Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Προσωπικα θα εβαζα το mikrotik στο ιδιο ευρος με το ρουτερ και θα δοκιμαζα αν δουλευει ετσι .
Αν δουλευει τοτε λογικα χρειαζεται καποιο αλλο mode ( βλεπε Coyias ), ρυθμιση ωστε να κανει το routing που θελεις
Ειναι λιγο περιεργο το mikrotik το χρειαζεσαι οπωσδηποτε ?
Fixed
Προσωπικα θα εβαζα το mikrotik στο ιδιο ευρος τους ασυρματους χρηστες με κλειστο dhcp και θα δοκιμαζα αν δουλευει ετσι .
Αν δουλευει τοτε λογικα χρειαζεται καποιο αλλο mode ( βλεπε Coyias ), ρυθμιση ωστε να κανει το routing που θελεις
Ειναι λιγο περιεργο το mikrotik το χρειαζεσαι οπωσδηποτε ?
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Το σωστό είναι πάντως να βάλεις το Mikrotik να δίνει dhcp.
Εγώ το έχω κάνει όπως θες να το κάνεις γιατί το mikrotik που χρησιμοποιώ έχει 100αρες ethernet και δεν με βολεύει.
Πάντως λειτουργεί μια χαρά και πολύ καλύτερα από deco m5, m4 που το έχω δοκιμάσει.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν με κάποια εφαρμογή του κινητού κάνω αυτόματη αναζήτηση δικτύου, δεν μου βρίσκει όλες τις συσκευες. Αν βάλω καρφωτή ip τις βλέπει κανονικά. Κάτι γίνεται με το dlna και δεν μπορώ να το βρω.
Όταν όμως βαζω το Mikrotik να μοιράζει αυτό τις ip, λειτουργεί και η αυτόματη αναζήτηση. (πχ να βρει αυτόματα τον εκτυπωτη, τον ενισχυτή, την tv, to set top box. Με manual αναζήτηση βάζοντας την ip της κάθε συσκευής δεν έχω πρόβλημα)

Δεν το έχω σετάρει με το quick set.
Του όρισα μία static ip να παίρνει το mikrotik από το βασικό router(πχ 192.168.1.100), το gateway να είναι το βασικό router (192.168.1.1) και εσβησα ότι έχει να κάνει με το dhcp server
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Προσωπικα θα εβαζα το mikrotik στο ιδιο ευρος τους ασυρματους χρηστες με κλειστο dhcp και θα δοκιμαζα αν δουλευει ετσι.
Δεν θα το δοκιμάσω, διότι εάν κλείσω το DHCP του Mikrotik χωρίς να αλλάξω mode λειτουργίας, δεν θα δουλεύει τίποτα.
Αν δουλευει τοτε λογικα χρειαζεται καποιο αλλο mode ( βλεπε Coyias ), ρυθμιση ωστε να κανει το routing που θελεις
Θα το δοκιμάσω κι αυτό.
Ειναι λιγο περιεργο το mikrotik το χρειαζεσαι οπωσδηποτε ?
Ρωτάς (α) εάν χρειάζομαι το Mikrotik ή (β) εάν χρειάζομαι access point;
(α) Το (τα - δύο είναι, απλώς το ένα με απασχολεί για το πρόβλημα) Mikrotik τα πήρα επειδή είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και για το χώρο που τοποθετήθηκαν (στο ταβάνι), "χάνονται" στο χώρο.
(β) Χρειάζομαι access point(s) διότι το router είναι τοποθετημένο στο κουτί των ασθενών ρευμάτων και κάπως πρέπει να δίνω ασύρματο internet στο σπίτι.
Το σωστό είναι πάντως να βάλεις το Mikrotik να δίνει dhcp.
Δεν μπορώ να το κάνω αυτό, δεν γίνεται το Mikrotik να δίνει δίκτυο (ΙΡs) και σε ασύρματες και σε σταθερές συσκευές.
Του όρισα μία static ip να παίρνει το mikrotik από το βασικό router(πχ 192.168.1.100),
Το έχω κάνει.
το gateway να είναι το βασικό router (192.168.1.1)
Το έχω κάνει.
και εσβησα ότι έχει να κάνει με το dhcp server
Το έκανα και αυτό ήταν το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Δεν θα το δοκιμάσω, διότι εάν κλείσω το DHCP του Mikrotik χωρίς να αλλάξω mode λειτουργίας, δεν θα δουλεύει τίποτα.

Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Ρωτάς (α) εάν χρειάζομαι το Mikrotik ή (β) εάν χρειάζομαι access point;
(α) Το (τα - δύο είναι, απλώς το ένα με απασχολεί για το πρόβλημα) Mikrotik τα πήρα επειδή είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και για το χώρο που τοποθετήθηκαν (στο ταβάνι), "χάνονται" στο χώρο.
(β) Χρειάζομαι access point(s) διότι το router είναι τοποθετημένο στο κουτί των ασθενών ρευμάτων και κάπως πρέπει να δίνω ασύρματο internet στο σπίτι.

