Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

πηγή για το κείμενο που έγραψα εννοείς; λινκ;
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Εγώ κάνω την πρόταση από τώρα και ευελπιστώ να γίνει και πράξη μόλις τελειώσουμε με τις (τουλάχιστον) βασικές απορίες...
Να ενωθούν τα δυο θέματα για τα "αντικραδασμικά" και συγκεκριμένα:
να μείνει το νήμα του Κώστα ώστε όποιος ενδιαφερθεί για τα προϊόντα αυτά να έχει την ευκαιρία
πρώτα να διαβάσει τα διαφωτιστικότατα του Κώστα και τις απορίες+επεξηγήσεις
και μετά να υπάρχουν τα προϊόντα και να ξέρει...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικ

πηγή για το κείμενο που έγραψα εννοείς; λινκ;
Ε ναι.Αν υπάρχει βάλε κανα λινκάκι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για

Ε ναι.Αν υπάρχει βάλε κανα λινκάκι...
δε ξέρω κάπου να γράφονται αυτά τα οποία έγραψα τσάκα-τσάκα, στα χρονικά κενά ανάμεσα σε 3 ασθενείς στο ιατρείο μου...

αλήθεια, ιδέαν δεν έχω...
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε

Γεια να καταλαβω κατι,εγω εχω soundcare κατω απο το cdplayer και το βοηθα να παιξει καλυτερα,αυτες ειναι μια περιεργη κατασκευη με ακιδα εσωτερικα και πιατακι ενσωματωμενο απο κατω και η τσοχα απο κατω παρεχεται μαζι με τις ακιδες και πετυχαινουμε μηχανικη απομονωση,ετσι;Υπαρχει ομως η ακιδα μεσα οποτε δημιουργηται και εκει αυτο που λες μια τρυπα στο νερο, δηλαδη μηχανικη γειωση και στο καπακι μηχανικη απομονωση,ειναι ετσι;.Και δευτερον αν βαλω ποδαρακια σαρμποθανης κατω απο τον ενισχυτη τι πετυχαινω μηχανικη απομονωση; και στη τελικη ηχητικα επιδρα θετικα στον ηχο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

ο μόνος πραγματικός λόγος για να χρησιμοποιήσεις ακίδα, είναι για να μεταφέρεις τους κραδασμούς προς τα κάτω.

αν βάζεις τσόχα κάτω από την ακίδα, καταργείς το λόγο που έβαλες την ακίδα, δηλαδή πως αλλιώς να το πω?
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
Έχω ακίδες στα ηχεία, από κάτω μεταλλικά πατάκια, μετά πάτωμα (μάρμαρο)...
Σε πηγές/ενισχυτικά όμως τίποτα, όλα είναι πάνω σε βαρύ μεταλλικό ρακ...να βάλω καμιά sorbothane?

Υπάρχει καμιά σοβαρή μελέτη γύρω από το θέμα των κραδασμών στις συσκευές (πηγές κυρίως)?
Για τι εντάσεις μιλάμε ότι προκαλούν πραγματικά πρόβλημα?

(Άντε ρε ΕΑΡ να δούμε πόσο μάγκας είσαι δηλαδής :138: :605:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

δεν είμαι μάγκας.
πχ έχω στο σπίτι καμιά 30-αριά βάσεις σορμποθάνης. (λίγα λέω)
διαφόρων μεγεθών. Που αντέχουν διάφορα βάρη.
πλέον, τις χρησιμοποιώ σα τα λέγκο. Φτιάχνω πύργους δίπλα στο απσάμπλερ της μπέρι, το οποίο χρησιμοποιώ σα ντακ για τα πίσω ηχεία στο χομ σίνεμα... (το οποίο μπέρι πατάει πάνω στα δικά του πόδια, και πολύ του είναι. αν πει "κιχ" του τα ξηλώνω κιόλας, να πατάει με την κοιλιά, να μάθει... πάντως, ρολογάκι, του έχω αλλάξει. καλό, ε?)
Τι τις κάνω τις βάσεις σορμποθάνης που έχω?
Βάζω τη μια βάση σορμποθάνης πάνω στην άλλη και έτσι φτιάχνω πύργους, μαύρους, ελαστικούς, κραδασμοαπορροφητικούς.
Διάβασα πως φτιάχνουν λέει καλό κάρμα στο χώρο.
α, όλες αυτές οι σορμποθάνες, είναι "επώνυμες", ακριβοπληρωμένες δηλαδή.
τι έχω πληρώσει, δε το φαντάζεσαι.

