Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Σωστό για εσένα, αλλά το εύκολο της συσκευασίας και μεταφοράς του πέλετ, σημαίνει ότι δεν θα το συγκρίνεις με το χύμα ξύλο που ξεφορτώνεται όπως είναι (σκέψου να μένει κανείς σε πολυκατοικία και να αδειάσει ένα φορτηγό 2 τόνους στο πεζοδρόμιο) αλλά μάλλον με το συσκευασμένο. Για εσένα μπορεί να μετρήσει μόνο η θερμική απόδοση.
Πρόσεξε όμως όπως σου αδειάζουν τα χύμα ξύλα, μη σου χαλάσουν το γκαζόν και μόλις το έβαλες δεν κάνει, είναι κρίμα.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Μπορείς να μας πεις αν είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση,πόσα ξύλα σου καίει και ότι άλλο νομίζεις σημαντικό;
Πριν 1 μήνα το έβαλα.
Δεν έχει λειτουργήσει...

Σημαντικό θεωρώ την σύνδεση της εστίας με την καπνοδόχο.

Οι περισσότεροι μάστορες για να μην χαλάνε επενδύσεις και για να αποφύγουν το σκάψιμο... βάζουν τηλεσκοπικό αλουμινοσωλήνα γι' αυτή τη δουλειά (φυσσούνα).
Πάνω από 5 χρόνια δεν πάει...
Τρυπά και θέλει αλλαγή.
Δηλαδή ξανά-μανά έξω η εστία, τοποθέτηση εκ νέου και βράσε όρυζα...
Έτσι πήγε να κάνει και ο δικός μου ο μάστορης αλλά δεν τον άφησα...
Προτίμησα το μερεμέτι, έβαλα κανονικό ανοξείδωτο σωλήνα ίδιο με τις καμινάδας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επίσης σημαντικό να μην βάζετε υγρά ξύλα.
Πιάνει πολύ γρήγορα αιθάλη η καμινάδα, με αποτέλεσμα να μειώνεται η διατομή της.
Έτσι το τζάκι με τον καιρό δεν τραβάει καλά.
Επίσης υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης της αιθάλης και έκρηξης... της καμινάδας.

Αν το τζάκι λειτουργεί καθημερινά, οπωσδήποτε καθάρισμα της καμινάδας στο τέλος της σεζόν.

Προτίμησα σιδερένια εστία και όχι μαντέμι γιατί το θεωρώ πιο εύθραυστο...
Επίσης αν δεν είναι καλής ποιότητας το μαντέμι και δεν έχει τοποθετηθεί σωστά (κολλήσεις-αρμοί) , υπάρχει η περίπτωση να περάσει καπνός από την εστία στον θάλαμο θερμού αέρα και να σας πετάει κάπνα και μυρωδιές στο χώρο σας...

Σημαντικό επίσης το πόσο θόρυβο κάνει το βεντιλατέρ... και αν μπορεί να αλλαχθεί εύκολα σε περίπτωση βλάβης...

Τέλος ξαναγράφω το σημαντικότερο:
Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει είσοδος εξωτερικού αέρα στην εστία.
Το τζάκι καίει οξυγόνο.
Ειδάλλως θα καίει το οξυγόνο του σπιτιού σας...

Α, ξέχασα.
Ποτέ δεν κοιμώμαστε στο χαλί ή στη βελέντζα που έχουμε στο πάτωμα και μπροστά στο τζάκι...
Από την καύση παράγεται μονοξείδιο το οποίο αν δεν τραβά πολύ καλά η καμινάδα μένει στον χώρο.
Επειδή είναι βαρύτερο από τον αέρα κατακάθεται στο πάτωμα και σε ύψος έως 10 εκ.
Αν την κόψετε για ύπνο μάλλον δεν θα ξαναξυπνήσετε...:139:
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Ξύλα πήρα 5Τ οξιά προς 85/Τ.
Είχα άλλους 5Τ.
Απ' ότι μου είπε ο πωλητής/εγκαταστάτης για καθημερινή χρήση θα χρειάζομαι 10Τ τη σεζόν.
Ήτοι για 7 περίπου μήνες καθημερινής χρήσης καθότι εδώ πάνω κάνει ψόφο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.812
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

λίγο αντι-οικολογικό μου ακούγεται...

αν όλοι μας τρώγαμε 10Τ τη σεζόν, δε θα αφήναμε ούτε ακίδα ξύλου σε όλο τον πλανήτη, θα καίγαμε και τις ξύλινες καρέκλες από το σχολείο της ουγκάντα....