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό, δεν γίνεται το Mikrotik να δίνει δίκτυο (ΙΡs) και σε ασύρματες και σε σταθερές συσκευές.

Το έχω κάνει.

Το έχω κάνει.

Το έκανα και αυτό ήταν το αποτέλεσμα.
Ειναι περιεργο να μην δουλευει χωρις dchp .
Anyway ειχα κανει παλιοτερα κατι τετοιο ευκολα με ενα dlink-dap 1160
Βασικα οχι dummy access point αλλα να κανει και bridging /routing
Ενημερωσε μας με το αλλο mode
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Σε μένα παίζει κανονικά όποια σύδεση και να διαλέξω.
Είτε να μοιράζει dhcp είτε όχι.
Αλλά το έχω κάνει μέσω του webfig όχι με το quick set
Φτιάχνεις το bridge, τα interfaces, το wireless, δηλώνεις την Ip του mikrotik στο addresses και σβήνεις το dhcp.
Αν θες μιλάμε το απόγευμα να σου πω περισσότερες λεπτομέρεις
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@eteokritis Dummy access point είναι αυτό που θέλω. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

@sothoms Μόλις μπορέσω θα σου στείλω pm με screenshots του πώς έχω setάρει το mAP Lite και θα τα πούμε.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Κατι χαζό που σκέφτηκα.
Λογικά έχεις συνδέσει το mikrotik σε κάποια θύρα που δεν είναι δηλωμένη ως wan. Σωστά;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Κατι χαζό που σκέφτηκα.
Λογικά έχεις συνδέσει το mikrotik σε κάποια θύρα που δεν είναι δηλωμένη ως wan. Σωστά;
Το Mikrotik mAP Lite, μία (1) θύρα δικτύου έχει. Νομίζω ότι έχει επιλογές διαμόρφωσης/ορισμού της από το menu του webfig. Θα το δω όταν επιστρέψω στο σπίτι - θα στο στείλω μαζί με το screenshot που ανέφερα πριν.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Υπαρχουν περισσοτερες απο μια επιλογες και γι αυτο μπερδευεσαι. Πρεπει να ακολουθησεις μια λυση απο τις πολλες.
Πχ.
Αν δεν ενεργοποιησεις το nat στο mikrotik, του βαλεις διευθυνση στο subnet 192.168.1. Xx και gateway στο 192.168.1.1, τοτε δεν πρεπει να εχεις dhcp και το mikrotik κανει επεκταση του ενσυρματου δικτυου σε ασυρματο.
Ολοι οι εντοπισμοι συσκευων θα λειτουργουν.

Αν αφησεις το nat, τοτε πρεπει να εχεις αλλο subnet στι mikrotik και να ενεργοποιησεις και το dhcp server του. Οι εντοπισμοι θα ημι λειτουργουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αν δεν ενεργοποιησεις το nat στο mikrotik, του βαλεις διευθυνση στο subnet 192.168.1. Xx και gateway στο 192.168.1.1, τοτε δεν πρεπει να εχεις dhcp και το mikrotik κανει επεκταση του ενσυρματου δικτυου σε ασυρματο.
Αυτό θα το δοκιμάσω, διότι έχω το ΝΑΤ ενεργοποιημένο.
Αν αφησεις το nat, τοτε πρεπει να εχεις αλλο subnet στι mikrotik και να ενεργοποιησεις και το dhcp server του. Οι εντοπισμοι θα ημι λειτουργουν.
Ε, θα το κλείσω, το ρημάδι!

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ενημερώνω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους ασχολήθηκαν εδώ.

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον @sothoms για το χρόνο που μου αφιέρωσε και τον κόπο που έκανε για να βρούμε λύση στο πρόβλημά μου με το Mikrotik.

Ήμασταν περίπου 3 ώρες με Anydesk/Viber για να καταφέρει να ρυθμίσει το Mikrotik όπως έπρεπε, έχοντας ως παράδειγμα το δικό του το οποίο κάνει αυτό που ήθελα. Έτυχαν διάφορα ευτράπελα και για αυτό μας πήρε τόση ώρα, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Πλέον, το Mikrotik απλώς μοιράζει διαδίκτυο και όλες οι συσκευές, ενσύρματες κι ασύρματες, παίρνουν IPs από το router του παρόχου.

Προς @sothoms κι όσους ενδιαφέρονται: Κάναμε τις ρυθμίσεις στο "Webfig" και σιγά σιγά "χτίσαμε" το profile/mode λειτουργίας "WISP AP" - για αυτό κι άλλαξε αυτόματα όταν κάναμε view το "Quick set". Εάν είχαμε "γυρίσει" το mode λειτουργίας από "Home AP" σε "WISP AP" στο "Quick set", θα είχε κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις του "HOME AP" (π.χ. access list) και θα είχαμε τελειώσει 2 ώρες πιο νωρίς! :roflmao:

Έχουμε μια εκκρεμότητα (δημιουργία guest network - στο "HOME AP" ήταν δυνατότητα η οποία ενεργοποιείται με ένα click, στο "WISP AP" δεν είναι τόσο απλό), την οποία θα διευθετήσουμε από κοινού.
 

