Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.750
Reaction score
83.550
Μα είναι ένα επιπλέον πρόγραμμα. ΑΥΤΟ ακριβώς θέλω να αποφύγω. Έχω το Kaspersky και δεν έχω εγκαταστήσει το δικό του. Θέλω απλά πράγματα. Μια υπηρεσία για όλα. Γι' αυτό γκρινιάζω. Μακάρι η MS να συνέχιζε τα Windows Phone και να είχαμε δεύτερο οικοσύστημα. Κινητό και υπολογιστής με ένα mail και τέλος. Μην κολλάτε μόνο στους κωδικούς. Είναι και τα αγαπημένα, αγορές προγραμμάτων επιδόσεις στα παιχνίδια κτλ. Ορίστε. Ξέχασα το Steam. Παίζεις και αν αλλάξεις πλατφόρμα χάνεις τα πάντα.
Μετά όμως δημιουργείται γκρίνια για μονοπωλιακές καταστάσεις.

Πού να δεις πόσα προγράμματα έχω για cryptos και NFTs με μοναδικούς κωδικούς και φράσεις ασφαλείας.
Έκανα τις προάλλες hard reset στο κινητό για άσχετο λόγο, ξέχασα να κάνω backup το Google Authenticator για το 2FA και μετά είχα ανάκριση από κάθε υπηρεσία χωριστά για να μπορέσω να κάνω login... :roflmao:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Τώρα που πήρα το iPad πάω πάλι από την αρχή γιατί είναι άλλο οικοσύστημα....
Μόνος σου "έβγαλες" τα ματάκια σου :p
Δε φταίνε όλοι οι υπόλοιποι (google, ms) αν εσύ έφερες καινούριο παίχτη στο σπίτι!!!
 


D

Deleted member 35

Guest
Μετά όμως δημιουργείται γκρίνια για μονοπωλιακές καταστάσεις.

Πού να δεις πόσα προγράμματα έχω για cryptos και NFTs με μοναδικούς κωδικούς και φράσεις ασφαλείας.
Έκανα τις προάλλες hard reset στο κινητό για άσχετο λόγο, ξέχασα να κάνω backup το Google Authenticator για το 2FA και μετά είχα ανάκριση από κάθε υπηρεσία χωριστά για να μπορέσω να κάνω login... :roflmao:
Μα εγώ δε θέλω μονοπώλια αλλά περισσότερες επιλογές σε HW & SW. Τώρα η μόνη που τα προσφέρει είναι η Apple. Οι υπόλοιποι είναι να μην πω. ΟΚ ακούγομαι λίγο έως πολύ βλάκας καθώς μιλάμε για επενδύσεις Δις €€€ για να μπορώ εγώ να έχω όλα σε ένα αντί να κάνω μικρές παραχωρήσεις. Αλλά θέλω να γράψω τα παράπονα μου.

Ο Κοντολέτας είσαι; :biggrin:
Τις κοτολέτες ξέρω. Ποιος είναι ο μίστερ;

Μόνος σου "έβγαλες" τα ματάκια σου :p
Δε φταίνε όλοι οι υπόλοιποι (google, ms) αν εσύ έφερες καινούριο παίχτη στο σπίτι!!!
Το μόνο προϊόν απλ που παραδέχομαι, το αιπαντ
Έφερα τον καλύτερο σπίτι. Ας είχαν ανταγωνιστικά προϊόντα και δε θα έμπαινε. Η Google μας έχει χαιρετήσει εδώ και χρόνια και η MS πουλάει φοβερά μηχανήματα αλλά πανάκριβα. Θες "χοντρό μαρούλι" για να πεις ότι αγοράζεις κάτι το οποίο θα είναι αξιοπρεπές. Γιατί με 4GB RAM που έχουν τα μικρά δεν ανοίγεις ούτε τις προτιμήσεις σε ένα σύγχρονο browser. Διότι μη μου πεις ότι θα έχεις κανονικά Windows και θα παίζεις με τίποτα σαβούρες lite. Θα βάλεις τον κανονικό firefox με τα 15 addons και 50 λίστες του Ublock Origin.

