Μη μου εκνευρίζετε τον Τουλ... ;)

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@Alex_Zapantis το ότι κάποιος δεν είναι επιστήμονας δε σημαίνει πως είναι τσαρλατάνος, μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο. Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Ένας αρχαιολόγος πχ μπορεί να είναι μορφωμένος, άριστος στη δουλειά του και πολύ χρήσιμος στην κοινωνία. Απλά δεν είναι επιστήμονας, δεν είναι επιστημονικό το αντικείμενό του. Στην Ελλάδα ονομάσαμε όλες τις σχολές "πανεπιστήμια" και όλους τους κατόχους πτυχιακών τίτλων "επιστήμονες". Έτσι δημιουργήθηκε ένα κόμπλεξ να θέλουν όλοι να λέγονται επιστήμονες ακόμα και οι μηχανικοί ή οι κάτοχοι απόλυτα εξειδικευμένων πτυχίων όπως φυσιοθεραπευτές, νοσηλευτές κτλ. Εγώ αυτό ήθελα να τονίσω, όχι να προσβάλλω επαγγέλματα.
Δεν καταλαβες οτι ο ανθρωπος προσπαθει να πουλησει μηχανακια;

Δεν τον συμφερει να φτιαξει καποιος τον χωρο του αλλα να παρει Τρινοβ...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν καταλαβες οτι ο ανθρωπος προσπαθει να πουλησει μηχανακια;

Δεν τον συμφερει να φτιαξει καποιος τον χωρο του αλλα να παρει Τρινοβ...
Βάλε τσίγκινο.

Προλαβαίνεις. :biggrin:
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Ναι, στο Αμερικανο-αγγλικό σύστημα, sciences είναι μαθηματικά, φυσική, κλπ. Στην Ελλάδα, όλα επιστήμες τα λέμε.

Τώρα για την Ιατρική , τί να πούμε; Ότι βασίζεται κατά κόρον στην απαγωγική συλλογιστική (abductive reasoning):, δηλ. στην εξαγωγή συμπερασμάτων κατά την οποία, με δεδομένα μία βάση γνώσης και μερικές παρατηρήσεις (observations) επιχειρείται η εύρεση υποθέσεων οι οποίες μαζί με τη βάση γνώσης εξηγούν τις παρατηρήσεις.

Παράδειγμα (από το βιβλίο του Βλάχάβα, Τεχν. Νοημοσύνη):
Δεδομένου του κανόνα: Όλα τα σκυλιά του Κώστα είναι καφέ
και του αποτελέσματος: Τα σκυλιά είναι καφέ
Υπόθεση που γίνεται: Αυτά τα σκυλιά είναι του Κώστα

Τί λέτε αγαπητοί γιατροί;
Επιστημη ειναι μια, η Φυσικη.
Γλωσσα της επιστημης ειναι τα Μαθηματικα.
Ολα τα υπολοιπα ειναι παρακλαδια ή εξειδικευμενοι συνδυασμοι παρακλαδιων της μίας Επιστημης.
Τωρα, κατι κοινωνικες,πολιτικες, φιλολογικες, φιλοσοφικες και δεν ξερω 'γω τι "επιστημες", ειναι σε γενικες γραμμες καλα οργανωμενη πολυλογια.

Που ειναι οι φιλοσοφοι του φορουμ, να τα παρουν κρανιο και να μας εξηγησουν περιληπτικα σε 164 παραγραφους πως θα ηταν η ανθρωποτητα χωρις τη φιλοσοφια? :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν καταλαβες οτι ο ανθρωπος προσπαθει να πουλησει μηχανακια;

Δεν τον συμφερει να φτιαξει καποιος τον χωρο του αλλα να παρει Τρινοβ...
Ρε Γιάνννο κατάλαβες τι μλκία πέταξες μόλις τώρα?
το ξερς πόσο σ'αγαπάω....:biggrin:
ανακάλεσε πλιζ.....να έχουμε ένα όμορφο ΣΚ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε Γιάνννο κατάλαβες τι μλκία πέταξες μόλις τώρα?
το ξερς πόσο σ'αγαπάω....:biggrin:
ανακάλεσε πλιζ.....να έχουμε ένα όμορφο ΣΚ;)
Δεκτον.

Αφου λετε πολλα μελη οτι κανω λαθος,δεν εχω παρα να σας πιστεψω.

Ηταν η αποψη μου παντως και καθολου προσβλητικη.Οπως εβγαλε συμπερασμα για μενα και με προσβαλε,ετσι απαντησα ελευθερα με τη γνωμη που σχηματισα και εγω.
 





Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δεν καταλαβες οτι ο ανθρωπος προσπαθει να πουλησει μηχανακια;

Δεν τον συμφερει να φτιαξει καποιος τον χωρο του αλλα να παρει Τρινοβ...
ισως να ναι κι ο τελευταιος εδω μεσα που προσπαθει να το κανει αυτο, αλλα προφανως δεν το ξερεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@Γιάνννης Το report στο post σου, το έκανα εγώ, να ξέρεις.
Δεν καταλαβα τι εννοεις.
Νομίζεις.

Ηταν ευθεία επίθεση στην παρουσία του στο φόρουμ για προσωπικό όφελος.
Αν φανηκε σαν επιθεση,ουτε αυτο το ηθελα,ουτε εχω λογο να τον κανω.Ηταν ευθεια απαντηση ομως προς το μελος,το οποιο εχει γραψει ξανα προσβαλοντας με χωρις να απευθυνεται ευθεως σε μενα.

Εγω αντ'αυτου,συζηταω ευγενικα και πολιτισμενα με οποιονδηποτε συμφορουμιτη και επικροτω παντα την παραγωγικη κριτικη!Καποιο *φιλοι* ομως,αντι για αυτο δεν δεχονται κουβεντα και σε προσβαλουν με την παραμικρη ευκαιρια...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δεν καταλαβες οτι ο ανθρωπος προσπαθει να πουλησει μηχανακια;

Δεν τον συμφερει να φτιαξει καποιος τον χωρο του αλλα να παρει Τρινοβ...
έχει αρχίσει και δεν έχει πλακα ποια.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αλεξ με το γάντι.

Σε θέλουμε in και όχι banned.
1.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην απαντήσω ΕΙΔΙΚΑ σε θέμα που άπτεται ζητημάτων ηθικής φύσεως.
2. Μη στερήσω και από το zizik τη χαρά να με μπανάρει (επειδή αν δεν ήθελε να με μπανάρει μπορούσε κάλλιστα να μπανάρει ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ το εν λόγω *******- όπως δεν έχει κάνει και με άλλους στο παρελθόν ενθαρρύνοντάς τους εμμέσως).
 
Last edited by a moderator:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
2. Μη στερήσω και από το zizik τη χαρά να με μπανάρει (επειδή αν δεν ήθελε να με μπανάρει μπορούσε κάλλιστα να μπανάρει ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ το εν λόγω ********** - όπως δεν έχει κάνει και με άλλους στο παρελθόν ενθαρρύνοντάς τους εμμέσως).
Αν ήθελα να σε μπανάρω θα το είχα κάνει πολύ καιρό πριν.
Το ποιός θα μπαναριστεί και τι θα διαγραφεί ορίζεται απο τον κανονισμό. Κυρίως τα υβριστικά και οι προωθήσεις.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top