Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο, όταν ανεβάζω τα δύο σαμπ που παίζουν σαν ένα απ τον ενισχυτή και το πάω +1, αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά ανέβασα +2db αφού ανεβάζω δύο σαμπ αντί ενός;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Dimifoot για πες μου κάτι, αυτό το dsp πως ακριβώς δουλεύει; Εχει δικό του μικρόφωνο για μέτρηση και ρύθμιση;
Πρέπει να εχεις και Umik διαθέσιμο.
Υπάρχουν οδηγίες στο site της minidsp αλλά δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.

Υπαρχει μεθοδολογία μετρήσεων του καθε σαμπ χωριστα σε πολλαπλές θέσεις, βάζεις τις τιμές στο minidsp και ο ενισχυτής σου βλεπει μετα τα τρία σαμπ ως ένα για την τελική ισοσταθμιση με το δικό του προγραμμα.

Είναι δουλειά για επαγγελματία, ή πρέπει να διαβάσεις καμία βδομάδα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν έχουν νόημα μετρήσεις πριν τη χρονική τους ευθυγράμμιση.

Ούτε ακροάσεις.

Ούτε άλλες σοφιστείες από καρφιτσοχέρηδες.

Εφόσον δεν έχεις ίση απόσταση από τα 2 σαμπ στη θέση μέτρησης, θα πρέπει να δώσεις καθυστέρηση σε αυτό που βρίσκεται κοντύτερα σε σένα, τόση, όση είναι η διαφορά της απόστασής τους από σένα (το οποίο υπολογίζεται με χαρτί και μολύβι, διότι τα μέτρα απόστασης αντιστοιχούν σε μιλισεκόντ καθυστέρησης - κοινώς delay)

Πιθανώς να μπορείς να το φέρεις με τη ρύθμιση φάσης. Δοκίμασε τόνο να παίζουν τα δύο σαμπ, παίξε με ανάποδη φάση το ένα εκ των δύο, γύριζε τη ρύθμιση φάσης μέχρι να μετρήσεις τη χαμηλότερη δυνατή τιμή SPL, και μετά ανέστρεψε τη φάση σε αυτό που την είχες βάλει ανάποδα.

Μετά, μέτρα.

Πριν κάνεις τα ανωτέρω, το ένα σαμπ ακυρώνει το άλλο, όπου γουστάρει. Που γουστάρει; Αυτό υπολογίζεται βλέποντας τη διακύμανση φάσης του σαμπ στο πεδίο συχνότητας.

Γι'αυτό μαθαίνουμε να διαβάζουμε διαγράμματα, για να μην κάνουμε δοκιμές καβλωδίων στα τυφλά, με βάρκα την ελπίδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν έχουν νόημα μετρήσεις πριν τη χρονική τους ευθυγράμμιση.

Εφόσον δεν έχεις ίση απόσταση από τα 2 σαμπ στη θέση μέτρησης, θα πρέπει να δώσεις καθυστέρηση σε αυτό που βρίσκεται κοντύτερα σε σένα, τόση, όση είναι η διαφορά της απόστασής τους από σένα.

Πιθανώς να μπορείς να το φέρεις με τη ρύθμιση φάσης. Δοκίμασε τόνο να παίζουν τα δύο σαμπ, παίξε με ανάποδη φάση το ένα εκ των δύο, γύριζε τη ρύθμιση φάσης μέχρι να μετρήσεις τη χαμηλότερη δυνατή τιμή SPL, και μετά ανέστρεψε τη φάση σε αυτό που την είχες βάλει ανάποδα.

