Μετακομιση σε λιγες μερες, ας στησουμε κατι γρηγορα με τις γνωμες σας =)

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...
Ναι τα σκεφτηκα και θα προχωρησω σε treatment του χωρου απο επαγγελματια
( οσο γινεται χωρις υπερβολες ) και στα γκαζια :dance2: , οσο για τα sub, εγραψα ποια ειδα, οχι ποια θα βαλω, κυριως για να δουν τα παιδια πανω κατω τι εχω ψαξει.

Οσο για τις μερες πιστευω 2-3 ειναι αρκετες για να γινει η παραγγελεια αλλα οχι για να γινει ο χωρος,
...
Δεν είναι αρκετές αν θέλεις να καταλάβεις τι παίρνεις και γιατί.


...
Τι εννοεις οτι σεβεσαι τα χρηματα μου περισσοτερο απο μενα, καπου σε εχασα :rolleyes:
...
Αυτό εννοώ:

...
Δεν ξερω τι ειναι οι τελικοι :roflmao:
...
Δε "στη λέω" φίλε μου.
Να σε προστατεύσω προσπαθώ.
Γιορτές είναι, τώρα "τρέχει" η αγορά.
Τώρα είναι που δουλεύουμε πολύ.
Δουλεύω 12 ώρες την ημέρα, συνεπώς θα με "συνέφερε" να σε "ξεπετάξω" όχι σε 2-3 μέρες αλλά σε 2-3 ώρες.
Όταν όμως δεν κατέχεις βασικά πράγματα, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ούτε να γνωρίζεις πόσο απαραίτητο είναι το treatment, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ούτε μηχανήματα να επιλέξεις, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ούτε να κατανείμεις το budget μεταξύ των μηχανημάτων, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ούτε να κατανείμεις το budget μεταξύ μηχανηματών και treatment.
Πόσο μάλλον όταν ακόμα δεν έχω σχεδιάγραμμα του νέου χώρου, οπότε πώς θα σου προτείνω treatment;
Επαναλαμβάνω:
Δε "στη λέω".
Να σε προστατεύσω προσπαθώ.



...

Δεν κοιταω να κανω σπαταλες, δεν ειμαι του ηχου, επενδυω εκει που καταλαβαινω διαφορα και με καλυπτει, αν δεν φτανουν τα 5-6κ για να ακουσω κατι σωστα δεν εγινε κατι.
...
Χαίρομαι που δε θες να κάνεις σπατάλες.
Διαφορά ανάμεσα σε σωστές και λάθος επιλογές θα μπορείς να καταλάβεις, συγκριτικά, σε δευτερόλεπτα όσο κι αν δεν είσαι του ήχου.
Και τα 5-6k φτάνουν για να ακούσεις σωστά, αν επενδυθούν προσεκτικά.


...
Χομπυ ειναι και στοχος του ειναι να διασκεδαζει εμενα και την παρεα.
...
Σωστά.
Και αν έχεις πονοκέφαλο από τη βαβούρα δε θα το διασκεδάζεις όσο μπορεί να περίμενες.


...
Το πιο πιθανο ειναι οτι αν με βαλεις να ακουσω ενα συστημα 3κ με 6κ ευρω η ενα συστημα με treatment η χωρις να μην καταλαβω την διαφορα η να ακουσω μονο περισσοτερο μπασο-βαβουρα απτο φθηνοτερο και να μαρεσει περισσοτερο, τα ειπαμε στο τηλεφωνο ο καθενας στον τομεα του :wink:
...
Αν και τα δύο συστήματα είναι σωστά στημένα, μια χαρά θα την καταλάβεις τη διαφορά.
Για τη διαφορά δε ανάμεσα σε σύστημα με treatment και σε σύστημα χωρίς treatment θα την καταλάβεις σε δευτερόλεπτα, ακόμα και αν βάλεις μπαμπάκι στ' αυτιά σου.
Εγγυημένα.


...
Το θεμα ειναι να μην φυγουν λεφτα και παω αυριο μεθαυριο σε καποιον με το 1/4 μπατζετ και ακουγεται πολυ καλυτερα, αυτα δεν τα μπορω :biggrin: ( Εχει τυχει σε αλλους τομεις )
( Ξερω οτι παιζει μεγαλο ρολο το δωματιο αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω )
...
Α, μπράβο...
ΑΚΡΙΒΩΣ!

ΥΓ. 1
Ο Dimifoot είναι ορθοπεδικός χειρουργός με ειδίκευση στα κάτω άκρα, εξ' ου και το nickname.
Ο daharis είναι φυτιλιάρης με ειδίκευση στα άκρα που εκτείνονται κάθετα από τον κορμό. :roflmao:


Επειδή πολύ πιθανών να είναι θέμα έντασης (βαβούρας) το να σου ακουστεί κάτι καλύτερο
σε σχέση με το ''σωστό'' που σου ανέφεραν παραπάνω η πλέον προσιτή σχετικά λύση είναι αυτή.

