Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)


D

Deleted member 35

Guest
Εγω στο δικο μου το εγω βγαλει τελειως και ηρεμησα Δουλευει 3 χρονια περιπου μια χαρα
Μηπως προερχετε απο το τροφοδοτικο?
Όχι. Το τροφοδοτικό είναι καινούριο. Αγορασμένο το Μάρτιο και είναι Seasonic Gold. Επειδή το παλιό ανεμιστηράκι έκανε αντίστοιχο θόρυβο το "έφτιαχνα" με ελαφρύ χτύπημα στο κουτί μέχρι να ζεσταθεί και να σταματήσει. Τώρα κάνει τον ίδιο θόρυβο και με το αντίστοιχο ελαφρύ χτύπημα σιωπά για λίγο. Δοκίμασα ελαφρά πίεση και ανασήκωμα στο καπάκι και πάντα σταματάει ο θόρυβος.

Δεν παίζει να αφήσω γυμνό το κουτί όσο κυκλοφορεί η ανιψιά μου εδώ. Μικρό διαβολάκι με παιχνίδια στα χέρια. Μέχρι στιγμής δεν έχει απλώσει χέρι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
"φύλλο" σορμποθάνης ανάμεσα στις επιφάνειες και καθάρισες
Σωστός. Βασικά έχω τα μικρά πλαστικά ποδαράκια που βάζουμε κάτω από τα τζάμια στα τραπέζια για να μη γλυστράει. Τα έχω βάλει στα ηχεία μου για να μη συντονίζουν με το γραφείο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα που έχω ρεπό είπα να το κοιτάξω να δω τι θα κάνει. Έβαλα το κουτί πάνω στο γραφείο και άνοιξα το πλαϊνό για να δω από που έρχεται ακριβώς ο θόρυβος. Τελικά το βρήκα και ΟΚ είναι για να πηδήξω από το μπαλκόνι. Προσοχή οι ευαίσθητοι μακρυά διότι θα πεθάνετε από τα γέλια.

Τα φατνία για τους δίσκους σχηματίζουν στο κάτω μέρος το "ηλεκτρονικό" τετράγωνο 8. Τον SSD τον έχω εντελώς χύμα καθώς δεν έχει μηχανικά μέρη. Προχθές που στερέωσα τον μηχανικό με τις βίδες δεν πρόσεξα και όπως τον κούμπωσα στρίμωξε τον SSD στα 2 πρώτα φατνία. Ουσιαστικά στριμώχτηκε στο πρώτο πλαστικό του πρώτου και το μεσαίο πλαστικό του δεύτερου φατνίου. Ακουμπούσε λοιπόν στον μηχανικό δίσκο και αφού δούλευε άρχισε να τρίζει όλο το σύστημα. :headbang:Με το ελαφρύ χτύπημα ο SSD κουνιόταν αλλά με τους κραδασμούς έπεφτε πάλι και άρχιζε.

Έβαλα το Plex να σκανάρει από την αρχή το συγκεκριμένο δίσκο και πλέον δεν ακούγετε τίποτα. Ούτε καν γουργούρισμα.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Ψαχνω μια βαση για gaming laptop 15,6'' . Εχετε καποια πρόταση για καλη εργονομικα και αθόρυβη?
 

K

kimon

Guest
Ο φορητός Lenovo IdeaPad Flex 5 του υιού κόλλησε (μετά από μια αυτόματη αναβάθμιση των Windows 10). Στο σημερινό άνοιγμα (βρισκόταν σε αναστολή λειτουργίας) ο υπολογιστής θερμαίνεται και το ανεμιστηράκι λειτουργεί, όμως η οθόνη παραμένει σβηστή. Το κουμπί ον/οφ και το ρησέτ δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Να ανοιχτεί και αποσυνδεθεί η μπαταρία; Φοβάμαι όμως μήπως έτσι χαθεί η εγγύηση.
Τί κάνουμε;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Ο φορητός Lenovo IdeaPad Flex 5 του υιού κόλλησε (μετά από μια αυτόματη αναβάθμιση των Windows 10). Στο σημερινό άνοιγμα (βρισκόταν σε αναστολή λειτουργίας) ο υπολογιστής θερμαίνεται και το ανεμιστηράκι λειτουργεί, όμως η οθόνη παραμένει σβηστή. Το κουμπί ον/οφ και το ρησέτ δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Να ανοιχτεί και αποσυνδεθεί η μπαταρία; Φοβάμαι όμως μήπως έτσι χαθεί η εγγύηση.
Τί κάνουμε;
Όχι, μην τον ανοίξεις, ειδικά αν έχει εγγύηση. Αν το έπαθε μετά από Windows update τότε λογικά δεν έχει θέμα hardware, άρα δεν κερδίζεις κάτι αν τον ανοίξεις.

