Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Ποια 25GB; Στο OneDrive (το σκέτο, το αγνό, το αμόλυντο, όχι το Business) 5GB δίνει.
Τώρα δίνει 5, στις αρχές έδινε 25 και ισχύουν για τους παλιούς σαν εμένα.
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Ρηξε μια ματια στο φακελο
C:\Users\[username]\OneDrive
ή
και στον %appdata%\onedrive


και κρατα ενα backup για να εισαι πιο ησυχος :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ρηξε μια ματια στο φακελο
C:\Users\[username]\OneDrive
ή
και στον %appdata%\onedrive


και κρατα ενα backup για να εισαι πιο ησυχος :)
:thumbsup:

Εκεί ήταν εξαρχής και τα έχω και σε άλλο backup. Όπως είχα γράψει δεν φοβήθηκα μην τα χάσω. Τα έκανα τελικά copy στο Desktop και όλα έγιναν όπως πριν.

Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν το software παίρνει πρωτοβουλία και κάνει αλλαγές που δεν θέλουμε. Πάτησα να κάνει sync το desktop και κατόπιν το μετάνιωσα. Γιατί να μην μπορώ να τα έχω όλα όπως ήταν πριν, χωρίς να φάω 5 λεπτά να ψάχνω κι άλλα τόσα για να τα βάλω στη σωστή σειρά, όπως ήταν πριν;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
:thumbsup:

Εκεί ήταν εξαρχής και τα έχω και σε άλλο backup. Όπως είχα γράψει δεν φοβήθηκα μην τα χάσω. Τα έκανα τελικά copy στο Desktop και όλα έγιναν όπως πριν.

Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν το software παίρνει πρωτοβουλία και κάνει αλλαγές που δεν θέλουμε. Πάτησα να κάνει sync το desktop και κατόπιν το μετάνιωσα. Γιατί να μην μπορώ να τα έχω όλα όπως ήταν πριν, χωρίς να φάω 5 λεπτά να ψάχνω κι άλλα τόσα για να τα βάλω στη σωστή σειρά, όπως ήταν πριν;
Και οι οδηγίες της Microsoft που επιβεβαιώνουν αυτά που έκανα πριν τις ανακαλύψω.

Screenshot 2022-11-30 130040.png
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Και οι οδηγίες της Microsoft που επιβεβαιώνουν αυτά που έκανα πριν τις ανακαλύψω.

View attachment 271975
Αν ανοιξεις το εικονιδιο του desktop σου με δεξι κλικ θα δεις στην θεση οτι το εχει μεταφερει στο cloud. Αλλαξε την διαδρομη του αρχειου και ολα θα γινουν οπως πριν.
Παραδειγμα
C:\Users\user\AppData\Roaming\Desktop
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Αν ανοιξεις το εικονιδιο του desktop σου με δεξι κλικ θα δεις στην θεση οτι το εχει μεταφερει στο clowd.Αλλαξε την διαδρομη του αρχειου και ολα θα γινουν οπως πριν.
Παραδειγμα
C:\Users\user\AppData\Roaming\Desktop
Αυτό πήγα να κάνω στην αρχή αλλά είχε δημιουργήσει δεύτερο εικονίδιο Desktop που αντιστοιχούσε στο OneDrive φάκελο που ήδη υπήρχε. Και για να μη γίνει κανένα περίεργο merge, απενεργοποίησα το sync του Desktop και μετά έκανα copy/paste τα αρχεία του.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δυστυχώς το cloud στα Windows είναι να μην πω και φάω κανένα ban. Το όλο στήσιμο των Win είναι τόσο αρχαίο που δεν δουλεύει σωστά ακόμη και τοπικά. Πχ εικονικοί φάκελοι παντού και τώρα με τις UWP εφαρμογές επιπλέον ασφάλεια. Πρόσθεσαν και τον υποχρεωτικό συγχρονισμό και του άλλαξαν τα φώτα.

Γενικά υπάρχει η τάση να μη σου ανήκουν τα αρχεία σου αλλά μόνο κάποιο Link προς αυτά. Οπότε κάνοντας την παραμικρή αλλαγή η σάπια υλοποίηση τους μαμάει τη μάνα. Κανονικά θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο. Ότι τα τοπικά αρχεία είναι σε προτεραιότητα και μετά τα υπόλοιπα.

Περσινό άλυτο πρόβλημα. Γνωστός μου ασφαλιστής είχε ξεμείνει με τα 8. Συγχρόνιζε τα πάντα στο Onedrive και μέσω του κινητού του έστελνε ασφαλιστήρια σε πελάτες. Κάποια στιγμή δεν θυμάμαι τι έκανε και ΤΕΛΟΣ ο συγχρονισμός του υπολογιστή. Όταν πήγαινε να προσθέσει τον τοπικό φάκελο στο Onedrive του έλεγε ότι είναι θυγατρικός και ΔΕΝ μπορεί να το κάνει. Αλλά εμείς δεν βλέπαμε πουθενά το ριζικό για να τον τροποποιήσουμε. Στο μεταξύ λόγω 8 δεν έτρεχε η νέα έκδοση και ο τύπος αναγκάστηκε να αναβαθμιστεί σε 10 ώστε να το στήσει όλο από την αρχή.

