Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Που όμως; Σκέφτομαι ένα refurbished και να του βάλω μέσα το δίσκο με τη μουσική μου. Το πρόβλημα είναι να βρω refurbished να έχει τουλάχιστον 2.5" για το σύστημα και ένα 3.5" για τον υπάρχοντα σκληρό. Έχω ένα γνωστό που φέρνει αλλά ποτέ δεν το αποφασίζω.
Βαλ'το σε ένα παλιό υπολογιστή αρχικά, να δεις ότι σε εξυπηρετεί και μετά βλέπεις τί θα κάνεις με τη συλλογή σου. Π.χ. εγώ έχω λίγα κομμάτια στο nuc που ακούω τακτικά και τα υπόλοιπα μέσω smb file sharing απο το dekstop.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.028
Το ξέρω με το ρημάδι αλλά μου κάθεται στο λαιμό αυτό το 200ρι για την κάθε αναβάθμιση.
Δεν θα σου πω πολλά γιατί δεν είναι το thread κατάληλο και δεν θέλω να είμαι off topic.
Θα πω μόνο αυτό:
Όσοι πήγαν από mac σε windows ξαναπήγαν σε mac.
Όσοι πήγαν από windows σε mac έκατσαν εκεί.
Όσοι βρίζουν τα mac 99% δεν είχαν mac ποτέ τους.
</offtopic>
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν θα σου πω πολλά γιατί δεν είναι το thread κατάληλο και δεν θέλω να είμαι off topic.
Θα πω μόνο αυτό:
Όσοι πήγαν από mac σε windows ξαναπήγαν σε mac.
Όσοι πήγαν από windows σε mac έκατσαν εκεί.
Όσοι βρίζουν τα mac 99% δεν είχαν mac ποτέ τους.
</offtopic>
Είχα Mac τα "αρχαία" χρόνια της τεχνολογίας. Δεκαετία '90. Αυτό ήταν το καλό του να είσαι ο "μικρός" ξάδερφος. Δυστυχώς όμως οι απλησίαστες τιμές και το Linux με κράτησαν στα PC.

Τα τελευταία χρόνια όμως έχει γυρίσει πάλι η σκέψη στο μυαλό μου καθώς τα χρήματα δεν είναι τραγικά πολλά. Όμως έχω γίνει ένας απλός καταναλωτής και δεν τα δικαιολογώ εύκολα. Σκέψου ότι έχω το ίδιο κινητό εδώ και 2.5 χρόνια. Οι φίλοι και συγγενείς αρχίζουν να ανησυχούν για την ψυχική μου υγεία καθώς κάποτε άλλαζα κάθε χρόνο. :biggrin:

Κάθε φορά που μπαίνω στο site για αγορά θα αρχίσει να χτυπάει το εσωτερικό καμπανάκι. Mac Mini ή SSD PCIE 4.0; Και τελικά δεν αγοράζω τίποτα. Ξέρεις πόσα χρόνια έχω να δω ταινία στο σπίτι; Από την εποχή του The Force Awakens. Δηλαδή to 2015. Είχα κάποια θέματα υγείας με τον παππού μου και δεν πήγα σινεμά. Την είδα σπίτι στην 24" που έχω και πιάστηκα ολόκληρος. Από τότε λέω να αγοράσω 32" ή φτηνό προβολέα. Όλο το αναβάλλω.

Το ίδιο και με το πολυκάναλο. Από τη μία έχεις τα Logitech Z906 και μετά πας σε σετ με φτηνό AV. Πάλι κάνω πίσω.
 

K

kimon

Guest
Πήρα προχτές έναν προσαρμοστή από RJ45 σε USB 2, τον UE200 V2 της TPlink, για να έχω ίντερνετ στον (σταθερό) υπολογιστή. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι ενώ δουλεύει κανονικά όταν το καρφώσεις με τον υπολογιστή σε λειτουργία, σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή πρέπει να το βγάλω και να το ξανακαρφώσω, αλλιώς δεν έχω σύνδεση με το ίντερνετ.
Διορθώνεται αυτό;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πήρα προχτές έναν προσαρμοστή από RJ45 σε USB 2, τον UE200 V2 της TPlink, για να έχω ίντερνετ στον (σταθερό) υπολογιστή. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι ενώ δουλεύει κανονικά όταν το καρφώσεις με τον υπολογιστή σε λειτουργία, σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή πρέπει να το βγάλω και να το ξανακαρφώσω, αλλιώς δεν έχω σύνδεση με το ίντερνετ.
Διορθώνεται αυτό;
Μέσα στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου στο Device Manager, πρέπει να έχεις "Power management". Εκεί ψάξε το "Allow the computer to turn off this device to save power" και απενεργοποίησέ το. Δες εάν μετά από αυτό αλλάξει συμπεριφορά.
Επίσης: μην το καρφώνεις, σύνδεσέ το :p
 

