Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
ο ενισχυτηs δεν διαθετει την πιστοποιηση DD.PLUS
Και δεν το παίζει σε DD;

Is Dolby Digital Plus content backward-compatible?
Because Dolby Digital Plus is built on core Dolby Digital technologies, content
that is encoded with Dolby Digital Plus is fully compatible with the millions
of existing home theaters and playback systems worldwide equipped for
Dolby Digital playback

https://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/dolby-digital-plus-faq.pdf
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Θελω να το μετατρεψω διοτι η αναπαραγωγη θα γινει μεσα απο το WESTERN DIGITAL media player,που ειναι και η βασικη πηγη στο συστημα μου.Προκειται για αγαπημενη ταινια εικοσαετιαs ,την οποια ειχα σε dvd με κομενο καδρο και προσφατα κυκλοφορησε με τον αληθινο λογο πλευρων 2.35 περιπου σε 10 giga στο φορμα υψηληs ευκρινειαs αλλα ο ενισχυτηs δεν διαθετει την πιστοποιηση DD.PLUS
Από μνήμης θα έλεγα ότι το western digital αποκωδικοποιεί AC3 σε αναλογικό, ώστε να μπορείς να πάρεις στερεοφωνικό ήχο από το 2x RCA.
Για μετατροπή, με το handbrake θα κάνεις δουλειά:
https://handbrake.fr/

edit: Και όπως είπε ο @Zizik, σχεδόν σίγουρα ο ενισχυτής θα πρέπει να παίζει και τον ψηφιακό ήχο
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.375
Από μνήμης θα έλεγα ότι το western digital αποκωδικοποιεί AC3 σε αναλογικό, ώστε να μπορείς να πάρεις στερεοφωνικό ήχο από το 2x RCA.
Για μετατροπή, με το handbrake θα κάνεις δουλειά:
https://handbrake.fr/

edit: Και όπως είπε ο @Zizik, σχεδόν σίγουρα ο ενισχυτής θα πρέπει να παίζει και τον ψηφιακό ήχο
Ευχαριστω,θερμα.........
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
OK, απορία περί OneDrive for Business.

Δημιούργησα έναν φάκελο με το όνομα Shared. Αυτός ο φάκελος περιέχει τρεις (3) υποφακέλους (π.χ. Χ1, Χ2, Χ3), εκ των οποίων τον έναν (π.χ. Χ1) τον μοιράζομαι με έναν συνεργάτη εκτός χώρου εργασίας. Στον φάκελο Shared δημιούργησα έναν τέταρτο φάκελο (π.χ. Χ2) τον οποίο θέλω να μοιραστώ με έναν άλλο συνεργάτη εκτός χώρου εργασίας. Ακολουθώντας την ίδια διαδικασία διαμοιρασμού με τον πρώτο shared φάκελο (Χ1), ο δεύτερος συνεργάτης καταλήγει να έχει πρόσβαση σε όλο το φάκελο Shared αντί για μόνο στον φάκελο που τον αφορά.

Τι κάνω λάθος;
Problem solved.

Στην πρώτη περίπτωση, ο συνεργάτης έχει λογαριασμό (μέσω της εταιρίας του) στο OneDrive for Business. Στη δεύτερη περίπτωση, δεν είχε λογαριασμό εξ ου κι η δυσλειτουργία.

Κατέληξα να κάνω τη δουλειά μου με Google Drive.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μια βοήθεια για σύνδεση εσωτερικής καλωδίωσης κουτιού, προς αποφυγήν λάθους.

Έχω ένα παλαιότερο - πλην όμως εξαίρετο - κουτί Lian Li PC-201A, του οποίου η εσωτερική καλωδίωση για τη σύνδεση USB του μπροστινού (top) I/O multimedia panel που έχει πάνω του τις γνωστές θύρες USB(2), IEEE 1394a και Audio δεν καταλήγει στο γνωστό θηλυκό βύσμα διπλής σειράς των 9 pins (+ 1 τυφλό), αλλά σε δύο βύσματα μονής σειράς των 4+1=5 pins, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, μέσα στο κόκκινο πλαίσιο:

USB Header_2.jpg


Στην ίδια εικόνα, σε πράσινο πλαίσο, έχω επίσης συμπεριλάβει την αντίστοιχη (αρσενική) υποδοχή USB της μητρικής, η οποία είναι της κλασσικής μορφής των 9 pins + 1 τυφλή θέση χωρίς pin.

Οι χαρακτηρισμοί (ονομασίες) των pins μεταξύ αυτών που χρησιμοποιεί η Lian Li και ο κατασκευαστής της μητρικής διαφέρουν και κάνω την εξής υπόθεση:

1. Κάθε θηλυκή υποδοχή που η Lian Li χαρακτηρίζει ως USB1+ ή USB2+ αντιστοιχεί με τα pins USB DX+ (θέσεις 5 και 6) της μητρικής.
2. Αντίστοιχα, κάθε θηλυκή υποδοχή που η Lian Li χαρακτηρίζει ως USB1- ή USB2- αντιστοιχεί με τα pins USB DX- (θέσεις 3 και 4) της μητρικής.
3. Επίσης, κάθε θηλυκή υποδοχή που η Lian Li χαρακτηρίζει ως VCC αντιστοιχεί με τα pins Power (θέσεις 1 και 2) της μητρικής.
4. Τέλος, κάθε θηλυκή υποδοχή που η Lian Li χαρακτηρίζει ως GND αντιστοιχεί βέβαια με τα pins GND (θέσεις 7 και 8) της μητρικής.

