Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Έχω κουραστεί πλέον με αυτό το χάλι. Android-google στο κινητό. Microsoft στον υπολογιστή. Firefox για web browser. Πρόσφατα αγόρασα και ένα iPad και πρέπει να αρχίσω από την αρχή τους συγχρονισμούς. Δε δουλεύει το x με αυτό, το y με εκείνο κτλ κτλ κτλ. Τουλάχιστον να μεταφέρω τα πάντα εκεί και να κρατήσω μόνο το mail μου στην Google.
Μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες τις Microsoft και στο κινητό, τις Google και στον υπολογιστή, Firefox παντού (και στο ipad).....
 

Μηνύματα
966
Reaction score
2.104
Πάντως ο συγχρονισμός του Firefox δε λειτουργεί αψεγάδιαστά. Ειδικά το send tab to device έχει μηνες να μου δουλέψει σωστά
Μόλις το δοκίμασα και δούλεψε, αλλά αυτό δεν αλλάζει τη γενική εικόνα
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν δώσεις 30€/χρόνο αντί για 20€/χρόνο παίρνεις διπλάσιο χώρο στο GDrive (200GB).
Πιστεύω ότι αξίζει για την αποφυγή όλων των ενδιάμεσων τρόπων και του χρόνου που απαιτούν.
το office δεν σου δίνει 1 tb cloud δωρεάν ?
Μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες τις Microsoft και στο κινητό, τις Google και στον υπολογιστή, Firefox παντού (και στο ipad).....
Το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό αλλά το όλα σε ένα με απροβλημάτιστη συνεργασία.

Στον υπολογιστή έχω Windows 11 με Office365 και Outlook λογαριασμό για την ψηφιακή άδεια.

Στο κινητό Android με Gmail.

Στο tablet iCloud.

Και σαν μπαλαντέρ τον Firefox όπου έχω τα πάντα σε ότι αφορά το ιστορικό μου και τους κωδικούς μου.

Τίποτα δεν συνεργάζεται 100%. Πχ κανένα πρόγραμμα δε διαβάζει τους κωδικούς του FF ώστε να κάνω login όπου χρειάζεται. Πρέπει κάθε φορά να ψάχνομαι για να τους περάσω. Και οι 3 άλλες εταιρίες έχουν τους δικούς τους cloud password managers οι οποίοι δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους. Χώρος στο cloud το ίδιο. Η κάθε εταιρία προφανώς θέλει το δικό της μερίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με το web browsing και το ιστορικό. Για να μην αναφερθώ σε πιο εξειδικευμένους περιορισμούς όπως για παράδειγμα του Kaspersky που δε θέλει με τίποτα τον Firefox στο Android ή αντίστοιχα η Apple που περιορίζει τους υπόλοιπους για χάρη του Safari.

Αν μου δινόταν η ευκαιρία να τα έχω όλα σε ένα θα το έκανα. Η MS το ξεκίνησε με τα Windows Phone πριν λίγα χρόνια και προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος. Θα κρατούσα το Gmail και τις επαφές μου εκεί και θα πήγαινα με όλα τα υπόλοιπα στο οικοσύστημα της. Και ίσως αγόραζα και κάποιο Surface. Αλλά τα έκανε μαντάρα και αποχώρησε.

Αντίστοιχα η Google σαν καθαρός πάροχος υπηρεσιών είναι εντελώς απούσα από το κομμάτι του HW με αποτέλεσμα να μην έχεις καμία εναλλακτική στο Desktop.

Από την άλλη η Apple με όλα τα κακά που έχει είναι η μόνη που σου δίνει τα πάντα. Θεωρώ λοιπόν μια καλή κίνηση το οιοκοσύστημα της ώστε να πεις ότι ξενοιάζεις.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.905
Reaction score
12.534
Υπάρχει εφαρμογή Outlook για Android κινητό, της οποίας ο συγχρονισμός λειτουργεί σχετικά καλά και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για το gmail σου. Το αυτό για το Office 365. Για το iPad δε γνωρίζω.
 


