Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Επεξεργαστή (από τεχνικής πλευράς) μπορώ να αλλάξω. Πού θα βρω δεν ξέρω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Συμφωνώ με τον φίλο σου...έτσι κάνω και εγώ πάντα στους πελάτες μου
άλλαξε σκληρό...και δες πως πάει....αν από εκεί και μετά θέλεις κάτι παραπάνω φορτώνεις ram
ο σκληρός είναι επένδυση...οι ram οχι
Μ' αρέσει που διαφωνείτε. Θα δω τι θα κάνω.
να αλλάξει και καλώδια...?
να ματσάρουν με τα b&w?:p:D
Πας καλά, ρε; Εννοείται ότι θα αλλάξω το καλώδιο του τροφοδοτικού με έναν "βόα" το οποίο θα στηρίξω πάνω σε cable lifters!
[DOUBLEPOST=1535571075][/DOUBLEPOST]
τι έχεις τώρα?
και τι σόκετ?
Ένας i5 είναι, θα δω αύριο και θα σας πω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.903
Reaction score
77.517
Μ' αρέσει που διαφωνείτε. Θα δω τι θα κάνω.

Πας καλά, ρε; Εννοείται ότι θα αλλάξω το καλώδιο του τροφοδοτικού με έναν "βόα" το οποίο θα στηρίξω πάνω σε cable lifters!
με την πρακτικότητα έχει να κάνει και την θέλησή σου για αναβάθμιση
από την ώρα που έχεις θέληση και για ram και για ssd και δεν είσαι από εκείνους που έχουν μαζεμένο μπάτζετ και ρωτάνε ώστε να επιλέξουν ή το ένα ή το άλλο
άρα
κάνεις απλά και ιεραρχικά τα βήματα
αλλάζεις πρώτα σκληρό και βλέπς

*και όλα αυτά τα λέω εξαιρετικά ανεύθυνα χωρίς να γνωρίζω την χρήση του laptop8-)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.740
Σε laptop το οποίο το Νοέμβριο κλείνει οκταετία απροβλημάτιστης λειτουργίας και το οποίο αυτή τη στιγμή τρέχει Win10 με 4GB RAM και HDD SATA στις 5400 στροφές, σκέφτομαι να αλλάξω τον σκληρό με SSD και να διπλασιάσω τη RAM.

Γνωστός με τον οποίο είχα τη συζήτηση, μου είπε να μην αυξήσω τη RAM πριν να αλλάξω το δίσκο. Εσείς τι λέτε;

Το laptop "στέκεται" ικανοποιητικά για τις δουλειές που κάνω και σκεφτόμουν να του κάνω ένα boost, για να βγάλει ακόμα λίγα χρόνια.
Δεν μας είπες και τα λοιπά χαρακτηριστικά του φορητού, για μπορεί κάποιος να πει με περισσότερη ασφάλεια κατά πόσο αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα...
Επομένως, σχετικά συντηρητικά κι εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις από τον δίσκο.
Αν σου περισσεύουν παραπάνω χρήματα, πρέπει να γίνει και σύγκριση με νέο φορητό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Για καινούριο δεν το σκέφτομαι, καθόλου. Η αναβάθμιση σκληρού και RAM θα βγει κοντά στα €135 (καινούρια εξαρτήματα, κατευθείαν από την Crucial).
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Για καινούριο δεν το σκέφτομαι, καθόλου. Η αναβάθμιση σκληρού και RAM θα βγει κοντά στα €135 (καινούρια εξαρτήματα, κατευθείαν από την Crucial).
Σκληρο βάλε ένα πεντακοσαρι η ακόμα καλύτερα 1tb.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Σκληρο βάλε ένα πεντακοσαρι η ακόμα καλύτερα 1tb.
Όχι ρε φιλαράκι, πολλά είναι, πάρα πολλά. Ένας 250GB είναι μια χαρά - είπαμε (είπαμε; δεν θυμάμαι), το laptop δεν είναι το κύριο μηχάνημα που χρησιμοποιώ. Για μεγαλύτερες χωρητικότητες έχω εξωτερικούς οι οποίοι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

