Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Καλησπέρα σε όλους.....τα μετέφερα τελικά(λες και κουβαλούσα αυγά ένα πράμα...)και......

ακούω προτάσεις για καμουφλάζ προτζέκτορα και μη ''ενοχλητικού'' μάσκινγκ στο αυτοσχέδιο κοντραπλακόθονο που κατασκεύασα από την εμπνευσμένη ιδέα του Μελίδη που ομολογώ αξίζει να δοκιμαστεί(αν και θέλει κόπο να το αλφαδιάσεις ειδικά σε θεόστραβο τοίχο...όπως αυτός που αντιμετώπισα εδώ ....

ο εντοιχισμός καλωδίων πήγε σύννεφο και ετοιμαζόμαστε για ηχητικές μετρήσεις....τα πρώτα αποτελέσματα στον χώρο από εμπειρική ακουστική μνήμη (χωρίς απορροφητικές επιφάνειες.....στο άδειο και έρμο σπίτι...)και μόνο μου ανέδειξε έναν πιο μόνιτορ χαρακτήρα λόγο μικρότερης απόστασης από ότι πριν και το χαμηλό αν και περίμενα απίστευτο μπουμάρισμα....σε μεσαίες εντάσεις θα έλεγα ότι παίζει αρκετά στιβαρά πράγμα που με ενθουσίασε για τον πραγματικό χαρακτήρα που θα μου δώσει το klipschάκι αργότερα...(γεγονός που ίσως να οφείλεται και στο ότι οι επιφάνειες δεν είναι αλφάδι....ούτε καν το ταβάνι που έχει μία έως δύο ''λόξες'' ...λέω εγώ τώρα....)

Υ.Γ. Τυχόν άστοχοι περιπαιχτικοί,ψευτοχιουμοριστικοί και κλαρινογαμπρίδικοι σχολιασμοί αναφορικά με το βάζο στο ηχείο θα αγνοηθούν παντελώς και αι εισηγηταί αυτών θα στοχοποιηθούν αμετακλήτος και εκατέρωθεν :smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg::smg:

Ευχαριστώ
:lolsign:
 

Attachments




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πολύ ωραίος, αλλά κι εσύ μέσα στα άσπρα είσαι βουτηγμένος.
Βάλτε και λίγο σκούρο βρε σεις να δείτε τι διαφορά έχει.


Α! Και το βάζο στο ηχείο πρέπει να φύγει από εκεί.
Να κατέβει χαμηλά και να μπει κατά προτίμηση μία καμέλια, μία αράλια, μία αράχνη, ή ένα αλεξανδρινό.

:D :D :D :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
αν αναφέρεσαι για το κοντρα-πλακέ είναι λευκό όντος δοκιμαστικά...θέλω να το μελετήσω λίγο και σε συνθήκες υπαρκτού φωτός

αν αναφέρεσαι στο χρώμα τοίχων...είναι μπεζ...δεν είναι δοκιμαστικά...και δεν μπορώ να το μελετήσω....γιατί θα μελετάνε μετά οι γιατροί αποτελέσματα επιταχυνόμενης κίνησης βάζου στο κεφάλι μου


:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Bάλε βάζα , βάλε κρεμ , βάλε ο΄τι σ αρέσει (ή της αρέσει) φτάνει να ευχαριστηθείς εσύ!

Μια ερώτηση.
Ποιά η απόσταση μεταξύ των ηχείων και πόση η απόσταση ακρόασης?
Απ τις φωτό που βλέπω , νομίζω πως πρέπει να στρίψεις λίγο τα ηχεία προς τα μέσα.
 
  • Like
Reactions: PPG

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους είναι 2,20 μέτρα και η απόσταση από την θέση ακρόασης 2.80.

με τις μέχρι τώρα δοκιμές σε άδειο χώρο κατέληξα σε μία κλίση των 10 μοιρών περίπου, ελάχιστη δηλαδή ,που όμως σε αυτή μου βγάζει σκηνή....τώρα όταν θα γεμίζει σιγά σιγά με ''μίντζιλι'' στους τοίχους δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει την ακουστική....μπορεί και καθόλου...

