Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νέα απο το μέτωπο, γιατί έκανε κοιλιά το νήμα! Τη Μεγάλη Εβδομάδα ο Πέτρος παρέλαβε τα ηχεία, τους έδωσε αγάπη και τόσο οι μετρήσεις όσο και οι ακουστικές δοκιμές του Πέτρου αποδεικνύουν ότι τα πρίμα ξύπνησαν ( κάτι έπαιζε με το ferrofluid, τα είχα στουμπώσει κι εγώ στο υλικό κατά την αντικατάστασή του :p ). Επιτέλους έφυγε το χαλί απο το σαλόνι, άρα είμαι ένα κλικ πιο κοντά στη λήψη μετρήσεων ( λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα πάρω ένα σετ, να δούμε που βαδίζουμε ).
Εξακολουθώ να δυσκολεύομαι ως προς την επιλογή κροσόβερ. Είμαι ανάμεσα στα minidsp 2x4HD, το DBX driverack PA2, καθώς και το φτηνό t.racks 4x4 dsp. Μου αρέσουν οι δυνατότητες του minidsp, αλλά με χαλάει που έχει single ended συνδέσεις. Τα υπόλοιπα έχουν balanced συνδέσεις, αλλά με χαλάει που λειτουργούν στα 48Κ, συν το ότι η ρύθμιση της έντασης θα γίνεται στο ψηφιακό στάδιο ( ενώ σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το minidsp με τη σύνδεση usb σαν dac ).
Με αφορμή αυτά που γράφετε στο νήμα του trinnov περί δειγματοληψίας, να εκφράσω την απορία μου:
Εγώ χρησιμοποιώ υπολογιστή σαν πηγή και σκοπεύω να εφαρμόσω εκεί τις διορθώσεις που θα κάνω μέσω rephase ( φορτώνοντας τα φίλτρα στο daphile ). Είχα ρωτήσει τον Bhutia μεν παλιότερα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει και ξαναρωτώ. Το φίλτρο που θα προκύψει, έχει να κάνει με το αρχείο που παίζει ή με τη δειγματοληψία στην οποία θα ορίσω το pc να λειτουργεί;
Δηλαδή, σημασία έχει αν θα παίξω ένα flac 44, 48 η 96άρι κλπ ή η επιλογή που θα κάνω στα audio settings του λειτουργικού, αν δηλαδή για παράδειγμα το ορίσω να λειτουργεί στα 96?
Εdit: η προσθήκη του t.racks στις επιλογές έχει να κάνει με το ότι σκέφτομαι μήπως πάρω ένα φτηνό κροσόβερ για αρχή και μετά πάω σε λύση μηχανήματος με ψηφιακές εξόδους ( π.χ. minidsp nanodigi ) και χρήση ή δύο ξεχωριστών dacs ή ενός πολυκάναλου ( ρε σεις, ωραίες μετρήσεις έχει το octoπωςτολεντομαραφέτι ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για λέγε... :)
Πήγαν τα ηχεία στον Πέτρο τη μεγάλη Εβδομάδα, αναζωογονήθηκαν τα tweeters, κάτι είδε στις μετρήσεις ο Πέτρος για απότομη πτώση απο τους 100 κύκλους και κάτω και το παρατηρώ και στις ακροάσεις, αλλά ξέρω ότι μπορώ να το φέρω στα ίσια του και δεν με απασχολεί ( αν όντως υπάρχει πρόβλημα δηλαδή ).
Τα καλώδιά σου ήταν πολύ σκληρά για να μπουν μέσα στο κουτί των ηχείων, οπότε τα βάλαμε στα κροσόβερ προς τις εξόδους του τελικού ( και έτσι χρησιμοποιώ τα ηχεία, με τα κροσόβερ εκτός του κουτιού ), άρα θα μπορώ να κάνω και άμεση σύγκριση του πριν και του μετά όταν αρχίζω να παίζω σε ενεργή κατάσταση.
Οπότε, απο καλώδια πήρα απο mogami τα 2549 για interconnects με rca connectors της neutrik και τα 3082 για τα ηχεία, αλλά δεν έχω προλάβει να τα κολλήσω λόγω φόρτου εργασίας και ενασχόλησης με το παιδί τα απογεύματα. Μάλλον σήμερα θα ετοιμάσω τα interconnects.
