Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
3 λέξεις για το στέρεο που έχεις:

"πούλα και σώσε".

2 λέξεις για το ταβάνι:

"στρώνει Μπάσο".

Οδηγίες κατασκευής: άμα η παντόφλα αντέχεται, κάντο όλο διάτρητη, και μη βάζεις τίποτε άλλο από πάνω, άστο ήσυχο. Από πίσω βάλε πυκνό βαρύ υλικό με συνδυασμένη λειτουργία θερμομόνωσης και ηχομόνωσης.

Αυτά..
Πάνω είναι δύσκολο να το βάλω όλο με διάτρητη γιατί ούτε σ'εμένα αρέσει. Είναι κακάσχημη η άτιμη. Επίσης, υπάρχει περίπτωση να φάω και λίγο απο τον τοίχο πίσω απο τη θέση ακρόασης δεδομένου ότι και αυτός χρειάζεται κανονικά φροντίδα για θερμομόνωση, ενώ μια γυψοσανίδα θα κάλυπτε και τους σωλήνες της εγκατάστασης φυσικού αερίου, αλλά εκεί προβλέπω 3, το πολύ 5 εκατοστά πάχος.

Ως προς το στέρεο που έχω, η αλήθεια είναι ότι είναι δύσχρηστο και υποψιάζομαι ότι είναι και αρκετά ενεργοβόρο σε σχέση με ένα ζευγάρι ενεργά, ενώ το budget του καλύπτει ( αν πουληθούν και οι δύο Bryston ) ένα 2.2 σετ πακέτο με ένα minidsp flex ( καλό και άγιο το minidsp 2x4HD, αλλά δεν έχει XLR και είναι δύσκολος ο χειρισμός χωρίς ένδειξη στάθμης ).
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν δε θες να ξοδέψεις (και ίσως να χάσεις όπως λένε οι από πάνω...):

- προχώρα στη μόνωση... όση μπορείς
- κάντο πάλι ενεργό
- πάρε έστω 1 sub κι ας ακούγονται φήμες για ...δίωξη (όταν αλλάξεις ηχεία/setup θα χρειαστεί)
- hardware για room correction έχεις... κόψε εκεί χαλαρά 2-3 κορυφές, αν γεμίζει καμιά τρουπα λιγάκι γέμισε την αλλιώς παράτα την

Για την ένδειξη έντασης στο minidsp έχω κάνει κάτι αλλά βαριέμαι να πάω από κατάσταση δοκίμιου σε κατάσταση σε κουτί για αυτό δεν το έχω παρουσιάσει...
1659169417307.png
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η γυψοσανίδα όπως την τοποθετούν οι περισσότεροι γυψοσανιδαδες είναι για πέταμα. Το πιο απλό και σίγουρο είναι ότι λέει ο Κώστας. Εγώ αυτό θα έκανα. Μπορείς όμως να βάλεις και κανονική γυψοσανίδα αρκεί να την βάλεις με κατασκευή σαν αυτή που έχω φτιάξει στο νήμα μου
IMG_20210530_132851.jpg
IMG_20210530_132840.jpg