Δοκίμασες όταν είναι ανοιχτός να πατήσεις το κουμπί power και να το κρατήσεις πατημένο για 15 δευτερόλεπτα; Για να κλείσει κανονικά και όχι απλά να μπει σε sleep mode;
 

K

kimon

Guest
Όχι, μην τον ανοίξεις, ειδικά αν έχει εγγύηση. Αν το έπαθε μετά από Windows update τότε λογικά δεν έχει θέμα hardware, άρα δεν κερδίζεις κάτι αν τον ανοίξεις.

Δοκίμασες όταν είναι ανοιχτός να πατήσεις το κουμπί power και να το κρατήσεις πατημένο για 15 δευτερόλεπτα; Για να κλείσει κανονικά και όχι απλά να μπει σε sleep mode;
Μετά από αυτό που πρότεινες, δουλεύει!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Για πείτε τώρα, έχω τη σειρά του Command & Conquer σε DVDs. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να τα μετατρέψω τα αρχεία των DVD έτσι ώστε να μπορώ να παίζω τα παιχνίδια σε υπολογιστή που δεν έχει DVD drive (π.χ. NUC);
Σε απάντηση του πιο πάνω ερωτήματος, ο @minas & ο @abcd πρότειναν δύο λύσεις, χρησιμοποίησα τη μία και "μετέφερα" τον πιο πάνω τίτλο σε .iso. Είπα χθες να δοκιμάσω τη λειτουργία του αρχείου. Έκανε κανονικά την εγκατάσταση, μου ζήτησε και κωδικούς, όλα καλά, όλα ωραία. Όταν έκανα click στο "play" μου έβγαλε μήνυμα λάθους ότι θέλει το DVD (το δισκάκι!) για να "παίξει".

Έκανα κάτι λάθος; Υπάρχει κάποια λύση πέραν της αγοράς εξωτερικού DVD drive;
 

Μηνύματα
3.758
Reaction score
2.897

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Σε απάντηση του πιο πάνω ερωτήματος, ο @minas & ο @abcd πρότειναν δύο λύσεις, χρησιμοποίησα τη μία και "μετέφερα" τον πιο πάνω τίτλο σε .iso. Είπα χθες να δοκιμάσω τη λειτουργία του αρχείου. Έκανε κανονικά την εγκατάσταση, μου ζήτησε και κωδικούς, όλα καλά, όλα ωραία. Όταν έκανα click στο "play" μου έβγαλε μήνυμα λάθους ότι θέλει το DVD (το δισκάκι!) για να "παίξει".

Έκανα κάτι λάθος; Υπάρχει κάποια λύση πέραν της αγοράς εξωτερικού DVD drive;
Δυστυχώς αυτό οφείλεται σε anti-piracy/DRM έλεγχο, και δεν θα είναι το ίδιο για όλα τα προγράμματα που θα μετατρέψεις σε ISO.
Προφανώς το πιο απλό για όσα "χτυπάνε" είναι το εξωτερικό DVD.
Μία άλλη λύση είναι να βάλεις crack για το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται εύκολα, σε άλλες πρέπει να κατεβάσεις εκτελέσιμα, και ενέχει και τον σχετικό κίνδυνο.
Μία κομψή λύση, αλλά προϋποθέτει την επαναγορά των παιχνιδιών, είναι το GOG. Τα παιχνίδια που έχει είναι DRM free, και μπορείς να τα εγκαταστήσεις όπου θέλεις χωρίς εξάρτηση από το δίκτυο ή άλλο κλείδωμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445

Ευχαριστώ για τα sites, θα τα κοιτάξω στο σπίτι.

Δυστυχώς αυτό οφείλεται σε anti-piracy/DRM έλεγχο, και δεν θα είναι το ίδιο για όλα τα προγράμματα που θα μετατρέψεις σε ISO.
Προφανώς το πιο απλό για όσα "χτυπάνε" είναι το εξωτερικό DVD.
Μία άλλη λύση είναι να βάλεις crack για το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται εύκολα, σε άλλες πρέπει να κατεβάσεις εκτελέσιμα, και ενέχει και τον σχετικό κίνδυνο.
Μία κομψή λύση, αλλά προϋποθέτει την επαναγορά των παιχνιδιών, είναι το GOG. Τα παιχνίδια που έχει είναι DRM free, και μπορείς να τα εγκαταστήσεις όπου θέλεις χωρίς εξάρτηση από το δίκτυο ή άλλο κλείδωμα.
Στο GOG δεν υπάρχει το Command & Conquer/Red Alert κτλ - ευχαριστώ πάντως. Οπότε, εάν δεν δουλέψουν οι λύσεις στα site που πρότεινε ο @asikamin, θα πάω για εξωτερικό DVD.:(
 



