Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Την αλήθεια.

Ξόδεψε όσα λεφτά θες, δεκάδες χιλιάρικα σερί, κάνε όσες μετρήσεις θες, γίνε μπουτχιας στη θέση του μπουτχια, γίνε Σούπερμαν και Σπάιντερμαν μαζί, γίνε μίστερ κόσμος, δεξερωγωτι, αλλά το ηχείο σου, ποτέ δε θα πλησιάσει ούτε την παρανυχίδα από αυτό το σκατούλι:


View attachment 155319


Που το χτυπάς και τώρα, με μια πιστωτική, με δόσεις.

Είδες πόσο απλό είναι; Πληρώνεις, παίρνεις.

Αυταααααααα



μ αρεσει που η συζητηση παντα καταληγει ετσι και καταληγουμε παντα σε ενεργα.

βασικη ερωτηση....ποιο ενεργο dynaudio ή genelec?! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
dynaudio ή genelec?!
Ακόμα και τα ενεργά του μπουτχια που βλέπει στο θρεντ της μάχης με την ισοστάθμιση, θα τσακίσουν το υπάρχον σεταπ με υποδειγματική άνεση. 8-)

Από κει και πέρα, η επιλογή δορυφόρων πρέπει να βασίζεται σε ένα απώτερο σχέδιο ενός ιμερσιβ σεταπ, όπου κάθε παράμετρος έχει την δική της βαρύτητα και όλα θα πρέπει να ζυγιστούν, κι ανάμεσα στα "όλα", ο κυρίαρχος είναι (και πρέπει να είναι) ο παράγων ..."κόστος". :)

Βεβαίως οι υπόλοιπες παράμετροι (max spl, απόσταση ακρόασης, επίπεδα παραμορφώσεων, διαθέσιμες επιλογές ομόσταυλων σαμπ, ομοαξονικές και άλλες αρχιτεκτονικές, μπας ριφλεξ ή κλειστή καμπίνα, διάμετρος γουφερ και αριθμός δρόμων, δυνατότητα εντοιχισμού, αξιοπιστία, γιατί όχι .. εμφάνιση, κλπ) δίνουν σημαντικά περιθώρια προσωπικών επιλογών στον καθένα, και θα οδηγήσουν σε μια επιλογή που αρμόζει στα γούστα του μελλοντικού ιδιοκτήτη.

Ακροάσεις προ της αγοράς, δεν χρειάζονται. Είναι το μόνο που δε χρειάζεται.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μρε αστροναυτη ο χωρος ειναι το προβλημα, μια χαρα θα παιξουν τα ηχεια σου αν σιαξη ο χωρος
μη σε τρωει ο κ ....ος να εκταμιευσεις το χρημα με αδηλο το μελλον πως θα πεζνε οι χειρουργικες επεμβασεις που θα κανεις στο ηχειο, στα ειπε και ο καθ υλην αρμοδιος ντοκτορ δεν , δεν, σου ειπε
δεν ξερει ο χερ ντοκτορ που εχει κανει χειρουργικες επεμβασεις; στα ηχεια του :lol:
Το μονο θεμα που εχει ο χερ ντοκτορ ειναι με τη ειδους μουσικη αξιολογη τα οποια ηχεια
αλλα δεν νομιζω να εχεται διαφορες σ αυτο το θεμα kraftwerk ακους εσυ, το ιδιο ακουει και ο ντοκτορ νο προμπλεμ:lol::hi:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μρε αστροναυτη ο χωρος ειναι το προβλημα, μια χαρα θα παιξουν τα ηχεια σου αν σιαξη ο χωρος
μη σε τρωει ο κ ....ος να εκταμιευσεις το χρημα με αδηλο το μελλον πως θα πεζνε οι χειρουργικες επεμβασεις που θα κανεις στο ηχειο, στα ειπε και ο καθ υλην αρμοδιος ντοκτορ δεν , δεν, σου ειπε
δεν ξερει ο χερ ντοκτορ που εχει κανει χειρουργικες επεμβασεις; στα ηχεια του :lol:
Το μονο θεμα που εχει ο χερ ντοκτορ ειναι με τη ειδους μουσικη αξιολογη τα οποια ηχεια
αλλα δεν νομιζω να εχεται διαφορες σ αυτο το θεμα kraftwerk ακους εσυ, το ιδιο ακουει και ο ντοκτορ νο προμπλεμ:lol::hi:
Ε, καλά. Δεν θα ξόδευα κάτι παραπάνω απο ό,τι υπολόγιζα. Αλλά οκ, δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μη! Όχι! Περίμενε! Έχω κι εγώ παρόμοια απορία!