Τώρα αν τσοντάρετε την Πρωτοχρονιά και μου αγοράσετε ένα καλό Surface αλλάζει το πράγμα. Ίσως και να αλλάξω γνώμη. :biggrin:

Πχ πριν μερικά χρόνια έπαιζα με Nexus 4 και Nexus 10. Τότε τα πράγματα ήταν μια χαρά. Είχα το ίδιο λειτουργικό και στις 2 συσκευές και έκανα παιχνίδι. Επιπλέον τα Windows δεν ήταν τόσο @@ καθώς με τα 7 δεν είχαμε το νταβατζιλίκι της MS με τις υπηρεσίες της.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Έφερα τον καλύτερο σπίτι. Ας είχαν ανταγωνιστικά προϊόντα και δε θα έμπαινε. Η Google μας έχει χαιρετήσει εδώ και χρόνια και η MS πουλάει φοβερά μηχανήματα αλλά πανάκριβα. Θες "χοντρό μαρούλι" για να πεις ότι αγοράζεις κάτι το οποίο θα είναι αξιοπρεπές. Γιατί με 4GB RAM που έχουν τα μικρά δεν ανοίγεις ούτε τις προτιμήσεις σε ένα σύγχρονο browser. Διότι μη μου πεις ότι θα έχεις κανονικά Windows και θα παίζεις με τίποτα σαβούρες lite. Θα βάλεις τον κανονικό firefox με τα 15 addons και 50 λίστες του Ublock Origin.
"Τάμπλετ" δεν είναι το αιπαντ;;;; γιατί δεν το συγκρίνεις με ...τάμπλετ;;;
Στο safari του ipad θα βάλεις ένα plugin και μία λίστα του Ublock;;;
Τέλος πάντων... περί ορέξεως... όπως γουστάρει ο καθένας...
Έχεις ήδη αποφασίσει οπότε δε νομίζω να μπορώ να βοηθήσω πουθενά.... καλές γιορτές.
 

D

Deleted member 35

Guest
"Τάμπλετ" δεν είναι το αιπαντ;;;; γιατί δεν το συγκρίνεις με ...τάμπλετ;;;
Στο safari του ipad θα βάλεις ένα plugin και μία λίστα του Ublock;;;
Τέλος πάντων... περί ορέξεως... όπως γουστάρει ο καθένας...
Έχεις ήδη αποφασίσει οπότε δε νομίζω να μπορώ να βοηθήσω πουθενά.... καλές γιορτές.
Υπάρχουν οικονομικά tablet με Windows και δεν το ξέρω; Android καθαρά; Πριν λίγο έστησα ένα Samsung και είχε ένα σωρό σαβούρα της εταιρίας μέσα. Να μην αναφέρω καν τα Xiaomi.

Επίσης το κάθε λειτουργικό έχει και τις αντίστοιχες εφαρμογές. Στα Windows οι εφαρμογές καλώς ή κακώς είναι σχεδιασμένες για κανονικά μηχανήματα και όχι για τα αδύνατα των 250-300€ που πωλούνται τάχα μου δήθεν σαν κανονικά PC.

Δεν έχω αποφασίσει κάτι αλλά βλέπω την πραγματικότητα. Από τη στιγμή που η κάθε εταιρία έχει κλειστό οικοσύστημα χωρίς δυνατότητα ανταλλαγής δεδομένων με άλλους τι θες να κάνω; Πως θα δουλέψω το onedrive στο κινητό όταν οι υπηρεσίες Google δεν έχουν πρόσβαση στις αντίστοιχες της MS;

Ζητάω κάτι πολύ συγκεκριμένο και η μόνη εταιρία που το δίνει είναι η γνωστή. Μακάρι να αλλάξει στο μέλλον. Εγώ αυτό θέλω. Να έχω ότι συσκευή γουστάρω χωρίς να κλείνομαι σε ένα οικοσύστημα αλλά ταυτόχρονα να κάνω τη δουλειά μου. Όμως λύσεις του στυλ Lastpass και 15 συνδρομές δεν είναι ορθές. Θα ήθελα ιδανικά ένα τρόπο ώστε να συγχρονίζουν μεταξύ τους και να μπορώ να κάνω "παιχνίδι". Πχ πριν χρόνια η google έδινε δυνατότητα να έχεις τα αγαπημένα σου εκεί και με πρόσβαση από τρίτους. Φυσικά το κατάργησαν για να σε "δέσουν" στο Chrome. Τι να κάνω; Να ανοίγω το Chrome κάθε λίγο και λιγάκι και να κάνω εισαγωγή των "αγαπημένων" μου από τον FF; Λες και δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω.
 


