Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση σου το dsp μπορεί αρκεί να μπορέσεις να μετρήσεις το συνδυασμο μεγαφωνων και κρος ένα ένα μεγάφωνο σε nearfield και να την φτιάξεις ιδια.
Δηλαδή δεν αρκεί το πλήρες σχηματικό του κρος, με τα ακριβή υλικά υλοποίησής του.

Άρα εξ ορισμού πηγαίνεις να φτιάξεις κάτι άλλο, το οποίο θα προσπαθήσεις να το φέρεις όπως το κανονικό.
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
"Τη πλάκα μου", 'νταξ... Να ακούσω μέχρι που μπορεί να φτάσει το συγκεκριμένο σύνολο ( όσο βέβαια επιτρέπει και ο χώρος, ο τωρινός και ο επόμενος ). Να ξεκαθαριστεί όμως, όχι τη πλάκα μου με όσους συμμετέχουν στη κουβέντα.

Η μεθοδολογία μέτρησης ποια είναι; Υποθέτω ότι για την ασφάλεια του tweeter θα πρέπει να μπει ο πυκνωτης που ανέφερε και ο Petermeni. Μετά; Βοηθά σε κάτι να μετρήσω την αντίσταση του κάθε μεγαφώνου;



Να τους στείλουμε στον διευθυντή για τις απαραίτητες συστάσεις..!!
Θα τα πούμε όταν πάρεις το shd και είσαι έτοιμος. Τώρα δεν έχει νόημα.
Πάντως μέτρηση αντίστασης με το παθητικό κροςς επάνω , δεν παίζει. Γενικά δεν παίζει , γιατί δεν σε νοιάζει . Καθόλου όμως.
 


Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Δηλαδή δεν αρκεί το πλήρες σχηματικό του κρος, με τα ακριβή υλικά υλοποίησής του.

Άρα εξ ορισμού πηγαίνεις να φτιάξεις κάτι άλλο, το οποίο θα προσπαθήσεις να το φέρεις όπως το κανονικό.
Όχι απαραίτητα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Θα τα πούμε όταν πάρεις το shd και είσαι έτοιμος. Τώρα δεν έχει νόημα.
Πάντως μέτρηση αντίστασης με το παθητικό κροςς επάνω , δεν παίζει. Γενικά δεν παίζει , γιατί δεν σε νοιάζει . Καθόλου όμως.
ε όχι και καθόλου αλλα αυτά είναι ψιλά γράμματα
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Θα τα πούμε όταν πάρεις το shd και είσαι έτοιμος. Τώρα δεν έχει νόημα.
Πάντως μέτρηση αντίστασης με το παθητικό κροςς επάνω , δεν παίζει. Γενικά δεν παίζει , γιατί δεν σε νοιάζει . Καθόλου όμως.
Καλά, μέτρηση αντίστασης τη κάνω και απόψε άμα λάχει. Σιγά το δυσκολο να αφαιρέσω ένα ένα τα μεγάφωνα και να τα μετρήσω.Εκτώς αν απαιτείται ακριβής μέτρηση που πιθανώς να μη παρέχει το πολύμετρό μου.
Όσο για τον SHD... Χρειάζεται να είναι SHD ή και κάτι που να μπορεί να οδηγήσει τους τελικούς...? Μια κάρτα ήχου ας πούμε...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Όχι απαραίτητα.

Δηλαδή, πώς όχι απαραίτητα;

Ο συμφορουμίτης παραπάνω λέει ότι δεν έχει καμία αξία να έχεις τα πλήρη σχέδια του παθητικού κρος, αφού έχοντας αυτά δεν μπορείς να αναπαράξεις τα αποτελέσματά τους μέσω ψηφιακού dsp, αλλά ο μόνος τρόπος είναι η μέτρηση των μονάδων και ο πειραματισμός ώστε να το φέρεις να ακούγεται όπως το παθητικό. Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή δεν ισχύουν τα παραπάνω;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Άρα εξ ορισμού πηγαίνεις να φτιάξεις κάτι άλλο, το οποίο θα προσπαθήσεις να το φέρεις όπως το κανονικό.
πηγαίνεις να φτιάξεις κάτι άλλο που το πολύ πολύ να έχει την ιδια αποκριση συχνότητας αν και ούτε αυτό δε χρειάζεται.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Δηλαδή, πώς όχι απαραίτητα;