δε ξέρω, πάντως προσωπικά προσανατολίζομαι πιο πολύ στο ενεργειακό τζάκι υγραερίου.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Eίναι!

Αν πέσουν και άλλο οι μπρικέττες θα το γυρίσω προς αυτές.
Προς το παρόν είναι ακριβές (170/Τ + ΦΠΑ) αν και δεν έχω δει πραγματικά τον όγκο 1Τ μπρικέττα σε σχέση με 1Τ ξύλα.
Ίσως να είναι και διπλάσιος ο όγκος καθώς η μπρικέττα έχει μόνο 15% υγρασία.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.721
Reaction score
94.816
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Βρε παιδιά, γιατί δεν παίρνετε ένα καλό κλιματιστικό να ησυχάσετε; :427:
 

Μηνύματα
2.678
Reaction score
1.393
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Βρε παιδιά, γιατί δεν παίρνετε ένα καλό κλιματιστικό να ησυχάσετε; :427:

Οταν πριν 2 χρόνια με τα χιόνια είχαμε μείνει 1 1/2 μέρα χωρίς ηλεκτρικό έπρεπε να σε είχα που ειχε μαζευτεί όλη η πολυκατοικία στο διαμερισμά μου...:116::116:
 

Μηνύματα
252
Reaction score
6
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Σωστό για εσένα, αλλά το εύκολο της συσκευασίας και μεταφοράς του πέλετ, σημαίνει ότι δεν θα το συγκρίνεις με το χύμα ξύλο που ξεφορτώνεται όπως είναι (σκέψου να μένει κανείς σε πολυκατοικία και να αδειάσει ένα φορτηγό 2 τόνους στο πεζοδρόμιο) αλλά μάλλον με το συσκευασμένο. Για εσένα μπορεί να μετρήσει μόνο η θερμική απόδοση.
Πρόσεξε όμως όπως σου αδειάζουν τα χύμα ξύλα, μη σου χαλάσουν το γκαζόν και μόλις το έβαλες δεν κάνει, είναι κρίμα.
Εχω ριξει και 40τ,μ. τσιμεντο δεν θα χαλασω το γκαζον.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Πριν 1 μήνα το έβαλα.
Δεν έχει λειτουργήσει...

Σημαντικό θεωρώ την σύνδεση της εστίας με την καπνοδόχο.

Οι περισσότεροι μάστορες για να μην χαλάνε επενδύσεις και για να αποφύγουν το σκάψιμο... βάζουν τηλεσκοπικό αλουμινοσωλήνα γι' αυτή τη δουλειά (φυσσούνα).
Πάνω από 5 χρόνια δεν πάει...
Τρυπά και θέλει αλλαγή.
Δηλαδή ξανά-μανά έξω η εστία, τοποθέτηση εκ νέου και βράσε όρυζα...
Έτσι πήγε να κάνει και ο δικός μου ο μάστορης αλλά δεν τον άφησα...
Προτίμησα το μερεμέτι, έβαλα κανονικό ανοξείδωτο σωλήνα ίδιο με τις καμινάδας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επίσης σημαντικό να μην βάζετε υγρά ξύλα.
Πιάνει πολύ γρήγορα αιθάλη η καμινάδα, με αποτέλεσμα να μειώνεται η διατομή της.
Έτσι το τζάκι με τον καιρό δεν τραβάει καλά.
Επίσης υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης της αιθάλης και έκρηξης... της καμινάδας.

Αν το τζάκι λειτουργεί καθημερινά, οπωσδήποτε καθάρισμα της καμινάδας στο τέλος της σεζόν.

Προτίμησα σιδερένια εστία και όχι μαντέμι γιατί το θεωρώ πιο εύθραυστο...
Επίσης αν δεν είναι καλής ποιότητας το μαντέμι και δεν έχει τοποθετηθεί σωστά (κολλήσεις-αρμοί) , υπάρχει η περίπτωση να περάσει καπνός από την εστία στον θάλαμο θερμού αέρα και να σας πετάει κάπνα και μυρωδιές στο χώρο σας...

Σημαντικό επίσης το πόσο θόρυβο κάνει το βεντιλατέρ... και αν μπορεί να αλλαχθεί εύκολα σε περίπτωση βλάβης...

Τέλος ξαναγράφω το σημαντικότερο:
Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει είσοδος εξωτερικού αέρα στην εστία.
Το τζάκι καίει οξυγόνο.
Ειδάλλως θα καίει το οξυγόνο του σπιτιού σας...