τι έχεις τώρα?
και τι σόκετ?
Δεν μας είπες και τα λοιπά χαρακτηριστικά του φορητού, για μπορεί κάποιος να πει με περισσότερη ασφάλεια κατά πόσο αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα...
Επομένως, σχετικά συντηρητικά κι εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις από τον δίσκο.
Αν σου περισσεύουν παραπάνω χρήματα, πρέπει να γίνει και σύγκριση με νέο φορητό.
To laptop είναι αυτό. (εννοείται ότι) Δεν παίζω παιχνίδια (games) με το laptop.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Όχι ρε φιλαράκι, πολλά είναι, πάρα πολλά. Ένας 250GB είναι μια χαρά - είπαμε (είπαμε; δεν θυμάμαι), το laptop δεν είναι το κύριο μηχάνημα που χρησιμοποιώ. Για μεγαλύτερες χωρητικότητες έχω εξωτερικούς οι οποίοι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.





To laptop είναι αυτό. (εννοείται ότι) Δεν παίζω παιχνίδια (games) με το laptop.
Εμπειρικά και εντελώς ανευθυνα όπως λέει και ο Χάρης εγώ θα σου προτεινα ένα 500αρι. Το laptop δε μπορεί να πάρει κι άλλους σκληρούς αργοτερα. Εμένα ο 500ρης είναι μια χαρά. Ο 250 θα ήταν λίγος. Εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
To laptop είναι αυτό. (εννοείται ότι) Δεν παίζω παιχνίδια (games) με το laptop.
Άρα χρειάζεσαι 2x4GB ddr3 1066 (ή 1333 ή 1600, αν οι τελευταίες μπορούν να χρονισθούν σε 1066MHz), και έναν 240άρη MX500. (Λέω αυτόν μιας και τσέκαρα ότι έχει ευρύχωρη cache, πράγμα χρήσιμο αλλά όχι αυτονόητο σε έναν ssd). Η προβληματική της αναγκαιότητας της cache σε έναν ssd αναλύεται πολύ καλά εδώ.

Επίσης, αν δεν είναι μεγάλη φασαρία, έλεγξε αν ο επεξεργαστής είναι τοποθετημένος σε βάση, ή κολλημένος. Πιθανολογώ το πρώτο. Εάν όντως συμβαίνει, άλλαξέ τον με έναν αδελφό i5 560m (δεν αξίζει για κάτι περισσότερο). Δεν θα κερδίσεις κάτι το ιδιαίτερο, αλλά και οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Άρα χρειάζεσαι 2x4GB ddr3 1066 (ή 1333 ή 1600, αν οι τελευταίες μπορούν να χρονισθούν σε 1066MHz), και έναν 240άρη MX500. (Λέω αυτόν μιας και τσέκαρα ότι έχει ευρύχωρη cache, πράγμα χρήσιμο αλλά όχι αυτονόητο σε έναν ssd). Η προβληματική της αναγκαιότητας της cache σε έναν ssd αναλύεται πολύ καλά εδώ.

Επίσης, αν δεν είναι μεγάλη φασαρία, έλεγξε αν ο επεξεργαστής είναι τοποθετημένος σε βάση, ή κολλημένος. Πιθανολογώ το πρώτο. Εάν όντως συμβαίνει, άλλαξέ τον με έναν αδελφό i5 560m (δεν αξίζει για κάτι περισσότερο). Δεν θα κερδίσεις κάτι το ιδιαίτερο, αλλά και οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές.
Σωστά το σκέφτηκες. Οι μνήμες είναι αυτές κι ο SSD αυτός.

Ευχαριστώ και για την πρόταση για επεξεργαστή (κυρίως για το πού θα τον βρω). Θα "ξεκοιλιάσω" το laptop εντός του Σ/Κ που έρχεται και θα δω τι γίνεται με τον επεξεργαστή.