ψάξου και από Ελλάδα γιατί υπάρχουν καλές προσφορές στα συγκεκριμένα.

sub δεν τίθεται θέμα συζήτησης αν θα είναι ένα η δύο (δύο ή περισσότερα)

View attachment 147669 View attachment 147670
Ωραία η πρόταση και μπράβο, αλλά δεν έχεις υπολογίσει λεφτά για το treatment (και πώς θα μπορούσες, αφού δεν έχει μπει ακόμα σχεδιάγραμμα του χώρου) και το calibration.
300 Ευρώ δε φτάνουν.

ΥΓ. 2
Μήπως γνωρίζεις ποιος μεσολάβησε ώστε να πάρετε αυτήν την καλή προσφορά για τα Klipsch, ακόμα και αν δε σας τα πούλησε ο ίδιος;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μια ερωτηση, το treatment του χωρου τι περιλαμβανει εκτος απο basstraps?
Σε πρώτη φάση τίποτα. Τα broadband bass traps θα σου εξισορροπήσουν την "αντήχηση" του δωματίου απο το μπάσο και προς τα πάνω (μεσαία και πρίμα), όχι όμως το βαθύ μπάσο-αυτό θα ρυθμιστεί προς το παρόν από το calibration.

Αργότερα, και εφόσον ψηθείς, θα γίνουν περαιτέρω προτάσεις-αναλύσεις αναλόγως των περιστάσεων (και των μετρήσεων)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Υπέθεσε ότι ο χώρος για τα άκρως αναγκαία treatments θέλει 2 χιλιάρικα, και άσε κι ένα ποσό για τον καλιμπρατορα, να έρθει να στα κάνει να παίζουν, γιατί μόνος σου θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Και με τα ρέστα 2 σαμπ και 7 δορυφόρους.

JBL. Για σινεμά, δε παλεύονται.

(Ούτε για μουσική, αλλά είναι πολύ πιο ακριβά για μουσική..)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Δεν είναι αρκετές αν θέλεις να καταλάβεις τι παίρνεις και γιατί.
Δε χρειάζεται, κι ούτε μπορεί.

Κατά την εκτίμησή μου, δε θα έπρεπε καν να ξέρει τι ηχεία αγόρασε, και τι σαμπ. Κι ούτε χρειάζεται να ξέρει, κι ούτε να μάθει ποτέ.

Ιδανικά θα ήταν όλα εντοιχισμένα, ούτε να τα βλέπει ποτέ. Φυσικά να μη ξέρει τι υπάρχει μέσα στο ντουβαρι, δε χρειάζεται να ξέρει.

Όπως δε ξέρει τι έχει μέσα το κινητό του, η τηλεόραση, ο φούρνος μικροκυμάτων και το ψυγείο.

Είμαι βέβαιος πως την καλύτερη επιλογή για αυτόν, θα την κάνεις εσύ, (ή κάποιος άλλος γνώστης και ευσυνείδητος επαγγελματίας εγκατάστασης), κι ο πελάτης απλώς χρειάζεται να δώσει τα λεφτά που διαθέτει, και να εξηγήσει τι επιθυμεί από το αποτέλεσμα.

Τίποτε άλλο δε χρειάζεται εκ μέρους του πελάτη.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Βασικά κάνε ότι σου πει ο Ζαπαντης, δεν έχει νόημα να σου προτείνουμε κάτι οι άλλοι. Έχει στήσει πολλά home cinema και ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς που να διαθέσεις το budget. Πάντως το svs16 θα σου στερήσει πολύ μεγάλο ποσοστό από το budget σου και μάλλον δεν είναι καλή αγορά.
 


Μηνύματα
100
Reaction score
65
Ευχαριστω παιδια, εχουμε μιλησει με τον αλεξ και τα κανονιζουμε, προφανως δεν θα κανω του κεφαλιου μου, ο καθενας μας επιλεγει εναν κλαδο που θα ειναι καλος και ο ηχος δεν ειναι το στοιχειο μου οποτε μονο ακουω και πρατω βαση των εξπερ οπως ο Αλεξ, ηδη εχω μαθει πολλα πραγματα που με μερες διαβασματος δεν τα ηξερα και τον ευχαριστω, λυσαμε το θεμα της αποστασης οποτε ολα καλα!

Θα ενημερωσω το thread για τις κινησεις μας και φωτο απτον τελικο χωρο!
 




Μηνύματα
100
Reaction score
65
Οι φήμες λένε ότι έχεις γίνει πολύ δυνατός :biggrin:
Ειμαι κρυφο basshead, δεν μου το χα, οποτε για μενα δεν ειμαι καθολου δυνατος, περιμενω απτα χριστουγεννα καναπε,μοκετα και ενισχυτες μπας και τελειωσει ο χωρος επιτελους και εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, γι αυτο και εχω καθυστερησει το post, παλι καλα εχω τους @marios @TERMATOGAZI και με εχουν σωσει, τα παιδια ειναι αλλου και τους ευχαριστω :drinks:
 




Μηνύματα
100
Reaction score
65
Δεν μου λετε, μιας και τα λεμε ωραια εχω μερικες αποριες, μετα τα Klipsch που πας? τι εχει? 🤔🤔
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Δεν μου λετε, μιας και τα λεμε ωραια εχω μερικες αποριες, μετα τα Klipsch που πας? τι εχει? 🤔🤔
Πολλά, πάρα πολλά. Τί σκέφτεσαι και τι δεν σε ευχαριστεί; Εντάσεις ή ποιότητα;
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top