Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οπότε Λέανδρε λες ότι ο μηχανικός ήχου δεν ξέρει όσα εσύ;
Στα καλώδια και στη στήριξη τους??
Χρειάζεται κι ερώτηση @alexis ???
Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλοί που να έχουν πραγματικά πειραματιστεί πάνω στα καλώδια και τα αντικραδασμικα????
Οι περισσότεροι πάνε by the book και ώπα καλώς!!
Ναι λοιπόν @alexis ,
στα καλώδια και στα αντικραδασμικα, ναι απ' τους περισσότερους ξέρω 20 φορές περισσότερα μιας κι εγώ δεν αντιπροσωπευω ή πουλάω κάτι, επομένως κάθε προϊόν που πιστεύω ότι μου κάνει το δοκιμάζω και το αξιολογώ.
Δε τρώω κολλήματα ότι αυτό το φέρνει ο Χ ή ο ψ...
Κατάλαβες @alexis????
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Φίλε @alexis ο Λέανδρος αδυνατεί (ή δεν επιθυμεί...) να κατανοήσει ότι η συνδρομή των επαγγελματιών στο σχεδιασμό, κατασκευή και μέτρηση του χώρου μου αποσκοπούσε στο να κατασκευαστεί εξ αρχής ένας χώρος χωρίς προβλήματα ακουστικής κι όχι στο να διορθώσουν υφιστάμενα - η πρόληψη είναι καλύτερη της θεραπείας, σωστά;

Τώρα, το εάν ο Λέανδρος γνωρίζει περισσότερα από τον μηχανικό ακουστικής ή/και εάν έχω άλυτα προβλήματα στο σύστημά μου τα οποία θα λυθούν με αντικραδασμικά καλωδίων, το αφήνω στην κρίση του forum. :)

Edit: Λέανδρε, μην απαντάς ό,τι να 'ναι...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Θεωρω σημαντικο η απομονωση των ηχειων, ειδικα των σαμπς, να μην επιτρέπει κινηση μπρος πισω. Δηλ. ολη η ενεργεια του κωνου να πηγαινει στον αερα και να μη χανεται καθολου στην μετακίνηση του ηχειου. Εκει πρεπει να ειναι ολα τα λ7, τα υπολοιπα ειναι εύκολα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.677
Reaction score
28.019
Στα καλώδια και στη στήριξη τους??
Χρειάζεται κι ερώτηση @alexis ???
Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλοί που να έχουν πραγματικά πειραματιστεί πάνω στα καλώδια και τα αντικραδασμικα????
Οι περισσότεροι πάνε by the book και ώπα καλώς!!
Ναι λοιπόν @alexis ,
στα καλώδια και στα αντικραδασμικα, ναι απ' τους περισσότερους ξέρω 20 φορές περισσότερα μιας κι εγώ δεν αντιπροσωπευω ή πουλάω κάτι, επομένως κάθε προϊόν που πιστεύω ότι μου κάνει το δοκιμάζω και το αξιολογώ.
Δε τρώω κολλήματα ότι αυτό το φέρνει ο Χ ή ο ψ...
Κατάλαβες @alexis????
Δηλαδή θεωρείς ότι δεν έκανε καλή δουλειά γιατί δεν ρύθμισε τον ήχο στο 100% των πιθανών προβλημάτων επειδή δεν του τα έμαθαν όλα εκεί που σπούδασε;
Τα οποία ξέρεις εσύ επειδή έκανες πειράματα;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδή θεωρείς ότι δεν έκανε καλή δουλειά γιατί δεν ρύθμισε τον ήχο στο 100% των πιθανών προβλημάτων επειδή δεν του τα έμαθαν όλα εκεί που σπούδασε;
Τα οποία ξέρεις εσύ επειδή έκανες πειράματα;
@alexis , μερικές φορές ειλικρινά αναρωτιέμαι αν αξίζει να ασχοληθώ για να σου απαντήσω...

Που κατάλαβες βρε χρυσό μου αγόρι ότι αμφισβήτησα τη δουλειά που έκανε ο μηχανικός ήχου στο χώρο του @ wizzy???

Που κατάλαβες ότι εκρινα το χώρο του???

Που κατάλαβες ότι εκρινα τον εξοπλισμό του??

Αναφερθηκα μόνο μιας κι ερωτηθηκα από το wizzy, για το "ποια προβλήματα λύθηκαν" με τα αντικραδασμικα στο χώρο μου και πολύ σωστά είπα " αυτά που παραμένουν άλυτα στο δικό του".
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν έχει στήριξη στα καλώδια του, τα οποία ωφέλη παρουσιάζονται με τη στήριξη των καλωδίων στο χώρο μου, ο wizzy στο δικό του δεν τα ωφελείται.. σωστά??
Ποια είναι αυτά??
Όποιος έχει δοκιμάσει μπορεί να σου απαντήσει...με κούρασες πια!!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.677
Reaction score
28.019
@alexis , μερικές φορές ειλικρινά αναρωτιέμαι αν αξίζει να ασχοληθώ για να σου απαντήσω...

