Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση....

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
....του ενδιαφερόμενου.
Αυτό έγινε με την τηλεφωνική σύνδεση του πατέρα μου, έμεινε ξαφνικά χωρίς τηλέφωνο, πήγε στον ΟΤΕ να ρωτήσει και του είπαν ότι η γραμμή μεταφέρθηκε από τον OTE στη VIVODI.
Φυσικά αυτό έγινε χωρίς την έγκριση του, τηλεφωνική ή γραπτή, επίσεις δεν ειδοποιήθηκε για την αλλαγή αλλά το έμαθε αφού είχε ήδη γίνει.
Τώρα τι κάνουμε; μην μου πείτε να πάρω τηλ. στο 13880(εξυπηρέτηση πελατών της VIVODI) γιατί θα με κόψει η λογοκρισία…….
Για την ακύρωση της μεταφοράς θέλουν συμπληρωμένη φόρμα, τρομάρα τους…….

Έχω έτοιμο e-mail για την καταγγελία αλλά δεν μπορώ να βρω το e-mail ενός υπευθύνου στον OTE για την κοινοποίηση(το κοινοποιώ στην ΕΕΤΤ, στο ΙΝΚΑ, υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών)

Υ.Γ. ο πατέρας μου είναι 75 χρονών με πρόβλημα υγείας και ζει σε πυρόπληκτη περιοχή, έκανε 30 χρόνια στη θάλασσα σαν καπετάνιος και δεν είχε έρθει αντιμέτωπος με πειρατές, του έμελε να γίνει τώρα στα γεράματα……
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Γιώργο αυριο πρωί να πάς απο τα γραφεία της VLACodi (Εθνικής Αντιστάσεως 40 Χαλάνδρι (Μεταξύ Αγ Βαρβάρας - Χαλανδρίου) και να τους τραβήξεις τον πόλο....

Είναι γελείοι. Εμένα μετά απο ακύρωση που εκανα και πλήρη εξώφληση μου εστειλαν αλλους 3 λογαριασμούς... δεν τους πλήρωσα και δεν με ενόχλησαν ποτέ. Φυσικά και τους εστειλα τους λογαριασμούς πίσω με ταχυδρομείο μαζί με φωτοτυπία της πλήρους εξώφλησης μου

Να πάς απο κοντά και να τους χέσεις...
 


Μηνύματα
144
Reaction score
0
Σιγουρα εγινε τηλεφωνικη και παραπλανιτικη συνομιλια..Αν τους πεις κατι θα σου πουν οτι εχουν καταγραψει την συνομιλια πιθανων..
Αυτοι οι παροχοι δεν εχουν ορια...ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
....του ενδιαφερόμενου.
Αυτό έγινε με την τηλεφωνική σύνδεση του πατέρα μου, έμεινε ξαφνικά χωρίς τηλέφωνο, πήγε στον ΟΤΕ να ρωτήσει και του είπαν ότι η γραμμή μεταφέρθηκε από τον OTE στη VIVODI.
Φυσικά αυτό έγινε χωρίς την έγκριση του, τηλεφωνική ή γραπτή, επίσεις δεν ειδοποιήθηκε για την αλλαγή αλλά το έμαθε αφού είχε ήδη γίνει.
Τώρα τι κάνουμε; μην μου πείτε να πάρω τηλ. στο 13880(εξυπηρέτηση πελατών της VIVODI) γιατί θα με κόψει η λογοκρισία…….
Για την ακύρωση της μεταφοράς θέλουν συμπληρωμένη φόρμα, τρομάρα τους…….

Έχω έτοιμο e-mail για την καταγγελία αλλά δεν μπορώ να βρω το e-mail ενός υπευθύνου στον OTE για την κοινοποίηση(το κοινοποιώ στην ΕΕΤΤ, στο ΙΝΚΑ, υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών)

Υ.Γ. ο πατέρας μου είναι 75 χρονών με πρόβλημα υγείας και ζει σε πυρόπληκτη περιοχή, έκανε 30 χρόνια στη θάλασσα σαν καπετάνιος και δεν είχε έρθει αντιμέτωπος με πειρατές, του έμελε να γίνει τώρα στα γεράματα……
Δεν μπορεί να κάνει κάτι ο ΟΤΕ...

Η ΕΕΤΤ είναι η αρμόδια...
 


Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.055
στην vlacodi εχουν χασει το μετρο.
και εμενα ακομα λογαρισμους μου στελνουν 2 μηνες μετα την εγγραφη αιτηση διακοπης.
αραια και που περνουν τηλεφωνο σπιτι (και δε με βρισκουν προσωπικα) για να μου πουν να πληρωσω.
τη δευτερα ομως εχω αδεια. θα τους παρει ο διαολος τον πατερα.
 

Μηνύματα
144
Reaction score
0
Φιλε Παναγιωτη αμα πας με εναν τσαμπουκα εκει και πεις για ΕΕΤ μονο τοτε θα φοβηθουν πιστευω...Μακαρι να λυθει το προβλημα!!!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Μην τους αφήσεις πάντως... κάνε αμέσως καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στείλε την στην εταιρία. Είμαι βέβαιος ότι αμέσως θα σου λύσουν το πρόβλημα...
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση....

Σιγουρα εγινε τηλεφωνικη και παραπλανιτικη συνομιλια..Αν τους πεις κατι θα σου πουν οτι εχουν καταγραψει την συνομιλια πιθανων..
Αυτοι οι παροχοι δεν εχουν ορια...ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ...
Φίλε μου το να λες "ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ", ειδικά όταν έχεις πει και δημόσια ότι είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ, ε είναι "κάπως"...
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση....

Καλά βρε lykman, υπάλληλος είναι, ούτε ο Βουρλούμης ούτε ο Βγενόπουλος
gkontoletas ούτε που να σκεφτείς το να μην το κυνηγήσεις. Σε αντίστοιχη δική μου ιστορία με την HOL όλα πήραν το δρόμο τους μόλις ενεπλάκη η ΕΕΤΤ. Να συμπληρώσω ότι τηλεφωνική αποδοχή και άλλα τέτοια κουλά δεν έχουν καμιά νομική υπόσταση. Ακόμα και εάν αποδεχτεί κάτι τηλεφωνικά πρέπει, μέσα σε λογικό διάστημα, να έρθει κάποιος, πιθανώς courier, με την αίτηση και τους όρους της σύμβασης για να υπογραφούν.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Re: Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση

Φίλε μου το να λες "ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ", ειδικά όταν έχεις πει και δημόσια ότι είσαι υπάλληλος του ΟΤΕ, ε είναι "κάπως"...
Σύμφωνοι, ακούγεται κάπως, αλλά αν πράγματα και καταστάσεις τον επιβεβαιώνουν, να μην το πει?

Παρακολουθώ κι εγώ αυτό το topic, όπως και άλλα σχετικά που ανοίγονται με το ίδιο θέμα, και δεν συμμετέχω για να μη γίνω μαϊντανός λέγοντας για πολλοστή φορά - τα έχω διηγηθεί ήδη - ότι μου έχουν συμβεί ακριβώς τα ίδια με τα παραπάνω, όχι με έναν, αλλά με δύο εναλλακτικούς παρόχους... (αυτά στην τηλεφωνία, γιατί για το ADSL, που είναι για μένα πρωτίστως εργαλείο δουλειάς, ούτε που διανοήθηκα να πάω πουθενά αλλού εκτός από τον ΟΤΕ!)

Όταν ο καθένας μας λοιπόν έχει να διηγηθεί μια-δυο πανομοιότυπες τέτοιες ιστορίες, είναι να μην το πει κανείς το "ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ"? Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι όλα εκεί γίνονται σωστά. Αλλά άλλο ενδεχόμενη ασυνέπεια, άλλο κακή παροχή υπηρεσιών, κι άλλο συμπεριφορές που σε πολλές περιπτώσεις στοιχειοθετούν ποινικό αδίκημα και "μηχανές" που στήνονται με το σκεπτικό "όλο και κάποιος θα τσιμπήσει, καθαρό κέρδος θα είναι" (εις υγείαν του κορόιδου)...
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση....

Καταρχήν (αν δεν ήταν κατανοητό, αλλά είναι νομίζω αυτονόητο) να διευκρινήσω ότι και εγώ λέω ότι τα δικαιώματα μας ως καταναλωτές πρέπει να τα διεκδικούμε, και να μην αφήνουμε κανέναν ατιμώρητο όταν μας τα καταπατεί... Είτε είναι η Α, η Β ή η Γ εταιρία...

