Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Ξέρω, το ψάχνω πολύ, αλλά μεταξύ Systemdek IIX900 και Manticore Mantra έχει κανείς γνώμη για το ποιο πρέπει να προτιμήσω? Λίγο δύσκολο να τα έχει ακούσει κάποιος και τα δύο μαζί γιατί, ειδικά το Mantra, πρέπει να βγήκε σε λίγα κομμάτια, αλλά δε χάνω τίποτα να ρωτήσω! :mrgreen:

Το 2x2 δεν το ξέρω.
Κώστα, τελικά το 2x2 ήταν βελτίωση του ΙΙΧ900 που βγήκε λίγο πριν κλείσει η Systemdek. Μοιάζει διαβολικά με το TT1 της Αudio Note. ;-)
Πρέπει να είναι σπάνιο κομμάτι πάντως γιατί δεν το έχει πάρει το μάτι μου κάπου.

Aπό review του Hi-Fi World:

Systemdek 2X2 £500 Aug 96
Clear and precise sound through midrange and treble puts it up with more expensive rivals.

Systemdek IIX900 £415 Sep 94
Detailed sound stage and broad imaging with a good, even range of tonal colour.

Kαι μία φώτο:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Κώστα, τελικά το 2x2 ήταν βελτίωση του ΙΙΧ900 που βγήκε λίγο πριν κλείσει η Systemdek. Μοιάζει διαβολικά με το TT1 της Αudio Note. ;-)
Πρέπει να είναι σπάνιο κομμάτι πάντως γιατί δεν το έχει πάρει το μάτι μου κάπου.
H Audio Note εξαγόρασε τα απομεινάρια της Systemdeck και απλά άλλαξε κάποια (πολύ λίγα) πράγματα πάνω στο 2x2 και το ξανακυκλοφόρησε με το όνομα TT1.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

H Audio Note εξαγόρασε τα απομεινάρια της Systemdeck και απλά άλλαξε κάποια (πολύ λίγα) πράγματα πάνω στο 2x2 και το ξανακυκλοφόρησε με το όνομα TT1.
Ιndeed. Kαι το πουλάει με τρελό price premium..Εντάξει, έχει κάποιες βελτιώσεις το πλατό και ο βραχίονας είναι rewired αλλά και πάλι..Δεν το κρύβουν βέβαια οι άνθρωποι.


Y.Γ. To marketing της Linn (μέσω του Αγγλικού Ειδικού τύπου και HiFi dealers) στα late 70s-80s φέρνει ακόμα αποτελέσματα...Ό,τι έχει το ταμπελάκι LINN επάνω πιάνει τρελές τιμές..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Re: Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Ναι, προβλήματα ανταλλακτικών υπάρχουν, όσον αφορά τα μηχανολογικά. Πάντως, ιμάντα αγοράζω καναδυό φορές το χρόνο, και βρίσκω πάντα σε κάποιο ηλεκτρονικάδικο, αλλά δυστυχώς σε εξωφρενικές τιμές: από 3 - 5 ευρώ, καμιά φορά και 6.
Πηγαν τοσο?
Τον τελευταιο τον πηρα 1 ευρω!
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Άσε, ένα μεροκάματο τρώω στο Ebay αυτές τις μέρες, τα έχω δει τα Dual!

Εγώ αυτό κοίταγα αλλά ο τύπος δε θέλει να μου το στείλει Ελλάδα....Καμάρωσέ το κι εδώ (πρόσεξε τιμή late 70's). Aπό την άλλη και το Mantra 225 έουρος κάνει και είναι νεότερο (όχι και σχολιαρόπαιδο βέβαια :happy_8: )...

A, βρήκα σε site καταστήματος εδώ ένα Heybrook TT2 (φτυστό το LP12 άτιμο) στα 200 ευρώ περίπου κομπλέ αλλά είχε πουληθεί όταν πήρα τηλέφωνο. :pc:

Κρος γιορ φινγκερς να ακούσω καλά νέα αύριο που θα κάνω ένα τηλεφώνημα. Δατς ολ άη κεν σέη ατ δε μομεντ!

Άντε γιατί στο τέλος θα τα πάρω και θα αγοράσω 2-3 Acoustic Research που τα πουλάνε κοψοχρονιά και θα τα στείλω καρφί Ελλάδα. Του φούστη, ένα τουλάχιστον θα φτάσει ακέραιο! :happy_9:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Κρος γιορ φινγκερς να ακούσω καλά νέα αύριο που θα κάνω ένα τηλεφώνημα. Δατς ολ άη κεν σέη ατ δε μομεντ!
Τζίφος!! :pc: :pc: :mad_2:

Είχα βρει απο ελληνικό μαγαζί ένα Systemdek 2x2 με RB300 στα 400 ευρώ. Θα τα έσκαγα γιατί είναι το τελευταίο Systemdek (και αναβαθμισμένο σε σχέση με το ΙΙΧ900 με ακρυλικό platter κλπ) αλλά δεν...Πουλήθηκε το Σάββατο λέει!! :mad_3:

Κι ήθελα να βάλω τον Κόγια στην πρίζα να κάνει κι αυτός αναβάθμιση γμτ... :happy_9:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Systemdek IIX 900 turntable with Rega RB250 tonearm and Goldring 1012GX.