Που κατάλαβες βρε χρυσό μου αγόρι ότι αμφισβήτησα τη δουλειά που έκανε ο μηχανικός ήχου στο χώρο του @ wizzy???

Που κατάλαβες ότι εκρινα το χώρο του???

Που κατάλαβες ότι εκρινα τον εξοπλισμό του??

Αναφερθηκα μόνο μιας κι ερωτηθηκα από το wizzy, για το "ποια προβλήματα λύθηκαν" με τα αντικραδασμικα στο χώρο μου και πολύ σωστά είπα " αυτά που παραμένουν άλυτα στο δικό του".
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν έχει στήριξη στα καλώδια του, τα οποία ωφέλη παρουσιάζονται με τη στήριξη των καλωδίων στο χώρο μου, ο wizzy στο δικό του δεν τα ωφελείται.. σωστά??
Ποια είναι αυτά??
Όποιος έχει δοκιμάσει μπορεί να σου απαντήσει...με κούρασες πια!!!!
Οπότε ο κάθε μηχανικός ήχου δεν ασχολείται με τους κραδασμούς στα καλώδια γιατί δεν ξέρει;

Δεν απαντάς. Τεράστια κείμενα χωρίς λόγο. Ένα Ναι ή Όχι φτάνει.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οπότε ο κάθε μηχανικός ήχου δεν ασχολείται με τους κραδασμούς στα καλώδια γιατί δεν ξέρει;

Δεν απαντάς. Τεράστια κείμενα χωρίς λόγο. Ένα Ναι ή Όχι φτάνει.
:headbang::headbang:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
50773236_10212595759881170_8562423320719392768_o-683x1024.jpg


Εδώ βλέπετε τον Brandon Acker στα γραφεία της Shure να δοκιμάζουν μικρόφωνα. Καλώδια στο πάτωμα όπως όπως νά 'ναι, αστήριχτα, κάτι ροδάκια παραπέρα, χύμα στο κύμα τελείως. Και μια κιθάρα απ' την εποχή του Γκιλγκαμές... :biggrin:
 






leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δε σε ρώτησε τί τα κάνεις τα "ου" που φυλάς, σε ρώτησε για το χρόνο.
Πείτε ρε, σας πληρώνουν από δίπλα για να μας σπάτε τα νεύρα;
Είδες πόσο δίκιο είχα πριν Πέτρο μ??? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
"δε χρειάζεται βρε Πέτρο μ... το καταφέρνετε και μόνοι σας!! :tongue: :tongue: "
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θεωρω σημαντικο η απομονωση των ηχειων, ειδικα των σαμπς, να μην επιτρέπει κινηση μπρος πισω. Δηλ. ολη η ενεργεια του κωνου να πηγαινει στον αερα και να μη χανεται καθολου στην μετακίνηση του ηχειου. Εκει πρεπει να ειναι ολα τα λ7, τα υπολοιπα ειναι εύκολα.
Για τα δε sub,εκτιμώ ως εξαίρετη μια αρχιτεκτονική όπου ζεύγη μεγαφώνων θα ήταν προσαρμοσμένα στην καμπίνα κατά τρόπον ώστε να πυροβολούσαν προς αντιδιαμετρικές κατευθύνσεις με τις επιμέρους μεταδιδόμενες διεγέρσεις στη δομή να έσβηναν χάρη σε αμοιβαία εξουδετέρωση.
το "ου" το φιλάω για όπου χρειάζεται wizzy μ.. :smile:
Σε ό,τι θ'αφορούσε τον υποφαινόμενο τουλάχιστον,μάλλον γνωρίζει ότι δεν μου αρέσουν γενικώς τα...΄΄ου΄΄. :Α
Σωστά...!!!
Αν και δύσκολο το παρκάρισμα......
Έχει Μεγάλη ποικιλία και σε σιλικόνες...
Το έχει κάνει το δωμάτιο κυριολεκτικά...silicon valley - και μεταφορικά στην απόκριση των πρώτων οκτάβων.
Υπάρχει και ο ΜΠΕΝΟΣ κατάστημα με ελαστικά παρεμβύσματα και διαφόρων ειδών λάστιχα κλπ , έχει τα πάντα όλα, Πλατεία Βάθη ΑΘΉΝΑ.
μιλάμε , ΓΙΑ ΠΟΛΎ ΣΠΆΝΙΑ ΥΛΙΚΆ.
Άσε,τα πραγματικά ΄΄σπάνια΄΄ - υπό την έννοια του δυσεύρετου - στο...avsite βρίσκονται. :roflmao: :sneaky:
ακριβώς αυτά που παραμένουν άλυτα στο σύστημα σου! :sneaky: :sneaky: :sneaky: :sneaky:
Σε τέτοιες περιπτώσεις,πρώτα...εφευρίσκεται το πρόβλημα και μετά...η λύση. ;)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.170
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top