Με τι τρόπο ξυρίζεστε;





gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Πήρα δυο, Edwin Jagger 316 και Feather. Ξυραφακια Feather. Με το σαπούνι ήταν τραγικα κακος ο αφρός και ήταν βασικό πρόβλημα. Με κρέμα είναι σαφώς καλύτερα.
Τα ξυραφάκια Feather είναι τα πιο κοφτερά παγκοσμίως. Αυτό σημαίνει πως δεν συγχωρούν σφάλματα, και αυτό πληρώνεις αυτόν τον καιρό αφού είσαι και αρχάριος. Αυτά τα ξυραφάκια σίγουρα ΔΕΝ είναι για αρχάριους.

Η μηχανή που έχεις είναι γνωστή, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει κι ούτε πρόκειται. Έχω αγοράσει μηχανή με ρυθμιζόμενη κεφαλή, που σημαίνει πως εγώ αποφασίζω πόσο επιθετική θα είναι και όχι ο κατασκευαστής. Σου συνιστώ να δοκιμάσεις μια τέτοια μηχανή. Είτε την Q-Shave που είναι το αντίγραφο, είτε τη γνήσια που είναι η Merkur Futur.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Όντως τα Feather είναι .....σαμουράι!
Δοκίμασε πιο απαλά και βασικά προσάρμοσε την πίεση της μηχανής.
Οι περιοχές που αναφέρεις είναι γενικά δύσκολες, θέλουν προσοχή και παίξιμο με τη γωνία κλίσης και τη φορά ξυρίσματος. Όπου δείς οτι τσιμπάει η λεπίδα σταματάς αμέσως και αλλάζεις κλίση/φορά.
 


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Ενδεικτικά σου προτείνω (με βάση τη δική μου μικρή εμπειρία) Voskhod, Rapira Platinum, Perma, Gilette 7 o'clock Platinum.
Να ξέρεις οτι κάθε δέρμα είναι μοναδικό. Εμένα πχ δε μου πάνε οι κρέμες ενώ με το σαπούνι Proraso το ξυράφι κυλάει απίστευτα!
 







Μηνύματα
369
Reaction score
916
Όντως τα Feather είναι .....σαμουράι!
Δοκίμασε πιο απαλά και βασικά προσάρμοσε την πίεση της μηχανής.
Οι περιοχές που αναφέρεις είναι γενικά δύσκολες, θέλουν προσοχή και παίξιμο με τη γωνία κλίσης και τη φορά ξυρίσματος. Όπου δείς οτι τσιμπάει η λεπίδα σταματάς αμέσως και αλλάζεις κλίση/φορά.
update...

Με υπομονή και εξάσκηση τα ξυρίσματα πλέον είναι χωρίς κανένα κόψιμο ή με ίσως ένα μικρό. Δοκίμασα με μηχανή Muhle και ξυραφάκια Gillette η οποία ήταν άμεσα φιλική χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι που πήρα το κολαι. Πλέον με τη Feather το ξύρισμα είναι πολύ καλό. Έχω δρόμο ακόμη αλλά τουλάχιστον είναι ευχάριστη εμπειρία τώρα.

Στη δίκη μου περίπτωση σημαντικό είναι το όχι καθημερινό ξύρισμα καθώς σε αντίθετη περίπτωση το πρόσωπο νιώθει άγριο και η χρήση αρκετής κρέμας.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις
 







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top