D

Deleted member 35

Guest
Υπάρχει εφαρμογή Outlook για Android κινητό, της οποίας ο συγχρονισμός λειτουργεί σχετικά καλά και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για το gmail σου. Το αυτό για το Office 365. Για το iPad δε γνωρίζω.
Ναι αλλά δε συγχρονίζει πχ με κωδικούς. Πρέπει αναγκαστικά να έχω και τον Edge ο οποίος όμως στο κινητό δεν αρέσει όπως έγραψα στο Kaspersky. Και στο ipad πχ δεν έχει πρόσβαση σε χαρακτηριστικά όπως addons με αποτέλεσμα να μην έχω σωστό adblock

Το Kaspersky σε τι χρειάζεται; Δεν καλυπτει το Windows defender;
Παρέχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά και θεωρώ πως είναι πιο ελαφρύ. Επίσης είναι λίγο πιο επιθετικός σε κάποιες σελίδες που πριν τις άνοιγα χωρίς πρόβλημα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.610
Reaction score
94.517

D

Deleted member 35

Guest
Αυτή τη στιγμή πλέον δε με απασχολούν άλλα πράγματα πλην αυτών που γράφω πιο πάνω.

Έχω βολευτεί με τα Foobar - Jriver - Roon - MPC-BE για τα πολυμέσα. Τα Adobe Bridge - Irfanview - XNviewMP - Fastpictureviewer για τις εικόνες μου και το Directory Opus για τα αρχεία μου. Για PDF έχω το Sumatra και αυτά είναι όλα.

Δεν κάνω τίποτε το εξειδικευμένο ώστε να πω ότι θέλω το κάτι παραπάνω. Απλά κάθομαι στο γραφείο, ανοίγω τον FF και ανάλογα τα κέφια μουσική ή ταινία. Για τη χρήση που κάνω υπάρχουν είτε τα ίδια προγράμματα είτε παρόμοια με τις ίδιες δυνατότητες. Οπότε πλέον "σπάζομαι" με τις διάφορες ασυμβατότητες.
Ναι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ το βλέπω σαν προσφορά. 1TB και δώρο το Office. Μάλιστα έχω πείσει και μερικούς γνωστούς να το κάνουν κυρίως για τα νόμιμα προγράμματα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.103
Reaction score
20.582
Το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό αλλά το όλα σε ένα με απροβλημάτιστη συνεργασία.

Στον υπολογιστή έχω Windows 11 με Office365 και Outlook λογαριασμό για την ψηφιακή άδεια.

Στο κινητό Android με Gmail.

Στο tablet iCloud.

Και σαν μπαλαντέρ τον Firefox όπου έχω τα πάντα σε ότι αφορά το ιστορικό μου και τους κωδικούς μου.

Τίποτα δεν συνεργάζεται 100%. Πχ κανένα πρόγραμμα δε διαβάζει τους κωδικούς του FF ώστε να κάνω login όπου χρειάζεται. Πρέπει κάθε φορά να ψάχνομαι για να τους περάσω. Και οι 3 άλλες εταιρίες έχουν τους δικούς τους cloud password managers οι οποίοι δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους. Χώρος στο cloud το ίδιο. Η κάθε εταιρία προφανώς θέλει το δικό της μερίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με το web browsing και το ιστορικό. Για να μην αναφερθώ σε πιο εξειδικευμένους περιορισμούς όπως για παράδειγμα του Kaspersky που δε θέλει με τίποτα τον Firefox στο Android ή αντίστοιχα η Apple που περιορίζει τους υπόλοιπους για χάρη του Safari.

Αν μου δινόταν η ευκαιρία να τα έχω όλα σε ένα θα το έκανα. Η MS το ξεκίνησε με τα Windows Phone πριν λίγα χρόνια και προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος. Θα κρατούσα το Gmail και τις επαφές μου εκεί και θα πήγαινα με όλα τα υπόλοιπα στο οικοσύστημα της. Και ίσως αγόραζα και κάποιο Surface. Αλλά τα έκανε μαντάρα και αποχώρησε.

Αντίστοιχα η Google σαν καθαρός πάροχος υπηρεσιών είναι εντελώς απούσα από το κομμάτι του HW με αποτέλεσμα να μην έχεις καμία εναλλακτική στο Desktop.

Από την άλλη η Apple με όλα τα κακά που έχει είναι η μόνη που σου δίνει τα πάντα. Θεωρώ λοιπόν μια καλή κίνηση το οιοκοσύστημα της ώστε να πεις ότι ξενοιάζεις.
Όλα αυτά τα γράφεις για πλάκα, έτσι;
 

D

Deleted member 35

Guest
Όλα αυτά τα γράφεις για πλάκα, έτσι;
Τι εννοείς; Καθόλου πλάκα. Τα γράφω πολύ σοβαρά. Που έχεις διαφωνία σε αυτά που γράφω; Μπορείς να έχεις αυτόματη συμπλήρωση κωδικών στο κινητό σου αν δεν τους έχεις αποθηκευμένους στο Gmail σου; Δε νομίζω. Επίσης η Apple δεν επιτρέπει επεμβάσεις στο web engine της με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά το Adguard σε εφαρμογές τρίτων. Αυτό σημαίνει πως βλέπω διαφημίσεις παντού αν και έχω τη μέγιστη προστασία. Κοινώς πάπαλα ο FF σε iOS.