Ελπίζω με τόσες αλλαγές να μην έχω πρόβλημα με την ενεργοποίηση των Win10.
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.536
Πως θα γίνει να μοιράσω το wi fi ;
Έχουμε μια σύνδεση πχ 24. Κρατάω την μισή ταχύτητα για εμένα (12) και αφήνω την άλλη μισή να συνδέεται όποιος θέλει.
Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο πρόγραμμα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.740
Πως θα γίνει να μοιράσω το wi fi ;
Έχουμε μια σύνδεση πχ 24. Κρατάω την μισή ταχύτητα για εμένα (12) και αφήνω την άλλη μισή να συνδέεται όποιος θέλει.
Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο πρόγραμμα;
Ο πιο εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος είναι να γίνει από το Access Point.
Δύο πράγματα χρειάζεσαι: πολλαπλά SSID (ασύρματα δίκτυα) και Quality of Service (QoS) για να μοιράζεις το εύρος ζώνης. Το δεύτερο δεν είναι απαραίτητο αν δεν ζορίζεις ιδιαίτερα τη γραμμή. Πολλές συσκευές δίνουν και έτοιμη τη δυνατότητα guest δικτύου, το οποίο δεν "μπλέκεται" με το τοπικό σου δίκτυο, οπότε έχεις αυξημένη ασφάλεια.

Για ειδικότερες οδηγίες, εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου (συνήθως για access point χρησιμοποιείται ο ρούτερ του παρόχου, αλλά δεν είναι πάντα έτσι). Πιθανόν να γίνει αρκετά εκτενής η συζήτηση, ίσως να είναι πρόσφορο να γίνει σε χωριστό θέμα...
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Πως θα γίνει να μοιράσω το wi fi ;
Έχουμε μια σύνδεση πχ 24. Κρατάω την μισή ταχύτητα για εμένα (12) και αφήνω την άλλη μισή να συνδέεται όποιος θέλει.
Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο πρόγραμμα;
Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που σου είπε ο @minas - όλα εξαρτώνται από τις δυνατότητες του ρούτερ που έχεις. Θα βρεις πολλά σχετικά βίντεο στο youtube, αλλά η βασική προϋπόθεση είναι να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα για τα ρούτερ.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
889
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να αντιγράφει σε πραγματικό χρόνο τα αρχεία ενός φακέλου σε άλλον, ακόμη και δικτυακό (πχ σε nas) και να μπορεί να χειρίζεται με αξιοπιστία μεγάλα pathnames;
Ψάχνω καθ' ουσίαν κάποιου είδους raid 1 αλλά μόνο σε συγκεκριμένο φάκελο / φακέλους, χωρίς να χρειάζεται να δεσμεύσω όλο τον δίσκο.
 


Μηνύματα
888
Reaction score
889
Κατέβασα το SyncToy. Φαίνεται να δουλεύει καλά. Όμως και πάλι, αυτά δεν λειτουργούν real time, αλλά χειροκίνητα. Δεν υπάρχει κάτι που να τρέχει στο background και ανά 1-2 λεπτά να κάνει backup τα αρχεία που τροποποιούνται;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λοιπόν να κάνω και γω μια ερώτηση λίγο δύσκολη, αλλά μην αρχίσετε να κράζετε γιατί ασχολούμαι με αρχαιολογίες κτλ. (hobby λέμε!)

Έπεσε στα χέρια μου μια μητρική TYAN MPX S2466
και βλέποντας ότι έχει PCI 64bit/66MHz, έλεγα να τις βάλω καμιά κάρτα sata (και να χρησιμοποιήσω τις 32bit PCI αλλού). Βρήκα μερικές π.χ.
https://www.ebay.de/itm/252641876032?ul_noapp=true
https://www.ebay.de/itm/153181079457?ul_noapp=true
https://www.ebay.de/itm/153181079285?ul_noapp=true
αλλά ταιριάζουν; (όλες αναφέρονται σαν pci-x) Έψαξα τα πρωτόκολλα pci-x, pci 2.2 αλλά ομολογώ δεν κατάλαβα αν είναι compatible ή όχι.
Την πιο ωραία απάντηση μου την έδωσε η tyan: "We haven’t validated the LSI Logic MegaRaid SER523 PCI-X card, you need to test it by yourselves and we don’t guarantee it. Besides, S2466 has been EOL since 2005."
Να ρωτήσω μπας και έχει κανένας τέτοια κάρτα προς δοκιμή (αν και ξέρω την απάντηση);

ΤΗΧ!
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.242
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top