Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
και με αφτι γινεται.. στο περιπου .. 8-)
πιαστο μπλακεντεκερ...
ΖΉΚΟΣ MODE ON ,πως μι το πες? ZHKOS MODE OFF.
Επίσης @costas EAR αν κροσάριζα σε αυτόν τον χώρο, το ηχείο μπορεί να μη λειτουργούσε ιδανικά, αλλά δεν θα συνεργαζόταν ιδανικά με το χώρο?
Αφού ο χώρος δεν είναι οκ , ούτε οι μετρήσεις , άρα ούτε και το ηχείο θα είναι οκ.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
σοβαρά τώρα, σκεφτόμουν σε πρώτη φάση να ακολουθούσα τις ρυθμίσεις των παθητικών κρος και στη συνέχεια να γίνονταν οι πιο ακριβείς κινήσεις. Λάθος;
τις οποιες γνωριζεις ; (οχι)

απλοικα κινησεις ειναι
α) ευρεση χωρου μετρησης , επιθυμητο να λειπουν οσο το δυνατον περισσοτερα ορια και ακμες και το δαπεδο (που προφανως δεν γινεται να λειπει) να εχει αποσταση πανω απο το μισο (χονδρικα) της αποστασης ακροασης
β) μετρημα μοναδων μια μια ξεχωριστα
γ) εφαρμογη υψηπερατου/χαμηλοπερατου μεσω υπολογισμου (αντε πες οτι ξεκινας απο τις ονομαστικες τιμες των προδιαγραφων)
δ) εφαρμογη τυχων διορθωσεων στην αποκριση (επειτα απο αξιολογηση τους για την σημαντικοτητα τους)
ε) εφαρμογη baffle step στο woofer
στ) χρονικη ευθυγραμμηση μεχρι να ισιωσει η αποκριση στο σημειο του κρος
ζ) μετρημα
θ) δευτερος γυρος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
να εχει αποσταση πανω απο το μισο (χονδρικα) της αποστασης ακροασης
Ακρόασης ή μέτρησης; Δηλαδή πάνω απο τη μισή απόσταση που προορίζεται να στηθεί η θέση ακρόασης ή απο τη μισή απόσταση που θα στηθεί το μικρόφωνο;
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μέτρησης εννοεί. Σιγά μην ανεβαίνεις πάνω σε σκάλα για να ακούς (με το ηχείο σε άλλη σκάλα απέναντί σου).
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
ασπουμε θα ακους στα 2.5 μετρα καναπε
καλο θα ηταν οταν να βγεις στην εξοχη για να μετρησεις και με την παραδοχη οτι θα μετρησεις στην επιθυμητη αποσταση ακροασης (2.5 μετρα) να μπορεις να μετρησεις με την ευθεια ηχειου/μικροφωνου πανω απο το μισο αυτης της αποστασης (και ακομα ψηλοτερα) για να εχεις οσο το δυνατον μικροτερη επιδραση της πρωτης ανακλασης στη μετρηση.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Οι μετρήσεις θα γίνουν Near field , σε απόσταση 30 ή λιγότερο εκατοστών από το ηχείο .
Αρχικά του tweeter στους πέντε (5) πόντους . Το Mid bass στους 10 περίπου.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
ναι αλλα οταν θα χρειαστει να ισοσταθμισεις χρονικα τα μεγαφωνα πρεπει να το κανεις στην θεση ακροασης και φυσικα μεσα στο σπιτι θα βαλεις πολλα σφαλματα στην εξισωση.
για απειρους "κατασκευαστες" σαν και του λογου μου, ασφαλεστερη προσεγγιση ειναι η ντεμεκ ανηχοικη στην εξοχη/ταρατσα και στην αποσταση ακροασης.

