Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Απορία: ..................;:rolleyes::whistling::D
Ο δικός μου μετασχηματιστής πέθανε ξαφνικά...... Ευτυχώς είχα δεύτερο από χαλασμένο laptop.

Τσέκαρε πάντως και το καλώδιο.
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Τι μάρκα είναι το τροφοδοτικό; (όχι το laptop).

Μπορείς (σαν τελευταία δοκιμή πριν την ανακύκλωση) να κόψεις το καλώδιο από το τροφοδοτικό προς το laptop και να το μετρήσεις με πολύμετρο ή με λαμπάκι 24V (φορτηγού). Συχνά κόβονται ή βραχυκυκλώνουν τα καλώδια κοντά στο βύσμα του laptop, οπότε ενώ λειτουργεί το τροφοδοτικό, ενεργοποιείται η προστασία του και σβήνει.

ΥΓ. εισαι σιγουρος ότι φταίει το τροφοδοτικό και όχι το laptop;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
[...]
Ότι δεν παίρνει ρεύμα ο φορτιστής το έχεις τσεκάρει με πολύμετρο, ή απλά κάποιο LED που έχει πάνω του?
Με δύο άλλους τρόπους: 1) Δεν ζεσταίνεται (όταν δούλευε κανονικά, ζεσταινόταν, τίποτα το τραγικό, απλώς γινόταν αντιληπτό ότι έπαιρνε ρεύμα) και 2) όταν τον συνδέω στο laptop δεν ανάβει κάποια από τις δύο σχετικές ενδεικτικές λυχνίες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
[...]

ΥΓ. εισαι σιγουρος ότι φταίει το τροφοδοτικό και όχι το laptop;
Ναι, είμαι σίγουρος διότι όταν συνέδεσα τον φορτιστή του laptop ενός φίλου (ίδια κατασκευάστρια εταιρία του laptop b Toshiba) με ίδιο βύσμα, δούλεψε κανονικά. Άναψαν οι ενδεικτικές λυχνίες και φόρτισε η μπαταρία.

Για την μάρκα του τροφοδοτικού θα απαντήσω όταν πάω σπίτι.

Edit: το τροφοδοτικό είναι μάρκας Toshiba, μοντέλο PA3715E-1AC3. Input 100-240V ~ 1.3A, Output 19V-3.95A.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απορία: Μπορεί ο μετασχηματιστής φόρτισης του laptop να "πεθάνει" ξαφνικά, χωρίς κάποια "προειδοποίηση";
Απάντηση:
Ναι, μπορεί. Δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο. Γι αυτό υπάρχουν και διαδικτυακά "μαγαζιά" που εξειδικεύονται σε τέτοιου είδους after market προϊόντα , π.χ. Computron στην Καστοριά, από το οποίο έχω αγοράσει δυο τρεις φορές αντικείμενα τέτοιου είδους.
Αναφέρομαι σε laptop επταετίας, το οποίο λειτουργεί απρόσκοπτα με Win10 και του οποίου ο μετασχηματιστής μέχρι πριν 4 ημέρες φόρτιζε κανονικά την μπαταρία/έδινε ρεύμα κανονικά στο laptop. Πριν 4 ημέρες απλώς σταμάτησε να λειτουργεί - δεν παίρνει καν ρεύμα ο ίδιος.

ΟΚ, η προφανής λύση/επιλογή είναι να τον αντικαταστήσω με έναν after market του εμπορίου, απλώς επειδή δεν μου έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν, με όσα laptops πέρασαν από τα χέρια μου, είπα να ρωτήσω.

