Μετραει καλα-ακουγεται καλα;


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Θα απαντησω με ενα παραδειγμα.

Το Chord Dave-που ειναι ισως το καλυτερο Dac που υπαρχει αυτην τη στιγμη στον κοσμο-μετραει ελαχιστα καλυτερα απο το Qutest.Ειναι ομως 5 φορες ακριβοτερο και ηχητικα μερα με νυχτα με το προαναφερθεν!

Τα συμπερασματα προς τους ανοιχτομυαλους...

ΥΓ. Οι υπαρχουσες μετρησεις δεν δειχνουν απολυτα τον ηχητικο χαρακτηρα του εκαστοτε μηχανηματος.
Γιάνννη...απομονώνεσαι με αυτά....και δεν ειν καλό :p :lol:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα απαντησω με ενα παραδειγμα.

Το Chord Dave-που ειναι ισως το καλυτερο Dac που υπαρχει αυτην τη στιγμη στον κοσμο-μετραει ελαχιστα καλυτερα απο το Qutest.Ειναι ομως 5 φορες ακριβοτερο και ηχητικα μερα με νυχτα με το προαναφερθεν!

Τα συμπερασματα προς τους ανοιχτομυαλους...

ΥΓ. Οι υπαρχουσες μετρησεις δεν δειχνουν απολυτα τον ηχητικο χαρακτηρα του εκαστοτε μηχανηματος.
Έχεις δύο sti γαργαλημένα. Το ένα είναι 500 άλογα και το άλλο 400.
Τα βάζεις δυναμόμετρο ή έστω με ένα dd στον δρόμο να τα μετρήσεις.
Αυτό με τα 500 άλογα σου δείχνει η μέτρηση ότι τα βγάζει από 3.500 μέχρι 5.500 στροφές.
Αυτό με τα 400 άλογα ρίχνει ξύλο σε όλο το φάσμα. Δηλαδή από τις 3.500 μέχρι τις 8.500 η καμπύλη είναι φοβερή.
Ποιο είναι καλύτερο;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Έχεις δύο sti γαργαλημένα. Το ένα είναι 500 άλογα και το άλλο 400.
Τα βάζεις δυναμόμετρο ή έστω με ένα dd στον δρόμο να τα μετρήσεις.
Αυτό με τα 500 άλογα σου δείχνει η μέτρηση ότι τα βγάζει από 3.500 μέχρι 5.500 στροφές.
Αυτό με τα 400 άλογα ρίχνει ξύλο σε όλο το φάσμα. Δηλαδή από τις 3.500 μέχρι τις 8.500 η καμπύλη είναι φοβερή.
Ποιο είναι καλύτερο;
- εν προκειμένω ο Γιάννης αλλά και εγώ θα αναρωτιόμουν ποιό είναι το ποιό αρεστό ; . . . αυτό που αρέσει οδηγικά στον καθ΄ένα , κατόπιν δοκιμής

- όταν είμαστε στον υποκειμενισμό οι συζητήσεις είναι ατέρμονες




υγ : . . . με συγχωρείς Γιάννη εάν σε συμπεριέλαβα ''άστοχα'' στην απάντησή μου . . . ελπίζω όχι
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υποθέτω ότι μιλάμε για ομαδική παράκρουση σε συνδυασμό με την ανάγκη να ξεχωρίσουν κάποιοι........
Αυτο ακριβως. Επιπλεον οταν δεν ακουνε μουσικη βλεπουν και UFO ................ :tongue:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
- εν προκειμένω ο Γιάννης αλλά και εγώ θα αναρωτιόμουν ποιό είναι το ποιό αρεστό ; . . . αυτό που αρέσει οδηγικά στον καθ΄ένα , κατόπιν δοκιμής

- όταν είμαστε στον υποκειμενισμό οι συζητήσεις είναι ατέρμονες




υγ : . . . με συγχωρείς Γιάννη εάν σε συμπεριέλαβα ''άστοχα'' στην απάντησή μου . . . ελπίζω όχι
Αυτή ήταν και η σωστή απάντηση φίλτατε ;) :)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ειναι οι μετρησεις το απολυτο για την ηχητικη ποιοτητα;
Ναι η οχι και γιατι;
-Μετράει καλά; έχει πολλές προοπτικές να ακούγεται καλά...
-Δε μετράει καλά; Χλωμό να ακούγεται καλά...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Αυτο ακριβως. Επιπλεον οταν δεν ακουνε μουσικη βλεπουν και UFO ................ :tongue:
...πραγματι ετσι ειναι ακριβως, προκεται για μαζικη παρανοια, μαζικη υπνωση κ μαζικη υστερια... κοκ...

.... το προβλημα ειναι οτι ο Σαν Ρα δεν ακουγεται μαζικα ... :king:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Υπάρχει και το:

Μετράει καλά;
Έχεις πολύ πολύ μεγάλες πιθανότητες να το φτιάξεις και να σου αρέσει εύκολα, γρήγορα και οικονομικά.

Δεν μετράει καλά;
Καλό τρέξιμο και ξεπαράδιασμα να το κάνεις να σου αρέσει, και αν το φέρεις ποτέ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
-Μετράει καλά; έχει πολλές προοπτικές να ακούγεται καλά...
-Δε μετράει καλά; Χλωμό να ακούγεται καλά...
Δεν ισχύει αυτό που λες, μπορεί να μετράει χάλια αλλά να ακούγεται πολύ καλό (σε κάποιους). Τα παραδείγματα πολλά.
Υπάρχει και το:

Μετράει καλά;
Έχεις πολύ πολύ μεγάλες πιθανότητες να το φτιάξεις και να σου αρέσει εύκολα, γρήγορα και οικονομικά.