D

Deleted member 35

Guest
Μ' αρέσει που το thread έχει τίτλο "Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)". :roflmao:
Δεν κατάλαβα το πνεύμα σας. Μόνο όσοι θέλουν να προπαγανδισουν τα 35 subwoofer και τα 82 DSP των ενεργών ηχείων μπορούν να γράφουν σεντόνια; Εμείς οι πτωχοί πλην τίμιοι κομπιουτεραδες να μη γράψουμε ένα σεντονακι;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Δεν κατάλαβα το πνεύμα σας. Μόνο όσοι θέλουν να προπαγανδισουν τα 35 subwoofer και τα 82 DSP των ενεργών ηχείων μπορούν να γράφουν σεντόνια; Εμείς οι πτωχοί πλην τίμιοι κομπιουτεραδες να μη γράψουμε ένα σεντονακι;
Να γράψετε σεντόνι, κύριε, βεβαίως να γράψετε. Σε άλλο thread, όμως, όχι σε αυτό.:smile:

Η σπουδή σας (=σεντόνι) συνιστά καταστρατήγηση του σκοπού του thread, όπως αυτός περιγράφεται στο πρώτο post.:tongue:
 

D

Deleted member 35

Guest
Επανέρχομαι. :p

Επί 2,5 χρόνια είχε ένα Rpi 4 στο συρτάρι. Εντελώς αχρησιμοποίητο. Το αγόρασα σαν "παιχνίδι" αλλά στην αρχή οι βόλτες και μετά ο κωρονοϊός δε με άφησαν με καθαρό μυαλό να το δουλέψω. Τώρα με το ipad ήρθε η ώρα να το βγάλω από το συρτάρι για τις διαφημίσεις.

Βλέπετε είμαι χρόνια εθισμένος στο "καθαρό" web browsing καθώς έχω το ublock origin στο PC και το Adguard στο κινητό. Όλα στο "θεό" από φραγές και δε βλέπω ίχνος banner.

Στο ipad δυστυχώς δε δουλεύει παρά μόνο στο safari και είναι κάτι που δε θέλω καθώς όπως έγραψα και πριν λίγες εβδομάδες όλη μου η ψηφιακή ζωή είναι στον FF.

Διάβαζα για το Pi-hole το οποίο είναι ένας serverάκος που του φορτώνεις λίστες και φιλτράρει την κίνηση όλου του δικτύου σου. Το έστησα μέσα σε ελάχιστα λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Έκανα και μερικές δοκιμές στο tablet και τον υπολογιστή και τα πάει μια χαρά. Βέβαια θέλει αρκετό ψάξιμο στις λίστες του για να μπλοκάρει "τα πάντα" όπως έχω συνηθίσει αλλά σιγά σιγά θα γίνει.

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Διάβαζα για το Pi-hole το οποίο είναι ένας serverάκος που του φορτώνεις λίστες και φιλτράρει την κίνηση όλου του δικτύου σου. Το έστησα μέσα σε ελάχιστα λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Έκανα και μερικές δοκιμές στο tablet και τον υπολογιστή και τα πάει μια χαρά. Βέβαια θέλει αρκετό ψάξιμο στις λίστες του για να μπλοκάρει "τα πάντα" όπως έχω συνηθίσει αλλά σιγά σιγά θα γίνει.

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ρύθμισε το dhcp του router να μοιράζει σαν dns το IP του Pi-hole και "σκολνάς" σε όλο το δίκτυο. Βάλτο και να μην κρατάει το σύμπαν από logs για να μη γράφει συνέχεια στην κάρτα... και το ξεχνάς!!
 

D

Deleted member 35

Guest
Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ρύθμισε το dhcp του router να μοιράζει σαν dns το IP του Pi-hole και "σκολνάς" σε όλο το δίκτυο. Βάλτο και να μην κρατάει το σύμπαν από logs για να μη γράφει συνέχεια στην κάρτα... και το ξεχνάς!!
Προς το παρών το έχω αφήσει μόνο για να τρέχει. Ότι μου έβγαλε στην εγκατάσταση.

Η ρύθμιση που λες είναι επιπλέον από την αρχική που έκανα στους DNS του router σωστά; Έχω το Fritzboz 7530 και δεν το έχω πειράξει καθόλου. Επιπλέον έχω δώσει μερικές στατικές IP όπως στον εκτυπωτή μου και τα ηχεία. Θα αλλάξει κάτι σε αυτό;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Η ρύθμιση που λες είναι επιπλέον από την αρχική που έκανα στους DNS του router σωστά; Έχω το Fritzboz 7530 και δεν το έχω πειράξει καθόλου. Επιπλέον έχω δώσει μερικές στατικές IP όπως στον εκτυπωτή μου και τα ηχεία. Θα αλλάξει κάτι σε αυτό;
Η ρύθμιση που λέω είναι αν έχει ρύθμιση το router σου για τον ποιο dns θα δίνει το dhcp στις συσκευές που συνδέονται πάνω του.
Κάτι τέτοιο δηλαδή:

1641678514352.png


Αν βάλεις εκεί το IP του Pi-Hole, τότε αυτό δουλεύει για κάθε συσκευή που παίρνει αυτόματα IP στο δίκτυο σου.
Ακόμα και αν έρθει π.χ. ένας φίλος σου και μπει στο δίκτυο με το κινητό!

