ το χωρίς το κουτί και τέλος..

"Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού"

Μα να σου πέφτουν λεφτά "χαμένα" και να μην μπορείς να τα χαρείς?
Ο,τι χειρότερο έτσι;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εχμ όχι, το χειρότερο είναι να μην έχεις λεφτά οπότε έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τα χαρείς.

Βέβαια υπάρχει ακόμη χειρότερο, να έχεις λεφτά αλλά όχι υγεία.

Και μετά το ακόμη πιο χειροτερότερο είναι να μην έχεις ούτε λεφτά ούτε υγεία.

Κοινώς, την υγειά μας να'χουμε κι όλα καλά. :)
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Οκ λοιπόν βρήκα τρόπο και το πάσαρα, ούτε γάτα ούτε ζημιά, τώρα όμως μ έχει πιάσει εμένα η τσιγγουνιά μου, σκέφτομαι να τα κρατήσω τα λεφτά και σιγά σιγά να συμπληρώσω κι άλλα και σε δύο τρία χρόνια να πάω για 4Κ προβόλι λέιζερ ή ust που είναι ο καημός μου αλλά έχω πρόβλημα μ αυτόν στην τοποθέτηση, απ την άλλη λόγω ενοικίου και συχνών μετακομίσεων, ήθελα να αποφύγω πάλι 15μετρα καλώδια, κανάλια, βάση στήριξης και λοιπά. Σε τρία χρόνια όμως σκέφτομαι, μπορεί να χει βγει κάτι που να με βολεύει και να μην έχω τα σημερινά προβλήματα.

Πάμε στο θέμα με το υπογούφερ, θα επισυνάψω μία φωτό κάτοψης του χώρου να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί μου περνάνε πολλά απ το μυαλό.
Στη φωτό λοιπον θα δείτε ότι τα δύο υπάρχον υπογούφερ για αισθητικούς αλλά κυρίως λόγω χώρου, έκατσαν συμμετρικά εμπρός κι ανάμεσα απ τα κυρίως ηχεία. Αριστερά ή δεξιά στις γωνίες είναι αδύνατον να κάτσουν λόγω μπαλκονόπορτας και καλοριφέρ και στις δύο θέσεις.

Η ισοστάθμιση δείχνει ότι έχω δύο προβλήματα προφανώς room modes γιατί το έχουν όλα τα ηχεία, μία λακκούβα στους 50 κύκλους και μία στους 90.

To Σάββατο που μας πέρασε είπα να κάνω πειραματισμούς με πιθανή θέση του τρίτου υπογούφερ, δύο είναι οι επιλογές, (αν νομίζετε ότι υπάρχει άλλη ευχαρίστως να την ακούσω) η πρώτη πίσω απ το καναπέ ακρόασης κι ανάμεσα στα surround back ηχεία όπου και δεν θα εμποδίζει.
Η δεύτερη θέση είναι δίπλα ακριβώς στο surround left ηχείο όπου υπάρχει ο χώρος να μπει.

Πήρα λοιπόν το δεξί απ τα δύο υπάρχον υπογούφερ και το δοκίμασα πρώτα πίσω απ τον καναπέ, να σημειώσω ότι έβαλα την οπή ανάκλασης και το γούφερ να κοιτάνε αριστερά προς το surround left ηχείο γιατί αν το έβαζα απ την άλλη θα κοίταγε την πόρτα που μπαίνεις απ το σαλόνι στο χωλ κι είναι ξύλο με τζάμι και φοβήθηκα μην έχω συντονισμούς.
Εκανα ισοστάθμιση και το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε απ την άποψη ότι ήταν σα να μην το είχα κουνήσει απ τη θέση που το είχα όσον αφορά την απόκριση και την ένταση.
Περίμενα ότι όντας πίσω ακριβώς απ τη θέση ακρόασης και θα χρειαζόταν να το χαμηλώσει η ισοστάθμιση από ένταση αλλά τ άφησε ως έχει. Φυσικά δε μπορώ να ξέρω πως θα συμπεριφερθεί ο χώρος με την παρουσία τρίτου και η βλακεία είναι ότι δεν είχα το χρόνο να δοκιμάσω και σκηνές από ταινίες για να βγάλω συμπέρασμα, δηλαδή έκρινα μόνο απ την ισοστάθμιση.

Το ίδιο έγινε και με την δεύτερη θέση δίπλα απ το αριστερό περιφερειακό, δεν είδα διαφορά στο διάγραμμα απόκρισης δηλαδή να μειωθεί η λακκούβα.