Επίσης το Onedrive και το GDrive παρέχουν και τα 2 ακριβώς το ίδιο backup. Όμως το ένα έρχεται ενσωματωμένο με το λειτουργικό ενώ το άλλο είναι επιπλέον εφαρμογή. Στο κινητό συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

Αντίστοιχα οι επαφές μου είναι αυτόματα στο κινητό μου ενώ στον υπολογιστή όχι. Το Outlook365 που πληρώνω δεν τις συγχρονίζει. Πρέπει να καταφύγω στην άθλια UWP εφαρμογή "Επαφές" είτε να προσθέσω εφαρμογή τρίτων.

Να συνεχίσω;
 



D

Deleted member 35

Guest
Σε όλα.
Τότε για δώσε μου λύσεις διότι κάτι μου έχει ξεφύγει. Και το να βάλω πχ το Lastpass δεν είναι λύση. Έχω δοκιμάσει διάφορα μαντζούνια αλλά πάντα υπήρχαν προβλήματα με το "έτσι θέλω" των εταιριών.

Δοκίμασες το Microsoft launcher για Android;
Και στο iPad τι θα κάνω; Πως θα συγχρονίσει δεδομένα; Αφού η apple δε δέχεται παρεμβάσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Μπορείς να έχεις αυτόματη συμπλήρωση κωδικών στο κινητό σου αν δεν τους έχεις αποθηκευμένους στο Gmail σου;
Μπορείς.
Στον υπολογιστή (windows) έχω αποθηκευμένους τους κωδικούς απ' όλα τα sites με master password (το ζητάει όταν ανοίγεις το firefox και πας να συνδεθείς κάπου... αν κλείσεις το firefox και τον ξανανοίξεις, τον ξαναζητάει)
Στο κινητό πάλι όλα αποθηκευμένα στον firefox (χωρίς master password) και χωρίς αποθήκευση στο Gmail... θεωρητικά κάνει και συμπλήρωση κωδικών σε άλλες εφαρμογές αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

Αν δε σου αρέσει ο FF που παίζει παντού.... οκ, πρoχώρα όπως σε βολεύει :)
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.103
Reaction score
20.582
Τότε για δώσε μου λύσεις διότι κάτι μου έχει ξεφύγει.
Αδύνατον! Δίνεις την εντύπωση ανθρώπου ανικανοποίητου, που διαμαρτύρεται για όλα χωρίς αυτός να αποδέχεται το παραμικρό φταιξιμο για ο,τιδήποτε.

Η μόνη λύση που κρίνω ότι έχει κάποια αμυδρή πιθανότητα επιτυχίας είναι να τα πουλήσεις όλα και να μετακινηθείς στη Apple. (Αν και είμαι σίγουρος πως, και εκεί, θα βρεις αφορμές για έντονη και συνεχή γκρίνια).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Επειδή μιλάμε για σχεδόν 70gb δε θέλω να τα έχω και στον SSD τοπικά. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω μόνο online και να ελευθερωθεί ο χώρος;
Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα, εννοείται πως γίνεται αυτό που θες... εκτός αν έχεις Windows 11!

Στο context menu του onedrive υπάρχει η επιλογή "free up space" ή τέλος πάντων κάπως έτσι γιατί δεν είμαι μπροστά στον υπολογιστή τώρα.

Πριν λίγες μέρες όμως μιλούσα με μια κοπέλα που έχει Windows 11 και ανακαλύψαμε πως έχει εξαφανιστεί το context menu του Onedrive!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
Το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό αλλά το όλα σε ένα με απροβλημάτιστη συνεργασία.

Στον υπολογιστή έχω Windows 11 με Office365 και Outlook λογαριασμό για την ψηφιακή άδεια.

Στο κινητό Android με Gmail.

Στο tablet iCloud.

Και σαν μπαλαντέρ τον Firefox όπου έχω τα πάντα σε ότι αφορά το ιστορικό μου και τους κωδικούς μου.