Κάπου, κάποτε, είχε πάρει το μάτι μου ένα πρόσθετο "εξάρτημα" που διέθετε η Linn και μετέτρεπε τα B&W802D σε ενεργά! Εάν το βρω, να το αγοράσω; Αξίζει τα λεφτά του;












Υ.Γ.: Μην βαράτε! :biggrin:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ευγε νεε μου ερχεσαι στον ισιο δρομο,μρε Νικο ο Ντοκτορ θελει να ακουει το ηλεκτρικο μπασσο και να
βγενουν εξω τα σκοτοπλεμονα θες και συ το ιδιο; αν το θες παρε δυο υπογουφα τσιτωσε και τα γκαζια μεχρι να σε εκπαραθυρωσουν απ την πολυκατοικια
εγω π.χ. δε θελω τα μπασσα σε βαθμο κωφωσης, εγω αντιθετα θελω να ακουω το κοντρα μπασσο με τα πιτσικατα του και με τα δοξαρια του φυσιολογικα πραγματα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μη! Όχι! Περίμενε! Έχω κι εγώ παρόμοια απορία!

Κάπου, κάποτε, είχε πάρει το μάτι μου ένα πρόσθετο "εξάρτημα" που διέθετε η Linn και μετέτρεπε τα B&W802D σε ενεργά! Εάν το βρω, να το αγοράσω; Αξίζει τα λεφτά του;












Υ.Γ.: Μην βαράτε! :biggrin:
Αν ειναι να κανεις αλλαγές, καντες σε αλλη κατεύθυνση.

Γενικά μιλώντας, μάλλον αξίζει, αλλά όχι για σένα και αυτόν τον χώρο.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
ευγε νεε μου ερχεσαι στον ισιο δρομο,μρε Νικο ο Ντοκτορ θελει να ακουει το ηλεκτρικο μπασσο και να
βγενουν εξω τα σκοτοπλεμονα θες και συ το ιδιο; αν το θες παρε δυο υπογουφα τσιτωσε και τα γκαζια μεχρι να σε εκπαραθυρωσουν απ την πολυκατοικια
εγω π.χ. δε θελω τα μπασσα σε βαθμο κωφωσης, εγω αντιθετα θελω να ακουω το κοντρα μπασσο με τα πιτσικατα του και με τα δοξαρια του φυσιολογικα πραγματα
Ας υποθεσουμε ότι ακους ηλεκτρικη κιθαρα (πχ Ερικ Κλαπτον) η φωνες (Pink). Σε ποιο σεταπ θ ακουστουν καλυτερα, σ αυτο που εχει σαμπ η σ αυτο που δεν εχει?

Επειδή εχω κανει πολλες δοκιμες, με το σαμπ όλα είναι καλυτερα, πιο φυσικα. Το σαμπ δεν βοηθαει μονο στις χαμηλες συχνότητες, αλλα βοηθαει τους δορυφόρους να παιξουν πιο ξεκουραστα και να αποδωσουν το μάξιμουμ των δυνατοτητων τους. Οσον αφορα το κοντρα μπασο η το τσελο εκει είναι που ζωγραφιζουν τα ηχεια με συνοδο το(α) σαμπ.
Οποτε ολα τα ειδη μουσικης ευνοουνται απο την προσθηκη του σαμπ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ας υποθεσουμε ότι ακους ηλεκτρικη κιθαρα (πχ Ερικ Κλαπτον) η φωνες (Pink). Σε ποιο σεταπ θ ακουστουν καλυτερα, σ αυτο που εχει σαμπ η σ αυτο που δεν εχει?

