Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μου αρέσει που κάποιοι από εσάς προσπαθείτε να πιάσετε σοβαρή κουβέντα με τον Τρολλέανδρο και του κάνετε και ερωτήσεις για τις οποίες περιμένετε σοβαρές απαντήσεις...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Θεωρω σημαντικο η απομονωση των ηχειων, ειδικα των σαμπς, να μην επιτρέπει κινηση μπρος πισω. Δηλ. ολη η ενεργεια του κωνου να πηγαινει στον αερα και να μη χανεται καθολου στην μετακίνηση του ηχειου. Εκει πρεπει να ειναι ολα τα λ7, τα υπολοιπα ειναι εύκολα.
Και αυτό τεχνικά πως το πετυχαίνουμε;
Για την κίνηση μπρος πίσω του ηχειου, όταν αυτό είναι πάνω σε χαλί ή μοκετα ή μπουχαρα... Μάλλον ιδανικές είναι οι ακιδες.... Δεν επιτρέπουν την ταλάντωση του ηχειου ειδικά σε ένα σύνολο ηχειο πάνω στη βάση του..... Αν έχουμε μάρμαρο πλακάκι κτλ αυτή την απομονωση που λες πως την πετυχαίνουμε;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
View attachment 148245

Εδώ βλέπετε τον Brandon Acker στα γραφεία της Shure να δοκιμάζουν μικρόφωνα. Καλώδια στο πάτωμα όπως όπως νά 'ναι, αστήριχτα, κάτι ροδάκια παραπέρα, χύμα στο κύμα τελείως. Και μια κιθάρα απ' την εποχή του Γκιλγκαμές... :biggrin:
Τα μικρόφωνα όμως απομονώνονται με λαστιχάκια ;).
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Για τα δε sub,εκτιμώ ως εξαίρετη μια αρχιτεκτονική όπου ζεύγη μεγαφώνων θα ήταν προσαρμοσμένα στην καμπίνα κατά τρόπον ώστε να πυροβολούσαν προς αντιδιαμετρικές κατευθύνσεις με τις επιμέρους μεταδιδόμενες διεγέρσεις στη δομή να έσβηναν χάρη σε αμοιβαία εξουδετέρωση.
Ερώτηση από εμένα τον άσχετο: Θεωρείς με βάση το παραπάνω ότι το PV1 της B&W είναι ένα τέτοιο sub ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ερώτηση από εμένα τον άσχετο: Θεωρείς με βάση το παραπάνω ότι το PV1 της B&W είναι ένα τέτοιο sub ;
Ναι κι επιπλέον χάρη στη σφαιρική του μορφή που καταπολεμά στάσιμα κύματα εντός της καμπίνας,αλλά και στην κατασκευή από αλουμίνιο.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Εδω στο avsite σε διαφορα θεματα βλεπω πολλες φορες αντιπαραθεσεις απο καποιους, ισως και λιγο ειρωνια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι...
Καποιοι προσπαθουν να επιβαλουν την αποψη τους ως σωστοτερη, και δεν σεβονται την αποψη του αλλου, με αποτελεσμα να γινονται ιντερνετικες κοντρες χωρις ουσια..
το ζητουμενο εδω μεσα ειναι οι αποψεις αυτων που εχουν καποιες γνωσεις στο αντικιμενο του hifi να της μεταδωσουν, αλλα και να παρουν κατι απο αλλες αποψεις.. Τελειος γνωσικος στο αντικιμενο και αυτοι που εχουν σπουδασει απλα δεν υπαρχει παντα θα μαθαινουν, σε καποιο κομματι μπορει να μην εχουν ασχοληθει πολυ η οσο επρεπε...
Εδω μεσα ολοι κατι εχουμε να μαθουμε, και να δωσουμε, εξαλλου αυτο ειναι το ζητουμενο... Να αναφερθω λιγο πιο συγκεκριμενα.. Δεν σας αρεσαν τα στηριγματα των καλωδιων του leandros ετσι; ο leandros τα χρησιμοποιησε και ειδε καποια διαφορα, πιο το προβλημα; Καλο βραδυ!!!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Και αυτό τεχνικά πως το πετυχαίνουμε;
Για την κίνηση μπρος πίσω του ηχειου, όταν αυτό είναι πάνω σε χαλί ή μοκετα ή μπουχαρα... Μάλλον ιδανικές είναι οι ακιδες.... Δεν επιτρέπουν την ταλάντωση του ηχειου ειδικά σε ένα σύνολο ηχειο πάνω στη βάση του..... Αν έχουμε μάρμαρο πλακάκι κτλ αυτή την απομονωση που λες πως την πετυχαίνουμε;
Οι ακιδες, ναι, δεν επιτρεπουν κινηση μπρος πισω.