Οι συσκευές που έχουν static IP, αν θες να χρησιμοποιούν το Pi-hole , θα πρέπει να το δηλώσεις σαν dns server, αλλά στον εκτυπωτή τώρα ... σιγά.... δεν κάνεις Browsing με τον εκτυπωτή για να δεις διαφημίσεις, οπότε μπορείς να τις αφήσεις ως έχουν και να μην ασχοληθείς καθόλου, η ρύθμιση που λέω δε θα τις επηρεάσει.
 

D

Deleted member 35

Guest
Η ρύθμιση που λέω είναι αν έχει ρύθμιση το router σου για τον ποιο dns θα δίνει το dhcp στις συσκευές που συνδέονται πάνω του.
Κάτι τέτοιο δηλαδή:
View attachment 235952
Αν βάλεις εκεί το IP του Pi-Hole, τότε αυτό δουλεύει για κάθε συσκευή που παίρνει αυτόματα IP στο δίκτυο σου.
Ακόμα και αν έρθει π.χ. ένας φίλος σου και μπει στο δίκτυο με το κινητό!

Οι συσκευές που έχουν static IP, αν θες να χρησιμοιποιουν το Pi-hole , θα πρέπει να το δηλώσεις σαν dns server, αλλά στον εκτυπωτή τώρα ... σιγά.... δεν κάνεις Browsing με τον εκτυπωτή για να δεις διαφημίσεις, οπότε μπορείς να τις αφήσεις ως έχουν και να μην ασχοληθείς καθόλου, η ρύθμιση που λέω δε θα τις επηρεάσει.
Αυτό ναι είναι βασικό να γίνει ώστε να φιλτράρεται η κίνηση και το έχω κάνει ήδη.

Κάπου διάβασα πως έχει και επιπλέον ρύθμιση ώστε να κλείσεις πλήρως τον DHCP server από το router και να δουλέψει σαν τέτοιο το Pi. Αυτό νόμισα ότι έλεγες. Δε θέλω τόσα πολλά.

Το μόνο που μένει είναι να βρω μερικές επιπλέον λίστες. Απ' ότι διάβασα έχει διαφορετικό format σε σχέση με το adblock - ublock με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο διαδεδομένες. Χρησιμοποιεί το κλασικό unix format με την ίδια σύνταξη που χρησιμοποιεί το αρχείο /etc/hosts.

Βρήκα κάποιες αλλά κλασικά υπάρχουν διαφωνίες στον τρόπο διαχείρισης. Άλλοι λένε να μη το φορτώσεις πολύ και άλλοι το αντίθετο και να ξεμπλοκάρεις σιγά σιγά.

Θέλει ψάξιμο και διάβασμα διότι σήμερα που όλα είναι 100% δικτυωμένα θα υπάρξει πρόβλημα με συσκευές. Πολύ παλιά είχα δοκιμάσει να κόψω σε επίπεδο hosts τις διαφημίσεις αλλά σύντομα το μετάνιωσα καθώς αντιμετώπισα πολλά προβλήματα. Και μιλάμε για εποχές XP που δεν υπήρχε καν η ιδέα του always on στο internet. Αντιμετώπιζα άκυρες καταστάσεις. Τότε έκοβαν τα πάντα για λόγους οικονομίας με αποτέλεσμα κάποιες εφαρμογές να μην κάνουν τα βασικά. Τελικά σταμάτησα να το χρησιμοποιώ και έριξα όλο το βάρος στον FF. Άλλωστε οι περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι είτε δωρεάν είτε αγορασμένες οπότε δεν έχω θέματα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Αυτό ναι είναι βασικό να γίνει ώστε να φιλτράρεται η κίνηση και το έχω κάνει ήδη.

Κάπου διάβασα πως έχει και επιπλέον ρύθμιση ώστε να κλείσεις πλήρως τον DHCP server από το router και να δουλέψει σαν τέτοιο το Pi. Αυτό νόμισα ότι έλεγες. Δε θέλω τόσα πολλά.

Το μόνο που μένει είναι να βρω μερικές επιπλέον λίστες. Απ' ότι διάβασα έχει διαφορετικό format σε σχέση με το adblock - ublock με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο διαδεδομένες. Χρησιμοποιεί το κλασικό unix format με την ίδια σύνταξη που χρησιμοποιεί το αρχείο /etc/hosts.

