Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

βρε ποσο υψηλες εννοεις;μπας του πινης το αιμα και αρχιζη ο ενισχυτης και ψαλιδιζη τα μπασα;παιζη να εχεις και πολλες ανακλασεις και χειροτερευη η κατασταση στις υψηλες εντασεις.βαλε καμια φωτο του χωρου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εκει παρα δεκα αρχιζει το θεμα ,τωρα να υποθεσουμε οτι ο audiolab δουλευει τον τελικο οπως πρεπει αρα ειμαι στο παρα δεκα και του τελικου?
αντανακλασεις παιζει να χω αρκετες καθοτι ο χωρος ειναι κουτι και σχετικα γυμνος απο πολλα επιπλα κτλ ,τα ηχεια παντως ειναι τοποθετημενα συμφωνα με το προτυπο που μου δωσατε

 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

δεν εχει σημασια που ειναι το ποτενσιομετρο γιατι δεν ξερουμε ποσο δυνατα παιζη.πιθανον στο παρα δεκα να εισαι κοντα στο φουλ.δοκιμασε να γυρισης λιγο τα ηχεια να μην σε κοιτανε αλλα να κοιτανε ευθεια χωρις κλιση.δεν θα ελεγα οτι εχει και υπερβολικες ανακλασεις.δοκιμασε επισης να παιξης με τον audiolab σκετο.ισως να ειναι πολυ πριματος ο τελικος για τα γουστα σου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
και τα ηχεια εχω ανοιξει και ο audiolab σκετος τα ιδια μου κανε
εγω σκεφτομαι μηπως τα κρυσταλλινα λεπτομερη αναλυτικα μου πριμα στις χαμηλες εντασεις δεν ειναι παρα υπερβολη του HK 970 σ' αυτο το σημειο ,η οποια αποκαλυπτεται πια σε μεγαλες εντασεις και μεταφραζεται σ' αυτη την σκληροτητα που ακουω ?
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

και τα ηχεια εχω ανοιξει και ο audiolab σκετος τα ιδια μου κανε
εγω σκεφτομαι μηπως τα κρυσταλλινα λεπτομερη αναλυτικα μου πριμα στις χαμηλες εντασεις δεν ειναι παρα υπερβολη του HK 970 σ' αυτο το σημειο ,η οποια αποκαλυπτεται πια σε μεγαλες εντασεις και μεταφραζεται σ' αυτη την σκληροτητα που ακουω ?
Αυτό σημαίνει ότι είναι ο ολοκληρωμένος και μέσω των εξόδων του οδηγείς τον τελικό;
Ο τελικός είναι ο 5125, ο 2125, ο Α52 ή κάποιος άλλος;

Υπάρχει πιθανότητα ο προενισχυτής να υπεροδηγεί το τελικό και σε συνδυασμό των εξόδων αντίστασης και εισόδων αντίστασης αντίστοιχα να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Σίγουρα το σύστημα σηκώνει καλύτερο player παντως.

Όλα τα παραπάνω εικασίες είναι μέσω των όσων βρήκα στο διαδίκτυο :unsure:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ο audiolab ναι ειναι ο ολοκληρωμενος και οδηγει τον τελικο με το pre out
ο τελικος ειναι ο halo A23
προτου παρω τον τελικο εψαξα το ζητημα αντισταση εισοδου-εξοδου ,αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη........
για το θεμα του player μαλλον εχεις δικιο με την εννοια του οτι πιο συνχρονα μηχανακια θα ακουγονται καλυτερα
εμενα οι σκεψεις μου ειναι (και εκτος του προβληματος μου) ενας συνχρονος (ασυνχρονος) μετατροπεας
http://www.micromega-hifi.com/index.php/en/products/my-range/mydac
και μετα ενα υπογουφερ με μουσικο προσανατολισμο...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δηλαδη αισθανομαι ασχημα που ζαλιζω το κοσμο με τα θεματα μου....μπορει να ναι και λογω ηλικιας....τα ΑΥΤΙΑ δεν αποδιδουν καλα.....αλλα...

εβαλα ενα interconnect της πλακας (εχει ομως επιχρυσους ακροδεκτες) αναμεσα σε πηγη-προ ...ακουω pink floyg -the wall σε pcm 1411 kbps με το foobar με wasapi στον υπολογιστη (στις γνωστες εντασεις) και δεν εχω θεμα !!!!!

ειναι τα κ@λ@καλωδια....?
το εχω ακουσει (στο συστημα μου) διαφορα απο ηχογραφηση σε ηχογραφηση .....αλλα να εχει γινει τοσο επιλεκτικο σε τι παιζει....μπα!!!????
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ολα οπως παραπανω
bryan ferry - just like tom thumb's blues
το γνωστο θεμα....
jackie de shannon - when you walk into the room (flac 977kbps)
καλο...
pulp - common people (flac 988kbps)
καλο...

εχω την εντυπωση παντως πως κατι χανω στις μεσαιες
παιζοντας με το equalizer του foobar αναμεσα στο 1.8 και 5 khz.....

