Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ολοκληρωμενο ,αλλα εχει και εξοδο προενισχυτή ,και εισοδο τελικού.
ΟΚ βρίσκεις λοιπόν δυο σαμπ με ενσωματωμένο κρος και για το κρος αλλα και για τους δορυφόρους.

οδηγείς το κάθε καναλι σε ένα σαμπ και με το κροσαρισμενο πλέον σήμα πίσω στον ενισχυτή σου.

τοποθετείς τα σαμπ πίσω ακριβώς από τα ηχεία σου κολητα στον τοιχο.

ρυθμίζεις τα κροσοβερ στα 80hz και μετά βάζεις μουσική και βουαλα.

προυποθεση για να δουλέψει είναι δυο σαμπ τοποθετημένα όπως σου γραφω.

αν βάλεις τα sub οπουδήποτε αλλου θέλεις όλα αυτά που είπες.

αν βάλεις μονο ένα sub δεν πρόκειται να δουλέψει ποτε εκτος αν το βάλεις στη μεση

ανάμεσα τα ηχεία αλλα εκεί συνήθως έχει μηχανήματα τηλεοράσεις και δεν μπαίνει
Να γίνει πιο χάλια απο ότι είναι, χλωμό το κόβω ( αν και έχω ξεκαθαρίσει ότι σε αυτό το χώρο δεν χωράνε δύο σαμπς, ειδικά με την έλευση του παιδιού ). Και αν τα βρω σκούρα, δε βαριέσαι.. Και οι επαγγελματίες καλιμπράτορες δεν θα γίνουν κλέφτες. Αλλά πιστεύω ότι μπορώ να φτάσω στο σημείο να "το έχω".
δες τι έγραψα στον iason για το 1 sub
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ΟΚ βρίσκεις λοιπόν δυο σαμπ με ενσωματωμένο κρος και για το κρος αλλα και για τους δορυφόρους.

οδηγείς το κάθε καναλι σε ένα σαμπ και με το κροσαρισμενο πλέον σήμα πίσω στον ενισχυτή σου.

τοποθετείς τα σαμπ πίσω ακριβώς από τα ηχεία σου κολητα στον τοιχο.

ρυθμίζεις τα κροσοβερ στα 80hz και μετά βάζεις μουσική και βουαλα.

προυποθεση για να δουλέψει είναι δυο σαμπ τοποθετημένα όπως σου γραφω.

αν βάλεις τα sub οπουδήποτε αλλου θέλεις όλα αυτά που είπες.

αν βάλεις μονο ένα sub δεν πρόκειται να δουλέψει ποτε εκτος αν το βάλεις στη μεση

ανάμεσα τα ηχεία αλλα εκεί συνήθως έχει μηχανήματα τηλεοράσεις και δεν μπαίνει
Και εδώ ερχόμαστε σε ένα ( πιθανώς ) μύθο που έχω στο μυαλό μου: είναι ικανής ποιότητας το κροσόβερ που έχουν τα subs μέσα; Δηλαδή, ο λόγος που σκέφτομαι ένα προσέσορα είναι τόσο η ακρίβεια λειτουργίας του, όσο και η αμφιβολία που έχω για το κροσόβερ του sub. Για δώστε τα φώτα σας βρε παίδες!
 

I

iason

Guest
ΟΚ βρίσκεις λοιπόν δυο σαμπ με ενσωματωμένο κρος και για το κρος αλλα και για τους δορυφόρους.
Εχεις κανα παραδειγμα πια σαμπ ειναι αυτα?
Αυτα τα REL που γραφει πιο πανω ο συμφουριτης( Flash) που μου αρεσουν κιολας κανουν για αυτο που λεs?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ακόμα και τα ενεργά του μπουτχια που βλέπει στο θρεντ της μάχης με την ισοστάθμιση, θα τσακίσουν το υπάρχον σεταπ με υποδειγματική άνεση. 8-)

Από κει και πέρα, η επιλογή δορυφόρων πρέπει να βασίζεται σε ένα απώτερο σχέδιο ενός ιμερσιβ σεταπ, όπου κάθε παράμετρος έχει την δική της βαρύτητα και όλα θα πρέπει να ζυγιστούν, κι ανάμεσα στα "όλα", ο κυρίαρχος είναι (και πρέπει να είναι) ο παράγων ..."κόστος". :)

