Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ωραία λύση.Είναι και σχετικά κοντά μου η Γλυφάδα!
Θα το σκεφτώ μήπως το κάνω και εγώ έτσι!

Ωστόσο,αν ξέρει κανείς να απαντήσει στο ερώτημά μου θα το εκτιμούσα για να μου λυθεί και η απορία.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι μνήμες για ένα παλιό λάπτοπ που έχω.
Έχω βρει ένα της gskill στο οποίο μέσα στον κωδικό τους αναφέρονται μεταξύ άλλων τα αρχικά ¨fa".

Ψάχνοντας βρήκα ότι αυτό σημαίνει "for Apple use".
Θα δουλέψουν στο λάπτοπ με windows λειτουργικό?
Δεν έχουν εν γένει πρόβλημα να δουλέψουν με Windows, ή Linux, ή κάτι άλλο.
Η συμβατότητα είναι σε επίπεδο hardware μεταξύ μητρικής, επεξεργαστή (ελεγκτή μνήμης) και μνημών.
Ιδανικά θέλεις να βρεις μνήμη που αναφέρεται στη λίστα συμβατότητας της μητρικής, ή για μεγαλύτερη ευκολία ίδια με την προηγούμενη.
Πάντως είναι αρκετά πιθανό να δουλέψουν απρόσκοπτα μνήμες με τα ίδια χαρακτηριστικά που δεν έχουν ελεγθεί για συμβατότητα.
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Και οι τρεις μνήμες που δοκιμάσα στο Sony είχαν στα χαρτιά τα σωστά χαρακτηριστικά. Πού ήταν το κόλλημα;
Στο Sony η μνήμη είχε 8 τσιπάκια. Στις άλλες είχε 4. Μόλις πήρε μνήμη με 8 δούλεψε.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Και οι τρεις μνήμες που δοκιμάσα στο Sony είχαν στα χαρτιά τα σωστά χαρακτηριστικά. Πού ήταν το κόλλημα;
Στο Sony η μνήμη είχε 8 τσιπάκια. Στις άλλες είχε 4. Μόλις πήρε μνήμη με 8 δούλεψε.
Μια διαφορά που σχετίζεται (χαλαρά) με τον αριθμό των τσιπ είναι τα ranks, ένα χαρακτηριστικό που δεν είναι πάντα εμφανές, αλλά ορισμένοι ελεγκτές μνήμης είναι επιλεκτικοί.
 
Last edited by a moderator:

D

Deleted member 35

Guest
Εδώ και απροσδιόριστο καιρό αντιμετωπίζω λόξιγκα στη μουσική μου. Πλήρως ενημερωμένα 11ρια αλλά με ASIO οδηγούς από το 2017 καθώς έχω τα Yamaha NX-N500 και πρόσφατα μάλιστα βγήκαν εκτός κυκλοφορίας.

Ο υπολογιστής είναι ένας 5800x με 32GB μνήμης και σαν δίσκο συστήματος έχω έναν Samsung 860EVO στο 1TB. Η μουσική είναι πάνω σε έναν WD Gold 8ΤΒ. Το S.M.A.R.T. και στους 2 δίσκους είναι "Good" με τον SSD να έχει 87% υγεία. Δεν έχω θέματα επιδόσεων κατά την επεξεργασία τραγουδιών. Πχ κάνω strip τα περιττά tags με το Foobar στο μηχανικό δίσκο και πάει "σκούπα". Έχει τύχει να μετατρέψω δεκάδες τραγούδια από "υψηλή ανάλυση" σε ποιότητα CD με τα 16 "νήματα" του επεξεργαστή και να μην έχω κανένα θέμα επιδόσεων.

Αλλά ότι πρόγραμμα αναπαραγωγής και να επιλέξω μου κάνει "νερά" σε τυχαίες στιγμές. Έχω Foobar2000 x64, Roon, Jriver 28 και το AIMP x64 και σε όλα υπάρχει ο λόξιγκας. Όχι τίποτα τραγικό. Όπως έκανε η κασέτα όταν ήταν ταλαιπωρημένη. Δέκατα του δευτερολέπτου αλλά το ακούω. Ειδικά σε γνωστά κομμάτια δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβω. Το γαμώτο είναι πως δεν το κάνει σε επανάληψη να πω ότι έχει πρόβλημα κάποιος sector στο δίσκο. Επίσης θα το κάνει σε όλη την έκταση της μουσικής μου. Επειδή εδώ και χρόνια η μουσική μου είναι ταξινομημένη με πολύ συγκεκριμένο τρόπο αντιγράφεται και έτσι. Δηλαδή πρώτα τα λατινικά και μετά τα ελληνικά. Όμως ο λόξιγκας θα έρθει και στους Aerosmith και στον Ψαραντώνη.