K

kimon

Guest
Κύττα ρε, είπα να χρησιμοποιήσω λίγο την καθημερινή ορολογία και ο άλλος...
Θα αντιπαρέλθω όμως τον πειρασμό να δαπανήσω κάποιον χρόνο επιδαψιλεύοντάς του τις πρέπουσες "φιλοφρονήσεις". :p
Μέσα στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου στο Device Manager, πρέπει να έχεις "Power management". Εκεί ψάξε το "Allow the computer to turn off this device to save power" και απενεργοποίησέ το. Δες εάν μετά από αυτό αλλάξει συμπεριφορά.
Επίσης: μην το καρφώνεις, σύνδεσέ το :p
Αυτό μου πρότειναν από την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας στην Ελλάδα, αλλά δεν δούλεψε.
Τέλος πάντων, το ζήτημα (ενσύρματη σύνδεση στο Δίκτυο) λύθηκε με άλλο τρόπο.
Ευχαριστώ πάντως.
 
Last edited by a moderator:


TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Κάτι κουφό... Μόλις με πήρε συνάδελφος περιχαρής για τον νέο του Mac. Αλλά...
Μόλις συνδεθεί το νέο Mac στο WiFi, κόβεται εντελώς το VDSL. Ούτε τηλέφωνο δεν έχει. Καμιά ιδέα;
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Κάτι κουφό... Μόλις με πήρε συνάδελφος περιχαρής για τον νέο του Mac. Αλλά...
Μόλις συνδεθεί το νέο Mac στο WiFi, κόβεται εντελώς το VDSL. Ούτε τηλέφωνο δεν έχει. Καμιά ιδέα;
Σε σύνδεση με καλώδιο μέσω lan, κάνει το ίδιο;
 

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Αυτό του είπα να ελέγξει πρώτα-πρώτα, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή πρέπει να το βγάλω και να το ξανακαρφώσω, αλλιώς δεν έχω σύνδεση με το ίντερνετ.
Διορθώνεται αυτό;
Ενημέρωσε τον driver. Βάλε αυτόν που παρέχει ο κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Κύττα ρε, είπα να χρησιμοποιήσω λίγο την καθημερινή ορολογία και ο άλλος...
Θα αντιπαρέλθω όμως τον πειρασμό να δαπανήσω κάποιον χρόνο επιδαψιλεύοντάς του τις πρέπουσες "φιλοφρονήσεις". :p

Αυτό μου πρότειναν από την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας στην Ελλάδα, αλλά δεν δούλεψε.
Τέλος πάντων, το ζήτημα (ενσύρματη σύνδεση στο Δίκτυο) λύθηκε με άλλο τρόπο.
Ευχαριστώ πάντως.
Βάλε και συ ένα ethernet καβλώδιο να ξεμπερδεύεις.
Οχι καρφωτό , συνδεδεμ'ενο. :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Πήρα προχτές έναν προσαρμοστή από RJ45 σε USB 2, τον UE200 V2 της TPlink, για να έχω ίντερνετ στον (σταθερό) υπολογιστή. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι ενώ δουλεύει κανονικά όταν το καρφώσεις με τον υπολογιστή σε λειτουργία, σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή πρέπει να το βγάλω και να το ξανακαρφώσω, αλλιώς δεν έχω σύνδεση με το ίντερνετ.
Διορθώνεται αυτό;
ηλικία υπολογιστή και λογισμικό?
 


