Μετρήσεις χώρου...

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Υπάρχει δυνατότητα, τα παιδιά, με τα ίδια μετρητικά συστήματα, να μετρήσουν το στούντιο του Χατζηστάμου, στην θέση ακρόασης? Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. :rolleyes:
Και αν τα γραφήματα, ήταν πολύ κοντά σε έναν οικιακό χώρο, τι συμπέρασμα θα βγάζαμε?
Τα γραφήματα δεν θα έχουν καμία σχέση με τους οικιακούς χώρους εδώ μην ανυσηχείς...ειδικά η ETC (που δεν βλέπω στου Goni για κάποιο λόγο) θα είναι η μέρα με τη νύχτα στο στούντιο σε σχέση με τους χώρους όλων μας εδώ και θα απεικονίζει σαφώς γιατί ένα LEDE-RFZ στούντιο δεν έχει καμία σχέση με έναν απεριποίητο οικιακό χώρο...
 
Last edited:



Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ρε μάγκες, πείτε με κακό, κάτι δεν μ'αρέσει σε όλες αυτές τις μετρήσεις. Έχετε βγάλει μέχρι τώρα, τρία δωμάτια super, και στο καθένα επικρατεί, - σε θέματα διαχείρησης ανακλάσεων - της ψ@λής μου ο χαβάς. Η στραβός είν' ο γυαλός, ή στραβά αρμενίζουμε.. :rolleyes: . Στο τέλος θα πιστέψει ο κάθε άσχετος με το αντικείμενο, ότι ή θα σου κάτσει, ή δεν θα σου κάτσει, δεν βλέπω κανέναν αγώνα να δικαιώνεται. Που 'ν τ' άρματα, τον σταυρό μου μέσα? :hunter: :prankster: ...πες και συ τίποτα βρε Δημήτρη...
Καλά να πάθεις ρε παληοκιαρατά που κόντεψες αρχικά να γκρεμίσεις το σπίτι σου, μετά το γέμισες ντίζες και ξύλινα κουτάκια, μας πέταξες και 3 εξισώσεις και μας έβαλες να τυπώσουμε όλα τα γραπτά του μπουτχια και να κοιμώμαστε μαυτά στο προσκέφαλο....ορίστε, πάρτο λίγο δεξά, περσσότερο αριστερά(για να γουστάρεις) άη και λίγο σα πίσω...αυτό ήταν!!!..τι τάθελες τα μουχαμπέτχια?:acute::gamer:
Κλαίω.....
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lolsign:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
1. Πόσο ίδιοι είναι δυο χώροι με ίδιες μετρήσιες - αυτές που παραρουσιάζονται.
Προφανώς αναφέρεσαι στις δικές μου μετρήσεις, σου απαντώ λοιπόν ότι ούτε οι χώροι είναι ίδιοι αλλά ούτε και οι μετρήσεις. Μάλλον τις ίδες βιαστικά.

2. Πως ένας τελείως αφρόντιστος χώρος έχει καλές μετρήσεις.
Μετράει "καλά" για αφρόντιστος χώρος, προφανός και απέχει παρασάγκας από ένα στούντιο ή ακόμα και από ένα φροντισμένο δωμάτιο.

με τις μετρήσεις που βλέπω σε αυτό το tread, πάλι θα είμαι σκεπτικός.
Και εγώ είμαι πολύ σκεπτικός για τις προθέσεις σου.

Τι μπορώ να υποθέσω π.χ. για την ικανότητα ερασιτεχνών να δομήσουν έναν χώρο ακρόασης, όταν άνθρωποι που σχεδίασαν το Athens Mastering Studio, με μεγάλη εμπειρία, καλούν έναν guru του εξωτερικού, για να μαζέψει τα ασυμάζευτα. :rolleyes:
Δηλαδή επειδή η Athens Pro Audio, κάλεσε έναν guru να τους φτιάξει το στούντιο, απαγορεύεται εγώ να κάνω μετρήσεις και να έχω άποψη?

Με την δική σου λογική ούτε η Athens Pro Audio έπρεπε να προσφέρει υπήρεσίες μετρήσεων, από την στιγμή που και το δικό τους στούντιο το έφτιαξαν άλλοι.
 


Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
πάντως,

και συγνώμη πού επεμβαίνω και σας 'χαλάω' την κουβέντα,

αλλά νά… πληροφοριακά

προσωπικά, αντί να μετράω τον χώρο (κακώς. δεν λέω…),
προτιμώ να ξεμετράω (ξεματιάζω : ) ) τα μηχ/τα.

καλή χρονιά! και από 'δώ.
 


