Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νταξ, τέλος πάντων, εγώ ψηφίζω μινιντιεσπι πάντως για τον φίλο μας τον αστροναύτη.

Αν δεν απατώμαι, αυτο:


Ώστε να το ταΐζει με ψηφιακό σήμα και να πάρει όσες εξόδους θέλει.

Ντιράκ, ταργκετ κερβ, όλα καθωσπρέπει.

Τα υπόλοιπα είναι πολύ ταλαιπώργια, δεν.
Πεταμένα λεφτά.
Ναι, αλλά το συγκεκριμένο minidsp νομίζω ότι δεν έχει dirac live όπως ο SHD, έτσι δεν είναι; Ή τα έχω καταλάβει λάθος;
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Το 4×10 δεν έχει dirac, όπως και ο προ του κοσμοναύτη.

Ο πιο οικονομικός και ποιοτικός τρόπος να τα πειράξεις είναι πλάτες χαιπεξ και προ το στούντιο.

Αν βρείτε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τότε άκυρο, θέλει Ντιράκ ρε, που πας χωρίς Ντιράκ ξυπόλυτος στο πουλί;

Μίνι ντιεσπι με ψηφιακή είσοδο και πολλαπλές εξόδους μπαλανσντ και με Ντιράκ.

Αυτά. Συνταγή γιατρού.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν είχε πάρει δυο 8ιντσα οικονομικά ενεργά και δυο αντίστοιχα σαμπ θα τα είχε λύσει όλα.
Mε μια διαφορά: τον Bryston ( όποιον απο τους δύο πλεόν, ΠΑΡΕΛΑΒΑ!!! :D ) τώρα να τον βάλω σε αγγελία, αύριο θα μετράω χρήματα. Γι'αυτό λέω ότι ( πέραν του ότι όντως θα παιδευτώ, αλλά οκ, δεν έχω παιδευτεί και πολύ στο χόμπι μας ) παίζω εκ του ασφαλούς απο οικονομικής άποψης καθώς με εξαίρεση το κροσόβερ, καλώδια θα χρειαζόμουν, subs θα χρειαζόμουν, νέα ηχεία θα χρειαζόμουν. Ο Bryston ούτως ή άλλως δεν θα έφευγε, το πολύ πολύ να πήγαινε στο εξοχικό. Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθώ σε καλύτερο σημείο απο το να έπαιρνα ένα φτηνό 8" ενεργό. Θα δείξει!

Το 4×10 δεν έχει dirac, όπως και ο προ του κοσμοναύτη.
Αυτό ήξερα κι εγώ. Γι'αυτό και θα ταλαιπωρηθώ λίγο έως πολύ με τον οδηγό του Bhutia και θα το κάνω χειροκίνητα. Και σιγά τη ταλαιπωρία εδώ που τα λέμε, το στήσιμο του μικροφώνου βαριέμαι :p . Η υπόλοιπη διαδικασία είναι ζόρικη μεν, αλλά θα μάθω και τίποτα παραπάνω.
Θα το κάνει από το Pc.
Ε, άμα είναι να το κάνω απο το pc, τότε γιατί να μην αράξω στο κροσόβερ που σκέφτομαι να πάρω; Το σετάπ το ίδιο θα είναι. Dac->crossover ( minidsp )->τελικοί. ΟΚ, το minidsp θα είχε ενσωματωμένο dac, αλλά κάπως θα έπρεπε να το ήλεγχα ως προς την ένταση, άρα τσαααακ, πάρε και ένα προ στο πακέτο. Τώρα ντεν έχω προ μάτια μου! :)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Προχωρά και άσε τον ντιμι να λέει.
Αυτός θεωρεί πιο εύκολο να κάνει αρθροσκόπηση παρά να βάλει δύο πλάτες στο ηχείο
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν είχε πάρει δυο 8ιντσα οικονομικά ενεργά και δυο αντίστοιχα σαμπ θα τα είχε λύσει όλα.
Υπάρχουν σταυροδρόμια που άπαξ και τα περνούσε ο χρήστης είναι ανέφικτο να επέστρεφε για να πάρει την άλλη οδό...
Σε ένα τέτοιο βρίσκεται και ο ΄ναύτης,από τη στιγμή που προχωρά σε αγορά δίδυμου τελικού για μονομπλοκάρισμα παθητικών ηχείων...Όπως και να το δω ο ίδιος,κάθε επιλογή στη διακλαδωση που επιλέγει μου κάνει...μπερδεγουέϊ...:wink:
Συντομότερη οδός πάντα η ευθύγραμμη...

Από την άλλη πλευρά όμως απωθημένα είναι και είμαι ο τελευταίος που θα επέπληττε κάποιον γι αυτά...

...
Αυτό ήξερα κι εγώ. Γι'αυτό και θα ταλαιπωρηθώ λίγο έως πολύ με τον οδηγό του Bhutia και θα το κάνω χειροκίνητα. Και σιγά τη ταλαιπωρία εδώ που τα λέμε, το στήσιμο του μικροφώνου βαριέμαι :p . Η υπόλοιπη διαδικασία είναι ζόρικη μεν, αλλά θα μάθω και τίποτα παραπάνω....
Προσοχή στη ΄΄γλώττα λανθάνουσα...΄΄ :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Mε μια διαφορά: τον Bryston ( όποιον απο τους δύο πλεόν, ΠΑΡΕΛΑΒΑ!!! :D ) τώρα να τον βάλω σε αγγελία, αύριο θα μετράω χρήματα. Γι'αυτό λέω ότι ( πέραν του ότι όντως θα παιδευτώ, αλλά οκ, δεν έχω παιδευτεί και πολύ στο χόμπι μας ) παίζω εκ του ασφαλούς απο οικονομικής άποψης καθώς με εξαίρεση το κροσόβερ, καλώδια θα χρειαζόμουν, subs θα χρειαζόμουν, νέα ηχεία θα χρειαζόμουν. Ο Bryston ούτως ή άλλως δεν θα έφευγε, το πολύ πολύ να πήγαινε στο εξοχικό. Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθώ σε καλύτερο σημείο απο το να έπαιρνα ένα φτηνό 8" ενεργό. Θα δείξει!
Πάλι σε κάνα δυο χρόνια θα γράφεις πως είχα δίκιο. :biggrin:

Δεν μπορείς να απογαλακτιστείς ακόμα....
Θα σου κοστίσει περιπου τα ίδια, και θα τελικά θα ακούς ηχεία προϊστορικού σχεδιασμού με ταλαιπωρία και μπόλικο σπάσιμο γεννητικών αδένων μόνο και μόνο για να μην αποχωριστείς τους Bryston.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Θα μπορούσα να γράψω πολλά .
Ενα θα πω.
Η αγορά του δεύτερου BRYSTON οτι και αν οδηγήσει είναι περιττή.
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
μόνο εσύ δεν γέλασες...
το ξερς? :lolsign:
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top