Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Πριν από χρόνια πήρα ένα USB2 καλώδιο που διαβάζει και SATA και IDE κλπ. Βοήθησα αρκετό κόσμο.
Πάρε ένα τέτοιο που είναι και τσάμπα. Απλά θα είναι αργό, αλλά βάλτο το βράδυ και το πρωί θα είναι έτοιμο:
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.666
Αν ο εξωτερικός σκληρός έχει δεδομένα, όχι. Θα διαγραφούν όλα.

Αν όμως είναι αδειανός, έχει τη δυνατότητα αυτό το πρόγραμμα να κλωνοποιεί άλλον δίσκο, και όχι αυτόν, μέσα από τον οποίο τρέχει;

(Celeron N2820)???
είναι ένα παλιό λάπτοπ που το χρησιμοποιώ για τηλεκπαίδευση του μικρού (ο μεγάλος βάνει το ταμπλετ) και επειδή είνα αργό βρίσκουν δικαιολογία να μου αρπάξουν το surface μου.

να τους βάνω και του δύο στο desktop βγάζοντας τους δικούς του;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
για να βάλω αυτόν εδώ
Crucial MX500 500GB - Skroutz.gr https://www.skroutz.gr/s/13785263/Crucial-MX500-500GB.html

σε αυτό εδώ Toshiba Satellite C55-A5105 - Laptop PC Specs (laptoping.com) https://laptoping.com/specs/product/toshiba-satellite-c55-a5105/

αν δεν έχω usb to sata καλώδιο , μπορώ να κάνω με το aomei cloning σε βοηθητικό εξωτερικό σκληρό και από εκεί στον ssd;
Δεν έχω χρησιμοποιήσει το aomei, αλλά βλέπω ότι έχει backup disk to image και restore disk from image.
Πριν από clone (που όπως ειπώθηκε θα διαγράψει τον δεύτερο δίσκο), θα δοκίμαζα ένα backup στον εξωτερικό και μετά restore στον SSD. Ίσως να χρειαστεί λίγο πείραγμα το boot partition, αλλά λογικά θα δουλέψει.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.666
εννοείται ψώνισα και μνήμη για το ρημαδάκι , 8GB (ένα slot μόνο , δεν βρήκα 16αρι)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Δεν υπάρχουν συμβατές 16ρες ddr3 - άλλωστε ο επεξεργαστής αυτός υποστηρίζει ram έως 8GB. Μην βάλεις τους δίσκους στο desktop, θα κλειδώσουν τα windows. Δανείσου ένα hdd docking station, μια usb εξωτ θήκη, κάτι τέτοιο. Υπό τις παρούσες συνθήκες, ακόμη και εξ αρχής εγκατάσταση φαντάζει ελκυστική λύση.

(Άμα δε βαριέσαι, πες το ακριβές μοντέλο του λαπιτόπ...)
 


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.666
Πλάκα πλάκα , δεν έχει τίποτα μέσα που να αξίζει να σωθεί , ας φτιάξω ένα recovery disc.
αριθμό μοντέλου πληρέστερο από το Α5105 δεν βλέπω (εκτός αν εννοείς part number)

Αφού τα είπαμε πουλακιμ, έλα να σε δώκω ένα να κάνεις δουλειά σου...
Ναι μάναμ τα παμε αυτά αλλά αμα παραλάβω πρωί πχ έλεγα να το ξεκινήσω νωρίς.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Αυτό είναι το mobo που έχεις. Αυτό είναι ένα άλλο με i5, κι αυτό έχει i3. Τσέκαρέ τα, ζούμαρε τις φωτό, κάνε κανα σουπερποζίσιον να δεις αν ταιριάζουν οι βίδες και οι θύρες, βρες και ένα ψυγείο (γιατί αυτό που έχεις δεν κάνει), και άλλαξε τη συκωταριά. Δηλαδή τώρα, εντάξει, Ν2820; Δες διαφορά.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Δεν είμαι σίγουρος τί ταιριάζει με τί, μια ματιά έριξα. Όμως, ψάξε πρώτα για ψυγείο...
 

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Ο WD Black 750GB στον φορητό άρχιζει να κάνει κάτι κλικ-κλακ. Αναρωτιέμαι αν είναι η ώρα να αλλαχτεί. Υπάρχει ένας SSD Samsung με λειτουργικό και προγράμματα, ο WD έχει τα data. Να πάω για έναν Patriot SSD 1TB; Κι αν ναι, ποιον απ' όλους; Το eshop έχει αυτόν που είναι λίγο μικρότερος αλλά πιο γρήγορος:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Ο WD Black 750GB στον φορητό άρχιζει να κάνει κάτι κλικ-κλακ. Αναρωτιέμαι αν είναι η ώρα να αλλαχτεί. Υπάρχει ένας SSD Samsung με λειτουργικό και προγράμματα, ο WD έχει τα data. Να πάω για έναν Patriot SSD 1TB; Κι αν ναι, ποιον απ' όλους; Το eshop έχει αυτόν που είναι λίγο μικρότερος αλλά πιο γρήγορος:
Εγώ θα προτιμούσα κάποιον με μεγαλύτερη διάρκεια εγγύησης (πχ κάποιον Samsung). Πάντως εάν έχεις backup, για αποθήκη όλοι καλοί είναι ;).
Θα πρότεινα να κάνεις και έναν έλεγχο στον μηχανικό με τα εργαλεία της WD για να επιβεβαιώσεις την κατάστασή του.
 

TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Το SMART λέει ότι είναι καλά. Μήπως ξέρεις τι σημαίνουν τα τρία στοιχεία που δεν έχουν THRESHOLD 0;

ATTRIBUTE NAMEVALUETHRESHOLDWORST
Raw Read Error Rate20051200
Spin Up Time19421191
Reallocated Sector Count200140200

Ειδικά αυτό το τελευταίο να με ανησυχεί;

ΥΓ Κι ο Samsung EVO 870 3 χρόνια εγγύηση λέει...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Το SMART λέει ότι είναι καλά. Μήπως ξέρεις τι σημαίνουν τα τρία στοιχεία που δεν έχουν THRESHOLD 0;

ATTRIBUTE NAMEVALUETHRESHOLDWORST
Raw Read Error Rate20051200
Spin Up Time19421191
Reallocated Sector Count200140200

Ειδικά αυτό το τελευταίο να με ανησυχεί;

ΥΓ Κι ο Samsung EVO 870 3 χρόνια εγγύηση λέει...
Επειδή είχες βάλει link από eshop, κοίταξα συγκεκριμένα εκεί, και τον είδα με 5 χρόνια. Εξάλλου και η ίδια η Samsung δίνει πλέον 5 χρόνια σε πολλά μοντέλα. Και στο Πλαίσιο είδα με 5 τον 860 evo.

Κατά τα άλλα, και τα τρία νούμερα που δείχνεις δεν μοιάζουν καλά. Εάν έχεις διάθεση, ακολούθησε τις οδηγίες εδώ για τα διαγνωστικά της WD:
Ή βάλε κάποιο προγραμματάκι όπως το HD Sentinel που δείχνει ένα απλό ποσοστό της καταλληλότητας του δίσκου.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Γιατί στο switch δεν ανάβουν ολές οι θύρες και οι σβηστές δεν βγάζουν ίντερνετ ???

Εχω ένα καινούριο switch TP-Link 8 (10/100/1000 TL-SG108) και ενώ έχω συνδεδεμένες όλες τις θύρες του, εχθές κάποιες συσκευές δεν συνδέονταν στο διαδίκτυο (ενώ 1 μηνα που το έχω όλα είναι εντάξει). Και παρατήρησα στο switch οτι δεν αναβε το φωτάκι των θυρών που τροφοδοτούσαν αυτες τις συσκευές.Σπίτι έχω 50αρα και στον ΟΤΕ που πηρα μου είπαν οτι είναι εντάξει η γραμμη (που είναι εντάξει,γιατί σε κάποιες άλλες συσκευες είχα ιντερνετ).
Πως μπορω να ξερω αν ειναι ενταξει το switch ή χαλασε ?

*Υπόψη εβγαλα το ρεύμα αλλά πάλι τα ίδια.
Αποσύνδεσα τα καλώδια των σβησμένων θυρών,αλλά πάλι τα ίδια.
Το ρούτερ δίνει ιντερνετ στο switch και αυτο τροφοδοτεί 4 PC, 2 TV, sat δέκτη.

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.662
Το ότι δεν ανάβουν τα λαμπάκια των θυρών σημαίνει πως δεν υπάρχει σύνδεση.
Είτε έπαθε κάτι το switch και το πας για αλλαγή, είτε κάτι συμβαίνει στις καλωδιώσεις σου ή τις συσκευές σου.
Μπορείς αρχικά να πάρεις κάποιο καλώδιο από τις θύρες που λειτουργούν και να το βάλεις στις θύρες που δεν ανάβουν τα λαμπάκια να δείς αν θα ανάψουν ή όχι.
Αυτό θα σου δείξει αν το switch είναι οκ ή όχι για αρχή.

Try & report back
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Επειδή λογικά κάτι κάνει κάποιος υπολογιστής (πιο δύσκολο να χάλασε το καινούριο switch ή τα καλώδια) υπάρχει περίπτωση ένα PC να μου προκαλεί τέτοια δυσλειτουργία?

Αν ναι,τότε να τα βγάλω όλα και να τα συνδέσω ένα -ένα και να παρατηρώ τι γίνεται...
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Επειδή λογικά κάτι κάνει κάποιος υπολογιστής (πιο δύσκολο να χάλασε το καινούριο switch ή τα καλώδια) υπάρχει περίπτωση ένα PC να μου προκαλεί τέτοια δυσλειτουργία?

Αν ναι,τότε να τα βγάλω όλα και να τα συνδέσω ένα -ένα και να παρατηρώ τι γίνεται...
Λοιπόν,
Λοιπόν,
Λοιπόν,σήμερα παίζανε μόνο τα 2 από τα 7 καλώδια,τα 2 sat.εκανα όλα τα reset
σε ρούτερ και switch και πάλι τα ίδια...όταν βγάλω ένα σατ και το κουμπωσω σε άλλη θύρα αυτό ανάβει παντού,άρα δεν έχει θέμα το switch...Από εκεί και πέρα τι άλλο να δοκιμάσω?
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.628
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top