Ως προς το κέντρο ελέγχου ήμουν ανάμεσα στο DBX Driverack PA2 και το minidsp, τα οποία έχουν το ίδιο περιβάλλον παραμετροποίησης και τις ίδιες δυνατότητες μέσες άκρες, με το driverack να έχει τη πολυπόθητη σύνδεση xlr και καλύτερες μετρήσεις μεν, αλλά το minidsp να έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία, ευκολότερη μεταπώληση και τη δυνατότητα να πάρει dirac live, ενώ λειτουργεί και σαν usb dac ( όπως και το χρησιμοποιώ ήδη ), άρα έκρινα σωστό να αποφύγω περιττές ψηφιοαναλογικές μετατροπές και προτίμησα το minidsp.
Σαν dac, το minidsp τα πάει πολύ καλύτερα απο ότι περίμενα, ήταν άστοχος ο φόβος που είχα εκφράσει. Μια χαρά τα πάει και δεν έχω παράπονο.
Οδηγώντας τον τελικό απο το minidsp λοιπόν και με εύρος ρύθμισης της έντασης στα 128db, δεν θεωρώ τον Bryston overkill για τα tweeters όπως σωστά παρατήρησε ο Γιάννης, αφού για να αρχίσει να ψιθυρίζει ο Bryston, χρειάζεται να βάλω την ένταση στα -69db. Ακόμα και στα -127db, δεν ακούω κάποιο φύσημα, βουητό ή οποιοδήποτε άλλο θόρυβο απο τα ηχεία, άρα έχω επαρκέστατο περιθώριο ρύθμισης της έντασης. Αν είχε και μια ένδειξη του επιπέδου έντασης, θα ήμουν πανευτυχής ( αφού παίζω μουσική μέσω του daphile, άρα δεν έχω πρόσβαση στο περιβάλλον λειτουργίας του minidsp, με την ευκαιρία, πανεύκολη η ρύθμιση του τηλεχειριστηρίου ). Στα μείον, ένας γδούπος που ακούγεται όταν ενεργοποιείται το mute, με σταθερή ένταση ( ανεξάρτητη δηλαδή του επιλεγμένου επιπέδου έντασης ), σίγουρα θα αποφύγω τη χρήση του.
Σαν περιβάλλον λειτουργίας, απόλυτα κατανοητό, πανεύκολο στη χρήση, πιστεύω θα τα πάμε μια χαρά. Όπως είπα και στο νήμα του Γιάννη, μου αρέσει που κάθε δρόμος μπορεί να πάρει τις δικές του ρυθμίσεις για high pass & low pass, άρα να σχηματιστεί ένα bandpass ανά δρόμο και με τις διαφορετικές κλίσεις ανά ρύθμιση, πιστεύω ότι έχει ψωμί η φάση, σίγουρα θα πειραματιστώ γύρω απο το γνωστό σημείο κρος του ηχείου με σκοπό να χρησιμοποιήσω το φυσικό rolloff των γούφερ υπέρ των tweeters με γνώμονα τη target curve που θα εφαρμόσω. Ναι μεν αυτό το "bandpass" μπορεί να μην έχει τόση πολλή χρησιμότητα γενικότερα, αλλά δείχνει ότι το minidsp ( όπως και κάθε άλλο ψηφιακό κροσόβερ βασισμένο στο dsp ), είναι πολυεργαλείο και μοναδικό όριο είναι οι γνώσεις και οι απαιτήσεις του χρήστη.
Χάρηκα προς στιγμή που το minidsp λειτουργεί σε δειγματοληψία 96KHZ και υπέθεσα αρχικά ότι θα μπορούσα να φορτώσω FIR φίλτρα σε αυτό για να κάνει τη βρωμοδουλειά αντί του υπολογιστή, αλλά δεν έχει αρκετά taps ώστε να παίξει σε όλο το συχνοτικό φάσμα. Προφανώς, αυτός είναι ο λόγος που με dirac live η δειγματοληψία του 2x4HD ( αναβαθμισμένου πλέον σε DDRC24 ) μειώνεται στα 48Κ.
Μέχρι στιγμής λοιπόν, το minidsp 2x4HD προτείνεται ανεπιφύλακτα. Δείχνει ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται ( κροσόβερ ), ενώ ακόμα και σαν dac παίζει θαυμάσια. Δεν τολμώ να φανταστώ τί θα κάνει ο SHD αν τα πάει τόσο καλά το μικρούλι αδερφάκι του!