Ομως (μιας και είδα οτι εκεί απαντάτε), ναι, συνεχίζω να θεωρώ λάθος κάποιος να απαντάει με αυτόν τον τρόπο, υπό αυτές τις συνθήκες... Το γιατί δεν θέλω να επεκταθώ, θα είναι σαν να σχολιάζω τον άνθρωπο και δεν το θεωρώ σωστό.

Α, και παραδείγματα έχουμε όλοι για όλους, ακόμα και για τον ΟΤΕ... Ο συνάδελφος μου ακόμα και τώρα που γράφω αυτό το μηνυμα τηλεφωνεί στον ΟΤΕ για βλάβη 15 ημερών σε επαγγελματικό τηλέφωνο...
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Κι εγώ με τον ΟΤΕ είχα πρόβλημα.

Όταν είχα κάνει αίτηση για νέα σύνδεση τηλεφώνου έκαναν 1,5 μήνα να με συνδέσουν.

Άλλες 3 εβδομάδες όταν έβαλα DSL.

Τέλος, όταν έκανα αίτηση για αναβάθμιση της DSL, και ενώ μου είπαν ότι σε 3 μέρες θα έχουμε τελειώσει, αναγκάστηκα να ακυρώσω την αίτηση μετά από 1 μήνα ακριβώς.
 

Μηνύματα
144
Reaction score
0
Oχι φιλε μου ..δεν το λεω γιατι δουλευω στον ΟΤΕ...το λεω γιατι και πριν πιασω δουλεια παλι οτε ειχα , αλλα και γιατι βλεπω τα αρνητικα σχολια των πολλων εδω μεσα αλλα και εξω...
 

Μηνύματα
144
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης από τον OTE στην VIVODI χωρίς έγκριση

Σύμφωνοι, ακούγεται κάπως, αλλά αν πράγματα και καταστάσεις τον επιβεβαιώνουν, να μην το πει?

Παρακολουθώ κι εγώ αυτό το topic, όπως και άλλα σχετικά που ανοίγονται με το ίδιο θέμα, και δεν συμμετέχω για να μη γίνω μαϊντανός λέγοντας για πολλοστή φορά - τα έχω διηγηθεί ήδη - ότι μου έχουν συμβεί ακριβώς τα ίδια με τα παραπάνω, όχι με έναν, αλλά με δύο εναλλακτικούς παρόχους... (αυτά στην τηλεφωνία, γιατί για το ADSL, που είναι για μένα πρωτίστως εργαλείο δουλειάς, ούτε που διανοήθηκα να πάω πουθενά αλλού εκτός από τον ΟΤΕ!)

Όταν ο καθένας μας λοιπόν έχει να διηγηθεί μια-δυο πανομοιότυπες τέτοιες ιστορίες, είναι να μην το πει κανείς το "ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ"? Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι όλα εκεί γίνονται σωστά. Αλλά άλλο ενδεχόμενη ασυνέπεια, άλλο κακή παροχή υπηρεσιών, κι άλλο συμπεριφορές που σε πολλές περιπτώσεις στοιχειοθετούν ποινικό αδίκημα και "μηχανές" που στήνονται με το σκεπτικό "όλο και κάποιος θα τσιμπήσει, καθαρό κέρδος θα είναι" (εις υγείαν του κορόιδου)...

Απλα με καλυψες πληρως...Αλλο λαθη που γινονται (και ειναι φυσικο να γινονται καποια λαθη οταν εχεις εκατομυρια συνδρομητων ) και αλλο να γινονται πραξεις ηθικα κ ποινικα καταδικαστεες...
 

Μηνύματα
144
Reaction score
0
Να σας πω ενα περιστατικο...Μια κοπελα εδω στο φορουμ ειχε προβλημα με εναν παροχο που δεν τις εκοβε την πληρη προσβαση που ειχε για να αλλαξει εταιρεια , και της ελεγε οτι φταιει ο οτε που δεν σου κοβει την γραμμη κτλ κτλ...
Ετυχε λοιπον η κοπελα , αφου ειδε οτι δουλευω στον οτε(ουτε καν την γνωριζω) να μου στειλει πμ για να δω μηπως μπορω να κανω κατι...

Επισης τυχαινει η κοπελα να μενει στην περιοχη που δουλευω ..οποτε κοιταω την γραμμη της και διαπιστωνω οτι ο παροχος ΔΕΝ ειχε δηλωσει ΚΑΝ την αιτηση διακοπης...Πραγμα που σημαινει οτι μετα απο 10 φαξ , και τηλ. συνομιλιας της κοπελας δεν εγινε καταλαθος...
Αυτα που βλεπω με κανουν και αγανακτω...Εγω ειτε υποστιριξεις φιλε μου τον οτε ειτε οχι τον μισθο μου θα τον παρω...Απλα με πνιγει οταν βλεπω "εσκεμμενα λαθη"...
Συγνωμη αν κουρασε το ποστ!!!
Φιλικα Νικος!!!
 

Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.055
καλα μιλαμε οι ανθρωποι ειναι οι τελειως βλακες η κανουν τους χαζους μπας και βαρεθεις και πληρωσεις.
πηγα σημερα το πρωι (περιμεναν αλλοι 5 , οι δυο ειχαν προβλημα που κρατουσε πανω απο 3 βδομαδες και οι αλλοι 3 ηθελαν να διακοψουν - περιεργο ε?)
-εσεις τι θα θελατε ?
-εγω ηρθα να μου πειτε τι μου χρωστατε
-οριστε? εμεις σας χρωσταμε?
-καλα θα φτασουμε και εκει αλλα ας ξεκινησουμε με το τι νομιζετε οτι σας χρωσταω
- μαλιστα ... (αριθμος τηλεφωνου κλπ)
... εινια 78 ευρω.
-βεβαιως για ποσο καιρο το ζητατε αυτο?
- ειναι απο τη ληξη της προπληρωμενης συνδεσης (26σεπ) συν 2 μηνες
-λαμπρα. εγω λοιπον δεν εχω dsl απο 18 σεπτ μεχρι τουλαχιστον 18 οκτ που εφυγα απο το σπιτι
- εε να παω μεσα να δω
- α οπως πατε δεν κοιτατε και για την αιτηση διακοπης που εχω κανει αρχες οκτωβρη?
...
ερχεται ενας τυπος
-γεια σας ονομαζομαι (δεν συγκρατησα) ειμια τεχνικος, εχετε αναμενο το μοντεμ να δουμε τη βλαβη?
- ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΒΛΑΒΗ? ΕΔΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΤΗ ΒΛΑΒΗ
- α με συγχωρειτε , και φευγει πισω ενω μετα απο διαβουλευσεις ξαναβγαινει η δεσποινης που μιλαγα.
- εχετε κανει αιτηση διακοπης στις 3 οκτ.
-μαστα που σημαινει οτι θα επρεπε να με διακοψετε ποτε?
- στο τελος του μηνα
-εκτακτα αρα ο ενας μηνας που με χρεωσατε παει περιπατο. μας μενουν λοιπον 34 μερες απο 26σεπ μεχρι 30οκτ που οφειλω εκ των οποιων αφαιρουμε τις 30 τις βλαβης που δεν ειχα υπηρεσια μας μενουν 4 σωστα?
-ναι αλλα ξερετε
- δεν ξερω τιποτα . 4 μερες με 25 ευρω το μηνα ειναι λιγοτερο απο 4 ευρα. κοβετε ενα πιστωτικο για 78 ευρα και εναν εξοφλητικο γαι 4 και τελειωσαμε, οχι θα σας τα πληρωσω και αυτα , θα τα χρεωσω ψυχικη οδυνη.
- ναι , αν σας ειναι ευκολο μπορειτε να μου τα γραψετε αυτα στο εντυπο και να επικοινωνησει μαζι σας ο αρμοδιος κλπ

ετσι που λετε αδερφια τωρα περιμενω να επικοινωνησει μαζι μου ο αρμοδιος ΜΠΟΥΧΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧ!
στον ΕΕΤΤ εχω κανει παντως καταγγελια δεν ειναι θεμα.
παντως να πληρωσω πλεον δεν παιζει , αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
 

Μηνύματα
144
Reaction score
0
Καλα ξεμπερδεματα Παναγιωτη..δεν ειναι τα λεφτα αλλα η κοροιδια..ειναι κριμα...καλος ο ανταγωνισμος αλλα ο υγειης ανταγωνισμος ομως!!!
 

Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.055
με πηραν τηλεφωνο - αλλα λογια να αγαπιομαστε , παντως καταληξαμε στο οτι δεν πρεπει να πληρωσω τον δευτερο λογαριασμο (σωωωωπα)
πιστευω σε κανα 3μηνο να καταληξουμε στο οτι δεν πρεπει να πληρωσω ουτε τον πρωτο και να τελειωνουμε!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.736
Μηνύματα
2.874.294
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top