Τίποτα δεν συνεργάζεται 100%. Πχ κανένα πρόγραμμα δε διαβάζει τους κωδικούς του FF ώστε να κάνω login όπου χρειάζεται. Πρέπει κάθε φορά να ψάχνομαι για να τους περάσω. Και οι 3 άλλες εταιρίες έχουν τους δικούς τους cloud password managers οι οποίοι δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους. Χώρος στο cloud το ίδιο. Η κάθε εταιρία προφανώς θέλει το δικό της μερίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με το web browsing και το ιστορικό. Για να μην αναφερθώ σε πιο εξειδικευμένους περιορισμούς όπως για παράδειγμα του Kaspersky που δε θέλει με τίποτα τον Firefox στο Android ή αντίστοιχα η Apple που περιορίζει τους υπόλοιπους για χάρη του Safari.

Αν μου δινόταν η ευκαιρία να τα έχω όλα σε ένα θα το έκανα. Η MS το ξεκίνησε με τα Windows Phone πριν λίγα χρόνια και προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος. Θα κρατούσα το Gmail και τις επαφές μου εκεί και θα πήγαινα με όλα τα υπόλοιπα στο οικοσύστημα της. Και ίσως αγόραζα και κάποιο Surface. Αλλά τα έκανε μαντάρα και αποχώρησε.

Αντίστοιχα η Google σαν καθαρός πάροχος υπηρεσιών είναι εντελώς απούσα από το κομμάτι του HW με αποτέλεσμα να μην έχεις καμία εναλλακτική στο Desktop.

Από την άλλη η Apple με όλα τα κακά που έχει είναι η μόνη που σου δίνει τα πάντα. Θεωρώ λοιπόν μια καλή κίνηση το οιοκοσύστημα της ώστε να πεις ότι ξενοιάζεις.
Πολύ συνοπτικά:

Υπάρχει εφαρμογή Google Drive για Windows, Android και iOS. Το έχω παντού και κάνω backup εκεί.
Και χρησιμοποιώ ένα password manager (Bitwarden) για τα passwords.
 

D

Deleted member 35

Guest
Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα, εννοείται πως γίνεται αυτό που θες... εκτός αν έχεις Windows 11!

Στο context menu του onedrive υπάρχει η επιλογή "free up space" ή τέλος πάντων κάπως έτσι γιατί δεν είμαι μπροστά στον υπολογιστή τώρα.

Πριν λίγες μέρες όμως μιλούσα με μια κοπέλα που έχει Windows 11 και ανακαλύψαμε πως έχει εξαφανιστεί το context menu του Onedrive!
Είδα ότι υπάρχει στο μενού μου αυτή η επιλογή. Θα τη δοκιμάσω μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία μη συμβεί κανένα απρόοπτο και ψάχνομαι με τα ανεβάσματα πάλι.

Πολύ συνοπτικά:

Υπάρχει εφαρμογή Google Drive για Windows, Android και iOS. Το έχω παντού και κάνω backup εκεί.
Και χρησιμοποιώ ένα password manager (Bitwarden) για τα passwords.
Αδύνατον! Δίνεις την εντύπωση ανθρώπου ανικανοποίητου, που διαμαρτύρεται για όλα χωρίς αυτός να αποδέχεται το παραμικρό φταιξιμο για ο,τιδήποτε.

Η μόνη λύση που κρίνω ότι έχει κάποια αμυδρή πιθανότητα επιτυχίας είναι να τα πουλήσεις όλα και να μετακινηθείς στη Apple. (Αν και είμαι σίγουρος πως, και εκεί, θα βρεις αφορμές για έντονη και συνεχή γκρίνια).
Έχετε παρεξηγήσει τη γκρίνια μου. Μια χαρά δουλεύω όλα τα λειτουργικά. Και όταν λέω όλα το εννοώ. Στο διπλανό δίσκο έχω και ένα Gentoo να κάθετε. Το πρόβλημα που έχω είναι πως έχει "απλωθεί" τόσο πολύ η ψηφιακή ζωή μας σε διάφορες εταιρίες που είναι αδύνατον να τα έχεις όλα μαζεμένα.

Η μόνη εξαίρεση είναι η Apple και αυτή φυσικά δεν είναι αγία. Όσο πάει και κλείνει το περιβάλλον της. Πιθανόν σε 2-3 χρόνια να εξαφανιστεί οποιαδήποτε μορφή εγκατάστασης πλην Apple Store. Ήδη οι περισσότερες εφαρμογές βρίσκονται εκεί και πλέον διαβάζεις όλο και πιο σπάνια την φράση "κατεβάζεις και εγκαθιστάς". Η μόνη εξαίρεση είναι το Homebrew που κρατάει κάπως τα "μπόσικα".