Λογικά την ερχόμενη εβδομάδα θα τα βάλω να παίξουν σε ενεργή κατάσταση πια (με το σημείο κρος που εφαρμόζεται τώρα απο το παθητικό κροσόβερ των ηχείων ), άρα θα έχω μια πρώτη γεύση για το αν άξιζε το κόπο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...και υπέθεσα αρχικά ότι θα μπορούσα να φορτώσω FIR φίλτρα σε αυτό για να κάνει τη βρωμοδουλειά αντί του υπολογιστή, αλλά δεν έχει αρκετά taps ώστε να παίξει σε όλο το συχνοτικό φάσμα
Το μόνο που "με χάλασε" στα δικά μου πειράματα και δοκιμές....
π.χ. στήνω τη μπλε καμπύλη στο rephase και όταν κάνω generate... τελικά έχω την κόκκινη
αν κάνω export με περισσότερα taps είναι οκ, αλλά τα "περισσότερα taps" δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο minidsp.

1627544525928.png


Στον υπολογιστή όμως δεν ξαναγυρίζω για πρακτικούς λόγους.

Στα μείον, ένας γδούπος που ακούγεται όταν ενεργοποιείται το mute, με σταθερή ένταση
Δεν έχω τέτοιο φαινόμενο...

Λογικά την ερχόμενη εβδομάδα θα τα βάλω να παίξουν σε ενεργή κατάσταση πια (με το σημείο κρος που εφαρμόζεται τώρα απο το παθητικό κροσόβερ των ηχείων ), άρα θα έχω μια πρώτη γεύση για το αν άξιζε το κόπο.
Άντε, επιτέλους!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το μόνο που "με χάλασε" στα δικά μου πειράματα και δοκιμές....
π.χ. στήνω τη μπλε καμπύλη στο rephase και όταν κάνω generate... τελικά έχω την κόκκινη
αν κάνω export με περισσότερα taps είναι οκ, αλλά τα "περισσότερα taps" δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο minidsp.

View attachment 219257

Στον υπολογιστή όμως δεν ξαναγυρίζω για πρακτικούς λόγους.
Αααααα, εσύ έχεις προχωρήσει!! Η αλήθεια είναι ότι μέχρι που μίλησα με τον Bhutia απλά είχα το dirac live σαν μια εναλλακτική αν κάτι μου πήγαινε στραβά με το rephase ή αν με κούραζε ( δηλαδή, είχα ήδη πάρει το minidsp και έκανα όρεξη για το φόρτωμα των FIR σε αυτό, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου σκεφτόμουν την αναβάθμιση σε DDRC24 και να τα έκανε όλα αυτόματα το dirac ). Δεν πτοούμαι όμως, απλά θα ξεκινήσω με το αρχικό πλάνο του να γίνονται οι διορθώσεις στον υπολογιστή, όσο και αν με ξενερώνει το ότι πρέπει να φορτώνω διαφορετικό σετ φίλτρων για τη δειγματοληψία του κάθε album ( όπως δηλαδή θα πορευόμουν αν έπαιρνα το driverack ας πούμε ).