Α, ξέχασα.
Ποτέ δεν κοιμώμαστε στο χαλί ή στη βελέντζα που έχουμε στο πάτωμα και μπροστά στο τζάκι...
Από την καύση παράγεται μονοξείδιο το οποίο αν δεν τραβά πολύ καλά η καμινάδα μένει στον χώρο.
Επειδή είναι βαρύτερο από τον αέρα κατακάθεται στο πάτωμα και σε ύψος έως 10 εκ.
Αν την κόψετε για ύπνο μάλλον δεν θα ξαναξυπνήσετε...:139:
Συμφωνώ στα περισσότερα που λες.

Ειδικά για το θέμα της περιεχόμενης υγρασίας, πρέπει να σημειωθεί ότι μειώνει τη θερμιδική απόδοση, γιατί ένα σημαντικό μέρος της εκλυόμενης από την καύση θερμότητας καταναλώνεται για την εξάτμισή της. Το ξύλο πρέπει να στεγνώνει σε στεγασμένο χώρο ένα χρόνο τουλάχιστον και να χρησιμοποιείται τον επόμενο.
Το χειρότερο πάντως για την καμινάδα είναι οι ρητίνες και η αιθάλη που εκλύουν κατά την καύση τους τα κωνοφόρα (πεύκο κλπ), γι' αυτό και είναι τα λιγότερο κατάλληλα για τζάκι.

Εκεί που διαφωνώ μερικώς, είναι στο θέμα του μονοξειδίου του άνθρακα: στην πραγματικότητα είναι κάπως ελαφρύτερο του αέρα, συνεπώς πρέπει ν' αποφεύγουμε να στρώνουμε τη βελέντζα στο ταβάνι. :138:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Εχω ριξει και 40τ,μ. τσιμεντο δεν θα χαλασω το γκαζον.
Πρέπει να μεταβεί ειδικόν κονκλάβιον για να ελέγξει την κατασκευήν και χορηγήσει την ανάλογον πιστοποίησιν. :116:
 

Μηνύματα
252
Reaction score
6
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Πρέπει να μεταβεί ειδικόν κονκλάβιον για να ελέγξει την κατασκευήν και χορηγήσει την ανάλογον πιστοποίησιν. :116:
"Οριστε να φαμε"...
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Re: Απάντηση: Re: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Συμφωνώ στα περισσότερα που λες.

Ειδικά για το θέμα της περιεχόμενης υγρασίας, πρέπει να σημειωθεί ότι μειώνει τη θερμιδική απόδοση, γιατί ένα σημαντικό μέρος της εκλυόμενης από την καύση θερμότητας καταναλώνεται για την εξάτμισή της. Το ξύλο πρέπει να στεγνώνει σε στεγασμένο χώρο ένα χρόνο τουλάχιστον και να χρησιμοποιείται τον επόμενο.
Το χειρότερο πάντως για την καμινάδα είναι οι ρητίνες και η αιθάλη που εκλύουν κατά την καύση τους τα κωνοφόρα (πεύκο κλπ), γι' αυτό και είναι τα λιγότερο κατάλληλα για τζάκι.

Εκεί που διαφωνώ μερικώς, είναι στο θέμα του μονοξειδίου του άνθρακα: στην πραγματικότητα είναι κάπως ελαφρύτερο του αέρα, συνεπώς πρέπει ν' αποφεύγουμε να στρώνουμε τη βελέντζα στο ταβάνι. :138:
Από το σχολείο... έτσι ήξερα!:138:
Παλαιότερα δε που υπήρχε φτώχια που τώρα ξαναέρχεται... είχαν σημειωθεί πολλοί θάνατοι από τα μαγκάλια που χρησιμοποιούσε ο κοσμάκης για να ζεσταθεί.
Ο συνδιασμός ήταν μαγκάλι, μονοξείδιο, στρωματσάδα στο πάτωμα...
Θυμάμαι που λέγανε ότι πεθαίνεις γλυκά και ευδιάθετα!:139:

Πάντως όπως και ναχει θέλουν προσοχή οι αναθυμιάσεις αν υπάρχουν από κακή μελέτη/τοποθέτηση.

Το πεύκο όντως είναι ότι χειρότερο και απαγορεύεται ρητώς.
Μόνο για έναρξη της καύσης (προσάναμμα)

Καλά ξύλα είναι η οξιά, δρύς, ελιά, γαύρος.
Η οξυά έχει την μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση αλλά τα υπόλοιπα έχουν καλύτερη διάρκεια καύσης.
Οπότε οξιά για την ημέρα και δρυ για τη νύχτα μέχρι το ξημέρωμα είναι ένας καλός συνδιασμός.
 