Πάνω σε αυτό που βλέπεις πρέπει να μπουν κάθετα ίδια δοκαρακια και πάνω εκεί πρέπει να στερεωθεί διπλή γυψοσανίδα με ελαστικό υλικό ανάμεσα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει οι βίδες που θα στερεώσουν την γυψοσανίδα να ακουμπήσουν στα πρώτα δοκαρακια. Αν μπορείς κάντο εγώ θα χαρώ να το δω στην πράξη.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Η γυψοσανίδα όπως την τοποθετούν οι περισσότεροι γυψοσανιδαδες είναι για πέταμα. Το πιο απλό και σίγουρο είναι ότι λέει ο Κώστας. Εγώ αυτό θα έκανα. Μπορείς όμως να βάλεις και κανονική γυψοσανίδα αρκεί να την βάλεις με κατασκευή σαν αυτή που έχω φτιάξει στο νήμα μου
View attachment 259081 View attachment 259082
Πάνω σε αυτό που βλέπεις πρέπει να μπουν κάθετα ίδια δοκαρακια και πάνω εκεί πρέπει να στερεωθεί διπλή γυψοσανίδα με ελαστικό υλικό ανάμεσα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει οι βίδες που θα στερεώσουν την γυψοσανίδα να ακουμπήσουν στα πρώτα δοκαρακια. Αν μπορείς κάντο εγώ θα χαρώ να το δω στην πράξη.
Αυτό με τα κάθετα δοκάρια δεν καταλαβαίνω (αν και σημασία έχει να καταλάβει αυτός που θα κάνει την εγκατάσταση). Έχεις στο νήμα σου περισσότερες φωτογραφίες και αν ναι, μπορείς να παραθέσεις ένα link?
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Όλο παρέλειπα να απαντήσω σε αυτή τη παρατήρηση. Δεν είναι ότι με χαλάει το ίδιο το σύστημα ή η απόδοσή του, το αντίθετο. Απλά συνειδητοποίησα μέσω των μετρήσεων, ψάχνοντας για άλλα πράγματα, ότι ο χώρος λέει τα δικά του, άρα έχω κάνει ένα διάλειμμα μέχρι να γίνουν οι παρεμβάσεις σε αυτόν και τότε να δω πως θα κινηθώ ως προς το hardware.
Σίγουρα, είναι λίγο μανούρα να χρειάζεται να ανάβω δύο τελικούς ( ή ακόμα και τρεις αν αποφασίσω να κρατήσω αυτό το σετάπ και να αλλάξω κροσόβερ ), ενώ δεν βολεύει καθόλου η απουσία ενδείξεων στο minidsp ( όταν παίζω με το daphile ). Και φυσικά θα ακούσω τα Tannoy του Κωνσταντίνου μετά τις διακοπές, με ανοιχτά αυτιά. Αν διακρίνω κάτι που θα μου αρέσει, θα το καταλάβετε απο τις αγγελίες!!
Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν! Αλλά το ηχείο μου, έχοντας αναμνήσεις απο άλλα παθητικά, τολμώ να πω ότι παίζει αρκετά καλά και σαφώς καλύτερα απο τη παθητική του μορφή. Πιο δυναμικά, πιο λεπτομερή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
τολμώ να πω ότι παίζει αρκετά καλά και σαφώς καλύτερα απο τη παθητική του μορφή. Πιο δυναμικά, πιο λεπτομερή.
Δε χρειάζεται "τόλμη" για να πεις κάτι τέτοιο, που είναι αυτονόητο.


συνειδητοποίησα μέσω των μετρήσεων, ψάχνοντας για άλλα πράγματα, ότι ο χώρος λέει τα δικά του, άρα έχω κάνει ένα διάλειμμα μέχρι να γίνουν οι παρεμβάσεις σε αυτόν και τότε να δω πως θα κινηθώ ως προς το χαρτγουερ
Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Προσωπικά δεν έμπαινα καν στη διαδικασία να στήσω το σύστημα που είχα, πριν φτιάξω το χώρο.

2 χρόνια και κάτι, τα είχα όλα μέσα σε κουτιά. Δεν αξίζει καν να τα βγάλω να σκονιζονται. Έχουμε και ακουστικά. 😎
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Δε χρειάζεται "τόλμη" για να πεις κάτι τέτοιο, που είναι αυτονόητο.
Μανούρα μεν, αλλά το πείραμα απο αυτή την άποψη στέφθηκε με επιτυχία. Βλέπω παθητικά ηχεία και ονειρεύομαι να τους ξηλώνω τα κροσόβερ. :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Προσωπικά δεν έμπαινα καν στη διαδικασία να στήσω το σύστημα που είχα, πριν φτιάξω το χώρο.

2 χρόνια και κάτι, τα είχα όλα μέσα σε κουτιά. Δεν αξίζει καν να τα βγάλω να σκονιζονται. Έχουμε και ακουστικά. 😎
Στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα. Αλλά ούτως ή άλλως όλα αγοράστηκαν μια εποχή που νόμιζα ότι "άκουγα", αν και για να μην είμαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό μου, έπαιξαν για ένα φεγγάρι και σε χώρο με θεωρητικά καλύτερες ιδιότητες ( παραλληλόγραμμο ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Βλέπω παθητικά ηχεία και ονειρεύομαι να τους ξηλώνω τα κροσόβερ.
Αυτό ήταν και δικό μου σύμπτωμα, προ 15-ετιας και βγάλε.