με την nearfield μετρηση λογω απειριας εκανα πραγματα που δεν χρειαζοντουσαν και μετραγα σε πολλα σημεια λαθος.
οταν πηγα ταρατσα σε μια ωριτσα ειχα φτιαξει ηδη πολυ καλυτερο ηχειακι απο πριν
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Ολες οι μετρήσεις πάντα γίνονται Near field. Παντού. Ιδίως για το κροσάρισμα. Ξεκινάμε από εκεί.
Οοοταν φτάσουμε να κάνουμε ψιλοισοστάθμιση , πάμε και λίγο παραπίσω.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
ναι αλλα οταν θα χρειαστει να ισοσταθμισεις χρονικα τα μεγαφωνα πρεπει να το κανεις στην θεση ακροασης και φυσικα μεσα στο σπιτι θα βαλεις πολλα σφαλματα στην εξισωση.
για απειρους "κατασκευαστες" σαν και του λογου μου, ασφαλεστερη προσεγγιση ειναι η ντεμεκ ανηχοικη στην εξοχη/ταρατσα και στην αποσταση ακροασης.

με την nearfield μετρηση λογω απειριας εκανα πραγματα που δεν χρειαζοντουσαν και μετραγα σε πολλα σημεια λαθος.
οταν πηγα ταρατσα σε μια ωριτσα ειχα φτιαξει ηδη πολυ καλυτερο ηχειακι απο πριν
Το μέγιστο μήκος που μετράς ένα ηχείο για να φέρεις φάσεις και ισοστάθμιση είναι το 1 μέτρο.
Εκτός και έχεις ανηχοϊκό θάλαμο.
adam s3h η v
:lolsign: :laugh: δεν μου αρέσει το όνομά τους, μου κάνει κλόπυ ραϊτ του φίλου μου του Αδαμόπουλου και αυτός τα πρώτα του ηχεία παλιά adams τα έλεγε. Ε πως θα γίνει για? :laugh::lolsign:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ναι αλλα οταν θα χρειαστει να ισοσταθμισεις χρονικα τα μεγαφωνα πρεπει να το κανεις στην θεση ακροασης και φυσικα μεσα στο σπιτι θα βαλεις πολλα σφαλματα στην εξισωση.
για απειρους "κατασκευαστες" σαν και του λογου μου, ασφαλεστερη προσεγγιση ειναι η ντεμεκ ανηχοικη στην εξοχη/ταρατσα και στην αποσταση ακροασης.

με την nearfield μετρηση λογω απειριας εκανα πραγματα που δεν χρειαζοντουσαν και μετραγα σε πολλα σημεια λαθος.
οταν πηγα ταρατσα σε μια ωριτσα ειχα φτιαξει ηδη πολυ καλυτερο ηχειακι απο πριν
έχει ρυθμίσεις στους χρόνους το rew που προσομοιωνουν ανηχοικη μέτρηση.

βεβαια όσο πιο μακρυα από τοιχωματικά όρια πας τόσο χαμηλότερη συχνότητα μπορείς να μετρήσεις.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Για όσους άτυχους δεν έχουν, διατίθεται προς ενοικίαση ευρύχωρη ταράτσα σε άριστη κατάσταση για μετρήσεις παντός είδους. Ανελκυστήρ δεν υπάρχει, αναλαμβάνουμε βοήθεια στο κουβάλημα για έως και 6ιντσα βάσης, από εκεί και πέρα τα μεταφορικά δικά σας (μη μείνουμε κι από μέση χρονιάρες μέρες).

Με ελάχιστο επιπλέον κόστος, επίσης διατίθεται για αντίστοιχη χρήση κήπος με γκαζόν - δεμένο το σκυλί - certified μπαλαντέζα 40μ - άμα λάχει ρίχνουμε και λουκάνικα στο bbq.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.110
Reaction score
30.056
Καταρχάς δεν είναι σίγουρα επιτυχημένη η σχεδίαση του κροσόβερ σε ένα έτοιμο ηχείο. Το τραγικά μεγαλύτερο ποσοστό είναι κάτω του μετρίου. Από εκεί και πέρα ένα παθητικό κροσόβερ κάνει πολύ περισσότερα από το να αποκόπτει κάποιες συχνότητες.
Διορθώνει τις όποιες ατέλειες ενός μεγαφώνου, καλυτερεύει το φορτίο του κ.π.α.
Αυτά βέβαια ιδανικά. Στην περίπτωση του ενεργού τώρα θέλεις οπωσδήποτε έναν αρκούντως μεγάλο πυκνωτή σε σειρά με το tweeter μόνο, από παθητικά υλικά. Θες όμως ένα σωρό διορθώσεις που θα στις κάνει το DSP.