τα συμπερασματα δικα σας ...... και ολα τα σχολια δεκτα......
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

τι να σου πω μπορει να συμβαινη για πολλους λογους οπως και μπορη να λυθη με πολλους τροπους.ο ποιο απλως ειναι ενα eq.
μολις κατεβης κατω ελα να σου δωσω ενα βουβαλι (dac ειναι)να δοκιμασης.ακομα καλυτερα αυριο λιγο μετα τις 5 θα ειμαστε για καφε.ελα να γνωριστουμε και απο κοντα αν μπορεις.τηλ. πμ.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

το σωστο ειναι εκει που δεν αναβη αλλα το σημαντικοτερο ειναι να ειναι σε ολες τις συσκευες ιδια φορα.μετα μπορεις να δοκιμασεις και τους δυο τροπους και οπου σου αρεση.
Το σωστό είναι εκεί που ΔΕΝ ανάβει...
 

Μηνύματα
25
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ξεσυνδεσε τα rca απο ολες τις συσκευες.βαζοντας καθε συσκευη στην πριζα δοκιμαζης το δοκιμαστικο αν αναβη στο σασι.γυριζης την πριζα και ξαναδοκιμαζης.

επειδη το σασι ειναι βαμενο και μαλλον δεν αναβη τιποτα για σασι ακουμπα το δοκιμαστικο στo - ενος rca.εαν η συσκευη εχει πριζα σουκο και οχι διπολικη τοτε πρεπη να βαλης μονωτικη ταινια γυρω γυρω για να μην κανη επαφη η γειωση αλλιως δεν αναβη πουθενα.

αφου βρης με ποια φορα αναβη το δοκιμαστικο βαζης τις πριζες με αυτη τη φορα και βγαζης την ταινια.

υ.γ.πολυ λεπτα τα καλωδια σου παρε 4χ4χιλ και σφιξτα γερα.
Το σωστό είναι εκεί που ΑΝΑΒΕΙ...
 

Μηνύματα
25
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορεί κάποιος να πει αν το σωστό είναι όταν ανάβει ή το αντίθετο;
Επίσης, δοκίμασα στην πρίζα της παροχής του στερεοφωνικού με το κατσαβίδι κατευθείαν μέσα και στον ένα πόλο ανάβει δυνατά και στον άλλο ανάβει επίσης, αλλά λιγότερο ισχυρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Επειδή δεν γνωρίζω, μπορεί κάποιος να πει αν το σωστό είναι όταν ανάβει ή το αντίθετο;
Επίσης, δοκίμασα στην πρίζα της παροχής του στερεοφωνικού με το κατσαβίδι κατευθείαν μέσα και στον ένα πόλο ανάβει δυνατά και στον άλλο ανάβει επίσης, αλλά λιγότερο ισχυρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
εχεις δικιο στο δευτερο μυνημα μπερδευτηκα και εγω.το σωστο ειναι εκει που ΔΕΝ αναβη.

καποια δοκιμαστικα ειναι ευσαισθητα και αναβουν ακομα και με στατικο ηλεκτρισμο.η φαση ειναι εκει που αναβη ισχυρα.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Με λάθος πολικότητα δεν καίγονται , απλώς δεν έχουν μπάσο.
Κάνε balance και δες αν έρχεται το χαμηλό όταν παίζει το ένα ηχείο.
Τι σημαίνει αν έρχεται το χαμηλό;;; Δοκίμασα και δεν θα έλεγα ότι αντιλήφθηκα την διαφορά. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Τα ηχείαμου είναι DIY και καθένα έχει στο ένα εκ των δύο καλωδίων που κρέμονται πίσω από το ηχείο μία μονωτική. Τα αγόρασα μεταχειρισμένα και μου είπε ο κατασκευαστής ότι το μόνο που παίζει ρόλο είναι ότι π.χ. και τα δύο με την μονωτική να συνδεθούν με τα δύο "κόκκινα" του ενισχυτή ή αντίστροφα και τα δύο με την μονωτική να συνδεθούν με τα δύο "μαύρα". Μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι ισχύει τελικά;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Τι σημαίνει αν έρχεται το χαμηλό;;; Δοκίμασα και δεν θα έλεγα ότι αντιλήφθηκα την διαφορά. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Τα ηχείαμου είναι DIY και καθένα έχει στο ένα εκ των δύο καλωδίων που κρέμονται πίσω από το ηχείο μία μονωτική. Τα αγόρασα μεταχειρισμένα και μου είπε ο κατασκευαστής ότι το μόνο που παίζει ρόλο είναι ότι π.χ. και τα δύο με την μονωτική να συνδεθούν με τα δύο "κόκκινα" του ενισχυτή ή αντίστροφα και τα δύο με την μονωτική να συνδεθούν με τα δύο "μαύρα". Μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι ισχύει τελικά;
αυτο λεει και νικος πιο πανω.αν μονο το ενα ειναι λαθος τοτε χανης το μπασο.αν γυρισης και τα δυο παλι το ιδιο ειναι.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
επιτελους βολεψα και τους ακροδεκτες στον τελικο