Έχω μπερδευτεί λίγο με το πως να τοποθετήσω το μικρόφωνο για να πάρω τις μετρήσεις μου. Βρίσκω σωστή τη πρόταση του διμιφούτη για κάθετη τοποθέτηση αφού θέλω να λάβω υπ'όψιν και τις επιρροές του χώρου, αλλά η minidsp για δικάναλα συστήματα προτείνει την οριζόντια. Ακόμα και για το dirac όμως, δεν βλέπω να λέει πουθενά κάτι για κάθετη τοποθέτηση.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχω μπερδευτεί λίγο με το πως να τοποθετήσω το μικρόφωνο για να πάρω τις μετρήσεις μου. Βρίσκω σωστή τη πρόταση του διμιφούτη για κάθετη τοποθέτηση αφού θέλω να λάβω υπ'όψιν και τις επιρροές του χώρου, αλλά η minidsp για δικάναλα συστήματα προτείνει την οριζόντια. Ακόμα και για το dirac όμως, δεν βλέπω να λέει πουθενά κάτι για κάθετη τοποθέτηση.
Ο dimi προτείνει κάθετα, η μαμά minidsp οριζόντια...
Στις δοκιμές μου δεν είχε σημαντικές διαφορές (έτσι κι αλλιώς διόρθωση ψηλά στο φάσμα σχεδόν δεν κάνω καθόλου)...
Τελικά διάλεξα να το έχω οριζόντια... έτσι με συνοπτικές διαδικασίες...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχω μπερδευτεί λίγο με το πως να τοποθετήσω το μικρόφωνο για να πάρω τις μετρήσεις μου.
Αν μετράς ηχείο πχ για να ρυθμίσεις cross, οριζοντίως, από κοντά. Αν κάνεις Room Eq, καθέτως, στην περιοχή ακρόασης.
μέχρι που μίλησα με τον Bhutia
:o
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...όσο και αν με ξενερώνει το ότι πρέπει να φορτώνω διαφορετικό σετ φίλτρων για τη δειγματοληψία του κάθε album ( όπως δηλαδή θα πορευόμουν αν έπαιρνα το driverack ας πούμε )...
α εσύ είσαι μεγάλη ...μαζώχα!!!!! :p :p :p
εύχομαι να μη χρειάζεται να το κάνεις συχνά....
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Μικρόφωνο στο 1μ, οριζόντια.
Στο κέντρο τουήτερ - γούφερ.
Ηχείο έξω από το σπίτι, όσο πιο ψηλά μπορείς.
Μέτρηση από 1.000ΗΖ και πάνω.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άσε τον Ντίμι , μην τον ακούς, έχει εντρυφήσει τόσο πολύ με τα χρόνια ακροάσεων συν το εμβόλιο τώρα ... που έχει πάθει μετάλλαξη και έχει και άλλα δυο αυτιά κάθετα στο κεφάλι του, ώστε να είναι "ευαίσθητος" και στον κατακόρυφο άξονα. Ψάχνουμε το γονιδίωμα του για να δούμε σε ποιό ακριβώς sequence συνετελέσθη η μετάλλαξη.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
α εσύ είσαι μεγάλη ...μαζώχα!!!!! :p :p :p
εύχομαι να μη χρειάζεται να το κάνεις συχνά....
Αφού ο Μπούτχιας το λέει όποτε γράφει σχετικά ( και αυτό συζητήσαμε και στη κατ'ιδίαν συνομιλία μας, γι'αυτό δηλαδή πήγα σε pm, να ρωτήσω αν θα χρειαζόμουν ένα σετ αρχείων αφού θα έπαιζε όλη η διόρθωση μέσα στο minidsp, αλλά μας έφαγαν τα taps ).
Μικρόφωνο στο 1μ, οριζόντια.
Στο κέντρο τουήτερ - γούφερ.
Ηχείο έξω από το σπίτι, όσο πιο ψηλά μπορείς.
Μέτρηση από 1.000ΗΖ και πάνω.
Αυτό με τον εξωτερικό χώρο είναι το μανίκι της υπόθεσης, θα θυμηθώ τα παλιά χρόνια που ανέβαινα στη ταράτσα με οθόνη υπολογιστή και δορυφορικό δέκτη για να αλλάξω δορυφόρο. :p Ευτυχώς, ο ρότελ είναι ελαφρύς τελικός. Και άντε να βρω πατέντα για να τα σηκώσω 1.5 μέτρο. Όι μάναμ'!! Σοβαρά τώρα, γι'αυτό και θα ξεκινήσω με το μαμά σημείο κρος, να τα βάλω να λειτουργήσουν και μετά θα πάω για το tweaking.
Μια επαλήθευση, αφού το ηχείο μου έχει δύο γούφερ, σαν κέντρο γούφερ πιάνω το μεταξύ τους κέντρο, άρα το μικρόφωνο θα το στήσω μεταξύ αυτού του κέντρου των γούφερ και του τουίτερ, σωστά;

Κιάλλο ;;
Αμαν πχια :lol:
Πέρασε ένας χρόνος και κάτι ψιλά και αμέσως να γκρινιάξετε. Πωωωωπωωωπωωω, τί είστε εσείς βρε?! χαχαχαχαχαχα!