Σκέφτομαι να δω αν μπορώ να βρω ένα κομμάτι ντέμο και να τα βάλω να παίξουν και τα τρία. Μετά σκέφτομαι μήπως το ποσό να το διαθέσω για κάποια μικρή φροντίδα χώρου αλλά δεν είναι δικό μου το σπίτι και του χρόνου μπορεί να πάω σε άλλο.
Τέλος πάντων, βάζω φωτό της κάτοψης, μιλάμε για μεγάλο συνολικά χώρο αφού είναι 7 περίπου μέτρα μήκος επί τέσσερα μέτρα πλάτος τα έξι απ αυτά και με έξι μέτρα πλάτος τα υπόλοιπα τρία
Καταγραφή.PNG
που είναι και το home cinema.
O χώρος ακρόασης που περικλείει όλα τα ηχεία είναι τέσσερα επί έξι.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κωσταντινε......
....εχεις καταλαβει τι εχει κανει η ισοσταθμιση στην αρχικη θεση με τα 2 sub μπροστα ;
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχεις καποια προβληματα στα χαμηλα και στα διορθωσε, ετσι δεν ειναι ;
....τι εννοει οτι σου διορθωσε ;
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν το διορθώνει όλα τα προβλήματα στα χαμηλά, στους 50 κύκλους έχω ακύρωση της τάξης των 10db που είναι στα όρια της ισοστάθμισης και καταφέρνει να τη φέρει στο 0, έχω όμως και άλλη μία ακύρωση στους 90 κύκλους της τάξης των 15db που δε μπορεί να τη φέρει παρά μόνο στα -5db απ το 0.
Οι πειραματισμοί που έκανα με τις θέσεις του δεύτερου υπογούφερ και με δεδομένο ότι το πρώτο έμεινε όπως ήταν στη θέση του, σε δύο θέσεις που έγραψα πιο πάνω δεν έλυσαν αυτή την ακύρωση, παραμένει δηλαδή στα -5db μετά τη διόρθωση και -15db πριν.
Ρωτάω τώρα εγώ, αν υποθέσουμε ότι μπαίνω στη διαδικασία να προσθέσω ένα τρίτο υπογούφερ, τι θα κερδίσω πέραν να χουμε να λέμε ότι έχω τρία;
Η αλήθεια είναι ότι όπως διαβάζω ένα άλλο νήμα, ο τίτλος του με εκφράζει απόλυτα και μένα, με τρώει ο κ@λος μου να αγοράσω ηχεία. :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι, εχει να κανει με την τοποθετηση καθαρα....αν τα βαλεις σε θεσεις που ειναι πιο ομαλο το αποτελεσμα(πρασινο γραφημα)και δεν χρειαζεται τοσο EQ θα στα φτιαξει...μην νομιζεις οτι το eq κανει καλο, τονιζει περιοχες, ειναι λαθος....δλδ καποιοι που παιρνουν minidsp και του δινουν 10 και 15db eq μια τρυπα στο νερο κανουν....ακουνε λαθος, ασε που γονατιζουν ενισχυτες sub και παραμορφωνουν τρελα.
Θελει σωστοτερη τοποθετηση στον χωρο τα sub για ομαλο αποτελεσμα πριν την ισοσταθμιση..
....η ωθηση σε db εχει καποια ορια και μαλιστα παιζει ρολο και το Q ..δλδ σε κοντινες συχνοτητες δεν κανουμε eq ..τα συστηματα ισοσταθμισης τα εχουν φτιαξει ετσι ωστε να κανουν eq εκει που πρεπει και οσο πρεπει, αναλογα το room correction software

και 10 sub να βαλεις, αν τα βαλεις λαθος το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και κρος να βαζεται απο το app και να το στελνεται στον AV...
.....ειναι καλυτερα απο το app να το στελνεις ετοιμο ολο το πακετο ισοσταθμισης.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν το διορθώνει όλα τα προβλήματα στα χαμηλά, στους 50 κύκλους έχω ακύρωση της τάξης των 10db που είναι στα όρια της ισοστάθμισης και καταφέρνει να τη φέρει στο 0, έχω όμως και άλλη μία ακύρωση στους 90 κύκλους της τάξης των 15db που δε μπορεί να τη φέρει παρά μόνο στα -5db απ το 0.
Δε γεμίζουν (εύκολα) οι τρύπες.... αντιθέτως εξομαλύνονται πιο εύκολα τα βουνά...
Αν οι θέσεις δεν είναι καλές, δεν κάνει θαύματα το eq


Ρωτάω τώρα εγώ, αν υποθέσουμε ότι μπαίνω στη διαδικασία να προσθέσω ένα τρίτο υπογούφερ, τι θα κερδίσω πέραν να χουμε να λέμε ότι έχω τρία;
Πως θα είσαι πιο κοντά στα 4 :p :p


Η αλήθεια είναι ότι όπως διαβάζω ένα άλλο νήμα, ο τίτλος του με εκφράζει απόλυτα και μένα, με τρώει ο κ@λος μου να αγοράσω ηχεία. :roflmao:
Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε!

Στα πιο σοβαρά, το πρώτο που χρειάζεται να κάνεις είναι να δοκιμάσεις άλλες θέσεις.... μπόλικες...
Όταν βρεθεί η καλύτερη τότε η δουλειά του eq θα είναι ευκολότερη και μπορεί να σταματήσει και η ...φαγούρα :p
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Δεν έχει χώρο ούτε για πακέτο τσιγάρα.
Δεν έχει χώρο ούτε για πακέτο τσιγάρα.
σχεδιαστικα όπως φαίνεται , χωράει. Πάνε λίγο πιο μπροστά το γραφείο, ώστε να το χωρέσεις, θα εκμεταλλευτείς τα τοιχωματικα όρια. Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κωνσταντινε ειναι απλα τα πραγματα....

Μπορεις π.χ. σε ολες τις θεσεις των περιφερειακων να εχεις sub....δλδ ποσα sub ; :biggrin:
.....μπορεις να δοκιμασεις σε καποιες θεσεις απο αυτες ....
Απο κατω το sub και απο πανω το ηχειο, ειτε με αλλη βαση η λιγο πιο μεγαλη αν θες ωστε να ειναι πιο σταθερο το ηχειο... ;)

μπορεις να βαλεις και 2 sub και πανω το ηχειο χωρις βαση 😍
...λ7 εχει ;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
έχεις κάτι άλλο πέρα από τα διαγράμματα του app?

έχουμε πεί ότι το κόκκινο είναι average των θέσεων που μπηκε το μικ.

χρεαίζεσαι umik για να δεις που δουλεύει τι.....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top