Ο συμφορουμίτης παραπάνω λέει ότι δεν έχει καμία αξία να έχεις τα πλήρη σχέδια του παθητικού κρος, αφού έχοντας αυτά δεν μπορείς να αναπαράξεις τα αποτελέσματά τους μέσω ψηφιακού dsp, αλλά ο μόνος τρόπος είναι η μέτρηση των μονάδων και ο πειραματισμός ώστε να το φέρεις να ακούγεται όπως το παθητικό. Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή δεν ισχύουν τα παραπάνω;
Ναι, αλλά και τα κρος δεν είναι σχεδιασμένα με βάση τις μονάδες; Αν το έχω καταλάβει καλά, αυτά είναι αλληλένδετα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.466
Χρειάζεται να είναι SHD ή και κάτι που να μπορεί να οδηγήσει τους τελικούς...? Μια κάρτα ήχου ας πούμε...
Κόψε απο δω, κόψε από κει....

Σε συνεδριο πλαστικων χειρουργων ειναι ενας Γαλλος, ενας Αμερικανος και ενας Ελληνας.
Ξεκιναει ο Γαλλος χειρουργος λέγοντας:
- Ειχα μια πελατισσα που ειχε μια μυτη πιο μεγαλη απο καροτο. Μου ζητησε λοιπον να της την κανω όσο πιο μικρη μπορουσα. Κοψε ραψε, κοψε ραψε, κοψε ραψε της εκανα μια μυτουλα 2 εκατοστα.
Χειροκροτηματα απο τους παρευρισκομενους.
Μετα ερχεται η σειρα του Αμερικανου:
- Εγω ειχα ενα πελατη με κατι αυτια πιο μεγαλα απο αυτα του γαιδαρου. Μου ζήτησε λοιπον να του τα κανω όσο πιο μικρα μπορουσα. Κοψε ραψε, κοψε ραψε κοψε ραψε του εκανα κατι αυτακια 2 εκατοστα.
Πιο δυνατα χειροκροτηματα απο κατω.
Λεει τελευταιος ο Ελληνας:
- Εγω ειχα ενα πελατη που ηθελε τα αρχιδια του να ακουμπανε στο εδαφος. Κοψε ραψε, κοψε ραψε, κοψε ραψε του εκανα κατι ποδαρακια 2 εκατοστα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Καλά, μέτρηση αντίστασης τη κάνω και απόψε άμα λάχει. Σιγά το δυσκολο να αφαιρέσω ένα ένα τα μεγάφωνα και να τα μετρήσω.Εκτώς αν απαιτείται ακριβής μέτρηση που πιθανώς να μη παρέχει το πολύμετρό μου.
Όσο για τον SHD... Χρειάζεται να είναι SHD ή και κάτι που να μπορεί να οδηγήσει τους τελικούς...? Μια κάρτα ήχου ας πούμε...
χάχα με το πολύμετρο θα τη μετρήσεις;σώθηκες.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Αστο που σου λέω ! να ! τώρα θέλει να βγάλει μεγάφωνα και να κάνει ωμομέτρηση. Αστο που σου λέω.
Καλά βρε, μη τρελαίνεσαι! :p Είπα ότι είναι εύκολο, ξεβίδωμα, αφαίρεση των κλιπς των καλωδίων, μέτρηση και πίσω στη θέση τους. Σιγά τα ωά. :p
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Ναι, αλλά και τα κρος δεν είναι σχεδιασμένα με βάση τις μονάδες; Αν το έχω καταλάβει καλά, αυτά είναι αλληλένδετα.