.ίσως να ευθύνεται και το κόντρα πλακέ γιατί στην γιάφκα που ήμουν πριν και είχα πανί και μεγαλύτερη απόσταση ηχείων πίσω τοίχου κοντά στο 1μέτρο+ αλλά ίδια απόσταση θέασης...τα ηχεία τα είχα με 30 μοίρες περίπου για να μου ώκει το ίδιο stage περίπου
 
  • Like
Reactions: PPG



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Το καμουφλάζ που θες για τον προτζέκτορα είναι εύκολο για το χώρο σου.
Βάλε ένα βάζο από κάτω με ένα αναρριζόμενο (ρυγχόσπερμα, γιασεμί, κισσό), τράβα δυο τρία κορδόνια από το βάζο μέχρι την βάση του προβολέα και περίμενε 5-6 μήνες...μετά ούτε που θα φαίνεται, θα κάνεις κανά κλάδεμα που και που μπροστά από το φακό :laugh::laugh::laugh:

Ωχ, πάει με διέγραψε τώρα :oops:, ωραία το πας προχώρα το σιγά-σιγά, και οι κυρίες μας εκπαιδεύονται λέει η εμπειρία του φόρουμ.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
και το κεντρικο να το εφερνες πιο μπροστα.. οσο παει...
γιατι να το φερει μπροστα ?
κριμα που δεν εχει πιο πισω να λες...

πολυ ασπρίλα και πολυ τζαμι τριγυρω...αν μπουν και στις βιτρίνες τα ...της βιτρίνας....άστα !
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
γιατι να το φερει μπροστα ?
κριμα που δεν εχει πιο πισω να λες...

πολυ ασπρίλα και πολυ τζαμι τριγυρω...αν μπουν και στις βιτρίνες τα ...της βιτρίνας....άστα !

Οι βιτρίνες είναι χειροποίητες και ο μάστορας με καθοδήγηση έκανε πολύ καλή αντικραδασμική δουλειά...ειδικά στο τζάμι...με εξτρά κορδονάκι για να μην τρίζει......

όσο αφορά τους οικολογικούς προβληματισμούς ορισμένων.......:hunter:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
"Φιρι φιρι" πηγαινες...Αφου εισαι μονος την ωρα που βγαζεις φωτο, κρυψτο και το ξαναβαζεις μετα! Δεν θα σε παρει χαμπαρι, εκτος και αν εχει βαλει σενσορες με συναγερμο, μολις σηκωθει το βαζο να βαραει οπως στα μουσεια:gotcha:
Καλοακουστα:drinks:
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Οι βιτρίνες είναι χειροποίητες και ο μάστορας με καθοδήγηση έκανε πολύ καλή αντικραδασμική δουλειά...ειδικά στο τζάμι...με εξτρά κορδονάκι για να μην τρίζει......

όσο αφορά τους οικολογικούς προβληματισμούς ορισμένων.......:hunter:
ποιος ειναι ο μαστορας?
το κορδονακι αυτο κανει δουλεια και σε πικαπ ,cd κλπ? :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
"Φιρι φιρι" πηγαινες...Αφου εισαι μονος την ωρα που βγαζεις φωτο, κρυψτο και το ξαναβαζεις μετα! Δεν θα σε παρει χαμπαρι, εκτος και αν εχει βαλει σενσορες με συναγερμο, μολις σηκωθει το βαζο να βαραει οπως στα μουσεια:gotcha:
Καλοακουστα:drinks:
χαχαχα....μην βάζεις ιδέες...γιατί που και που τα ρίχνει καμιά ματιά τα μηνύματα....

Αν δεις την προ-προ τελευταία φωτό...θα παρατηρήσεις στα δεξιά μία πλάτη σκεπασμένη με μαλλί....το υπόλοιπο κορμί είναι κρυμμένο μέσα στην κρυσταλιέρα και τοποθετεί πραγματάκια...που να χαλάσεις τέτοιο ενθουσιασμό στο βλέμμα της.....:gamer::gamer::gamer:
 
  • Like
Reactions: PPG

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
ποιος ειναι ο μαστορας?
το κορδονακι αυτο κανει δουλεια και σε πικαπ ,cd κλπ? :p
κορδονάκι με επένδυση σιλικόνης-διαφανούς ελαστικού είναι....δεν ξέρω τι και πως...αλλά....όταν έβαλα το sub δίπλα τους για να κάνω δοκιμές....δεν έκανε κιχ...μη σου πω ότι τα παντζούρια έτριξαν αλλά αυτά όχι....να σου στείλω κανένα καρούλι για δοκιμές?:p:p:p
 
  • Like
Reactions: PPG


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top