Υ.Γ.: Το καλώδιο τροφοδοσίας του μετασχηματιστή είναι αποσπώμενο και δεν το άλλαξα - λέτε να το αλλάξω;:rolleyes::whistling::D
Της κόρης μου το laptop ήταν λίγο πιο παλιό, αλλά συνέβη. Το δικό μου είναι σχεδόν 12ετίας, αλλά ακόμα δουλεύει το τροφοδοτικό του (διότι στην πράξη, περί τροφοδοτικού πρόκειται). Με λίγα λόγια η ηλικία είναι κάτι το σχετικό και σίγουρα δεν σχετίζεται με το laptop, αλλά με αυτόν που φτιάχνει το τροφοδοτικό (κατά κανόνα άλλος από αυτόν του laptop, άσχετα αν ο τελευταίος βάζει τη στάμπα του πάνω σ' αυτό).

Το καλώδιο του ρεύματος (αυτό των 220V), αφού είναι αποσπώμενο και φαντάζομαι ότι το βύσμα του θα είναι κάποιο κοινό, μπορείς να το τσεκάρεις σε άλλη συσκευή με ίδια υποδοχή, ας πούμε ένα player.

Εκτός κι αν εννοείς ότι ακόμα και το καλώδιο μετά το τροφοδοτικό, αυτό του συνεχούς ρεύματος, είναι κι αυτό αποσπώμενο. Και πάλι φαντάζομαι ότι αν η άκρη του, αυτή που μπαίνει στην υποδοχή του laptop, είναι κάποια από τις κοινές κυλινδρικές, που στο κέντρο τους έχουν τον ένα πόλο (συνήθως το "+") και στο μανδύα (περιφέρεια) έχουν τον άλλο (συνήθως το "-"), ένα πολύμετρο ή κάποια άλλη συσκευή με ίδια υποδοχή τροφοδοσίας θα μπορούσε να χρησιμεύσει να το ελέγξεις.

Ελπίζω να βοήθησα.
[DOUBLEPOST=1507575642][/DOUBLEPOST]
Edit: το τροφοδοτικό είναι μάρκας Toshiba, μοντέλο PA3715E-1AC3. Input 100-240V ~ 1.3A, Output 19V-3.95A.
Δες στην Computron. Έχουν δεκάδες τροφοδοτικά με αυτή την τάση εξόδου. Τσεκάρισε μόνο το ρεύμα εξόδου (τα αμπέρ), ώστε ακόμα κι αν δεν βρεις τον ακριβή κλώνο του, να βρεις κάποιο άλλο, με την ίδια τάση εξόδου (19V DC) και με επαρκή ρεύμα, από τα 4 Α και πάνω. Το τελευταίο, όσο μεγαλύτερη τιμή έχει, τόσο καλύτερο τροφοδοτικό για την περίπτωσή σου θα είναι.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το βύσμα του τροφοδοτικού είναι οκ (μήπως έχει κάποιο σπασμένο pin)?
Αν δεν βαριέσαι, μπορείς να το ανοίξεις και δεις την ασφάλειά του?
Πρόσφατα είχα πάθει κάτι παρόμοιο, αλλά έφταιγε το καλώδιο που πήγαινε από την πρίζα στο τροφοδοτικό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Δες στην Computron. Έχουν δεκάδες τροφοδοτικά με αυτή την τάση εξόδου. Τσεκάρισε μόνο το ρεύμα εξόδου (τα αμπέρ), ώστε ακόμα κι αν δεν βρεις τον ακριβή κλώνο του, να βρεις κάποιο άλλο, με την ίδια τάση εξόδου (19V DC) και με επαρκή ρεύμα, από τα 4 Α και πάνω. Το τελευταίο, όσο μεγαλύτερη τιμή έχει, τόσο καλύτερο τροφοδοτικό για την περίπτωσή σου θα είναι.
Παναγιώτη, σε ευχαριστώ για την πρόταση. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι τοπικά (Λευκωσία, Κύπρος) κι αν όχι, θα αναζητήσω λύση από το διαδίκτυο.