Φυσικά και είναι. Και όχι μόνο τις μονάδες, αλλά και τη συγκεκριμένη καμπίνα. Απαντά αυτό στο πόσο πρέπει να κόψεις στο καθένα και τι χρονική διόρθωση χρειάζεται;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δηλαδή, πώς όχι απαραίτητα;

Ο συμφορουμίτης παραπάνω λέει ότι δεν έχει καμία αξία να έχεις τα πλήρη σχέδια του παθητικού κρος, αφού έχοντας αυτά δεν μπορείς να αναπαράξεις τα αποτελέσματά τους μέσω ψηφιακού dsp, αλλά ο μόνος τρόπος είναι η μέτρηση των μονάδων και ο πειραματισμός ώστε να το φέρεις να ακούγεται όπως το παθητικό. Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή δεν ισχύουν τα παραπάνω;
καλα κατάλαβες.

αν ήταν να παίζουν τα μεγάφωνα ότι βγάζει το κροσοβερ ο σχεδιαμος και κατασκευή ηχείου θα ήταν πολύ ευκολότερος.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Κόψε απο δω, κόψε από κει....

Σε συνεδριο πλαστικων χειρουργων ειναι ενας Γαλλος, ενας Αμερικανος και ενας Ελληνας.
Ξεκιναει ο Γαλλος χειρουργος λέγοντας:
- Ειχα μια πελατισσα που ειχε μια μυτη πιο μεγαλη απο καροτο. Μου ζητησε λοιπον να της την κανω όσο πιο μικρη μπορουσα. Κοψε ραψε, κοψε ραψε, κοψε ραψε της εκανα μια μυτουλα 2 εκατοστα.
Χειροκροτηματα απο τους παρευρισκομενους.
Μετα ερχεται η σειρα του Αμερικανου:
- Εγω ειχα ενα πελατη με κατι αυτια πιο μεγαλα απο αυτα του γαιδαρου. Μου ζήτησε λοιπον να του τα κανω όσο πιο μικρα μπορουσα. Κοψε ραψε, κοψε ραψε κοψε ραψε του εκανα κατι αυτακια 2 εκατοστα.
Πιο δυνατα χειροκροτηματα απο κατω.
Λεει τελευταιος ο Ελληνας:
- Εγω ειχα ενα πελατη που ηθελε τα αρχιδια του να ακουμπανε στο εδαφος. Κοψε ραψε, κοψε ραψε, κοψε ραψε του εκανα κατι ποδαρακια 2 εκατοστα.
Δεν μιλάω για κόψιμο, αλλά για shortcut μέχρι να έρθει ο SHD ( ή όποιος προσέσορας μπορεί να καλύψει τις ανάγκες, αν το αποτέλεσμα είναι καλό ). Αν δηλαδή κάποιος καλοθελητής συμφορουμίτης έχει όρεξη να φέρει τη κάρτα ήχου του όταν θα είναι όλα έτοιμα για τη δοκιμή, ξέρω'γω... Φιου φιου... (σφυρίζω αδιάφορα..)
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Δηλαδή, πώς όχι απαραίτητα;

Ο συμφορουμίτης παραπάνω λέει ότι δεν έχει καμία αξία να έχεις τα πλήρη σχέδια του παθητικού κρος, αφού έχοντας αυτά δεν μπορείς να αναπαράξεις τα αποτελέσματά τους μέσω ψηφιακού dsp, αλλά ο μόνος τρόπος είναι η μέτρηση των μονάδων και ο πειραματισμός ώστε να το φέρεις να ακούγεται όπως το παθητικό. Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή δεν ισχύουν τα παραπάνω;
Δεν λέει αυτό , και πάψε να σκέφτεσαι συνεχώς σαν δικηγόρος.

Αυτό που λέει και το καταλαβαίνουν όσοι έχουν ασχοληθεί είναι , ότι με το που βλέπεις το κροςς μπροστά σου ξέρεις που περίπου και πως κόβει.
Εχοντας ζωντανό το ηχείο μπροστά σου , μπορείς να κάνεις τα πάντα , με τον κατάλληλο εξοπλισμό . το θεωρητικό σχέδιο , θα είναι απαραίτητο , αν πάρει φώκο το κροςς , η πλακέτα όλη δλδ και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη , τι ακριβώς είναι και που. Οκ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.345
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top