Επειδή εχω κανει πολλες δοκιμες, με το σαμπ όλα είναι καλυτερα, πιο φυσικα. Το σαμπ δεν βοηθαει μονο στις χαμηλες συχνότητες, αλλα βοηθαει τους δορυφόρους να παιξουν πιο ξεκουραστα και να αποδωσουν το μάξιμουμ των δυνατοτητων τους. Οσον αφορα το κοντρα μπασο η το τσελο εκει είναι που ζωγραφιζουν τα ηχεια με συνοδο το(α) σαμπ.
Οποτε ολα τα ειδη μουσικης ευνοουνται απο την προσθηκη του σαμπ.
Όλα είναι σχετικά και υπάρχουν πάρα πολλά αν σε αυτή την αντίληψη.
Και εγώ έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με υπερβολικά καλή διάθεση αναφορικά με την προσθήκη δύο σαμπ. Αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο . Χώρος γενικά , απόσταση ακρόασης, διαθέσιμο hardware , απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας μας σε στάθμες, απαιτήσεις σε πιστότητα και άλλα πολλά.
Με λίγα λόγια υπάρχουν αρκετοί που απολαμβάνουν τα πολύ όμορφα χαρακτηριστικά που λες ακούγοντας μέσο όρο στα 85 db από τα 2,5 μέτρα για αρκετές ώρες με δύο κανάλια χωρίς σαμπ και σίγουρα υπάρχουν και άλλα ηχεία εκτός από αυτό που έχω εγώ που κατεβαίνουν στους 20 κύκλους όταν τους ζητηθεί και οκ, μπορεί να το κάψω αν το δυναμώσω για να πιάσω 100 plus db εκείνη την στιγμή που κατεβαίνει τόσο. Είναι απαραίτητο να το κάνω; Εντυπωσιακό θα είναι μεν και θα γουστάρω να το ακούσω κάπου αλλά για πόσο; Θέλω να σου πω με λίγα λόγια όλα είναι θέμα προσωπικής ανάγκης και ίσως μερικές φορές να μην μεταδίδονται αντικειμενικά από κανένα μας.
Αυτά και πάντα φιλικά :) :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Αν ειναι να κανεις αλλαγές, καντες σε αλλη κατεύθυνση.
Εννοείται! ;)
Γενικά μιλώντας, μάλλον αξίζει, αλλά όχι για σένα και αυτόν τον χώρο.
Εννοείς ότι ο χώρος είναι για κάτι καλύτερο, σωστά;:thumbsup:
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ας τα παρουμε ένα - ένα η και δυο δυο :lol:
Θεωρουμε οτι οσον αφορα τον χωρο εχουμε λυμενα τα βασικα, αλλιως τζαμπα καιει η λαμπα!

Οσον αφορα την αποσταση ακροασης επισης τηρουμε τους κανονες που εχουν να κανουν με το μεγεθος του δορυφορου, αλλιως παλι τζαμπα καιει η λαμπα.

Οσον αφορα τις σταθμες. Ειναι γεγονος οτι αυτες στην πλειοψηφια θα ειναι σε νορμαλ μεγεθη οπως τα γραφεις (περιπου 85 db). Ενταξει καποιες φορες σε καποια κομματια λες αυτο ρε γμτ ακουγεται μονο δυνατα! Να μην αρχιζω και γραφω παραδειγματα.

Ωστοσο θα μεινω στις νορμαλ σταθμες. Θα παρω υπ οψιν και το γεγονος οτι μπορει καποιος να εχει αξιολογα ηχεια δαπεδου με καλα συνοδα. Τι να βαλουμε για παραδειγμα ετσι για την συζητηση. B&W802 + KRELL η + CLASSE. Ας βαλουμε στη συζητηση και το μεγαλυτερο μοντελο το 800 (με τα δυο δεκαιντσα γουφερ).
Και τωρα ας προσθεσουμε κι ενα η δυο η τρια η τεσσερα παιδια (σορυ, σαμπ ηθελα να πω) απο την ιδια εταιρια όπως το DB1D με τα δυο δωδεκαιντσα το καθενα.

Τι να πουμε εδω οτι στις συγκεκριμενες σταθμες για τις οποιες μιλαμε θα ειναι οι διαφορες απειροελαχιστες και αρα περιττη η προσθηκη? Δεν το νομιζω - δεν το νομιζω :gotcha:.