Το βύσμα του τροφοδοτικού είναι οκ (μήπως έχει κάποιο σπασμένο pin)?
Αν δεν βαριέσαι, μπορείς να το ανοίξεις και δεις την ασφάλειά του?
Πρόσφατα είχα πάθει κάτι παρόμοιο, αλλά έφταιγε το καλώδιο που πήγαινε από την πρίζα στο τροφοδοτικό.
Στην πρώτη σχετική ανάρτηση αστειεύτηκα λέγοντας ότι μπορεί να φταίει αυτό, αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το διερευνήσω. Επίσης, το βύσμα που καταλήγει στο τροφοδοτικό είναι αυτό και δεν θυμάμαι εάν έχω αντίστοιχο καλώδιο με αυτό το βύσμα "περισσευούμενο".
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιώτη, σε ευχαριστώ για την πρόταση. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι τοπικά (Λευκωσία, Κύπρος) κι αν όχι, θα αναζητήσω λύση από το διαδίκτυο.
:thumbsup:
Στην πρώτη σχετική ανάρτηση αστειεύτηκα λέγοντας ότι μπορεί να φταίει αυτό, αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το διερευνήσω. Επίσης, το βύσμα που καταλήγει στο τροφοδοτικό είναι αυτό και δεν θυμάμαι εάν έχω αντίστοιχο καλώδιο με αυτό το βύσμα "περισσευούμενο".
Αυτό το βύσμα είναι κλασσικό βύσμα εναλλασσομένου ρεύματος- ένα από όλα - που χρησιμοποιείται στην τροφοδοσία συσκευών (π.χ. η 32άρα τηλεόραση της Samsung που έχω στο υπνοδωμάτιο, έχει ακριβώς τέτοιο βύσμα). Μπορείς εύκολα να τσεκάρεις αν δίνει τάση 220V στις υποδοχές του με ένα πολύμετρο. Η μεσαία είναι η γείωση, φυσικά, οπότε ελέγχεις τις δυο πλαϊνές.

Ωστόσο, παραμένει ακόμα το ερώτημα αν το τροφοδοτικό σου (ο "μετασχηματιστής", όπως τον ονομάζεις) παρέχει στην έξοδό του τάση συνεχούς ρεύματος της τάξης των 19V DC. Για να το δεις αυτό - και αφού διαπιστώσεις ότι το (αποσπώμενο) καλώδιο του εναλλασσομένου παρέχει πράγματι τάση 220V στην άκρη του - χρησιμοποιείς ένα πολύμετρο, με τον επιλογέα του στη θέση V DC και φυσικά με το range πάνω από τα 20 V και ελέγχεις αν δίνει τάση και πόσα volts. Όπως έγραψα και πριν, ο κανόνας σε αυτού του είδους τα τροφοδοτικά είναι να έχουν τον θετικό πόλο στο κέντρο και τον αρνητικό στην περιφέρεια του κυλινδρικού μανδύα.

Αν με το καλώδιο στην πρίζα (και με διαπιστωμένη την τροφοδοσία του εναλλασσομένου στην άκρη του), στην άλλη άκρη του παίρνεις (επαρκή) τάση συνεχούς, τότε δεν φταίει το τροφοδοτικό. Αν όχι, ψάχνεις για κλώνο του στο διαδίκτυο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Καταρχάς, να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολήθηκαν κι απάντησαν στο ερώτημα που έθεσα.

Επειδή δεν διαθέτω πολύμετραο, πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών. Το μέτρησαν εκεί και φάνηκε ότι το καλώδιο ήταν μια χαρά - επομένως ο φορτιστής είχε όντως χαλάσει. Αγόρασα έναν after market με τα ίδια χαρακτηριστικά με τον αυθεντικό, για €27.50 και το πρόβλημα λύθηκε.

Υ.Γ.: Ξέρει κάποιος εάν οι χαλασμένοι φορτιστές ανακυκλώνονται σε σημεία ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Υ.Γ.: Ξέρει κάποιος εάν οι χαλασμένοι φορτιστές ανακυκλώνονται σε σημεία ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών;
Ηλεκτρική συσκευή είναι.
 


Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Το "paypal" μοιράζει λεφτά. Όποιος θέλει να στείλει στοιχεία πιστωτικής κάρτας για να τα πάρει :fuckyou:

αποστολέας: PayPal Refund <[email protected]>
header extracted απο την smtp επικοινωνια:
Authentication-Results: spf=fail (sender IP is 80.12.242.130) smtp.mailfrom=uni.coventry.ac.uk;
email body:
THIS IS AN AUTOMATED EMAIL - PLEASE DO NOT
REPLY AS EMAILS RECEIVED AT THIS ADDRESS
CANNOT BE RESPONDED TO.
Hello {[email protected]},
You are eligible to receive a refund of up to 39.37 GBP.
We tried to send it to you automatically but were unable to do so as we don't have your Credit/Debit Card details on file.
{Ready to claim it now?}
-have your credit/debit card ready
-open the application in your browser and login to your Customer Portal account
-follow the instructions on your screen
Customer portal: http://refundid-pponline-38680.deasm.com/returnGB60ES497F
Summary:
- Issuing No: 65704438309222 -
- Issuing date : October 24, 2017 -
- ID Number : 30E273DAF955DF-
- Receiver : [email protected] -
- Payment method : Online -
This e-mail is only intended for the person(s) to whom it is addressed and may contain confidential
information. Unless stated to the contrary, any opinions or comments are personal to the writer
and do not represent the official view of the company. If you have received this e-mail in error,
please notify us immediately by reply e-mail and then delete this message from your system.
Please do not copy it or use it for any purposes, or disclose its contents to any other person.
Thank you for your co-operation.

εκτός από αυτή τη φανερή απάτη, κυκλοφορεί και η περίπτωση χακεριάς των (χαζών) κωδικων email εταιριών ή ελεύθερων επαγγελματιών που μετά αποστέλλουν στους πελάτες παραποιημένα τιμολόγια με άλλους αριθμούς τραπεζων (του απατεωνα), οπότε είναι πιο δύσκολο να το πάρει χαμπάρι κάποιος. Δηλαδή ο Τράμπ-ακουλας πουλά μερικές αναβαθμίσεις F16 για 2+ δις. Ο απατεωνας πιάνει το email πριν φυγει απο το mail server και αλλάζει τα στοιχεια τραπεζης ή αν έχει φυγει ήδη, στέλνει email συμπληρωματικό με αλλαγή στοιχείων τραπέζης. Ένας γνωστός (μηχανικός αυτοκινήτων) που αγόραζε ανταλλακτικά για χρόνια από έναν παλιατζή του εξωτερικού την πάτησε έτσι και έσκασε 7Κ τώρα ακολουθεί το παράδειγμα του κίτρινου φίλου δεξιά :headbang:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Χρησιμοποίηση SSD SATA-2 ή SATA-3 σε μητρική με υποδοχή SATA-2;

Έχω έναν παλιό SSD της Samsung σε άριστη κατάσταση, μοντέλο PM800-256GB, με σταμπαρισμένο Part Number MMDPE56G5DXP-0VBD1, ο οποίος έχει μείνει ανενεργός εδώ και πολύ καιρό. Η κατάστασή του στο HD Sentinel χαρακτηρίζεται "τέλεια".

Έχω προσπαθήσει να βρω τις προδιαγραφές του στο διαδίκτυο, αλλά δεν μπορώ να τις εντοπίσω, τουλάχιστον όχι σε πλήρη αντιστοιχία με το P/N που τον συνοδεύει. Έχω επικοινωνήσει ακόμα και με την ίδια την Samsung, αλλά προς το παρόν δεν έχω πάρει απάντηση.