Και για να ανοίξω το θέμα το Unix γι' αυτό είναι θεός 50 χρόνια μετά. Επειδή το σύστημα αρχείων του είναι τόσο καλά στημένο που μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς να μπλέκεις με περίεργες καταστάσεις. Αλλού οι χρήστες, αλλού τα προγράμματα και αλλού το σύστημα. Και αν κάπου έχεις πρόβλημα κοτσάρεις ένα μεγαλύτερο δίσκο και με ένα "απλό" backup & restore έχεις ξεμπερδέψει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Δυστυχώς το cloud στα Windows είναι να μην πω και φάω κανένα ban. Το όλο στήσιμο των Win είναι τόσο αρχαίο που δεν δουλεύει σωστά ακόμη και τοπικά. Πχ εικονικοί φάκελοι παντού και τώρα με τις UWP εφαρμογές επιπλέον ασφάλεια. Πρόσθεσαν και τον υποχρεωτικό συγχρονισμό και του άλλαξαν τα φώτα.

Γενικά υπάρχει η τάση να μη σου ανήκουν τα αρχεία σου αλλά μόνο κάποιο Link προς αυτά. Οπότε κάνοντας την παραμικρή αλλαγή η σάπια υλοποίηση τους μαμάει τη μάνα. Κανονικά θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο. Ότι τα τοπικά αρχεία είναι σε προτεραιότητα και μετά τα υπόλοιπα.

Περσινό άλυτο πρόβλημα. Γνωστός μου ασφαλιστής είχε ξεμείνει με τα 8. Συγχρόνιζε τα πάντα στο Onedrive και μέσω του κινητού του έστελνε ασφαλιστήρια σε πελάτες. Κάποια στιγμή δεν θυμάμαι τι έκανε και ΤΕΛΟΣ ο συγχρονισμός του υπολογιστή. Όταν πήγαινε να προσθέσει τον τοπικό φάκελο στο Onedrive του έλεγε ότι είναι θυγατρικός και ΔΕΝ μπορεί να το κάνει. Αλλά εμείς δεν βλέπαμε πουθενά το ριζικό για να τον τροποποιήσουμε. Στο μεταξύ λόγω 8 δεν έτρεχε η νέα έκδοση και ο τύπος αναγκάστηκε να αναβαθμιστεί σε 10 ώστε να το στήσει όλο από την αρχή.

Και για να ανοίξω το θέμα το Unix γι' αυτό είναι θεός 50 χρόνια μετά. Επειδή το σύστημα αρχείων του είναι τόσο καλά στημένο που μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς να μπλέκεις με περίεργες καταστάσεις. Αλλού οι χρήστες, αλλού τα προγράμματα και αλλού το σύστημα. Και αν κάπου έχεις πρόβλημα κοτσάρεις ένα μεγαλύτερο δίσκο και με ένα "απλό" backup & restore έχεις ξεμπερδέψει.
Πληρώνω το Google Drive και έχω χώρο για όλους στην οικογένεια. Αρχικά υπήρχαν κάποια bugs στην desktop εφαρμογή αλλά εδώ και 2 χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστα.

Αυτό που με ενοχλεί στα Windows είναι η έμμεση προτροπή για συνδρομή στο OneDrive. Συν την εμφάνιση recommended software στο Start.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Γνωστός μου ασφαλιστής είχε ξεμείνει με τα 8. Συγχρόνιζε τα πάντα στο Onedrive και μέσω του κινητού του έστελνε ασφαλιστήρια σε πελάτες.
Για τέτοια δουλειά πιστεύω το dropbox δεν έχει αντίπαλο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Χρησιμοποιώ το Onedrive καθώς έχω συνδρομή 365 με 1ΤΒ. Το Gdrive το δούλευα μέχρι πέρυσι αλλά όταν έκανα format στα Windows και σύνδεσα τον Outlook λογαριασμό μου αποφάσισα να τα περάσω όλα εκεί.

Εμένα με εκνευρίζουν και οι 2 εφαρμογές που ντε και καλά θέλουν να πάρουν τον πλήρη έλεγχο του υπολογιστή. Μέχρι πρότινος ήμουν ευχαριστημένος. Είχα ενεργά 5 διαφορετικά cloud. Onedrive, Gdrive, Dropbox, Mega και Yandex. Η κάθε μία στο φάκελο της και τέλος. Όταν άρχισε το υποχρεωτικό νταβατζιλίκι άρχισα να κόβω μια μια. Τώρα ενεργό έχω μόνο το Onedrive και τα άλλα μέσω web browser. Έχω δοκιμάσει μέσω άλλων εφαρμογών όπως Cyberduck και Raidrive αλλά όλο και κάποια λείπει οπότε δεν είναι πλήρης λύση.
 