Έκτοτε, όταν βλέπω παθητικό, λέω απλώς τι Μλκιες παν και βγάζουν οι παπαρες για τους παπαρες που θέλουν παπαριές με παπαροενισχυτές και παπαροκαλώδια, και μετά κοιτάω κάνα ενεργό να συνέλθω ψυχολογικά. 🤣😜😁😂
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Η γυψοσανίδα όπως την τοποθετούν οι περισσότεροι γυψοσανιδαδες είναι για πέταμα. Το πιο απλό και σίγουρο είναι ότι λέει ο Κώστας. Εγώ αυτό θα έκανα. Μπορείς όμως να βάλεις και κανονική γυψοσανίδα αρκεί να την βάλεις με κατασκευή σαν αυτή που έχω φτιάξει στο νήμα μου
View attachment 259081 View attachment 259082
Πάνω σε αυτό που βλέπεις πρέπει να μπουν κάθετα ίδια δοκαρακια και πάνω εκεί πρέπει να στερεωθεί διπλή γυψοσανίδα με ελαστικό υλικό ανάμεσα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει οι βίδες που θα στερεώσουν την γυψοσανίδα να ακουμπήσουν στα πρώτα δοκαρακια. Αν μπορείς κάντο εγώ θα χαρώ να το δω στην πράξη.
Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα:
Ακόμα και με αυτές τις βάσεις, θα χρησιμοποιηθεί ηχοαπορροφητικό υλικό μεταξύ ταβανιού και γυψοσανίδας, σωστά; Αν κατάλαβα καλά, αυτές οι βάσεις αφήνουν τη ψευδοροφή να πάλλεται, άρα ακυρώνουν / μεταθέτουν το ηχητικό κύμα. Η ανάγκη για διάτρητη γυψοσανίδα παραμένει;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εξασθένιση γίνεται με τον παλμό απλά μετατρέπεται η μία ενέργεια σε άλλη..
Και στις δύο περιπτώσεις διάτρητη η μη ο συντονισμός ελάχιστα διαφέρει ποιο πολύ το ελαστομερες κρίνει αυτόν και όχι τόσο η μάζα...ως εκ τούτου η διάτρητη βοηθά και σε υψηλότερες συχνότητες ...γίνεται δηλ ποιο broadband εκτός εάν...
Οι τρύπες υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχουν ρόλο από λίγο έως πολύ και στις χαμηλές...
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
.... ακομα?! 🐒
Τι "ακόμα" βρε? Περιμένω να πέσει το παραδάκι απο το "εξοικονομώ". Είπαμε να καίγομαι να ακούσω λίγο καλύτερα τη μουσική μου, αλλά δεν είμαι και μπιπ μπιπ να τα βάλω όλα απο τη τσέπη μου!!! :p :p :p Στις προσεχείς ημέρες μου είπαν ότι θα αρχίσει να πέφτει το παραδάκι, οπότε θα γίνει της κακομοίρας μέσα στο σπίτι, εργοτάξιο και πάλι.

Εξασθένιση γίνεται με τον παλμό απλά μετατρέπεται η μία ενέργεια σε άλλη..
Και στις δύο περιπτώσεις διάτρητη η μη ο συντονισμός ελάχιστα διαφέρει ποιο πολύ το ελαστομερες κρίνει αυτόν και όχι τόσο η μάζα...ως εκ τούτου η διάτρητη βοηθά και σε υψηλότερες συχνότητες ...γίνεται δηλ ποιο broadband εκτός εάν...
Οι τρύπες υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχουν ρόλο από λίγο έως πολύ και στις χαμηλές...
Κατάλαβα. Δεν έχω δει απο κοντά τις διάτρητες και φοβάμαι μην είναι σαν αυτές που έχουν στην οροφή τους κάτι super market, οι οποίες δεν μου αρέσουν καθόλου.
Είδα στον φίλο μας που πόσταρε τις φωτογραφίες ότι χρησιμοποιεί ξύλινο σκελετό. Ο "τυπικός" αλουμινένιος κάνει ή να ασκήσω πίεση για ξύλινο; Και αν κατάλαβα καλά, μεταξύ βίδας και γυψοσανίδας πρέπει να παρεμβάλεται αποσβεστικό υλικό;
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
φλεβαρη του 20 εχει ανοιξει το θεμα.. 8-)
Το θέμα άνοιξε για τη μετατροπή των παθητικών σε ενεργά ( όπως και έγινε! ), αλλά πριν λίγους μήνες εγέρθηκε το ζήτημα της φροντίδας χώρου, με αφορμή τις παρεμβάσεις που θα γίνουν στο σπίτι μου ( μαζί με τον βασιλικό, ποτίζεται και η γλάστρα που λεν και στο χωριό μου ).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βάλε 2 ράφια στους τοίχους και 2 πάνελ με ζωγραφιές στην πρόσοψη βρε αστροναύτη και παράτα τα!
Διαστημόπλοιο θα το κάνεις το σπίτι? :p
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Βάλε 2 ράφια στους τοίχους και 2 πάνελ με ζωγραφιές στην πρόσοψη βρε αστροναύτη και παράτα τα!
Διαστημόπλοιο θα το κάνεις το σπίτι? :p
Καλά, αυτό ούτως ή άλλως θα το κάνω! Αλλά αφού θα μπει ψευδοροφή για θερμομόνωση, θα ασχοληθώ λίγο και με το ακουστικό κομμάτι!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top