μάγκας είναι ο κόγιας κι ο ΚουΦός, που τα μάθαν, χωρίς να τα πληρώσουν.
εγώ και το ντεμαγκετάιζερ της μπεντίνι έχω αγορασμένο. Το ακριβό μοντέλο. Και 3 στυλά για να βάφεις τα CD γύρω γύρω. Άσε, μεγάλη ιστορία...
αυτά που έμαθα, με χρυσάφι τα πλήρωσα πρώτα.
πχιά "μαγκιά" ...
θύμα θες να πεις.
βίκτιμ.

πχιος βρε ανάμεσά μας έχει αγοράσει καλώδιο ιντερκονέκτ της γκόλνμουντ και κοάξιαλ ψηφιακό της μερίντιαν?
καλά υποψιάζεσαι.
βίκτιμ σου λέω, καθόλου "μάγκας"...

Τουλάχιστον, έμαθα από τα λάθη μου, κάτι είναι κι αυτό. παρηγοριά, ε?:609:

:605:
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικ

Γιου αρ ανπεκταμπλ...
Δε θα γράψω κανένα από τα αστειάκια/μλκιούλες που γράφω συνήθως, ο αυτοσαρκασμός σου με ξεπερνάει..ρισπέκτ!

:624::446:

εγώ και το ντεμαγκετάιζερ της μπεντίνι έχω αγορασμένο. Το ακριβό μοντέλο. Και 3 στυλά για να βάφεις τα CD γύρω γύρω. Άσε, μεγάλη ιστορία...
Τι είναι αυτά? Σοβαρά ρωτάω, δεν ξέρω...
(βάλε κανένα λινκ αν βαριέσαι να γράφεις...)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα



link

στερεοφίλ, σε παρακαλώ.. ρισπέκτ!

(είχα σκεφτεί να το βάλω σε αγγελία, αλλά .... άστο καλύτερα στο ρακ με τα άχρηστα CD, να μου θυμίζει τις σωρείες των λαθών μου)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για

α, ξέχασα τα στυλά.

Stereophile, Vol. 20 No. 4 (April, 1997), page 117 (Guide to Recommended Components):
CD Stoplight (green pen),

Green, water-based acrylic paint for coating the edges of CDs. The green color, which PvW [Peter van Willenswaard] found absorbs the laser's infrared wavelength, is presumably significant, but at present we have no idea why this tweak should so improve the sound of CDs. That it does so, however, seems to be beyond doubt to anyone with ears to hear (though no one single product has raised greater guffaws from the mainstream press). "This stuff works!" report JE [Jack English], PvW, and JA [John Atkinson], all of whom feel that it increases soundstage definition, improves the solidity of bass reproduction, and usefully lowers the level of treble grain so typical of CD sound. PvW and MC [Martin Colloms] report that a water-based poster pen, the Uniposca from Mitsubishi, has a very similar effect. MC also notes that the CD should rirst be destaticized and its edges degreased before the green paint is applied. (Vol. 14 No. 11, Vol. 19 No. 10; see also DO's [Dick Olsher] and TJN's [Thomas J. Norton] WCES reports in Vol. 13 No. 3, ST's [Sam Tellig] and RH's [Robert Harley] articles on CD tweaks in Vol. 13 No. 5, and "As We See It", Vol. 18 No. 7).

Primyl Vinyl Exchange, Vol. 1 No. 3 (May-June 1996):

The Official Audiophile Versions are paint pens which go in the $15-20 range. We've found that the UNIPOSCA #PC-5M pen is "remarkably similar", and is usually available through art supply stores for $2. We get ours at Charrettes in Cambridge [MA]. They do work, but no, they don't make CDs sound as good as vinyl...


κόλομς, ε; έτσι μεγαλώσαμε μεις, τα παιδιά του χάλι έντ, με κόλομς και άτκινσον. αμ πως...
βέβαια, είχαμε και βινύλιο τότε. ανθρωπινά πράματα. όχι σα τώρα, που γίναμε αριθμολάγνοι...

πάρε και λίγο πόζιτιβ φίτμπακ.

αμ πως (δις).

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

και έλα να βγάλεις φωτογραφίες τα CD μου δηλαδή αν δε με πιστεύεις. όλα βαμμένα πράσινα είναι στις άκρες και στο κέντρο. για ποιον με πέρασες βρε? για κανα ...κόγια?:116::116::116:

τη μ@λ@κία την έχω φάει με το κουτάλι, πιο πολύ κι απ'τον άρτζι, που λολαίνεται μ'αυτά τα μπλιμπλίκια (ακόμα). μπούχτισα όμως....