Βεβαίως οι υπόλοιπες παράμετροι (max spl, απόσταση ακρόασης, επίπεδα παραμορφώσεων, διαθέσιμες επιλογές ομόσταυλων σαμπ, ομοαξονικές και άλλες αρχιτεκτονικές, μπας ριφλεξ ή κλειστή καμπίνα, διάμετρος γουφερ και αριθμός δρόμων, δυνατότητα εντοιχισμού, αξιοπιστία, γιατί όχι .. εμφάνιση, κλπ) δίνουν σημαντικά περιθώρια προσωπικών επιλογών στον καθένα, και θα οδηγήσουν σε μια επιλογή που αρμόζει στα γούστα του μελλοντικού ιδιοκτήτη.

Ακροάσεις προ της αγοράς, δεν χρειάζονται. Είναι το μόνο που δε χρειάζεται.
διαφωνω μονο στο κομματι της ακροασης. Σε πολλα φορουμ διαβαζω πως ακουνε διαφορες στα στουντιο που εχει ο καθενας τους Αναμεσα σε ενεργα τυπου adam,genelec,dynaudio.και εγω στα λιγα ακουσα σε ιδιο χωρο υπηρχε διαφορα. Δεν σου λεω οτι ηταν τρομερη....ουτε πως καποιο επαιζε λαθος. Καταλαβα οτι θελει πολυ εμπειρια για να βγαλεις πορισμα...για μενα αυτου του ειδους η συγκριση ηταν δυσκολη και ποσο μαλλον σε ενα χωρο που δεν βοηθαει.

πολλοι λενε για τα adam πχ οτι σου παιρνει τα αυτια λογω και αλλοι λενε οτι αυτο συμβαινει σε κακες ηχογραφησεις επειδη δεν σου μαγιρευει το αποτελεσμα. Εγω που τα ακουσα δεν μπορω να κρινω σε ποια απο τις δυο κατηγοριες θα το εβαζα...γτ καταλαβαινω πως το εννοουν και οι δυο πλευρες.οπως επισης ο διαχωρισμος οργανων...ναι χωρος οκμξερω αλλα....εγω διαπιστωσα καλυτερο διαχωρισμο και εικονα σε dynaudio παρα στο adam.

κτλ κτλ...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Το ιδανικο ειναι 3 μικροφωνα γραφουν και 3 υποβαθυφωνα 3 δορυφοροι πεζνε τ αλλα ολα ειναι
air fader :gamer: :drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε 12 τετραγωνικά θα βάλεις και δύο sub εεε. Ξέρεις που θα φτάσει το βουητό; Το πολύ 8ιντσα και πολύ σου λέω.
Θα είναι τέτοιο το <<κόψιμο>> που θα πέσει, μπας και δέσουν, που θα είναι <<δώρο άδωρο>> κάτι μεγαλύτερο.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...η προσθήκη subs σημαίνει ότι στον δικό μου χάλια χώρο θα μπορέσω να κατέβω αισθητά σε κύκλους; Μπορεί δηλαδή ένας χώρος 12τ.μ. να φορτώσει το κύμα των π.χ. 20 κύκλων;
Αυτή είναι μια πολύ ωραία ερώτηση όντως... σε ένα μικρό χώρο (π.χ. 12 τ.μ. όπως αναφέρθηκε) που πολλοί από εμάς διαθέτουμε.... μέχρι πόσο έχει νόημα να προσπαθήσεις να "κατέβεις" ;;;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Να σε φέρω κι εσένα να παίξουμε με το 'όφωνο και τη τοποθέτηση των ηχείων, να δεις τί πραγματικά σημαίνει να ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου! :lolsign:
Na σου κάνει τραμπάλα η καμπύλη, να σου σκάει κοιλιά απο ένα σημείο και κάτω και άαααντε να το συμμαζέψεις με τις "πατροπαράδοτες" μεθόδους. Δυο τρεις μετρήσεις πήρα και αναφώνησα: φέρτε μου subs!
Απορία όμως καθώς είχα σχετική κουβεντούλα χθες: η προσθήκη subs σημαίνει ότι στον δικό μου χάλια χώρο θα μπορέσω να κατέβω αισθητά σε κύκλους; Μπορεί δηλαδή ένας χώρος 12τ.μ. να φορτώσει το κύμα των π.χ. 20 κύκλων;
Στα 12 τμ θες και 20 κυκλους τρομαρα σου :)
που εισαι μρε Μαιμου μου;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτή είναι μια πολύ ωραία ερώτηση όντως... σε ένα μικρό χώρο (π.χ. 12 τ.μ. όπως αναφέρθηκε) που πολλοί από εμάς διαθέτουμε.... μέχρι πόσο έχει νόημα να προσπαθήσεις να "κατέβεις" ;;;