χρειαστηκε βεβαια να βγαλω απο τη μεση τον ενα αγωγο του καλωδιου ,ετσι τωρα ειναι στα 2 επι 2,5 χιλ
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Επανερχομαι
μετα απο μερικα απογευματα σε δυνατες εντασεις (με το γνωστο μου προβλημα) βρισκω το ενα απο τα πολυπριζα που χρησιμοποιω να μη δουλευει.Καμενες ασφαλειες...ωραια λεω...ευτυχως που τα χρησιμοποιω και γλυτωσα τα μηχανακια μου.Ερχεται ομως ενας φιλος ηλεκτρολογος και μου λεει πως οι ασφαλειες δεν καηκαν λογω προβληματος πριν το πολυμπριζο οπως νομιζα εγω,αλλα λογω προβληματος μετα το πολυμπριζο...οπως προσπαθησε (ειμαι και ολιγον ασχετος ε?) να μου εξηγησει τα ενισχυτικα μου τραβανε πολυ ρευμα και σαν αποτελεσμα ξεροψηθηκαν οι ασφαλειες του πολυμπριζου (10 αμπερ εκαστη).....επισης αναμεσα στη μια ρακη .....και στην επομενη...μου εξηγησε πως η μη επαρκης τροφοδοσια με ρευμα των ενισχυτικων ψαλιδιζει το ενα και κοβει το αλλο και αυτο σαν αποτελεσμα μπορει να εχει την σκληροτητα στις υψηλες εντασεις για την οποια σας ζαλιζω εδω και καιρο ...
Αποφασισαμε να φερουμε καινουργια γραμμη απο τον πινακα και να πεταξουμε τα καλωδια τροφοδοσιας των ενισχυτικων και να βαλουμε πιο χοντρα καλωδια κατευθειαν μεσα στις συσκευες...
εν αναμονη των εξελιξεων λοιπον και με την ελπιδα να μη το καμω επαε Αρκαδι.....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Καλά, είναι πιθανό να καταναλώνουν 2+KW τα μηχανάκια?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Καλά, είναι πιθανό να καταναλώνουν 2+KW τα μηχανάκια?
τα τεχνικα μου ειναι χαλια...ως γνωστον αλλα ο ανθρωπος εχει μεγαλη εμπειρια απο ρευμα ...συνηθως δουλευει δεξια αριστερα σ' ολη την Ελλαδα σε εργα της ΔΕΗ και οχι να βαζει στυλους ... εμπιστευομαι τα λεγομενα του (μου χει φτιαξει και την εγκατασταση στο σπιτι ,αλλα οχι στο χωρο που εχω τα στερεοφωνικα) τωρα τι να πω...ο τελικος ας πουμε γραφει απο πισω http://www.gspr.com/parasound/images/_halo_images/a23_rear_300.jpg power consumption 700 w ..(τωρα γιατι ο δικος μου αντιθετα με αυτον της φωτο λεει 700...δε ξερω) μηπως καποιες στιγμες ενω παιζει αυτο πολλαπλασιαζεται ? αν ας πουμε στιγμιαια τριπλασιαζεται ...τοτε ναι ....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

τα τεχνικα μου ειναι χαλια...ως γνωστον αλλα ο ανθρωπος εχει μεγαλη εμπειρια απο ρευμα ...συνηθως δουλευει δεξια αριστερα σ' ολη την Ελλαδα σε εργα της ΔΕΗ και οχι να βαζει στυλους ... εμπιστευομαι τα λεγομενα του (μου χει φτιαξει και την εγκατασταση στο σπιτι ,αλλα οχι στο χωρο που εχω τα στερεοφωνικα) τωρα τι να πω...ο τελικος ας πουμε γραφει απο πισω http://www.gspr.com/parasound/images/_halo_images/a23_rear_300.jpg power consumption 700 w ..(τωρα γιατι ο δικος μου αντιθετα με αυτον της φωτο λεει 700...δε ξερω) μηπως καποιες στιγμες ενω παιζει αυτο πολλαπλασιαζεται ? αν ας πουμε στιγμιαια τριπλασιαζεται ...τοτε ναι ....
η ξεχωριστη γραμμη μονο καλο θα κανη στο συστημα σου.θα εχεις καλυτερο ηχο.ωστοσο δεν υπαρχη περιπτωση να καηκαν οι ασφαλειες απο αυτο.σιγουρα υπαρχη καποιο προβλημα καπου μετα το πολυμπριζο.ακομα και 2-3kw ενισχυτη να ειχες (ειχα εγω και το ξερω)δεν θα μπορουσες να καψης την ασφαλεια αφου πρωτα ο ενισχυτης θα ειχε ξετιναξη τα ηχεια.θελη πολυ μεγαλυτερη ισχυ η εστω λιγο μεγαλυτερη αλλα για καμποσο χρονο και οχι κορυφες για να καη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top