Μετά, μέτρα.
Το σκέφτηκα αυτό με τη φάση αλλά όχι ακριβώς τι να κάνω γιατί δεν ήξερα, θα το δοκιμάσω το μεσημέρι, ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν μπορεί. Μόνο φασικά, όχι χρονικά, ειναι μεγάλες οι διαφορές απόστασης.
Πάντως το πίσω το έβγαλε ένα μέτρο μικρότερη την απόσταση, απ την άλλη εσείς εντοπίζετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα; Εγώ λέω στην πρόβλεψη της ισοστάθμισης δείχνει περίεργα σε σχέση με πριν, από αίσθηση είναι μακράν καλύτερα, θέλει οπωσδήποτε τώρα rew να ξέρω τι γίνεται.
Αν το δοκίμαζα λέτε αριστερά δίπλα ακριβώς απ το αριστερό περιφερειακό που είναι ίδια απόσταση απ τα μπροστά; Θα χάσει όμως αυτή την αίσθηση την άμεση.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Πάντως το πίσω το έβγαλε ένα μέτρο μικρότερη την απόσταση
Δεν διορθώνεται αυτό με την διαφορά φάσης.
Αλλά έτσι κι αλλιώς τώρα ο ενισχυτής σου βλεπει δυο σαμπ, όχι τρία. Τα δυο μπροστά τα βλέπει ως ένα.

από αίσθηση είναι μακράν καλύτερα
Πολύ πιθανόν.
θέλει οπωσδήποτε τώρα rew να ξέρω τι γίνεται
Ναι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν μπορεί. Μόνο φασικά, όχι χρονικά, ειναι μεγάλες οι διαφορές απόστασης.
Δεν ξέρω πόσες είναι οι διαφορές απόστασης, δεν έχει ενημερώσει για τίποτα.

Αν η ρύθμιση φάσης γίνεται με κλικ σε 3 θέσεις, δε μπορεί να φέρει τίποτα σωστά. Αν γίνεται με ποτενσιόμετρο μεταβαλλόμενης φάσης, μπορεί να καλύψει μικρές διαφορές απόστασης σωστά.

Σε κάθε περίπτωση, το "σωστό" μπορεί να γίνει με ντιρακ μεταξύ των δύο σαμπ, δηλαδή με μίνι ντιεσπι, κάτι που ήδη αναφέρθηκε.

Τώρα μιλάμε για τα απαραίτητα "μπαλώματα" προ μετρήσεων και προ ακροάσεων. Ειδάλλως, είναι σα τις δοκιμές καλωδίων, όπως σου κάτσει, σε άλλον αρέσει, σε άλλον όχι. Χαζά..


Υπ'οψιν πως με απλή μέτρηση στάθμης μέσω τόνου από έκαστο σαμπ, μπορεί να προβλεφθεί το αναμενόμενο άθροισμα spl, και αν αυτό δεν επιτευχθεί, σημαίνει απλώς πως δεν είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα.
Χαρτί και μολύβι, προσθέσεις spl.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Οι πραγματικές αποστάσεις των σαμπ είναι 2,70 τα μπροστά που παίζουν ως ένα και 1.00 το πίσω. Η ισοστάθμιση τα βρήκε ως 3.60 τα μπροστά και ως 2.60 το πίσω, τα pb1000 ρυθμίζονται αναλυτικά σαν ποτενσιόμετρο κι όχι με διακόπτη επιλογής. Θα φροντίσω πρώτα να γίνει μέτρηση με rew και πιθανές λύσεις πριν προχωρήσω σε αγορά minidsp, πάντως το επαναλαμβάνω, ως αίσθηση μ@μ@ει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Η πραγματική διαφορά απόστασης είναι λοιπόν 1,7μ.

Η μετρήσιμη διαφορά τους από τον Οδυσσέα είναι 1μ, άρα λανθασμένη, ενώ δεν έχει σημασία η ονομαστική τιμή απόστασης (μόνο η διαφορά έχει).

Το 1.7μ αντιστοιχεί σε 2,92 μιλισεκόντ, πες 3.

Η διαφορά φάσης αντιστοιχεί σε μιλισεκόντ, αλλά πόσα μιλισεκόντ εξαρτάται από τη συχνότητα, διότι κάθε συχνότητα έχει διαφορετικό χρονικό μήκος, μπορείτε να οπτικοποιήσετε στο μυαλό σας ένα ημίτονο σε χαμηλές συχνότητες να είναι φαρδύ πλατύ, και στα πρίμα στενό.