ίσα ίσα είναι πιο εύκολο με το gain του χώρου.
δεν θες τεραστια sub
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πες τε την αλήθεια... Είστε βαλτοί εεε!!!:)
Θα μας αρχίσει τώρα ο Κωσταυτιάς το πρήξιμο με το RT-60 και όρεξη να έχεις.
Ξεκίνα διάβασμα... Αξονικοί ρυθμοί, Στάσιμα κύματα, RT-60 μικρών χώρων.
Τέλος του μήνα έχει εξετάσεις και βλέπουμε!:p
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
πολλοι λενε για τα adam πχ οτι σου παιρνει τα αυτια λογω και αλλοι λενε οτι αυτο συμβαινει σε κακες ηχογραφησεις επειδη δεν σου μαγιρευει το αποτελεσμα. Εγω που τα ακουσα δεν μπορω να κρινω σε ποια απο τις δυο κατηγοριες θα το εβαζα...γτ καταλαβαινω πως το εννοουν και οι δυο πλευρες.οπως επισης ο διαχωρισμος οργανων...ναι χωρος οκμξερω αλλα....εγω διαπιστωσα καλυτερο διαχωρισμο και εικονα σε dynaudio παρα στο adam.

κτλ κτλ...
Ένα πρωτο, κακες ηχογραφήσεις παιρνουν ποδι. Σουτ κατ ευθειαν. Δεν υπαρχει λογος να τις κραταμε. Εχουμε τετοια πληθωρα μουσικης πληροφοριας δεν καταλαβαινω γιατι να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες. Και δεν εχει σχεση τι είδους μηχανήματα εχουμε.

Με οσα ηχεια ειχα ως τωρα σε σχεση με τα τωρινα δεν παρατηρησα κατι αρνητικο στα Adam. Ότι προβλήματα ειχα, ξεκινουσαν από το χωρο. Χωρις να πιασω πλεον το ιδανικο, τα βασικα τα εκανα οποτε πλεον απολαμβανω τον ηχο. Θα μπορουσα και να σταματησω εδω, αλλα παντα ζηταμε το κατι παραπανω.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εχεις κανα παραδειγμα πια σαμπ ειναι αυτα?
Αυτα τα REL που γραφει πιο πανω ο συμφουριτης( Flash) που μου αρεσουν κιολας κανουν για αυτο που λεs?
focal sub 6 aς πούμε αλλα υπάρχουν πολλά.

η rel υποστηριζει να αφήνεις τα ηχεία όπως είναι και απλα να προσθέτεις sub πράγμα που εγώ δεν συμφωνώ.