Στα Jriver και AIMP έχω δοκιμάσει με την αναπαραγωγή στη μνήμη και το κάνει και εκεί.

Πιθανολογώ ότι φταίει κάτι στους οδηγούς και δεν είναι θέμα HW.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Πρώτον, τρέχεις οποιουδήποτε είδους DSP; Π.χ. το σήμα πριν φτάσει στην έξοδο να περνάει από EqualizerAPO ή κάτι αντίστοιχο για να τρέξει κάποιο vst;

Δεύτερον, έχεις δοκιμάσει αν το κάνει με άλλη έξοδο; Π.χ. να συνδέσεις ακουστικά απευθείας πάνω στο PC (ακόμα και στην onboard) ή αν έχεις κάποιο DAC κλπ.;

Τρίτον, έχεις δοκιμάσει με ASIO4ALL ή με FlexASIO και να πειράξεις/αυξήσεις το buffer;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Εδώ και απροσδιόριστο καιρό αντιμετωπίζω λόξιγκα στη μουσική μου. Πλήρως ενημερωμένα 11ρια αλλά με ASIO οδηγούς από το 2017 καθώς έχω τα Yamaha NX-N500 και πρόσφατα μάλιστα βγήκαν εκτός κυκλοφορίας.

Ο υπολογιστής είναι ένας 5800x με 32GB μνήμης και σαν δίσκο συστήματος έχω έναν Samsung 860EVO στο 1TB. Η μουσική είναι πάνω σε έναν WD Gold 8ΤΒ. Το S.M.A.R.T. και στους 2 δίσκους είναι "Good" με τον SSD να έχει 87% υγεία. Δεν έχω θέματα επιδόσεων κατά την επεξεργασία τραγουδιών. Πχ κάνω strip τα περιττά tags με το Foobar στο μηχανικό δίσκο και πάει "σκούπα". Έχει τύχει να μετατρέψω δεκάδες τραγούδια από "υψηλή ανάλυση" σε ποιότητα CD με τα 16 "νήματα" του επεξεργαστή και να μην έχω κανένα θέμα επιδόσεων.

Αλλά ότι πρόγραμμα αναπαραγωγής και να επιλέξω μου κάνει "νερά" σε τυχαίες στιγμές. Έχω Foobar2000 x64, Roon, Jriver 28 και το AIMP x64 και σε όλα υπάρχει ο λόξιγκας. Όχι τίποτα τραγικό. Όπως έκανε η κασέτα όταν ήταν ταλαιπωρημένη. Δέκατα του δευτερολέπτου αλλά το ακούω. Ειδικά σε γνωστά κομμάτια δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβω. Το γαμώτο είναι πως δεν το κάνει σε επανάληψη να πω ότι έχει πρόβλημα κάποιος sector στο δίσκο. Επίσης θα το κάνει σε όλη την έκταση της μουσικής μου. Επειδή εδώ και χρόνια η μουσική μου είναι ταξινομημένη με πολύ συγκεκριμένο τρόπο αντιγράφεται και έτσι. Δηλαδή πρώτα τα λατινικά και μετά τα ελληνικά. Όμως ο λόξιγκας θα έρθει και στους Aerosmith και στον Ψαραντώνη.

Στα Jriver και AIMP έχω δοκιμάσει με την αναπαραγωγή στη μνήμη και το κάνει και εκεί.

Πιθανολογώ ότι φταίει κάτι στους οδηγούς και δεν είναι θέμα HW.
Είναι σίγουρα θέμα software. Όπως σου έγραψε ο @symos βάλε ASIO4ALL και σκάλισε τις ρυθμίσεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Εμένα σε ένα νέο PC με 11άρια το ASIO4ALL μου έκανε νερά σε κάποιες περιπτώσεις, οπότε κατέληξα στο FlexASIO που δουλεύει σωστά. Δεν έχει GUI, αλλά υπάρχει ξεχωριστό πακέτο που προσθέτει GUI.
 

D

Deleted member 35

Guest
Dsp, equalizer και λοιπά διαολια δεν τα βάζω στο στόμα μου.

