Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Μου έβαλε μια πολύ καλή ιδέα μια ψυχή για αναλογικό κροσόβερ που βέβαια εγώ ψαχουλεύοντας το site βρήκα τη balanced εκδοχή του ( έχει και μια πασπαρτού single ended / balanced που θα βοηθούσε αν ήθελα να παίξω με άλλο τελικό ):

(δεν θυμάμαι ποιος είχε ποστάρει κάτι ανάλογο και αν ήταν το ίδιο, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη )
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στο #120 καταλήγει σε μια ωραία τελικά μετατροπή. Πλακέτα πού θα βρεις; Πουλάει αυτός; Τα υλικά θα τα συναρμολογήσεις μόνος;
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Στο #120 καταλήγει σε μια ωραία τελικά μετατροπή. Πλακέτα πού θα βρεις; Πουλάει αυτός; Τα υλικά θα τα συναρμολογήσεις μόνος;
Πλακέτα πουλάει αυτός και απο ότι είδα, υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες με κόστος 30$. Τα υλικά απο digikey βγαίνουν γύρω στα 60€ αλλά δεν έχει τον LME49990 ( μικρό το κακό, θα τον έβρισκα απο αλλού ). Αυτή τη πλακέτα είδα και άρχισα να το σκέφτομαι πιο επίμονα μεν, αλλά το σκέφτομαι και για το αναλογικό που μέσες άκρες θα βγει στα ίδια χρήματα ( αγορά dcx & πλακέτα & υλιοκά έναντι του αναλογικού με έτοιμες πλακέτες, μεταφορικά και πιθανά έξοδα εκτελωνισμού ) χωρίς να μπλέκω με επιπλέον ψηφιακές μετατροπές του σήματος.
Η συναρμολόγηση δεν θα ήταν αποτρεπτική καθώς έχω το σταθμό θερμού αέρα, άρα τα smd υλικά δεν με προβληματίζουν. Δεν θα χρησιμοποιούσα ασημοκόλληση βέβαια, αλλά δε βαριέσαι. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Είμαι υπέρ του να χρησιμοποιήσεις αναλογικό line level cross, για να μην έχεις περιττές μετατροπές a/d και d/a, ασχέτως αν είναι διάφανες.

Ένα μειονέκτημα του μπερι είναι πως δεν δέχεται αρχεία μεγαλύτερης δςιγματοληψιας από 96, μειονέκτημα χρήσης βέβαια και όχι ποιότητας, δηλαδή αν έχεις τέτοια αρχεία, δε θα παίζουν.

Βεβαίως έχω σφραγισμένα κιτ αναβάθμισης όλης της ψηφιακής πλατφόρμας του μπερι, που το αναβαθμίζουν ώστε να δέχεται έως 24/192 και με υψηλές τεχνικές προδιαγραφές, χρυσοπληρωμενα και αχρησιμοποιητα, βαρέθηκα...
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Είμαι υπέρ του να χρησιμοποιήσεις αναλογικό line level cross, για να μην έχεις περιττές μετατροπές a/d και d/a, ασχέτως αν είναι διάφανες.
Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα το μπέρι επειδή στα χρήματα που ζητάει κάνει παπάδες, ενώ δεν βρίσκω καλά αναλογικά κροσόβερ στην ίδια τιμή. Με αυτό το κιτ, κάπως αλλάζει το σκηνικό αφού ούτως ή άλλως σκοπεύω να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο ηχείο, άρα δεν σκοπεύω να αλλάξω σημεία κρος ( που θα βρει ο Πέτρος ). Δεν αντιμετωπίζω τα μηχανήματα με το σκεπτικό των καλωδίων, αλλά οκ, έχουν δυνατότητες, μη τα χαντακώσω με ένα κροσόβερ της πλάκας ( π.χ. αναλογικό επαγγελματικό ).

Ένα μειονέκτημα του μπερι είναι πως δεν δέχεται αρχεία μεγαλύτερης δςιγματοληψιας από 96, μειονέκτημα χρήσης βέβαια και όχι ποιότητας, δηλαδή αν έχεις τέτοια αρχεία, δε θα παίζουν.
Ούτε αν τεθεί περιορισμός στον nuc, να παίζει μόνο μέχρι 96KHz? Μη ξεχνάμε ότι μετά θα γίνουν ρυθμίσεις με το rephase, άρα αν έχω καταλάβει σωστά, ούτως ή άλλως θα τεθεί περιορισμός ( αν και σπάνια ακούω πια αρχεία μεγαλύτερα των 96KHz ).

Βεβαίως έχω σφραγισμένα κιτ αναβάθμισης όλης της ψηφιακής πλατφόρμας του μπερι, που δέχεται έως 24/192 και με υψηλές τεχνικές προδιαγραφές, χρυσοπληρωμενα και αχρησιμοποιητα, βαρέθηκα...
Εμ, γι'αυτό επιμένω, επειδή κατάλαβα ότι το έχεις φάει με το κουτάλι το μπέρι. Πες ότι σε ψήνω να μου πουλήσεις ένα απο τα μπέρια σου μαζί με ένα απο αυτά τα κιτ και με δεδομένο ότι ούτως ή άλλως στη συνέχεια θα γίνουν ρυθμίσεις του συστήματος με το rephase σύμφωνα με τον οδηγό του Bhutia ( αφού βάλω τα μηχανήματα να λειτουργήσουν και αφού τοποθετήσω και τα απορροφητικά ). Πες ότι τα βρίσκουμε και στο ποσό. Αφήνω στην άκρη το minidsp γιατί δεν μου γεμίζει το μάτι ( στη μικρή κατηγορία ). Ανάμεσα σε αυτές τις δύο λύσεις και επειδή υποθέτω ότι έχεις ακούσει και τις δύο εκδοχές, ποια θα προτιμούσες και γιατί ( αν και ήδη έχεις δηλώσει τη προτίμησή σου στο αναλογικό )? Με απόλυτα κριτήρια, ανεξάρτητα απο το γεγονός ότι ο χώρος μου δεν επιτρέπει να κάνω μια τέτοια αξιολόγηση, ποιο θα υπερτερούσε και γιατί; Και στη συνέχεια, βάζοντας "στο παιχνίδι" και τον παράγοντα του κόστους, ποιο είναι το καλύτερο value for money μεταξύ αυτών των δύο;