D

Deleted member 35

Guest
Να χέσω τους τεχνικούς μου μέσα που το μόνο που ξέρουν είναι να παίρνουν το 40ρι και μετά bye bye. Με φώναξε προχτές γνωστός με γραφείο γιατί είχε πρόβλημα στο συγχρονισμό με το cloud. Μόλις είχε κάνει format ο τεχνικός και του παρέδωσε τον υπολογιστή με WINDOWS 8 :headbang: :mad:

Πάει ο "δικός" σου να συγχρονίσει από την αρχή το Gdrive και @@. Έχει αλλάξει και πλέον δεν δουλεύει όπως παλιά. Ο τύπος δεν άντεξε, τα έσβησε όλα και όταν με βρήκε είχε ήδη ανεβάσει κάμποσα στο cloud με την 24αρα που έχει οπότε δε μας έπαιρνε για νέα αρχή. Αφού τελείωσε το συγχρονισμό πήγα να δω τι θα κάνουμε. Αγόρασε και δεύτερη συνδρομή στο Office365 αλλά πάλι δε με περίμενε και πάλι δε δουλεύει όπως είχε συνηθίσει. Επειδή δεν θέλω να ανακατευτώ με format του πρότεινα να κάνει καθαρή εγκατάσταση με τα 10, να κάνει login με online λογαριασμό και να συγχρονίσει τα πάντα από τα Έγγραφα. Οπότε θα έχει live ανανέωση και ταυτόχρονο backup στον εξωτερικό δίσκο που θέλει.

Βέβαια τον έβαλα και σε μια σκέψη για φτηνό NAS ώστε να γλιτώσει από τέτοια θέματα καθώς έχει 2-3 υπολογιστές και το κινητό.

Και κάθομαι και σκέφτομαι ο βλάκας. Πόσα τέτοια ναυάγια τεχνικοί υπάρχουν; ΑΠΕΙΡΟΙ. Γιατί κανένας δεν ασχολείται έστω και λίγο σοβαρά; Μετά θα ζητάς χρυσάφι και θα το δίνουν χωρίς δεύτερη σκέψη. Άρπα κόλα. Και δεν αναφέρομαι καν για την περίπτωση NAS που θέλει επιπλέον χρήμα. Αλλά βρε γίδι αφού όλα τα έχεις στο πιάτο ειδικά με τα Δεκάρια. Στήστο σωστά μια φορά και άστο να παίζει για πάντα έτσι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Να χέσω τους τεχνικούς μου μέσα που το μόνο που ξέρουν είναι να παίρνουν το 40ρι και μετά bye bye. Με φώναξε προχτές γνωστός με γραφείο γιατί είχε πρόβλημα στο συγχρονισμό με το cloud. Μόλις είχε κάνει format ο τεχνικός και του παρέδωσε τον υπολογιστή με WINDOWS 8 :headbang: :mad:

Πάει ο "δικός" σου να συγχρονίσει από την αρχή το Gdrive και @@. Έχει αλλάξει και πλέον δεν δουλεύει όπως παλιά. Ο τύπος δεν άντεξε, τα έσβησε όλα και όταν με βρήκε είχε ήδη ανεβάσει κάμποσα στο cloud με την 24αρα που έχει οπότε δε μας έπαιρνε για νέα αρχή. Αφού τελείωσε το συγχρονισμό πήγα να δω τι θα κάνουμε. Αγόρασε και δεύτερη συνδρομή στο Office365 αλλά πάλι δε με περίμενε και πάλι δε δουλεύει όπως είχε συνηθίσει. Επειδή δεν θέλω να ανακατευτώ με format του πρότεινα να κάνει καθαρή εγκατάσταση με τα 10, να κάνει login με online λογαριασμό και να συγχρονίσει τα πάντα από τα Έγγραφα. Οπότε θα έχει live ανανέωση και ταυτόχρονο backup στον εξωτερικό δίσκο που θέλει.

Βέβαια τον έβαλα και σε μια σκέψη για φτηνό NAS ώστε να γλιτώσει από τέτοια θέματα καθώς έχει 2-3 υπολογιστές και το κινητό.