συμφωνώ όμως ότι είναι καλα sub
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σχετικά με τον Λέανδρο στον οποίο κολλάω έντονα, αλλά πραγματικά όχι μόνο δεν έχω κάτι μαζί του αλλά τον έχω και μέσα στη καρδιά μου σαν άνθρωπο ( και μιλάω ειλικρινά χωρίς να είμαι κανένα γλυφτράκι ), η μόνη ένστασή μου είναι ότι ενώ έχει το αυτί, ξέρει να ακούει, παραμένει κολλημένος σε τακτικές του παρελθόντος ( π.χ. καλώδια ). Βέβαια, ο Λέανδρος αγαπά το βινύλιο, τον αναλογικό ήχο και βγάζει καντήλες με οτιδήποτε λειτουργεί με ψηφία :p. Εγώ δεν τρέφω τέτοιους συναισθηματισμούς για τα φορμά. Ούτε φτιάχνομαι με τη φάση του να καθαρίσω τον δίσκο, να τον βάλω να παίξει και να τον ακούσω. Θα το ξαναστήσω το πικάπ που έχω για να υπάρχει και να ακούω το υλικό με το οποίο μεγάλωσα ( άντε, άμα βρω και κανένα δίσκο που να με ενδιαφέρει να αράξω να τον ακούσω πιο κουλτουριάρικα ας πούμε :p ). Αλλά του το έχω προτείνει και ( σημειωτέον, χωρίς να τάσσεται ενάντια στο dsp ) θα έρθει όταν υλοποιήσω το μάθημα του Bhutia για να ακούσουμε και να παίξουμε. Του ετοιμάζω μάλιστα και χουνέρι, καθώς θα τον βάλω να πάει όπου θέλει τα ηχεία μέσα στον χώρο μου για να συγκρίνουμε με το sweet area του "dsp".
σε όλα τα παραπάνω υα συμφωνήσω με εξαίρεση το: "και βγάζει καντήλες με οτιδήποτε λειτουργεί με ψηφία"..

Δεν είμαι αντίθετος με τα ψηφιακά όπως εσφαλμένα νομίζουν πολύ για μένα..
Απλά, αυτή τη καραμέλα ότι τα ψηφιακά παίζουν θεϊκά τα πάντα και με όποιο μηχάνημα είναι υπεύθυνα για τη..ψηφιακή μου ..αναφυλαξία!!
Επίσης το ότι τα αναλογικά δε παίζουν ντε και καλά, όταν αυτοί που το λένεδεν έχουν ακούσει κάποιο σωστά στημένα αξιόλογο μηχάνημα και θεωρούν ότι το mk2 είναι το state of the art σύστημα με μια κεφαλή του 100άρικου..ε ναι! μόνο γέλια μου προκαλεί!!
Το ότι και στις δύο σχολές αναπαραγωγής πρέπει να "τα χώσεις" χρηματικά για να παίξει καλά είναι δεδομένο!
όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα!
αυτά!
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
ΟΚ βρίσκεις λοιπόν δυο σαμπ με ενσωματωμένο κρος και για το κρος αλλα και για τους δορυφόρους.

οδηγείς το κάθε καναλι σε ένα σαμπ και με το κροσαρισμενο πλέον σήμα πίσω στον ενισχυτή σου.

τοποθετείς τα σαμπ πίσω ακριβώς από τα ηχεία σου κολητα στον τοιχο.

ρυθμίζεις τα κροσοβερ στα 80hz και μετά βάζεις μουσική και βουαλα.

προυποθεση για να δουλέψει είναι δυο σαμπ τοποθετημένα όπως σου γραφω.

αν βάλεις τα sub οπουδήποτε αλλου θέλεις όλα αυτά που είπες.

αν βάλεις μονο ένα sub δεν πρόκειται να δουλέψει ποτε εκτος αν το βάλεις στη μεση

ανάμεσα τα ηχεία αλλα εκεί συνήθως έχει μηχανήματα τηλεοράσεις και δεν μπαίνει


δες τι έγραψα στον iason για το 1 sub
Και να προσθέσω, τα subs που θα πάρεις να έχουν DSP και delay (για τα ίδια ή για το σήμα των δορυφόρων), για να ενσωματωθούν σωστά.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Και να προσθέσω, τα subs που θα πάρεις να έχουν DSP και delay (για τα ίδια ή για το σήμα των δορυφόρων), για να ενσωματωθούν σωστά.
όχι εγώ μιλάω χωρίς αυτά.
αν έχεις αυτά κανεις ότι θέλεις
 

P

PMC

Guest
Δεν διαφωνω το μεγα θεμα ειναι ο χωρος, αν βαλει δυο σαμπ στο χωρο που εχει ο Νικος θα γινει
τσι π0τανσ, θα θελει 10 ισοσταθμισεις και το Δημητρη να καθεται καμμια εβδομαδα στην αθηνα
με 50 ευρα που περνει μεροκαματο :lol: :):hi:εκτος εδρας τα εξοδα ειναι πολλα:lol::hi::gamer:

50 ευρώ μεροκάματο????????
Με τίποτα !!!!! :lolsign:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top