Thanks in advance!!! :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Κοίτα, αν αναλάβεις εσύ (έστω μέσω του Πέτρου) την αναβάθμιση της ψηφιακής πλακέτας του μπερι (από τα κιτ που έχω, πανεύκολες οδηγίες ακόμα και για αρχάριους), και προβείς και σε αναβάθμιση της αναλογικής πλακέτας εξόδου (δικό σου κιτ), τότε συνολικά γίνεται μια πολύ αξιόλογη μηχανή, σε υπερβολικό βαθμό, ανεξαιρέτως χρημάτων.

Βέβαια θα πρέπει να δίνεις μόνο ψηφιακό σήμα στο μπερι, και να παίρνεις τις αναλογικές εξόδους του, τις οποίες θα συνδέσεις σε τελικούς και από κει στα μεγάφωνα.

Έλεγχο volume μπορείς να έχεις είτε στο ψηφιακό πεδίο πριν το στείλεις το σήμα στο μπερι, είτε από το ρυθμιστικό του μπερι, το οποίο επίσης είναι στο ψηφιακό πεδίο. Δεν έχεις πρόβλημα σε αυτό, μια χαρά δουλεύει.
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τι είναι αυτά ? ηχεία?
Ο Αστροναυτης σιγουρα θα ξερει καλυτερα απο εμενα.Σειρες ηχειων της Μonitor Audio.Αραγε το μουστακι το εχει ακομα;Πολυ φαλακρομουρμουρα εχουμε και ακρη δεν βγαινει... :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Οποιοσδήποτε είναι ασφαλής και σωστός αν κάνει μονίμως ακριβώς το αντίθετο απ'οτι λέει το μέλος γιαννννης.

Έτσι δουλεύει αυτή η πυξίδα.
το γιανννη ακόμα κ τζόκερ να κερδίσει θα μείνει άφραγκο σε μια βδομαδα μόνο από τα ενισχυτικά που θα παραγγείλει μολις τον πάρουν χαμπάρι κάποιες χαιενδ εταιρίες :laugh:
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
@Astronaut Jr. ρωτησε


Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Απαντηση : οχι!

Παρε τα Platinum ή τα Silver εστω και τελειωσες.

Αλλιως σε λιγο θα ξυρισεις και το μουστακι!
Γιάννη, περισσότερο ξύρισμα απο τότε που τα έχωσα σε καλώδια, δεν βλέπω να ρίχνω... Κρατάω μικρό καλάθι, αλλά ο κύβος ερρίφθη, σύντομα θα έχουμε αποτελέσματα και όχι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. ;)
Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μη μου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα ( αν και του δίνω μικρές πιθανότητες... ), σε αυτή τη περίπτωση όμως θα πάρω τον δρόμο των μαμά ενεργών ηχείων. Απο τη στιγμή που κατάλαβα τί παίζει με τα παθητικά κροσόβερ, δεν έχει επιστροφή...
 




Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Για πείτε τώρα. Με απόλυτα κριτήρια ( αν και μιλάμε για ένα μέτρο απο τον ενισχυτή στο ηχείο ), βλέπω το mogami 3082 με 0.009Ω/m, 253pF/m και 0.2uH/m ( θα χρησιμοποιήσω όμως δύο ξεχωριστά καλώδια ανά μονάδα ) έναντι του 3104 που έχει 0.005Ω/m, 78pF και 0.6uH/m όπου θα πάει ένα καλώδιο με τους 4 αγωγούς του ( αντικρυστά για μικρότερη χωρητικότητα καθώς είναι η μόνη τιμή που αλλάζει έναντι της χρήσης διπλανών αγωγών ).
Δηλαδή το 3082 έχει σχεδόν διπλάσια αντίσταση, αλλά το 1/3 της επαγωγικότητας με πάνω απο τριπλάσια χωρητικότητα και θα φεύγουν δύο καλώδια απο τον κάθε τελικό ενώ συνολικά η τιμή του είναι η μισή του 3104 ( βγαίνει δηλαδή σαν το 3103 χονδρικά όπου και το 3103 έχει 0.6uH/m και μισή χωρητικότητα περίπου απο το 3082 ). Η διαφορά στο κόστος δεν με απασχολεί τόσο πολύ λόγω μικρού μήκους.
To 3082 δηλαδή έρχεται σχεδόν κοντά στο 8TC με ίδια αντίσταση, μικρότερη χωρητικότητα ( 253 έναντι 346 pF ) και λίγο παραπάνω απο διπλάσια επαγωγικότητα ( 0,2uH έναντι 0.09 uH ).
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top