Αν θελουμε να επιτυχουμε απομονωση κραδασμων και παραλληλα να μην εχουμε κινηση μπρος πισω, θα πρεπει με καποιο τροπο να περιορισουμε την κινηση. Λυσεις υπαρχουν απο απλες, τυπου recoil stabilizer, μεχρι πιο συνθετες, με συστημα αμορτισερ-ελατηριο και ταυτοχρονα περιορισμο των βαθμων ελευθεριας της αναρτησης, οπως οι βασεις που πουλαει η northward acoustics.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εδω στο avsite σε διαφορα θεματα βλεπω πολλες φορες αντιπαραθεσεις απο καποιους, ισως και λιγο ειρωνια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι...
Καποιοι προσπαθουν να επιβαλουν την αποψη τους ως σωστοτερη, και δεν σεβονται την αποψη του αλλου, με αποτελεσμα να γινονται ιντερνετικες κοντρες χωρις ουσια..
το ζητουμενο εδω μεσα ειναι οι αποψεις αυτων που εχουν καποιες γνωσεις στο αντικιμενο του hifi να της μεταδωσουν, αλλα και να παρουν κατι απο αλλες αποψεις.. Τελειος γνωσικος στο αντικιμενο και αυτοι που εχουν σπουδασει απλα δεν υπαρχει παντα θα μαθαινουν, σε καποιο κομματι μπορει να μην εχουν ασχοληθει πολυ η οσο επρεπε...
Εδω μεσα ολοι κατι εχουμε να μαθουμε, και να δωσουμε, εξαλλου αυτο ειναι το ζητουμενο... Να αναφερθω λιγο πιο συγκεκριμενα.. Δεν σας αρεσαν τα στηριγματα των καλωδιων του leandros ετσι; ο leandros τα χρησιμοποιησε και ειδε καποια διαφορα, πιο το προβλημα; Καλο βραδυ!!!
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο με πλευρές 3 και 4 δεν υπάρχει άποψη με τη ισούται η υποτείνουσα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο με πλευρές 3 και 4 δεν υπάρχει άποψη με τη ισούται η υποτείνουσα.
Γιατί?
Τα βιβλία λένε 5 αλλά εγώ με το μάτι τη βγάζω 4,6.
Αααα και η μεζούρα ραπτικής της γιαγιάς μου που έχει ξεχειλώσει, τη βγάζει 5,2.
Σεβασου την άποψη μου και την εμπειρία μου!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Γιατί?
Τα βιβλία λένε 5 αλλά εγώ με το μάτι τη βγάζω 4,6.
Αααα και η μεζούρα ραπτικής της γιαγιάς μου που έχει ξεχειλώσει, τη βγάζει 5,2.
Σεβασου την άποψη μου και την εμπειρία μου!
Ενταξ ρε φιλαράκι, με τρως γιατί έχεις μεζούρα.....
 




Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Διότι αν δεν με απατά η μνήμη μου το ορθογώνιο περιλαμβάνει 3 γωνίες 90 μοιρών, ως εκ τούτου δεν γίνεται οι πλευρές να έχουν διαφορετικό μήκος.
Δεν μπορεί να έχει τρεις 90άρες βρε. Δεν θα ήταν τρίγωνο. Μια ορθή γωνία και το σύνολο των υπόλοιπων δύο είναι 90.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Διότι αν δεν με απατά η μνήμη μου το ορθογώνιο περιλαμβάνει 3 γωνίες 90 μοιρών, ως εκ τούτου δεν γίνεται οι πλευρές να έχουν διαφορετικό μήκος.
Ελπίζω να σε απατά μόνο η μνήμη σου 8-).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Γιάννη, το ορθογώνιο τρίγωνο περιλαμβάνει μία (1) ορθή γωνία (90 μοίρες) κι άλλες δύο - ας πούμε τυχαίες - το συνολικό άθροισμα μοιρών των οποίων ισούται με 180 μοίρες.

Υ.Γ.: "Πέσαμε" να τον "φάμε" τον άνθρωπο... :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Διότι αν δεν με απατά η μνήμη μου το ορθογώνιο περιλαμβάνει 3 γωνίες 90 μοιρών, ως εκ τούτου δεν γίνεται οι πλευρές να έχουν διαφορετικό μήκος.
3 γωνίες 90 μοιρών σε ένα τρίγωνο, ούτε με ναρκωτικά...
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.102
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top