χίλιες φορές να ξαναδιαβάζω τα κείμενα του μπούτχια (μέχρι να τα μάθω απ'έξω δηλαδή), παρά να δοκιμάζω "ακίδες". φτάνει πια. χόρτασα.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
:142:
Σταμάτα ρε 'συ, γελάω σα χαζός βραδιάτικα, μέσα στην ησυχία...:116:

Σου λέω...

[YOUTUBE]Q_iFKRK4OJ4[/YOUTUBE]

...στα γέλια! :116:



Να 'σαι καλά ρε 'συ ΕΑR, σε καλό να μας βγει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

κοίτα, μη γελάς, αυτά είναι σοβαρά πράματα. άμα πάρω καμιά 200-αριά κιλά στερεοφίλ και στα διαβάζω κάθε νύχτα, την ώρα που κοιμάσαι, να δεις πως θα σε κάνω...

εφιάλτης στο δρόμο με τα βινύλια. θα αλλάζεις ακίδες κάθε βδομάδα.

αντί να βάζεις βούτυρο και μέλι πάνω στο ψωμί το πρωί, θα τα απλώνεις πάνω στο στερεοφίλ, θα λες "ο κόλομς να βάλει το χέρι του να παν όλα δεξά σήμερα" και θα πηγαίνεις στη δουλειά σκεπτόμενος αλλαγή στις κάλτσες των κρυογεννημένων καλωδίων σου, λες κι έχουν μυκητίαση τα καλώδια και βρωμάν οι κάλτσες τους και πρέπει να τις αλλάζεις κάθε 3 μέρες, συνταγή γιατρού.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
200 κιλά?
Μην ανησυχάς, έχω περισσότερα σε βινύλια...αμ πώς? (κι εγώ) :126:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε

δε ξέρω κάπου να γράφονται αυτά τα οποία έγραψα τσάκα-τσάκα, στα χρονικά κενά ανάμεσα σε 3 ασθενείς στο ιατρείο μου...

αλήθεια, ιδέαν δεν έχω...
Νταξ...Δέν πειράζει...

Προσωπικά πιστεύω οτι όλα αυτά τα αντικραδασμικά είναι απολειφάδια των πικάπ και των λαμπάτων που είχαν προβλήματα σταθεροποίησης ή έστω κραδασμών.

Τώρα μή μου πείτε οτι πρέπει να βάλουμε και στην metric ποδαράκια γιατί θα τρελαθώ τελείως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

η μέτρικ είναι κυρία. ούτε ποδαράκια, ούτε καν κάλτσα. θέλει "καλσόν".
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε

Τώρα μή μου πείτε οτι πρέπει να βάλουμε και στην metric ποδαράκια γιατί θα τρελαθώ τελείως...
Κοίτα, πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι αν βάλεις στη metric ποδαράκια, θα την κοπανήσει τάχιστα κι εσύ θα την κυνηγάς από πίσω...:204:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδα

Πρώτο παράδειγμα: Ηχείο.

Ναι, αλλά πως συμπεριφέρεται το δάπεδο? Αυτό εξαρτάται από την κατασκευή του δαπέδου. Αν έχουμε ένα σκληρό δάπεδο μεγάλης μάζας, πχ από γρανίτη ή από πλακάκι, τότε οι κραδασμοί του ηχείου μας παν στο δάπεδο και εκεί αποσβέβονται τάχιστα στη μεγάλη μάζα του δαπέδου, χωρίς παρατράγουδα. Αν όμως έχουμε δάπεδο μικρής μάζας, πχ ξύλινο δάπεδο, τότε έχουμε πρόβλημα. Διότι όταν περνάν οι κραδασμοί του ηχείου στο δάπεδο, αρχίζει να δονείται όλο το ξύλινο δάπεδο με αποτέλεσμα χειρότερο απ'ότι αν δονούνταν μόνο η καμπίνα του ηχείου. Άρα, σε αυτή την περίπτωση θέλουμε μηχανική απομόνωση, ώστε να μη περάσουν οι κραδασμοί του ηχείου στο δάπεδό μας.
Κώστα η Revel εδώ: http://www.revelspeakers.com/ProductDetails.aspx?prdid=18 αν πας δεξιά στα downloads και κατεβάσεις το manual σε .pdf στην σελίδα 12 προτείνει για σκληρά πατώματα τα λαστιχένια ποδαράκια, μηχανική απομόνωση δηλαδή, όχι γείωση των κραδασμών, άρα το αντίθετο.
Και σε πατώματα με χαλιά (χωρίς να προσδιορίζει το είδος του πατώματος) προτείνει τις ακίδες.

Σχόλιο;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top