D

Deleted member 35

Guest
Δε μου λέτε; Είναι σίγουρο πως έχετε δίκιο, έτσι δεν είναι;
Όταν κράζουμε την Microsoft ΠΑΝΤΑ έχουμε δίκιο. Ακόμη και αν βγουν να μας πουν ότι ο Ήλιος βγαίνει από την Ανατολή θα βρούμε αντίλογο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Αποφάσισα να ξαναενεργοποιήσω το Kaspersky Internet Security αλλά ζητάει 42€ το site. Βρίσκω στο Skroutz τιμές από 20€ αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει Paypal. Να το τολμήσω ή θα έχω θέματα; Βλέπω καταστήματα με φυσική παρουσία και ηρεμώ λίγο αλλά από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις από που θα φας τη χλαπάτσα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
ζητάει 42€ το site. Βρίσκω στο Skroutz τιμές από 20€

 

D

Deleted member 35

Guest
Είχα την Total αγορασμένη πέρυσι στα 39 από το επίσημο. Έλεγα για το ίδιο αλλά σε πιο οικονομικό.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Αυτό το σάιτ λέει ότι έχει PayPal

 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν είδα κάτι στην πληρωμή. Μέσω Viva γράφει. Θα το ψάξω λίγο ακόμη και βλέπουμε. Το πολύ πολύ να την πατήσουμε.
Στο μεταξύ να χ€σω την ΕΕ. Μπήκα στο Γερμανικό Άμαζον και έφαγα άκυρο λόγω γεωγραφικών περιορισμών. Τι στον "λούτσο" διαφορετικό έχει η Γερμανική έκδοση; Κάτι τέτοια βλέπω και θυμάμαι τα πειρατικά μου χρόνια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
τους παράτησα όλους... (για τα cloud που λέγατε παραπάνω...)
έστησα ένα nextcloud σε ένα vps και τέλος...
Από τον υπολογιστή μπορείς με εφαρμογή να έχεις sync όποιο folder θέλεις από όσα είναι στο cloud και τα υπόλοιπα με webdav ή από browser...

1671133254511.png
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μηνιαίο κόστος;
επίσης εγκατάσταση-συντήρηση του nextcloud (συνήθως όχι και τόσο εύκολη διαδικασία) την έκανες εσύ ή αναλαμβάνουν αυτοί;

από την άλλη δεν ξέρω αν θα ένιωθα άνετα με τα αρχεία μου ανεβασμένα κάπου (όχι encrypted)

το έχω σκεφτεί κατά καιρούς αλλά δεν το προχώρησα ποτέ
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
μηνιαίο κόστος;
επίσης εγκατάσταση-συντήρηση του nextcloud (συνήθως όχι και τόσο εύκολη διαδικασία) την έκανες εσύ ή αναλαμβάνουν αυτοί;

από την άλλη δεν ξέρω αν θα ένιωθα άνετα με τα αρχεία μου ανεβασμένα κάπου (όχι encrypted)

το έχω σκεφτεί κατά καιρούς αλλά δεν το προχώρησα ποτέ
Πουλάνε διάφορα services για επιχειρήσεις αλλά δεν τα χρειαζόμουνα, ούτε τα έψαξα...
Επειδή υπάρχει υποδομή με servers λόγω δουλειάς, έστησα το free (community project) που φυσικά το στήνεις και διαχειρίζεσαι μόνος σου στην υποδομή σου.
Όσον αφορά το encryption, υπάρχει σχετική επιλογή,
1671139207536.png
αλλά δεν τη δοκίμασα ποτέ, δεν ανεβάζω σουπερ κρίσιμα πράγματα (κωδικούς, τράπεζες κ.λπ.)
Αν δεν έχεις σχετική υποδομή, θα χρειαστείς από 5-6€ και πάνω το μήνα για ένα vps, ποσό που ανεβαίνει με το χώρο που θα χρειαστείς... δυστυχώς με το vps θα χρειαστεί να διαχειρίζεσαι κι αυτό (updates, security κ.λπ.) εκτός από το nextcloud...
Γενικά η λύση αυτή δεν είναι καλή αν δεν ασχολείσαι ο ίδιος με όλα αυτά (servers κ.λπ.) είτε λόγω δουλειάς είτε λόγω hobby... αν όμως μπορείς είναι ευέλικτη. Δες μόνο τα apps που μπορείς να ενσωματώσεις και θα καταλάβεις:


Δεν είναι μόνο ..."αποθηκεύω files"... Είναι Office, collaboration, integration με διάφορα services και γενικά το κάνεις ότι θες εσυ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top