Για εμένα το σημαντικό είναι να μην ασχολούμαι καθόλου με τις μικρές διαφορές. Πχ δε γνωρίζω καν τον κωδικό του FB. Ο λόγος είναι πως τον έχω αποθηκευμένο στο FF και έχει μετά έχω παίξει με 2FA. Αν όμως χρειαστεί να τον βάλω κάπου δεν έχω μνήμη. Άλλο παράδειγμα. Νωρίτερα εγκατέστησα στο κινητό το Boost for Reddit. Ευτυχώς που είχα αποθηκεύει στην κλειδοθήκη της Google τον κωδικό και τον πήρε αυτόματα. Αλλιώς θα έπρεπε να πάω στον FF, να ξεκλειδώσω την κλειδοθήκη και να αντιγράψω τον κωδικό. Στα Gdrive + Onedrive που αναφέρθηκαν. Όπως έγραψα και νωρίτερα. Το Android έχει "χτισμένο" μέσα του το δικό του σύστημα και αντίστοιχα τα Windows. Όσο και να μη θες οι εταιρίες σε σπρώχνουν προς αυτή την κατεύθυνση. Όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις στα Windows σου το έχει πάνω πάνω. Και φυσικά ΔΕΝ γίνεται απεγκατάσταση.

Τώρα που πήρα το iPad πάω πάλι από την αρχή γιατί είναι άλλο οικοσύστημα. Δεν αναγνωρίζετε τίποτα από τα άλλα 2. Πίσω Γιάννη τα προικιά που λέμε και στο χωριό μου.

Γι' αυτό γκρινιάζω. Το να βάλω Password Manager είναι το εύκολο. Αλλά όχι το βέλτιστο διότι πάλι δε θα κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει το 2022 που έρχετε σε λίγες μέρες. Πριν λίγες μέρες γκρίνιαζα για τη σχεδίαση των W11. Και είχα γράψει πως μου λείπουν τα παλιά λειτουργικά διότι δεν είχαν τίποτα ενσωματωμένο και τα έκανες όλα μόνος σου. Αλλά όμως αναγνώριζα πως ένας νέος δε θα το καταλάβει καθώς θα έχει μάθει με τις νέες καταστάσεις.

Το Linux το εγκατέλειψα σαν βασικό OS για τον ίδιο λόγο. Διότι έψαχνα εφαρμογές με το κιάλι. Δεν ήταν δυνατόν να μην είχες ένα imageviewer της προκοπής. Ο μόνος που υπήρχε τότε ήταν ο απλός XNview σε MOTIF δηλαδή σε βιβλιοθήκη αρχικά γραμμένη στα τέλη του 1980. Επίσης δεν υπήρχε Media Player της προκοπής. Ναι μεν είχαμε το MPD αλλά από γραφικά ΜΗΔΕΝ. Τι να φτουρήσει μπροστά στο iTunes και τον WMP. Δε μιλάω φυσικά για Foobar ή Winamp.

Αυτά τα ολίγα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.449
Γι' αυτό γκρινιάζω. Το να βάλω Password Manager είναι το εύκολο. Αλλά όχι το βέλτιστο διότι πάλι δε θα κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει το 2022 που έρχετε σε λίγες μέρες.
Τι δεν κάνει ένας password manager; Θα μπορείς να έχεις τα passwords σου παντού.
 

D

Deleted member 35

Guest
Τι δεν κάνει ένας password manager; Θα μπορείς να έχεις τα passwords σου παντού.
Μα είναι ένα επιπλέον πρόγραμμα. ΑΥΤΟ ακριβώς θέλω να αποφύγω. Έχω το Kaspersky και δεν έχω εγκαταστήσει το δικό του. Θέλω απλά πράγματα. Μια υπηρεσία για όλα. Γι' αυτό γκρινιάζω. Μακάρι η MS να συνέχιζε τα Windows Phone και να είχαμε δεύτερο οικοσύστημα. Κινητό και υπολογιστής με ένα mail και τέλος. Μην κολλάτε μόνο στους κωδικούς. Είναι και τα αγαπημένα, αγορές προγραμμάτων επιδόσεις στα παιχνίδια κτλ. Ορίστε. Ξέχασα το Steam. Παίζεις και αν αλλάξεις πλατφόρμα χάνεις τα πάντα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.750
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top