Μηνύματα
27.331
Reaction score
25.364
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Oταν λες γαύρος? τι εννοείς?
Η ελιά εχει μεγάλη διάρκεια , και βγάζει αρκετή θερμότητα , απλά δεν κάνει θεαματική φλόγα.Για όσους δεν ανάβουν καθημερινά το τζάκι τους υπάρχουν και ειδικά κούτσουρα με κάποια χημικά και φλύδες μετάλλου τα οποία καιγόμενα καθαρίζουν την καμινάδα.
Τα εχω δοκιμάσει , δεν είδα κάποια τρελλή διαφορά.
Αυτό που χρειάζομαι είναι κάποιον καθαριστή για την καμινάδα μου αλλά δεν ξέρω που να τον βρω.Εχετε καμιά ιδέα?
Το τζάκι τον χειμώνα το καίω σχεδόν καθε μέρα.
Λογικά μετά απο τόσα χρόνια σίγουρα κάτι θα εχει πιάσει η καμινάδα , παρόλο που τραβάει εξαιρετικά και όταν μπαίνει κάποιος μέσα στο σπίτι εαν δεν το δει αναμένο δεν καταλαβαίνει οτι καίει τζάκι.
Το καλοκαίρι απο την άλλη , με μερικούς περίεργους ανέμους μυρίζει το σπίτι καμμμένο ξύλο , απο την καμινάδα προφανώς.
Καμιά ιδέα?
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Re: Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Oταν λες γαύρος? τι εννοείς?
Η ελιά εχει μεγάλη διάρκεια , και βγάζει αρκετή θερμότητα , απλά δεν κάνει θεαματική φλόγα.Για όσους δεν ανάβουν καθημερινά το τζάκι τους υπάρχουν και ειδικά κούτσουρα με κάποια χημικά και φλύδες μετάλλου τα οποία καιγόμενα καθαρίζουν την καμινάδα.
Τα εχω δοκιμάσει , δεν είδα κάποια τρελλή διαφορά.
Αυτό που χρειάζομαι είναι κάποιον καθαριστή για την καμινάδα μου αλλά δεν ξέρω που να τον βρω.Εχετε καμιά ιδέα?
Το τζάκι τον χειμώνα το καίω σχεδόν καθε μέρα.
Λογικά μετά απο τόσα χρόνια σίγουρα κάτι θα εχει πιάσει η καμινάδα , παρόλο που τραβάει εξαιρετικά και όταν μπαίνει κάποιος μέσα στο σπίτι εαν δεν το δει αναμένο δεν καταλαβαίνει οτι καίει τζάκι.
Το καλοκαίρι απο την άλλη , με μερικούς περίεργους ανέμους μυρίζει το σπίτι καμμμένο ξύλο , απο την καμινάδα προφανώς.
Καμιά ιδέα?
http://www.gpeppas.gr/dasos/dentra/dentra.html

Το λινκ έχει περιγραφή δασικών δέντρων και το γαύρο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

http://www.gpeppas.gr/dasos/dentra/dentra.html

Το λινκ έχει περιγραφή δασικών δέντρων και το γαύρο.
πρώτη φορά τον ακούω να πω την αλήθεια. Φαντάζομαι θα έχει ζήτηση. Μερικοί θα είναι σίγουρα πρόθυμοι να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να μπορούν να λένε πως καίνε γαύρους.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέ

πρώτη φορά τον ακούω να πω την αλήθεια. Φαντάζομαι θα έχει ζήτηση. Μερικοί θα είναι σίγουρα πρόθυμοι να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να μπορούν να λένε πως καίνε γαύρους.
Ναι είναι αλήθεια.
Ο γαύρος έχει πολλές χρήσεις!:142:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Απάντηση: Μετατροπή συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό, με χρήση κασέτας.

Κοίτα εσύ να πας Πειραιά να ζητήσεις "γαύρο για κάψιμο".
 


Μηνύματα
590
Reaction score
1
Παιδιά μια και είναι το επάγγελμά μου (ενεργειακά τζάκια, pellet, βιοαιθανόλη κ.α) και το αγαπάω και το μελετάω με όλο το σεβασμό και χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση μια και ο MaxHeadroom είναι μακριά απο Θεσσαλονίκη να πώ την γνώμη μου για το τί να πάρει και τι να προσέξει απο αυτά που βρεί;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.140
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top