Παράδειγμα:

Ντιλεϊ 1 μιλισεκόντ προκαλεί διαφορά φάσης 3.600 μοίρες στα 10 κιλοχερτζ, 360 μοίρες στο 1 κιλοχερτζ και 36 μοίρες στα 100 χερτζ.

Τα ~3 μιλισεκόντ που θες, εκτιμώντας πως το ρυθμιστικό φάσης είναι στους 80 κύκλους, θα βρίσκονται περί τις 90 -100 μοίρες και έρχεται σωστά από το ρυθμιστικό φάσης, με μόνη προϋπόθεση αυτή που ήδη ειπώθηκε: η συχνότητα στην οποία επιφέρει διαφορά φάσης το ρυθμιστικό.

Οι οδηγίες στο μανιουαλ χρήσης, εμμέσως θα εξηγούν σε ποια συχνότητα επιφέρει διαφορά φάσης, στις οδηγίες ρύθμισης αυτής, στον τόνο που χρησιμοποιείται.

Μιλάμε χωρίς καρφίτσες, με χαρτί και με μολύβι. Έτσι γίνεται η δουλειά παίδες.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
η συχνότητα στην οποία επιφέρει διαφορά φάσης το ρυθμιστικό.

Οι οδηγίες στο μανιουαλ χρήσης, εμμέσως θα εξηγούν σε ποια συχνότητα επιφέρει διαφορά φάσης
Υποθέτω, χωρίς να ξέρω, ότι θα επιφέρει τη διαφορά στη συχνότητα cross.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν ξέρω, βαργιεμαι να διαβάζω μανιουαλ άλλων. :lol:

Ξέρω βασικές αρχές φυσικής. ;)

Στους 80 κύκλους το μήκος κύματος είναι ~4,3μ, βρείτε λοιπόν τη συχνότητα που γίνεται από το ρυθμιστικό η μεταβολή φάσης, ώστε να αντιστοιχιστεί αυτή με απόσταση, και η απόσταση σε μοίρες. Οι 360 μοίρες του ημιτόνου στους 80 κύκλους είναι 4,3μ. (4.28κατι)

Η διαφορά φάσης δεν είναι τίποτε άλλο από delay. Δεν υπάρχει καμία μαγεία στον ήχο..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτό που υποτίθεται πως έχεις το audyssey για να συμμαζέψει την κατάσταση και τελικά χρειάζεσαι κ άλλο εξοπλισμό+software είναι να στη βαράει λίγο....
Εύχομαι ο φίλος μας εδώ να τα καταφέρει χωρίς έξτρα εξοπλισμό+software...
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αυτό που υποτίθεται πως έχεις το audyssey για να συμμαζέψει την κατάσταση και τελικά χρειάζεσαι κ άλλο εξοπλισμό+software είναι να στη βαράει λίγο....
Εύχομαι ο φίλος μας εδώ να τα καταφέρει χωρίς έξτρα εξοπλισμό+software...
Ε κοίτα να δεις, πιστεύω τώρα είναι θέμα επαγγελματία που ξέρει το κάτιτις παραπάνω να το φτιάξει, θα γίνει κι αυτό, είπαμε, μετά κόπων και βασάνων, δεν το φυσάμε το χρήμα, αν δεν είχα το ενοίκιο να με τσακίζει κι είχα δικό μου σπίτι θα χα κάνε παπάδες που πιάνουν τα χέρια μου, έλα που δεν έχω και τυραννιέμαι. :frown:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μιλάμε χωρίς καρφίτσες, με χαρτί και με μολύβι. Έτσι γίνεται η δουλειά παίδες.
Τς τς τς, αναχρονισμέ το μεγαλείο σου. Σε λίγο θα μας ζητάς να δένουμε και σπάγκους για να σημαδεύουμε ευθείες.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
κωστα μονο το βιντεο ειναι μιαμιση ωρα... φαντασου να το κανεις μονος.
εγω θα σου ελεγα να φωναξεις καποιον ειδικο, και μετα να του πεις να περασει και απο μενα...:)


δες και αυτο:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top