Πέραν της πλάκας. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα από όλα αυτά. Είμαι υπέρ της απλότητας. Μέχρι και το replay gain αφαιρώ από τα tags. Επίσης ότι έχει να κάνει με normalize κτλ.

Όμως έχω παρατηρήσει κάτι και ίσως φταίει και αυτό. Τον τελευταίο καιρό παρόλο που έχω παντού asio δεν κλειδώνει ο ήχος. Πχ άκουγα μουσική στο foobar και αν ήθελα να δω κάποιο βίντεο έπρεπε να σταματήσω την μουσική και μετά να ξεκινησω. Τώρα όλα παίζουν μαζί. Μονή εξαίρεση το hqplayer που με το asio backend συμπεριφέρεται όπως παλιά.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Όμως έχω παρατηρήσει κάτι και ίσως φταίει και αυτό. Τον τελευταίο καιρό παρόλο που έχω παντού asio δεν κλειδώνει ο ήχος.
Για δες αν είναι τσεκαρισμένο αυτό στη συσκευή:

1678805552014.png
 

D

Deleted member 35

Guest
OK θα τρελαθούμε. Κατ' αρχάς στις ρυθμίσεις ήχου ΝΑΙ είναι επιλεγμένη η επιλογή για αποκλειστική χρήση της.

Μετά έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του Foobar και κατάφερα να έχω "κλειδωμένο" τον ήχο στις άλλες εφαρμογές όπως παλιά. Είχα την επιλογή ASIO+DSD: DSD Transcoder και την έκανα σε ASIO+DSD: foo_dsd_asio. Μέχρι εδώ καλά.

Πήγα στο Roon άλλαξα και εκεί την επιλογή και δεν είχα ήχο. Επέστρεψα στην επιλογή για ASIO μέσω του οδηγού και τώρα κλειδώνει.

Πήγα πάλι στο Foobar άρχισα τις αλλαγές και @@. Εκεί που πριν είχα native DSD τώρα ΔΕΝ έχω. Ξανά αλλαγή και με τα πολλά διαπίστωσα ότι τα Windows τα κάνουν σκατά με τους οδηγούς. Πρέπει να κλείνω και να ανοίγω τα ηχεία μου κάθε φορά για να γίνεται αρχικοποίηση στο DAC.

Γενικά έχω ανοιχτό και το Foobar όπως και το Roon. Το Roon είναι το βασικό μου πρόγραμμα αλλά το foobar το χρησιμοποιώ για tagging και file management.

Τώρα θα δω και με τους οδηγούς που μου προτείνατε αλλά φοβάμαι ότι δε θα τους κρατήσω γιατί δεν υποστηρίζουν DSD και είμαι ολίγον ψείρας.
 

D

Deleted member 35

Guest
Όπως φαίνεται οι οδηγοί των Windows είναι για τα θηρία. Δεν ξέρω ποιος ακριβώς φταίει αλλά το χάλι υπάρχει. USB και DAC δίνουν το πρόβλημα.

Όπως έγραψα και πριν το μόνο πρόγραμμα που έδενε την αποκλειστικότητα στον ήχο ήταν το HQplayer. Το έχω από το "θείο" να δω τι ακριβώς κάνει καθώς παντού διαβάζω τα καλύτερα. Εννοείται πως με το ταπεινό μου setup δεν υπάρχει καμία διαφορά οπότε δεν το ανοίγω καθόλου. Στις δοκιμές αποφάσισα να το δω και πάλι. Σαν ρύθμιση το έχω βάλει να κάνει upsampling σε DSD128. Λοιπόν, αν έχει προηγηθεί η παραμικρή αναπαραγωγή με άλλο πρόγραμμα μουλαρώνει σε PCM384. Πρέπει να κλείσω ΚΑΙ το Roon ΚΑΙ το HQplayer ώστε να δώσει DSD στην έξοδο. Κάποιες φορές μουλαρώνει τόσο που θέλει και ανοιγόκλεισμα και το DAC.

Πιθανολογώ λοιπόν πως ο λόξιγκας είναι κάτι τέτοιο και άσχετο με τον ήχο. Ίσως το USB να κάνει τίποτα παρεμβολές; Να θέλει να αλλάξω θύρα στη μητρική; Δεν ξέρω. Και το γαμώτο είναι πως δεν είναι σταθερός να πω ΟΚ ξεκινάω και βλέπουμε. Να αρχίσω να βαράω ποντίκι και πληκτρολόγιο στο Word και ταυτόχρονα να παίζει μουσική; Και αν το κάνει μετά από μια ώρα; Τι να πω;
 

D

Deleted member 35

Guest
Χτες και σήμερα ακούω μουσική μέσω Roon + HQplayer με ASIO backend.