Ας δουμε και την περιπτωση του φιλου Μιχαλη (τερματογκαζι) ο οποιος σε πολυ μικρο χωρο εχει βαλει μπολικα και βαρβατα σαμπ. Γιατι αραγε? Δεν πηγε με τη μια, αλλα σταδιακα εκανε προσθετικη σαμπς. Και φυσικα ακουγε διαφορες αλλιως γιατι να πεταει χιλιαρικα.

Τωρα μπορει να πει καποιος, ενταξει ρε φιλε αλλα εμενα δε με χαλαει, μια χαρα απολαμβανω τη μουσικουλα και χωρις το σαμπ. Οκ συμφωνω.
Με το ιδιο σκεπτικο μπορει να απολαμβανω την μουσικη μου και με την σειρα 600 των B&W. Επισης κανενα πρόβλημα.

Ομως η προσθηκη του(των) σαμπ προσθετει ποιοτητα στον ηχο, οπως επισης και μονο ενα ακομη ιδιο ηχειο στο κεντρο αν βαλεις και παιξεις τρικαναλα επισης προσθετει ποιοτητα στον ηχο κι αυτο επισης ακούγεται και να μην παω παραπανω. Αρα ο καθενας αναλογως δυνατοτητων πραττει. Αν δεν εχει δυνατοτητες λογω χωρου η λογου χρηματων τοτε πασο.

Απλα καλο ειναι να εχουμε πρωτα την γνωση και μετα πορευομαστε αναλογως δυνατοτητων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν τα πουλήσεις όλα θα πάρεις 3.500€ όπως λες.
Αν χεριάσεις τα ηχεία τα παντρεύτηκες.
Δεν θα τα θέλει κανείς.
Οπότε πάει περίπατο το παραπάνω ποσό.

Αφού έχεις ενθουσιαστεί τόσο πολύ με τα actives, dsp κλπ όπως λες σκούπα όλα και ξεκινάς από την αρχή νέα εμπειρία. Μην φοβάσαι την αλλαγή ακόμα και αν αυτή είναι οικονομικά δύσκολη. Ο φθηνός τρόπος είναι σχεδόν πάντα και ο ποιό κοστοβόρος. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος του δρόμου θα λες τη καλά έκανες που τα έδωσες τότε.

:drinks:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πάμε άλλη μία, και τελευταία:

Για να κάνεις ενεργό ένα ηχείο,
στοιβάζεις ντανες από όμοια ενισχυτικά, που τα παίζει ένα μηχάνημα που πάνω του γράφει "loudspeaker management".
Αυτό ακριβώς κάνεις, που σου δίνει τεράστια ευελιξία επιλογών. Και τα ενισχυτικά δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς όμοια. Αρκεί να ανήκουν στην ίδια σειρά, δηλαδή να έχουν ίδια χαρακτηριστικά κέρδους, οπότε μπορείς να βάλεις το γομάρ στα χαμηλά και από εκεί και πάνω μικρότερης ισχύος.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν τα πουλήσεις όλα θα πάρεις 3.500€ όπως λες.
Αν χεριάσεις τα ηχεία τα παντρεύτηκες.
Δεν θα τα θέλει κανείς.
Το χέριασμα μπορεί να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι πλήρως αναστρέψιμο. Απλά αφαιρείς, στην περίπτωση δίδρομου με διπλοκαλωδίωση, το κύκλωμα διαχωρισμού και επάνω στις μπόρνες συνδέεις απευθείας τις μονάδες, παρεμβάλλοντας μόνο ένα πυκνωτή 15 μF στο tweeter.
Ότι ώρα το θελήσεις, με δυο απλές κινήσεις, το ηχείο επανέρχεται στην αρχική του μορφή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε τελική ανάλυση, σκάμε χρήματα κατά καιρούς σε ό,τι θεωρούμε ( ή προσδοκούμε ) να μας βελτιώσουν τη μουσική εμπειρία, άλλες φορές προς τη σωστή κατεύθυνση, άλλες φορές όχι. Αυτό που προσπαθώ να κάνω τον τελευταίο καιρό, είναι να αφήσω στην άκρη όσα γνωρίζω ( ή νομίζω ότι γνωρίζω ) και να ενημερωθώ για όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές που μπορεί να έχω, ώστε να καθορίσω τα μελλοντικά βήματά μου. Όχι στα κουτουρού ( π.χ. μου άρεσε αυτό το καλώδιο, είδα το τάδε ηχείο, να αλλάξω μια πηγή ), αλλά ποια είναι η πραγματική βελτίωση και τί θα χρειαστώ για να την επιτύχω.