Υποθέτω σωστά ή μου διαφεύγει κάτι;

Ευχαριστώ.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Το ότι το pc δεν μπουτάρει μπορεί να φταίει η μπαταρία πάνω στη μητρική?
Δεν τη έχω αλλάξει ποτέ 7 χρόνια μητρική (μπορεί και παραπάνω)
Συνήθως το κάνει όταν το βγάζω από τη μπριζα για μια μέρα, όσο το τροφοδοτικό έχει ρεύμα και η μητρική stand by μπουτάρει κανονικά.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Το ότι το pc δεν μπουτάρει μπορεί να φταίει η μπαταρία πάνω στη μητρική?
Δεν τη έχω αλλάξει ποτέ 7 χρόνια μητρική (μπορεί και παραπάνω)
Συνήθως το κάνει όταν το βγάζω από τη μπριζα για μια μέρα, όσο το τροφοδοτικό έχει ρεύμα και η μητρική stand by μπουτάρει κανονικά.
Αν είναι θέμα μπαταρίας, θα στο αναφέρει σε προειδοποίηση όταν ξεκινάει και θα περιμένει επιβεβαίωση (πχ πατώντας F1) ώστε να συνεχίσει με προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες, δύσκολα βγαίνει τελεσίδικο συμπέρασμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όχι κανένα μήνυμα δεν εμφανίζεται, συνήθως το βάζω στη μπριζα και μετά από λίγες προσπάθειες άνοιξε-κλείσε μπουτάρει κανονικά.
Άμα όμως δεν το βγάλω καθόλου από τη μπριζα ή δεν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη μπουτάρει κανονικά πάντα χωρίς πρόβλημα, γι αυτό υπέθεσα ότι είναι η μπαταρία.
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Όχι κανένα μήνυμα δεν εμφανίζεται, συνήθως το βάζω στη μπριζα και μετά από λίγες προσπάθειες άνοιξε-κλείσε μπουτάρει κανονικά.
Άμα όμως δεν το βγάλω καθόλου από τη μπριζα ή δεν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη μπουτάρει κανονικά πάντα χωρίς πρόβλημα, γι αυτό υπέθεσα ότι είναι η μπαταρία.
Δοκιμάστε και με μια καινούργια μπαταρία, ούτε 1€ θα έχει.
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Συνήθως το κάνει όταν το βγάζω από τη μπριζα για μια μέρα, όσο το τροφοδοτικό έχει ρεύμα και η μητρική stand by μπουτάρει κανονικά.
Τροφοδοτικό ή μητρικη, ειναι πιθανά σεναρια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Σε laptop το οποίο το Νοέμβριο κλείνει οκταετία απροβλημάτιστης λειτουργίας και το οποίο αυτή τη στιγμή τρέχει Win10 με 4GB RAM και HDD SATA στις 5400 στροφές, σκέφτομαι να αλλάξω τον σκληρό με SSD και να διπλασιάσω τη RAM.

Γνωστός με τον οποίο είχα τη συζήτηση, μου είπε να μην αυξήσω τη RAM πριν να αλλάξω το δίσκο. Εσείς τι λέτε;

Το laptop "στέκεται" ικανοποιητικά για τις δουλειές που κάνω και σκεφτόμουν να του κάνω ένα boost, για να βγάλει ακόμα λίγα χρόνια.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Σε laptop το οποίο το Νοέμβριο κλείνει οκταετία απροβλημάτιστης λειτουργίας και το οποίο αυτή τη στιγμή τρέχει Win10 με 4GB RAM και HDD SATA στις 5400 στροφές, σκέφτομαι να αλλάξω τον σκληρό με SSD και να διπλασιάσω τη RAM.

Γνωστός με τον οποίο είχα τη συζήτηση, μου είπε να μην αυξήσω τη RAM πριν να αλλάξω το δίσκο. Εσείς τι λέτε;

Το laptop "στέκεται" ικανοποιητικά για τις δουλειές που κάνω και σκεφτόμουν να του κάνω ένα boost, για να βγάλει ακόμα λίγα χρόνια.
Γιώργο δεν έχει σχεση το ένα με το άλλο. Αλλαξε πάντως πρώτα το σκληρό. Εκεί πέφτει το bottleneck συνήθως...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Άρα, να αλλάξω και τα δύο ταυτόχρονα;:)
Συμφωνώ με τον φίλο σου...έτσι κάνω και εγώ πάντα στους πελάτες μου
άλλαξε σκληρό...και δες πως πάει....αν από εκεί και μετά θέλεις κάτι παραπάνω φορτώνεις ram
ο σκληρός είναι επένδυση...οι ram οχι
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top