Το ερώτημα είναι, είναι δυνατή η πλήρης αντιγραφή ενός -ας θεωρήσουμε καλού- παθητικού κρος, του οποίο γνωρίζουμε επακριβώς το σχέδιο και τα υλικά, από ένα dsp;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
:lolsign: :laugh: δεν μου αρέσει το όνομά τους, μου κάνει κλόπυ ραϊτ του φίλου μου του Αδαμόπουλου και αυτός τα πρώτα του ηχεία παλιά adams τα έλεγε. Ε πως θα γίνει για? :laugh::lolsign:
έχει κι αλλα παράδειγμα έφερα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ασπουμε θα ακους στα 2.5 μετρα καναπε
καλο θα ηταν οταν να βγεις στην εξοχη για να μετρησεις και με την παραδοχη οτι θα μετρησεις στην επιθυμητη αποσταση ακροασης (2.5 μετρα) να μπορεις να μετρησεις με την ευθεια ηχειου/μικροφωνου πανω απο το μισο αυτης της αποστασης (και ακομα ψηλοτερα) για να εχεις οσο το δυνατον μικροτερη επιδραση της πρωτης ανακλασης στη μετρηση.
Άρα, τουλάχιστον 1.75 μέτρα. Το'πιασα!!

Οι μετρήσεις θα γίνουν Near field , σε απόσταση 30 ή λιγότερο εκατοστών από το ηχείο .
Αρχικά του tweeter στους πέντε (5) πόντους . Το Mid bass στους 10 περίπου.
Μακάρι να ήταν αυτό το μόνο κόλλημα, αλλά στη περίπτωση του δικού μου που έχει δύο μεγάφωνα για τις χαμηλές, να υποθέσω ότι μετράμε απο το κέντρο των δύο;

*το κανω εικονα*
Σκέφτηκες κι εσύ το μικρό ηχείο στο λιβάδι;;;
Για όσους άτυχους δεν έχουν, διατίθεται προς ενοικίαση ευρύχωρη ταράτσα σε άριστη κατάσταση για μετρήσεις παντός είδους. Ανελκυστήρ δεν υπάρχει, αναλαμβάνουμε βοήθεια στο κουβάλημα για έως και 6ιντσα βάσης, από εκεί και πέρα τα μεταφορικά δικά σας (μη μείνουμε κι από μέση χρονιάρες μέρες).

Με ελάχιστο επιπλέον κόστος, επίσης διατίθεται για αντίστοιχη χρήση κήπος με γκαζόν - δεμένο το σκυλί - certified μπαλαντέζα 40μ - άμα λάχει ρίχνουμε και λουκάνικα στο bbq.
Θα σε στεναχωρήσω, μένω σε ρετιρέ, οπότε έχω τη ταράτσα απο πάνω μου! :p
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Το ερώτημα είναι, είναι δυνατή η πλήρης αντιγραφή ενός -ας θεωρήσουμε καλού- παθητικού κρος, του οποίο γνωρίζουμε επακριβώς το σχέδιο και τα υλικά, από ένα dsp;

εδώ πάμε να το βελτιώσουμε όχι να το κάνουμε ίδιο.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
διαφωνω.
αν εχεις σχεδιασει καμια 20αρια ηχεια μαλλον μπορεις να το κανεις nearfield .
αν οχι θα κανεις πιο πολλα λαθη.
εκτος αυτου αναλογως σχεδιου και θεσης ακροασης η μετρηση στο 1 μετρο και στην πραγματικη θεση μπορει να διαφερουν ακουστη ποσοτητα msec , ιδιως αν ο ακροατης δεν καθεται στο ενδιαμεσο των δυο μεγαφωνων
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
εδώ πάμε να το βελτιώσουμε όχι να το κάνουμε ίδιο.
Aκόμα και με τις ίδιες ρυθμίσεις του παθητικού κρος, η απουσία του δεν σημαίνει απο μόνη της βελτίωση; Πέραν δηλαδή της βελτιστοποίησης των ρυθμίσεων, αρκετοί δεν έχουμε ασχοληθεί με τα υλικά του κρος προκειμένου να το βελτιώσουμε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top