Πάντως - αν και δεν είναι της παρούσης - έχω μερικές απορίες σχετικά με την αρχή λειτουργίας του minidsp.
Αφού έχει εσωτερική δειγματοληψία 96Κ, μήπως αυτό σημαίνει ότι το ψηφιακό σήμα που λαμβάνει στις σχετικές εισόδους του ( ψηφιακές και usb, όχι τις αναλογικές δηλαδή ) μετατρέπεται σε αναλογικό μετά το dac και μετά πάλι σε ψηφιακό στην εσωτερική δειγματοληψία του; Δηλαδή, μήπως τελικά δεν γλυτώνω τη "περιττή" μετατροπή, αλλά μόνο την αυξομείωση της έντασης; Μετά, έχω την απορία για το στάδιο στο οποίο επενεργεί η ρύθμιση έντασης ( η μάστερ αρχικά και οι ξεχωριστές ανά δρόμο επιπρόσθετα ). Είναι στο τελικό στάδιο των εξόδων προς τους τελικούς ή κάπου ενδιάμεσα στα ψηφιακά; Ρωτώ γιατί αν ήταν ένας ακόμη παράγοντας που με απέτρεψε απο την αγορά του Driverack ήταν αυτές οι επιπλέον ψηφιοαναλογικές μετατροπές, καθώς και το ζήτημα της έντασης. Το έχει ψάξει κανείς;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν νομίζω να κάνει διπλή μετατροπή.
Το ψηφιακό σήμα το επεξεργάζεται και το κάνει αναλογικό στο τέλος.
Το αναλογικό σίγουρα το κάνει ψηφιακό για να το επεξεργαστεί.
Το level μάλλον το κάνει σε ψηφιακό επίπεδο , και το μαστερ και το επιμέρους του κάθε δρόμου.
Το σημείο κρος άστο μαμά , κάτι ξέρουν παραπάνω αυτοί που το σχεδίασαν το ηχείο .
Μην νομίζεις ότι με το να παίξεις με το σημείο κρος θα καταφέρεις κάτι. Ούτε και με την κλίση .
Αυτά είναι δύσκολα πράγματα να τα πειράξεις και να μπορέσεις να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα χωρίς μετρητικό εξοπλισμό . Και δεν αναφέρομαι στο umic.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτό με τον εξωτερικό χώρο είναι το μανίκι της υπόθεσης, θα θυμηθώ τα παλιά χρόνια που ανέβαινα στη ταράτσα με οθόνη υπολογιστή και δορυφορικό δέκτη για να αλλάξω δορυφόρο. :p Ευτυχώς, ο ρότελ είναι ελαφρύς τελικός. Και άντε να βρω πατέντα για να τα σηκώσω 1.5 μέτρο. Όι μάναμ'!! Σοβαρά τώρα, γι'αυτό και θα ξεκινήσω με το μαμά σημείο κρος, να τα βάλω να λειτουργήσουν και μετά θα πάω για το tweaking.
να ξεκινήσεις με το μαμά cross και να ...μείνεις εκεί....
να ξοδέψεις το χρόνο σου σε άλλες μετρήσεις/ρυθμίσεις και όχι στον επανασχεδιασμό του ηχείου στις ταράτσες :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτό με τον εξωτερικό χώρο είναι το μανίκι της υπόθεσης, θα θυμηθώ τα παλιά χρόνια που ανέβαινα στη ταράτσα με οθόνη υπολογιστή και δορυφορικό δέκτη για να αλλάξω δορυφόρο
τι πας και μας θυμίζεις και συ τώρα :p

1627554172151.png
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top