Ταυτόχρονα παίζω ένα idle clicker που απαιτεί χιλιάδες κλικ ή πατήματα ποντικιού για να πάρεις "χρήματα". Εννοείται πως δεν έχω ήχο και καμία διακοπή όλες αυτές τις ώρες. Έχω ακούσει πάνω από 4 ώρες χαλαρή μουσική οπότε το παραμικρό θα φαινόταν.

Αύριο θα δοκιμάσω με το Foobar να δω.

Όμως έκανα λάθος προχτές για το "κλείδωμα". Βασικά κάπου τα κάνει σκατά η MS και δεν μπορώ να το καταλάβω. Ενώ τη μια στιγμή δούλεψε σκέτο το Roon με ASIO χτες που το άνοιξα δεν "κλείδωσε" ο ήχος. Αναγκάστηκα να πάω με τη λύση του "θείου" HQplayer.
 

D

Deleted member 35

Guest
Νέο update. Έβαλα το FlexASIO και πάλι δεν κλειδώνει η έξοδος στο Foobar. Συνεχίζω να έχω ήχο. Είπα να επιστρέψω ξανά στο ASIO + DSD και εδώ το τρελό. Στα PCM αρχεία δεν κλειδώνει ενώ στα DSD κλειδώνει. :headbang:

Το ίδιο κάνει και στο Roon.
 

D

Deleted member 35

Guest
Και αυτή η ρουφιάνα η Apple δε βγάζει ένα μηχάνημα με σωστή τιμολόγηση. Παρουσίασε το M2 Mini και έχει 800€ η μικρή έκδοση 8/256. Να μας έδινε τουλάχιστον ένα 16/512 στο χιλιάρικο να φύγω από τα ρημάδια τα Windows.

Να μετατρέψω αυτόν που έχω σε file server και να κάνω τα υπόλοιπα από εκεί.
 

Μηνύματα
2.727
Reaction score
7.867
Και αυτή η ρουφιάνα η Apple δε βγάζει ένα μηχάνημα με σωστή τιμολόγηση. Παρουσίασε το M2 Mini και έχει 800€ η μικρή έκδοση 8/256. Να μας έδινε τουλάχιστον ένα 16/512 στο χιλιάρικο να φύγω από τα ρημάδια τα Windows.

Να μετατρέψω αυτόν που έχω σε file server και να κάνω τα υπόλοιπα από εκεί.
Αν λαβεις υποψη τα ελαχιστα προβληματα, την καλυτερη εμπειρια χρησης και την τιμη μεταπωλησης, αξιζει χαλαρα το mac mini.
 


D

Deleted member 35

Guest
Γκουχου γκουχ, Daphile, γκούχου γκουχ.
Που όμως; Σκέφτομαι ένα refurbished και να του βάλω μέσα το δίσκο με τη μουσική μου. Το πρόβλημα είναι να βρω refurbished να έχει τουλάχιστον 2.5" για το σύστημα και ένα 3.5" για τον υπάρχοντα σκληρό. Έχω ένα γνωστό που φέρνει αλλά ποτέ δεν το αποφασίζω.

Αν λαβεις υποψη τα ελαχιστα προβληματα, την καλυτερη εμπειρια χρησης και την τιμη μεταπωλησης, αξιζει χαλαρα το mac mini.
Το ξέρω με το ρημάδι αλλά μου κάθεται στο λαιμό αυτό το 200ρι για την κάθε αναβάθμιση. Αυτό που θέλω κατ' ελάχιστο κοστίζει 1300€ επίσημη τιμή. Αναφέρομαι στο 16/512. Γιατί όπως και να το κάνεις θες και μνήμη και χώρο.

Τώρα στα Windows έχω 500GB ελεύθερα από το TB εκ των οποίων τα 90 είναι διάφορα κατεβάσματα. Οπότε μένουν 400GB που είναι το σύστημα και οι εφαρμογές. Δε βλέπω γιατί το MacOS να έχει διαφορετική διαχείριση χώρου οπότε τα 512 είναι το απόλυτα ελάχιστο. Άσε που θα βάλω και homebrew μιας που είναι UNIX και θέλω και μνήμη για τις μεταγλωττίσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top