Από εδώ εικάζω ότι έχει τις εξής βασικές προδιαγραφές:
- Τύπος: MLC
- Επιδόσεις:
Read (sequentially) 320 MB/s
Write (sequentially) 185 MB/s
- Χωρητικότητα: 256 GB
- Δίαυλος σύνδεσης: SATA II (2)

Στο παραπάνω link αναφέρει ως P/N (Product Code το ονομάζει) το: MMDOE56G5MXP-0VB, το οποίο δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το δικό μου, ενώ υπάρχει και μια θολή ημερομηνία, που εισήχθη ως τέτοια στη λίστα τιμών του συγκεκριμένου site, η 22-Αυγ-2011. Στο ταμπελάκι της πίσω όψης του δικού μου δεν αναφέρεται ημερομηνία κατασκευής.

Ο συγκεκριμένος δίσκος προορίζεται ως δίσκος συστήματος σε έναν υπολογιστή, που μόλις στήθηκε από παλιότερο hardware (μητρική Gigabyte GA-P35-DS4 και CPU ένας Intel Q6600). Το PC προορίζεται για το γιο μου, για απλές οικιακές χρήσεις (κείμενα, Internet, αλληλογραφία, φωτογραφίες και video, χωρίς εξεζητημένες απαιτήσεις παιχνιδιών ή άλλων βαριών εφαρμογών).

Η βασική ερώτηση:
Αφού η μητρική έχει σύνδεση SATA 2 μόνο, θα υπάρξει ορατή διαφορά στην ταχύτητα και στην απόδοση αν στη θέση του μπει ένας SSD με σύνδεση SATA 3;

Ή να τον αφήσω όπως είναι, αν δεν αξίζει τον κόπο η αλλαγή του με άλλον;

Ευχαριστώ.
 



ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
H κατάσταση έιναι "ότι πει ο controller". Αφού είναι SATA II η max ταχύτητα είναι συγκεκριμένη.
Δηλ. δεν θα κερδίσεις κάτι με SATA III δίσκο (άντε να καλυτερεύσεις το write speed)- δεν αξίζει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ή άστον όπως είναι και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, ή χάρισέ τον μου!
Αυτό θα πει "εχμετάλλευση της εργατικής τάξης". Με το που ρώτησα, τσουπ - βγήκε στην επιφάνεια το "χάρισέ τον μου"

Να τον αφήσεις στην ησυχία του ;)
Θα τον αφήσω.

Όπως θα έπρεπε "να μας αφήσουν ήσυχοι οι κερδοσκόποι", που είπε και ο τεράστιος ΓΑΠ.
(Θενκς, μετά πολλών βερυματσίων, ενιγουέϊ)
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Η βασική ερώτηση:
Αφού η μητρική έχει σύνδεση SATA 2 μόνο, θα υπάρξει ορατή διαφορά στην ταχύτητα και στην απόδοση αν στη θέση του μπει ένας SSD με σύνδεση SATA 3;

Ή να τον αφήσω όπως είναι, αν δεν αξίζει τον κόπο η αλλαγή του με άλλον;
Σε mobo ASUS P5K με SATA2 και HDD WD Black (SATA3), όταν έβαλα SSD (SATA3) απογειώθηκε η ταχύτητα φορτώματος κυρίως αλλά και εγγραφής.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αυτό θα πει "εχμετάλλευση της εργατικής τάξης". Με το που ρώτησα, τσουπ - βγήκε στην επιφάνεια το "χάρισέ τον μου"
Επειδή είπες ότι είναι παλιός, μη χρησιμοποιείς παλιατζούρες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ρε παιδιά, υπάρχει κάποιος τύπος/κάποια "φόρμουλα" έτσι ώστε να υπολογίζουμε τα VA του UPS που χρειαζόμαστε;

Θέλω να συνδέσω σε ένα stand-by UPS τον Η/Υ του γραφείου και την οθόνη του. Ο Η/Υ είναι ένα stock PC της HP (με onboard κάρτα γραφικών, έναν HDD, ένα DVD-R drive) με την οθόνη του. Επίσης, δεν θέλω μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, ίσα ίσα 5 λεπτά, που λέει η κουβέντα, να προλάβω να αποθηκεύσω τα έγγραφα που δουλεύω και να κλείσω τον Η/Υ με την ησυχία μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top