Δεν μετράει καλά;
Καλό τρέξιμο και ξεπαράδιασμα να το κάνεις να σου αρέσει, και αν το φέρεις ποτέ.
Αν είναι ακριβό και μάλιστα το έχεις αγοράσει τότε σου αρέσει όπως και να μετράει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν είναι ακριβό και μάλιστα το έχεις αγοράσει τότε σου αρέσει όπως και να μετράει.
Πολλές έρευνες μάρκετινγκ αλλά και της νευροεπιστήμης έχουν δείξει ότι το ακριβότερο είναι αυτό που αρέσει έτσι και αλλιως, χωρίς όμως αυτό να συνδέεται με την ποιότητα του προϊόντος.

Άλλες 2 πηγές που δείχνουν ότι δεν πρέπει να δίνουμε βάρος στα αισθητήρια όργανα μας σε διάφορα θέματα.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δεν ισχύει αυτό που λες, μπορεί να μετράει χάλια αλλά να ακούγεται πολύ καλό (σε κάποιους).
Υποκειμενική η άποψη των κάποιων.
Απ τη στιγμή που μετρήθηκε και βγήκε σωστό , δεν χωράει αμφιβολία από κάποιους.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ευπροσδεκτες οι αποψεις ολων!

Δεν αναγνωρισα ομως καποια απαντηση σε καποιο απο τα μηνυματα.Θεωρειτε οτι το Dave παιζει το ιδιο με το Qutest,απο τη στιγμη που οι μετρησειςαναμεσα στα 2 δεν φανερωνουν ουσιαστικη διαφορα;Ή υπονοειτε κατι αλλο;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
δεν πρέπει να δίνουμε βάρος στα αισθητήρια όργανα μας σε διάφορα θέματα.
Σε καμμιά περίπτωση δεν είμαι κατά των μετρήσεων η' των τεκμηριωμένων επιστημονικών μελετών αλλά κι αυτό το παραπάνω (αν και πρέπει να τηρείται ως τρόπος σκέψης σε πολλές περιπτώσεις παραδέχομαι) γίνεται ακραίο αν χρησιμοποιείται παντού και πάντα. Ίσως δεν θα έπρεπε να το τηρούμε με τόση ευλάβεια... (μιλώντας πάντα για απόλαυση ε? όχι για μελέτες ή επαγγ. εφαρμογές).
Στο κάτω κάτω με αυτά (αισθητήρια όργανα) απολαμβάνουμε.
Εκτός κι αν απευθυνόμαστε στον Robocop. :biggrin:
Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη να μην πιανόμαστε μλκες με ''μυρωδικά'' κλπ. αλλά και το αποστειρωμένο - απόλυτο δεν είναι πάντα (το ίδιο) ευχάριστο για τις αισθήσεις... Τι να κάνουμε?
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ευπροσδεκτες οι αποψεις ολων!

Δεν αναγνωρισα ομως καποια απαντηση σε καποιο απο τα μηνυματα.Θεωρειτε οτι το Dave παιζει το ιδιο με το Qutest,απο τη στιγμη που οι μετρησειςαναμεσα στα 2 δεν φανερωνουν ουσιαστικη διαφορα;Ή υπονοειτε κατι αλλο;
Να υποθέσω ότι τα έχεις ακούσει σε Α/Β σύγκριση?
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Πολλές έρευνες μάρκετινγκ αλλά και της νευροεπιστήμης έχουν δείξει ότι το ακριβότερο είναι αυτό που αρέσει έτσι και αλλιως, χωρίς όμως αυτό να συνδέεται με την ποιότητα του προϊόντος.

Άλλες 2 πηγές που δείχνουν ότι δεν πρέπει να δίνουμε βάρος στα αισθητήρια όργανα μας σε διάφορα θέματα.

Συγγνώμη δε θα λάβω υπόψη μου τα αυτιά μου για κάτι που παίζει μουσική ? Το πόσο εκπαιδευμένο είναι τώρα το αυτί και τι ακούει είναι άλλο θέμα αλλά ποιος από μας θα πει όχι σε κάποιον που του αρέσει το σύστημά του και είναι ευχαριστημένος (ακόμα και αν πετάει σε ροζ συνεφάκι). Το είχε γράψει (πολύ) παλιότερα και κάποιος δημοσιογράφος στον Ήχο, υπάρχουν δυο σχολές στο Hi-Fi, αυτή που πληρώνει για να ακούει το 100% της ηχογράφησης και αυτή που πληρώνει για να ακούει την ίδια ηχογράφηση όπως της αρέσει. Υπάρχει τίποτα μεμπτό στη δεύτερη κατηγορία ?

ΥΓ: Να σταματήσω να λαμβάνω υπόψη μου και τη γεύση όταν τρώω κτλπ κτλπ ? :o
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να υποθέσω ότι τα έχεις ακούσει σε Α/Β σύγκριση?
Δυστυχως δεν ειμαι τοσο τυχερος.Οσοι εχουν ακουσει τον συνδυασμο Dave/Blu MK2 λενε οτι ειναι το τελος στην αναζητηση πηγης-dac.

Ειναι το συμπερασμα εκατονταδων δοκιμων και αντιπαραβολων που εχω διαβασει τα τελευταια 2 χρονια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top