Αν τα πουλήσεις όλα θα πάρεις 3.500€ όπως λες.
Αν χεριάσεις τα ηχεία τα παντρεύτηκες.
Δεν θα τα θέλει κανείς.
Οπότε πάει περίπατο το παραπάνω ποσό.

Αφού έχεις ενθουσιαστεί τόσο πολύ με τα actives, dsp κλπ όπως λες σκούπα όλα και ξεκινάς από την αρχή νέα εμπειρία. Μην φοβάσαι την αλλαγή ακόμα και αν αυτή είναι οικονομικά δύσκολη. Ο φθηνός τρόπος είναι σχεδόν πάντα και ο ποιό κοστοβόρος. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος του δρόμου θα λες τη καλά έκανες που τα έδωσες τότε.

:drinks:
Όπως έχω ξαναπεί, αν αγόραζα τώρα μηχανήματα, θα εξέταζα σοβαρά τα ενεργά. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα απο τα παθητικά, αλλά ξέρω ότι κουμαντάρουν καλύτερα τις παθογένειες των παθητικών. Βέβαια, έχουν και αυτά τα αρνητικά τους και - σε φιλοσοφικό ας πούμε επίπεδο - προσπαθώ να βάλω σε μια σειρά, απλά για να ξέρω τί μου γίνεται.
Δεν είναι ότι έφαγα σκάλωμα να περάσω σε ενεργά. Αλλά π.χ. ο Λέανδρος άλλαξε υλικά στο κροσόβερ των ηχείων του και είμαι σίγουρος ότι είδε αλλαγή ( γιατί έχω ακούσει κι εγώ τέτοιες αλλαγές σε άλλα ηχεία, τα δικά μου είναι απείραχτα όπως είδατε ). Αυτό που πιστεύω ότι έκανε όμως ( που το συζητήσαμε κατ'ιδίαν ) δεν είναι τόσο βελτίωση, δεν άλλαξε κάτι στη σχεδίαση του ηχείου ας πούμε, αλλά μείωσε την επίδραση ενός επιβαρυντικού παράγοντα ( έβαλε καλύτερα υλικά, άρα πιθανώς η λειτουργία έχει πιο κοντά σε αυτό που θα έπρεπε ). Το σκεπτικό μου λοιπόν πίσω απο τη δημιουργία αυτού του νήματος είναι αν μπορεί κάποιος να αφαιρέσει το κροσόβερ και να κάνει τη δουλειά του, με ακρίβεια και χωρίς τις απώλειες των υλικών αυτού και αν μπορούσα να το επιχειρούσα χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση ( είπαμε, ο προσέσορας είναι στα σχέδιά μου ). that's all.
Πώληση του συστήματος δεν θα γίνει με τη καμία, εκτώς απο κάποια κομμάτια που εκ των πραγμάτων δεν θα τα χρειαστώ. Προτιμώ να πάω σιγά σιγά ( τώρα ας πούμε έχω πειστεί για την αξία των subs, όταν με παίρνει θα κάνω το βήμα, αφού πρώτα κάτσει η μπίλια στο ποιος προσέσορας θα μου κάνει καλά τη δουλειά, δεν είμαι 100% πεπεισμένος για τον SHD και περιμένω να βγουν κι άλλες εταιρείες στη πιάτσα του dirac ) και αν και εφόσον καταλήξω στο να αλλάξω σετάπ, προτιμώ το υπάρχον να το πάω είτε στο εξοχικό, είτε να το δωρίσω στην αδερφή μου να το ακούει και να γουστάρει. Αλλά να το δώσω για ένα κομμάτι ψωμί, nope.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτό που προσπαθώ να κάνω τον τελευταίο καιρό, είναι να αφήσω στην άκρη όσα γνωρίζω ( ή νομίζω ότι γνωρίζω ) και να ενημερωθώ για όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές που μπορεί να έχω,
:drinks:
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι αυτό;
Μπράβο και πάλι μπράβο. :thumbsup:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top