Πώς σας φαίνεται το νέο μου πικάπ? 89 λίρες (133,5 ευρώ) μπάι δε γουέη.
:smoking:


[Έτσι και δε φτάσει ακέραιο στην Ελλάδα θα κόψω τα ποδάρια του Andrew που κοροίδευε το TT packing guide μου! :respect: ]
 

Attachments




Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Άντε, καλές ακροάσεις.
Ευχαριστώ Κώστα - για όλα! :cool_4:

Καλές ακροάσεις! Ελπίζω τώρα να κοιμάσαι πιο ήσυχα τα βράδια. :happy_9:
Τhank you!Έλα να το ακούσουμε μέσα στις γιορτές. Κερνάω νερό. :respect:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Παρέλαβα σήμερα το πικάπ. Όλα καλά. Απίστευτα καλό πακετάρισμα (τυχερός ο Andrew... :mrgreen: ) και το πικάπ σε άριστη πραγματικά κατάσταση. Πέρα από μικρές γρατζουνιές στο καπάκι - που δεν γίνεται να τις αποφύγεις - το πικάπ είναι σαν να αγοράστηκε χτες.

Δύο αρνητικά μόνο:
1) Η κεφαλή (Goldring 1012GX) γιατί είχε σπάσει η βελόνα. Προκειμένου να δώσω 100 ευρώ για να την αλλάξω έδωσα 130 ευρώ και πήρα τη Denon DL-103.
2) Δεν είχαν σφίξει τα transit screws με αποτέλεσμα να στραβώσει λίγο το armboard. Το έχω αφήσει να το φέρουν στα ίσια του και θα πάω να το πάρω αύριο.
Πάντως με 130 ευρώ που το πήρα δε μπορώ να έχω παράπονο...

Συνολικό κόστος, μαζί με μεταφορικά (τσιμπημένα γιατί το κουτί ήταν τεράστιο και το στείλαμε με το ακριβό "πρόγραμμα" της Parcelforce - έφυγε εχτές απο Αγγλία και σήμερα ήταν Ηράκλειο), νέα κεφαλή, phono stage (Project Phonobox MkII) και ένα interconnect που χρειάστηκα φτάσαμε στα 400 ευρώ. Πιστεύω απόλυτα λογικό κόστος.

Aκουστικές εντυπώσεις αύριο.
Μεγειά μου! :respect:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Άντε ρε, καλοτάξιδα αυλάκια ... Από πεντοζάληδες σε βινύλιο, παίζει τίποτα;
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Καλες ακροασεις Κωστα. :cool_4:
Να το χαρεις με την μουσικη που γουσταρεις!!! :happy_4:








...μην ξεχασεις και τα υπολοιπα σεμιναρια πακεταρισματος!!! :happy_8:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Eυχαριστώ πολύ! :cool_4:

Από πεντοζάληδες σε βινύλιο, παίζει τίποτα;
Χαχα! Όσα θέλεις! Έχουν ξεμείνει αρκετά σε παλιά δισκοπωλεία.
Βέβαια δεν είναι 180gr που ακούτε εσείς οι hi-endαδες αλλά το ντίρι-ντίρι ακούγεται κανονικά! :respect:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μεταχειρισμένο πικάπ?!

Marantz CD67MkII OSE vs. Systemdek IIX900 σημειώσατε 2.

Οι δοκιμές δεν ήταν εκτεταμένες καθώς το μόνο album που έχω και στα δύο format είναι το Reload των Metallica.
[To είχα αγοράσει το 1997 σε LP γιατί, σκέφτηκα, κάποια στιγμή θα πάρω πικάπ. Αυτή η στιγμή ήρθε 10 χρόνια αργότερα. Απο μικρός βλαμμένος ήμουν δηλαδή....]

Σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων είναι σαφής η υπεροχή του βινυλίου εκτός από τις υψηλές όπου το Marantz είναι πιο αναλυτικό αλλά κουράζει λίγο (φταίνε τα DIY καλώδια ηχείων γι'αυτό σε κάποιο βαθμό - με τα Kimber όλα καλά). Βέβαια η σύγκριση δεν είναι τόσο fair διότι το αναλογικό setup μου είναι τώρα ανώτερης κατηγορίας τιμής και το Marantz τα έχει τα χρονάκια του οπότε σηκώνει ένα service/συντήρηση, αλλά κουβέντα να γίνεται. Αργότερα που θα καθαρίσω τα υπόλοιπα LP θα ακολουθήσουν κι άλλες head-to-head αναμετρήσεις (πάντα υπάρχει όρεξη όταν η εναλλακτική είναι το διάβασμα - βλ. εξετάσεις για το μεταπτυχιακό :mrgreen: ).

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο υπερβολικός θόρυβος που βγάζει το phono stage (Project Phonobox MkII) στη θέση MC. Με την ένταση του ενισχυτή στη μέση και το πικάπ off ακούγεται έντονος θόρυβος. Μόλις γυρίσω το phono στη θέση MM, απόλυτη ησυχία η οποία παραμένει όση ένταση και να δώσω απο τον ενισχυτή! Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η Denon DL-103 είναι low output MC οπότε δε γίνεται να τη δουλεύω με το phono σε ΜΜ. Ξέρω ότι όταν χρησιμοποιείς οικονομικά phono stage καλύτερα να δουλεύεις με MM κεφαλές για ευνόητους λόγους αλλά τόσο μεγάλη διαφορά?

Η Project δίνει τα παρακάτω στοιχεία για το phono (με gain 40dB στη θέση ΜΜ και 60dB στη θέση MC):
Signal/Noise ratio MM 86dBV (94dBV - "A" weighted)
Signal/Noise ratio MC 68dBV (74dBV - "A" weighted)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top