D

Deleted member 35

Guest
Θέλω από το καλό "πράγμα" που πίνουν στο Redmond. Σήμερα ανακάλυψα πως το παράθυρο επιλογής φακέλων δεν εμφανίζει τη λίστα με τους δίσκους και τους λοιπούς εικονικούς φακέλους όπως "ο υπολογιστής μου" κτλ αν έχεις ενεργοποιημένο το συγχρονισμό της επιφάνειας εργασίας στο onedrive.


Συγκεκριμένα έπεσα πάνω σε αυτό το bug. Πόσο μπροστά οι άτιμοι; Κάτι τόσο βασικό για ένα ΛΣ και να μη δουλεύει. :headbang:
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Θέλω από το καλό "πράγμα" που πίνουν στο Redmond. Σήμερα ανακάλυψα πως το παράθυρο επιλογής φακέλων δεν εμφανίζει τη λίστα με τους δίσκους και τους λοιπούς εικονικούς φακέλους όπως "ο υπολογιστής μου" κτλ αν έχεις ενεργοποιημένο το συγχρονισμό της επιφάνειας εργασίας στο onedrive.


Συγκεκριμένα έπεσα πάνω σε αυτό το bug. Πόσο μπροστά οι άτιμοι; Κάτι τόσο βασικό για ένα ΛΣ και να μη δουλεύει. :headbang:
Βαλε στο desktop το my computer.
Δεξι κλικ στην επιφάνεια εργασίας, θεματα, εικονίδια επιφ εργασίας. Τσέκαρε my computer.

Αν στο εικονιδιο εχει εμφανισει βελακι συντομευσης, εκανες χαζομαρα
 

D

Deleted member 35

Guest
Βαλε στο desktop το my computer.
Δεξι κλικ στην επιφάνεια εργασίας, θεματα, εικονίδια επιφ εργασίας. Τσέκαρε my computer.

Αν στο εικονιδιο εχει εμφανισει βελακι συντομευσης, εκανες χαζομαρα
Υπάρχουν μια χαρά και δουλεύουν οι εικονικοί φάκελοι. Ο υπολογιστής, τα έγγραφα, το δίκτυο και ο κλασικός πίνακας ελέγχου. Το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα είναι ο συγχρονισμός που βλέπει τους εικονικούς φακέλους σαν "ειδικά" αρχεία του cloud και όχι σαν αρχεία συστήματος που είναι κανονικά. Έτσι μπερδεύεται και τους κρύβει.
Ότι και να είναι παραμένει τραγικό καθώς τα Windows είναι τοπικά εγκατεστημένα και όχι εικονικά όπως είχαμε κάποτε μέσω Citrix και δεν βλέπαμε τα αρχεία που είχαμε στο φυσικό μηχάνημα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
New! It gives Microsoft OneDrive subscribers storage alerts on the Systems page in the Settings app. The alerts appear when you are close to your storage limit. You can also manage your storage and purchase additional storage, if needed.
Αυτή την παπαριά έχει λίγες ημέρες που την εμφανίζει στα Windows 10. Ξέρει κάποιος πώς "κλείνει";
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Αυτή την παπαριά έχει λίγες ημέρες που την εμφανίζει στα Windows 10. Ξέρει κάποιος πώς "κλείνει";
Σκάλισε αυτά μήπως και βρεις άκρη.

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Αυτή την παπαριά έχει λίγες ημέρες που την εμφανίζει στα Windows 10. Ξέρει κάποιος πώς "κλείνει";
Γαμ@ την τύχη μου!

Σκαλίζοντας λίγο την εφαρμογή για να σου απαντήσω, τσέκαρα κατά λάθος στο sync το Desktop. Εκεί έχω τα τρέχοντα folders της μουσικής μου δουλειάς, κάπου στα 4-5 GB. Άρχισε λοιπόν να ανεβάζει στο Cloud του OneDrive όλα τα αρχεία. Εντάξει λέω, λάθος. Το ξετσεκάρω. Πάνε τα αρχεία από το Desktop. Δεν χάθηκαν απλά τα μετέφερε στον φάκελο OneDrive που φαίνεται ως extra drive στον explorer. Μόλις ξαναενεργοποιώ το sync του Desktop, νάτα πάλι μπροστά μου. Τώρα περιμένω να ολοκληρωθεί το upload για να μην κάνω πειράματα την ώρα της μεταφοράς και χαθεί τίποτα...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Να φανταστώ έχεις τα 25 GB που έδινε στην αρχή η microsoft;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Σκάλισε αυτά μήπως και βρεις άκρη.

Thanks, κάτι βρήκα, θα ενημερώσω εάν δουλέψει.

Καλό κουράγιο με την ατυχία του Sync. :)

Να φανταστώ έχεις τα 25 GB που έδινε στην αρχή η microsoft;
Ποια 25GB; Στο OneDrive (το σκέτο, το αγνό, το αμόλυντο, όχι το Business) 5GB δίνει.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top