K

kimon

Guest
Aς τα πάρουμε με την σειρά:
-Για τους κακεντρεχείς παρατυχόντες: ένα στικάκι USB το συνδέουμε ή το καρφώνουμε; οι άντρες προτιμούν το δεύτερο, αφήνοντας την σύνδεση για τις κυρίες. :biggrin:
-Η ιστορία έχει ως εξής:
Ναι, ο υπολογιστής συναρμολογήθηκε Δεκέμβριο του 2010 (παλιός). Η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου σταμάτησε να εργάζεται πριν κάποια χρόνια και εγκαταστάθηκε αντ' αυτής άλλη στον δίαυλο PCI. Aρχές Απριλίου αλλάξαμε πάροχο Ίντερνετ από Βόνταφον σε Κοσμοτέ (περίπου τότε που ο κ. Κόγιας είχε προβλήματα με την σύνδεσή του). Τις πρώτες ημέρες ήταν όλα καλά, μετά άρχισαν τα προβλήματα με την ταχύτητα στην ενσύρματη μόνο σύνδεση, μέχρι που έπαψε να υπάρχει σύνδεση. Άλλαξα θέση στην κάρτα δικτύου (μήπως έχει προβλημα η υποδοχή στην μητρική), αλλά τίποτε. Μη γνωρίζοντας αν φταίει η κάρτα δικτύου ή η τροφοδοσία της από την πλακέτα (μου είχε κάνει κάτι νερά παλιότερα, ο PCI-E x16 δεν τροφοδοτείται) , πήρα το ανταπτοράκι USB που προανέφερα. Εγκατέστησα και νέους οδηγούς, αλλά το προβλημα παρέμενε (σε Windows 10). Κάποια στιγμή είπα να (ξανα)δοκιμάσω (ως λύση απελπισίας) και την κάρτα PCI και, ώ του θαύματος, δούλεψε! (Ευτυχώς!).
Αυτά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Aς τα πάρουμε με την σειρά:
-Για τους κακεντρεχείς παρατυχόντες: ένα στικάκι USB το συνδέουμε ή το καρφώνουμε; οι άντρες προτιμούν το δεύτερο, αφήνοντας την σύνδεση για τις κυρίες. :biggrin:
-Η ιστορία έχει ως εξής:
Ναι, ο υπολογιστής συναρμολογήθηκε Δεκέμβριο του 2010 (παλιός). Η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου σταμάτησε να εργάζεται πριν κάποια χρόνια και εγκαταστάθηκε αντ' αυτής άλλη στον δίαυλο PCI. Aρχές Απριλίου αλλάξαμε πάροχο Ίντερνετ από Βόνταφον σε Κοσμοτέ (περίπου τότε που ο κ. Κόγιας είχε προβλήματα με την σύνδεσή του). Τις πρώτες ημέρες ήταν όλα καλά, μετά άρχισαν τα προβλήματα με την ταχύτητα στην ενσύρματη μόνο σύνδεση, μέχρι που έπαψε να υπάρχει σύνδεση. Άλλαξα θέση στην κάρτα δικτύου (μήπως έχει προβλημα η υποδοχή στην μητρική), αλλά τίποτε. Μη γνωρίζοντας αν φταίει η κάρτα δικτύου ή η τροφοδοσία της από την πλακέτα (μου είχε κάνει κάτι νερά παλιότερα, ο PCI-E x16 δεν τροφοδοτείται) , πήρα το ανταπτοράκι USB που προανέφερα. Εγκατέστησα και νέους οδηγούς, αλλά το προβλημα παρέμενε (σε Windows 10). Κάποια στιγμή είπα να (ξανα)δοκιμάσω (ως λύση απελπισίας) και την κάρτα PCI και, ώ του θαύματος, δούλεψε! (Ευτυχώς!).
Αυτά.
υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις κουτί να βγάλεις φωτό τους πυκνωτές?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις κουτί να βγάλεις φωτό τους πυκνωτές?
Ή να φωτογραφίσεις την επιγραφή του motherboard, (π.χ. Gigabyte P55-USB3). Είναι κάτω από το σόκετ του επεξεργαστή, ή κάτω από το σλοτ της κάρτας γραφικών.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
(δεν είναι ακριβώς ΙΤ απορία, αλλά...)

Έχω το mede8er 600. Ταινία με υπότιτλους σε αρχείο .srt αναπαράγεται από το USB flash drive. Η ίδια ταινία με το ίδιο αρχείο υποτίτλων, όταν το media player την "τραβάει" από το NAS για αναπαραγωγή, δεν "βλέπει" υπότιτλους. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν το PS3 "τραβάει" την ταινία από το NAS - δεν "βλέπει" υπότιτλους.

1) Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό κι αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το "πρόβλημα";
2) Εάν "περάσω" σε πιο σύγχρονο media player π.χ. το Nvidia Shield, θα λυθεί το "πρόβλημα";

To NAS με το media player και το PS3 συνδέονται μέσω UPnP. Όλες οι συσκευές έχουν static IPs.
Παιδιά, το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο NAS, αλλά στο player. Ό,τι και να εγκαταστήσω στο NAS, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Θα κάνω και μια προσπάθεια στα forums της mede8er κι αν δεν βγει ούτε κι από εκεί άκρη, προσανατολίζονται σε αλλαγή του media player.
Fast forward από τα πιο πάνω posts μέχρι πριν περίπου 1 μήνα: Χάλασε η τηλεόραση και πήραμε νέα (smart TV). Στη νέα τηλεόραση, αναπαράγονται οι ταινίες από το NAS με τους υπότιτλους. Problem solved! :roflmao:

To media player θα δοθεί εν καιρώ, εφόσον δεν έχει πλέον κάποια χρήση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.743
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top