Y

Yiannis_B

Guest
1. Πόσο ίδιοι είναι δυο χώροι με ίδιες μετρήσιες - αυτές που παραρουσιάζονται.
Προφανώς αναφέρεσαι στις δικές μου μετρήσεις, σου απαντώ λοιπόν ότι ούτε οι χώροι είναι ίδιοι αλλά ούτε και οι μετρήσεις. Μάλλον τις ίδες βιαστικά.

2. Πως ένας τελείως αφρόντιστος χώρος έχει καλές μετρήσεις.
Μετράει "καλά" για αφρόντιστος χώρος, προφανός και απέχει παρασάγκας από ένα στούντιο ή ακόμα και από ένα φροντισμένο δωμάτιο.

με τις μετρήσεις που βλέπω σε αυτό το tread, πάλι θα είμαι σκεπτικός.
Και εγώ είμαι πολύ σκεπτικός για τις προθέσεις σου.

Τι μπορώ να υποθέσω π.χ. για την ικανότητα ερασιτεχνών να δομήσουν έναν χώρο ακρόασης, όταν άνθρωποι που σχεδίασαν το Athens Mastering Studio, με μεγάλη εμπειρία, καλούν έναν guru του εξωτερικού, για να μαζέψει τα ασυμάζευτα. :rolleyes:
Δηλαδή επειδή η Athens Pro Audio, κάλεσε έναν guru να τους φτιάξει το στούντιο, απαγορεύεται εγώ να κάνω μετρήσεις και να έχω άποψη?

Με την δική σου λογική ούτε η Athens Pro Audio έπρεπε να προσφέρει υπήρεσίες μετρήσεων, από την στιγμή που και το δικό τους στούντιο το έφτιαξαν άλλοι.
Νομίζω ότι το πήρες προσωπικά. :rolleyes: (πάρτο αλλιώς)

Ανήκω και γω σε αυτούς που μετράνε, οπότε δεν είμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα. Αυτό που τόνισα -κάπως επιθετικά είναι η αλήθεια - είναι ότι σε αυτό το νήμα, όποιοι χώροι έχουν μετρηθεί, παρουσιάζονται κάπως υπερβολικά ως προς την εκτίμηση των αποτελεσμάτων. Αυτό σχετικά εύκολα, μπορεί να παρερμηνευτεί ως η έξοδος του τούνελ, ενώ ο οδηγός δεν έχει προλάβει να βγάλει καλά-καλά τα μαύρα γυαλιά από την είσοδο στο τούνελ....;)

Την ιστορία με την Athens Pro Audio την ανέφερα, ως περίπτωση κατάδειξης της πολυπλοκότητας του θέματος.

Επί της ουσίας, επίσης, αμφιβάλλω αν η εν λόγω εταιρεία, προσφέρει ολοκληρωμένες και εγγυημένες λύσεις ακουστικής βελτίωσης.

Για να το πω πιο απλά. Αν έχω να δώσω 5 χιλιάρικα για όλο το πακέτο ακουστικής βελτίωσης (μαζί με το επιστημοτεχνικό κομμάτι), μπορεί να εγγυηθεί ως εταιρεία το αποτέλεσμα? - που έχουμε προ-συμφωνήσει πιο θα είναι. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έχουμε ένα έστω παράδειγμα, τέτοιου τύπου?

Επίσης θα ήθελα οι μετρήσεις που ανεβάζουμε εδώ, να αφορούν περισσότερα από ένα σημεία γύρω από την θέση ακρόασης, γιατί έχουμε όλοι τονίσει επανειλημμένα, πόσο μεγάλες μπορεί να είναι οι διαφορές από το ένα σημείο στο άλλο.

Εκτός αν κάνουμε ακροάσεις, κάπως έτσι....:whistling:

 
Last edited by a moderator:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με αφορμή αυτόν τον ωραίο stepped diffusor που βλέπω στη φωτό, ξέρει κανείς μαγαζί στην Αθήνα που να κόβει EPS σε συγκεκριμένες διαστάσεις ώστε να φτιάξω κάτι αντίστοιχο; Ο leftdig μου πρότεινε κάποιο στην Κρήτη αλλα σίγουρα θα υπάρχει και Αθήνα.
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
πάντως,

και συγνώμη πού επεμβαίνω και σας 'χαλάω' την κουβέντα,

αλλά νά… πληροφοριακά

προσωπικά, αντί να μετράω τον χώρο (κακώς. δεν λέω…),
προτιμώ να ξεμετράω (ξεματιάζω : ) ) τα μηχ/τα.

καλή χρονιά! και από 'δώ.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Για-να-μην-μας-ματιάζουν-τα-συστήματα-που-βάζουμε.91032/
:rolleyes:
 









Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top