Και κάθομαι και σκέφτομαι ο βλάκας. Πόσα τέτοια ναυάγια τεχνικοί υπάρχουν; ΑΠΕΙΡΟΙ. Γιατί κανένας δεν ασχολείται έστω και λίγο σοβαρά; Μετά θα ζητάς χρυσάφι και θα το δίνουν χωρίς δεύτερη σκέψη. Άρπα κόλα. Και δεν αναφέρομαι καν για την περίπτωση NAS που θέλει επιπλέον χρήμα. Αλλά βρε γίδι αφού όλα τα έχεις στο πιάτο ειδικά με τα Δεκάρια. Στήστο σωστά μια φορά και άστο να παίζει για πάντα έτσι.
Τα γίδια που λες είναι συνήθως φτηνά.
Αν του πήρε 40, για να του βάλει Win8... εντάξει, άλλο level ο τυπάς :D
Φταίει βεβαίως και ο κόσμος... με μικρή δικαιολογία την οικονομική κατάσταση (για τους περισσότερους).
Φορμάτ κάνουν πλέον και με 5€ έχω δει σε αγγελία (για όνομα του Θεού!).
Όπως και σε πολλά ακόμα επαγγέλματα, οι ερασιτέχνες και οι κακοί επαγγελματίες καταστρέφουν και την οικονομία του επαγγέλματος, αλλά και το όνομα των συναδέλφων.
 

D

Deleted member 35

Guest
Προσωπική ερώτηση για μεταφορά δεδομένων μέσω cloud. Έχω γεμίσει το GDrive και δε θέλω να πληρώσω κάτι παραπάνω από τα 2€ που δίνω. Έχω το office 365 και έκανα εκεί τη μεταφορά των αρχείων με αποκοπή - επικόλληση. Επειδή μιλάμε για σχεδόν 70gb δε θέλω να τα έχω και στον SSD τοπικά. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω μόνο online και να ελευθερωθεί ο χώρος;

Άλλωστε τα αρχεία είναι ήδη σε άλλο δίσκο για τοπική χρήση.
 


D

Deleted member 35

Guest
Δε θέλω να μπλέξω με τρίτη υπηρεσία. Μάλλον θα το κάνω με τον πλάγιο τρόπο. Θα αφαιρέσω το λογαριασμό και θα κάνω επανασύνδεση.

Κάθε μέρα που περνάει με βρίσκω όλο και πιο κοντά στην αγκαλιά της apple. Έχω κουραστεί πλέον με αυτό το χάλι. Android-google στο κινητό. Microsoft στον υπολογιστή. Firefox για web browser. Πρόσφατα αγόρασα και ένα iPad και πρέπει να αρχίσω από την αρχή τους συγχρονισμούς. Δε δουλεύει το x με αυτό, το y με εκείνο κτλ κτλ κτλ. Τουλάχιστον να μεταφέρω τα πάντα εκεί και να κρατήσω μόνο το mail μου στην Google.

Ξέρω πως ακούγεται κάπως αλλά αντί να πάμε μπροστά πάμε πλάγια. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι οι εταιρείες θέλουν να μας δέσουν στο άρμα τους και άλλα να γίνει σωστά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Δε θέλω να μπλέξω με τρίτη υπηρεσία. Μάλλον θα το κάνω με τον πλάγιο τρόπο. Θα αφαιρέσω το λογαριασμό και θα κάνω επανασύνδεση.

Κάθε μέρα που περνάει με βρίσκω όλο και πιο κοντά στην αγκαλιά της apple. Έχω κουραστεί πλέον με αυτό το χάλι. Android-google στο κινητό. Microsoft στον υπολογιστή. Firefox για web browser. Πρόσφατα αγόρασα και ένα iPad και πρέπει να αρχίσω από την αρχή τους συγχρονισμούς. Δε δουλεύει το x με αυτό, το y με εκείνο κτλ κτλ κτλ. Τουλάχιστον να μεταφέρω τα πάντα εκεί και να κρατήσω μόνο το mail μου στην Google.

Ξέρω πως ακούγεται κάπως αλλά αντί να πάμε μπροστά πάμε πλάγια. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι οι εταιρείες θέλουν να μας δέσουν στο άρμα τους και άλλα να γίνει σωστά.
Αν δώσεις 30€/χρόνο αντί για 20€/χρόνο παίρνεις διπλάσιο χώρο στο GDrive (200GB).
Πιστεύω ότι αξίζει για την αποφυγή όλων των ενδιάμεσων τρόπων και του χρόνου που απαιτούν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Προσωπική ερώτηση για μεταφορά δεδομένων μέσω cloud. Έχω γεμίσει το GDrive και δε θέλω να πληρώσω κάτι παραπάνω από τα 2€ που δίνω. Έχω το office 365 και έκανα εκεί τη μεταφορά των αρχείων με αποκοπή - επικόλληση. Επειδή μιλάμε για σχεδόν 70gb δε θέλω να τα έχω και στον SSD τοπικά. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω μόνο online και να ελευθερωθεί ο χώρος;

Άλλωστε τα αρχεία είναι ήδη σε άλλο δίσκο για τοπική χρήση.
το office δεν σου δίνει 1 tb cloud δωρεάν ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top