Βρήκα κάποιες αλλά κλασικά υπάρχουν διαφωνίες στον τρόπο διαχείρισης. Άλλοι λένε να μη το φορτώσεις πολύ και άλλοι το αντίθετο και να ξεμπλοκάρεις σιγά σιγά.

Θέλει ψάξιμο και διάβασμα διότι σήμερα που όλα είναι 100% δικτυωμένα θα υπάρξει πρόβλημα με συσκευές. Πολύ παλιά είχα δοκιμάσει να κόψω σε επίπεδο hosts τις διαφημίσεις αλλά σύντομα το μετάνιωσα καθώς αντιμετώπισα πολλά προβλήματα. Και μιλάμε για εποχές XP που δεν υπήρχε καν η ιδέα του always on στο internet. Αντιμετώπιζα άκυρες καταστάσεις. Τότε έκοβαν τα πάντα για λόγους οικονομίας με αποτέλεσμα κάποιες εφαρμογές να μην κάνουν τα βασικά. Τελικά σταμάτησα να το χρησιμοποιώ και έριξα όλο το βάρος στον FF. Άλλωστε οι περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι είτε δωρεάν είτε αγορασμένες οπότε δεν έχω θέματα.
Μεγειά το pihole :)
Ο λόγος που θέλει τις λίστες σε μορφή /etc/hosts, είναι επειδή βασικά με αυτό τον τρόπο δουλεύει. Προαιρετικά μπορεί να τρέχει και φουλ recursive DNS πάνω του, που να μιλάει μόνο με root DNS. Δεν πολυχρειάζεται, εάν εμπιστεύεσαι κάποιον τρίτο DNS, όπως OpenDNS, Cloudflare, Google, κλπ, και είναι πιο αργό.
Θέμα "φορτώματος" δεν τίθεται με την έννοια ότι θα ζοριστεί, αλλά εάν φορτώσεις μαζικά λίστες, δεν θα ξέρεις από ποια χάνεις θεμιτό περιεχόμενο (πάντως με λίγο ψάξιμο στα logs μπορείς να βάλεις εύκολα whitelisted domains).
Προσωπικά βολεύομαι με καμιά 100στή χιλιάδες domains και καμιά 10ριά σε white/black list. Υπάρχουν άλλοι που παίζουν με ~1m, που το βρίσκω υπερβολικό και ταλαιπωρία στις ενημερώσεις.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το θέμα με τις λίστες είναι η ευκολία εύρεσης. Τώρα στο ublock είναι έτοιμες μέσα στον FF. Οπότε με ένα απλό copy paste θα ξεμπερδευα. Στα ελάχιστα λεπτά που κοίταξα δεν είδα να υπάρχουν λεπτομερείς λίστες. Για παράδειγμα υπάρχουν λίστες μόνο για τα social η άλλες για τα popup.

Θα καθίσω βέβαια με την ησυχία μου να δω τι γίνεται. Και αν υπάρχει και κάποιο εργαλείο μετατροπής από το ένα φορμάτ στο άλλο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ερώτηση:
Μπορώ να μεταφέρω internet από θύρα ethernet του router μέσω ενός ζευγαριού ραζίμ που πηγαίνει στην αποθήκη?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ερώτηση:
Μπορώ να μεταφέρω internet από θύρα ethernet του router μέσω ενός ζευγαριού ραζίμ που πηγαίνει στην αποθήκη?
Η γρήγορη απάντηση είναι όχι.
Υπάρχουν πολύ προτιμότερες επιλογές, πχ ασύρματο, powerline. Εάν έχεις την ευχέρεια να περάσεις UTP στη θέση του ραζίμ, κάνε το. Εάν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου να περάσει δίκτυο πάνω από αυτό το ζευγάρι, να το συζητήσουμε :)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Έλεγα μήπως κατέβαζα δίκτυο στην αποθήκη για να βάλω έναν υπολογιστή να κάνει τον σέρβερ.
Άρα ασύρματο δε μας κάνει γιατί εκτός των άλλων είναι τρίτος με υπόγειο.
Να αρχίσω να ανοίγω κουτιά στο κλιμακοστάσιο να περασω utp με τιποτα.
Powerlines δεν προτιμωνται για χρήση σέρβερ αλλά δεν είναι και το ίδιο ηλεκτρικό δίκτυο.

Τωρα αν χρειάζομαι γνώσεις πυρηνικού επιστήμονα για να περασω δίκτυο στο ραζιμ άστο,αν είναι ομως κάτι πιο εύκολο να το συζητήσουμε γιατί θα με βολεψει η πρόσβαση σε ένα πισι που δεν το έχω στα πόδια μου και δεν το ακούω :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top